Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Ina
преди 9 часа, Лозето ме наби! написа:

Познат българин в щатите беше решил да "земеделства". Семената от майка му в БГ, разсада го правеше по нейни "скайп" инструкции и изведнъж зарИва, че втора година всичко е мижаво и не дава реколта, въпреки грижите. Гледам снимките: "Какви са тези "саксийки", бре?!". Той бил десетки километри път до най-близкия агро-магазин и за чувал пари купил всичко комплект: дървени "ковчези" с над 30см височина, "почва" и фолио за отдолу! Викам: намали височината на "саксийките" наполовина, омеси “почвата" с био-тор и непременно разкарай ш*нато фолио защото земята дава сила! От тогава не е рИвал.

Става и с хидропоника, но то е за продаване, не за ядене :)

Интересно защо мислиш че 30 см почва е много за корена на 1 домат? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Защото е много :) Това ще е била някаква рехава измишльотина за цветя или марулки, а с това фолио отдолу пък идва малко. Ако само махне фолиото отдолу коренът пак няма да се развие достатъчно за да проникне в истинската почва.

Така и не съм търсил каква е идеята на твърде високите лехи (някъде са над 50см), освен да не се навеждаш, но в случая с домати и краставици ще ти трябва стълба :) Може би където нямат добра почва и да не си играят да култивират, но при моя човек не беше така - имаше нормални лехи с цветя и др.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Корените на доматите спокойно влизат 50-60 см надолу, но основния обем е в дълбочина 30-40 см. Това не е причина човек да гледа домати в кофа, ако има градина, хеле па оранжерия. Логиката, че в кофа е по-лесно е реципрочна на идеята, че е по-добре да гледаш шаран в аквариум, вместо в езеро, което е натурална екосистема, щото е по-лесно да го храниш. Не само, че е изцяло погрешна, но е диаметрално противоположна на концепцията на нашите форуми.

Много ще се радвам ако успеем поне малко да повлиаем в позитивна посока на навъдилите се в последните няколко месеца армия противоестествени градинари, това би бил нелош резултат. Защото форуми и фб групи за тези "аз съм шефа на природата и всичко ще е под мой контрол, целта оправдава всички средства" приоми има с лопата да ги ринеш... даже бих казал с фадрома.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

30 сантиметра са достатъчни, но не идеални (според статията по-долу).

 

How Deep Should My Raised Bed Be?

If you are looking for a quick answer because you are building a raised bed or if you want to know whether your existing raised bed is deep enough for tomatoes, you would be glad to know that just 1 foot (30 cm) is sufficient. Notice that I say sufficient and not ideal. The ideal depth would be greater than 2 feet (60 cm) because in general, tomato roots can grow anywhere between 2 and 3 feet, even though around 2 feet is more common.

(https://dengarden.com/gardening/How-Deep-Do-Tomato-Roots-Grow)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Корените на доматите спокойно влизат 50-60 см надолу, но основния обем е в дълбочина 30-40 см. Това не е причина човек да гледа домати в кофа, ако има градина, хеле па оранжерия. Логиката, че в кофа е по-лесно е реципрочна на идеята, че е по-добре да гледаш шаран в аквариум, вместо в езеро, което е натурална екосистема, щото е по-лесно да го храниш. Не само, че е изцяло погрешна, но е диаметрално противоположна на концепцията на нашите форуми.

Много ще се радвам ако успеем поне малко да повлиаем в позитивна посока на навъдилите се в последните няколко месеца армия противоестествени градинари, това би бил нелош резултат. Защото форуми и фб групи за тези "аз съм шефа на природата и всичко ще е под мой контрол, целта оправдава всички средства" приоми има с лопата да ги ринеш... даже бих казал с фадрома.

Така е...Но тези неща с лехите, кофите, градинските легла, сеитба без обработка са много практикувани от американските и австралийските градинари, а напоследък е като тенденция и при нас. При тях е лесно, купуват си торфена смес чиста от семена на плевели, мятат един найлон на земята, разстилат я или пълнят градински легла и се смеят на простите, че копаят :) С тези високи легла има доста удобство....не стоиш клекнал или на колене, поливат се и се мулчират лесно, не се обработват....Аз лично съм си направил няколко такива от прекроени варели и в тях съм си засадил мента, маточина и мащерка. Пълня ги до половината с дърва, а другата с пръст....еми удобно си е, не стоя на колене да ги плевя и без това не съм добре с кръста. Като обера домата от оранжерията и там мисля да си направя по високи лехи и дори единствения плюс за мен да е по малко пълзене, пак ще е голяма екстра. Та в този ред на мисли питах за саксии, кофи и такива работи.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
преди 9 часа, Petar Kirov написа:

....еми удобно си е, не стоя на колене да ги плевя и без това не съм добре с кръста.

 моите са повдигнати само 20 см. и пак усещам че ми е доста по-удобно, но само за такава височина успях да се преборя.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Нашите дебютни черита напредват. От ляво на дясно: зелено грозде, блек чери, аморозо и тайгър блъш. Поради ремонт на терасата все още са вътре и другата седмица ги изкарваме на отреденото им място.

