Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

domatin
преди 5 минути, Bore написа:

Чери