IMG_20210518_194313.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Прекалено са процвилели. Демек длъге и тънке. Липсва им слънце. Леко с изваждането, моите още април месец и то при нас получиха пригор и фърлиха първите листа.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Ще са на Южна тераса и се надявам да наваксат със слънцето. Какво препоръчваш @Боби Димитров? Да ги вадя първите няколко дни само за през деня или само за няколко часа в силно слънце?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

@Кукумир, ние обичайно разсада го държим в апартамента на южен прозорец, но вътре, защото нямаме южен балкон. Въпреки слънцето, винаги ни се издължава. Като стане време за засаждане (края на април, началото на май), носим разсада на вилата и той седи под навеса денонощно да се аклиматизира. Ако прогнозата е за под 10 градуса нощем, го вкарваме вътре на топло. Така разсадът се аклиматизира за десетина дни, преди да го насадим. Условията под навеса са:

- на завет

- директно слънце сутрин от изгрев до към 12ч на обяд

Така практикуваме винаги и все се получава. Нямаме измръзнал или изгорял. Ако ще има щети, то ще е от градушка, тежка мана или някой много гладен плужек.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

@Теди благодаря за информацията. Ние ги държим в южна стая на земята до прозореца, защото са големи саксии. Ще ги гледаме на Южна тераса, с пряко слънце от 11 до залез. Май ще внимаваме основно да не изгорят в началото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo

Здравейте, днес забелязах доматките в оранжерията, че на някой от тях върховете им почват да се увиват като свредло ( листата нямат такъв проблем - само връхчетата). За жалост нямах възможност да ги снимам, че ми падна батерията, имам снимки от преди 2 дни- но там не се вижда връхчето...Имате ли идея от какво е ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Кукумир, може би дори трябва да ги пресадиш така, че голяма част от стъблото да влезе в почва, като махнеш листата, които ще затрупаш. Много са изнежени и изобщо не знам как ще издържат на слънце. Може да опиташ за по някой час на не много силно слънце и дори да ги оставяш през нощта навън. Също така вероятно почвата ти не е силна. Моите се бяха издължили, но се крепяха оле-мале. :)  Обаче ги пикирах така, че цялото издължено стъбълце да влезе в почвата. Имам горчив опит с издължени краставици преди години. Просто изгоряха навън. После разбрах, че трябва да ги затрупам с почва до котиледоните. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
преди 3 часа, rufo написа:

Здравейте, днес забелязах доматките в оранжерията, че на някой от тях върховете им почват да се увиват като свредло ( листата нямат такъв проблем - само връхчетата). За жалост нямах възможност да ги снимам, че ми падна батерията, имам снимки от преди 2 дни- но там не се вижда връхчето...Имате ли идея от какво е ?

Нашите се увиха по подобен на описания от теб начин. Вероятна причина, според мен е, че им беше студено от вътрешната страна на прозореца през нощта. Просто съвпадна с необичайните студове през април. Разсадът сега си е добре и вече е насаден.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
На 16.05.2021 г. at 12:24, Petar Kirov написа:

Така е...Но тези неща с лехите, кофите, градинските легла, сеитба без обработка са много практикувани от американските и австралийските градинари, а напоследък е като тенденция и при нас. При тях е лесно, купуват си торфена смес чиста от семена на плевели, мятат един найлон на земята, разстилат я или пълнят градински легла и се смеят на простите, че копаят :) С тези високи легла има доста удобство....не стоиш клекнал или на колене, поливат се и се мулчират лесно, не се обработват....Аз лично съм си направил няколко такива от прекроени варели и в тях съм си засадил мента, маточина и мащерка. 

По-скоро  за природосъобразно  земеделие  бих взела модела от  местните  индиански племена, отколкото, от  създателите на гемеото- техните окупатори.

И къде е симбиозата между растенията в изкуствено създадената почва, в която  трева не никне !?....

С повдигнатите лехи, също. Защо да късаме връзката между естествената земя   и добавената към нея  почва с полиетилен?

На кого правим услуга?- май само на себе си, а растението  изнасилваме със зверско форсиране с химикали.

Градинарстване в саксии бих правила единствено, ако ми е отнето правото на свобода и излежавам присъдата си в апартамента  на балкона. В двора с градина никога.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Моите лични наблюдения са, че веднъж тръгнат ли да растат, доматите имат нужда от досег с земята. Като че ли земята им дава сила. Не знам как да го обясня.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore
На 15.05.2021 г. at 17:29, Ina написа:

Разгледах сайта на бай Христо и имам въпрос . Какво знаци означението ОТВЪДЕН?

Цитирам бай Христо: "Отвъден - значи, че вече не го отглеждам, по една или друга причина."

Относно гледането на домат в саксия. Аз винаги си оставям по един корен в саксия на балкона в софийския си кафез. Интересното е, че саксийният винаги го хваща листната въшка, докато дворните от същия разсад нямат такива проблеми.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 18 минути, Bore написа:

Цитирам бай Христо: "Отвъден - значи, че вече не го отглеждам, по една или друга причина."

Относно гледането на домат в саксия. Аз винаги си оставям по един корен в саксия на балкона в софийския си кафез. Интересното е, че саксийният винаги го хваща листната въшка, докато дворните от същия разсад нямат такива проблеми.

 

В колко голяма саксия го отглеждаш /колко литра/ и какъв сорт домат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
На 19.05.2021 г. at 8:13, ivanina написа:

По-скоро  за природосъобразно  земеделие  бих взела модела от  местните  индиански племена, отколкото, от  създателите на гемеото- техните окупатори.

И къде е симбиозата между растенията в изкуствено създадената почва, в която  трева не никне !?....

С повдигнатите лехи, също. Защо да късаме връзката между естествената земя   и добавената към нея  почва с полиетилен?

На кого правим услуга?- май само на себе си, а растението  изнасилваме със зверско форсиране с химикали.

Градинарстване в саксии бих правила единствено, ако ми е отнето правото на свобода и излежавам присъдата си в апартамента  на балкона. В двора с градина никога.

Аз лично ще си направя и лехи и garden bed, както и да се превежда това. И при двата случая не виждам прекъсване на връзката с естествената земя...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore
преди 25 минути, domatin написа:

В колко голяма саксия го отглеждаш /колко литра/ и какъв сорт домат?

Чери домат в саксия от 15 литра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване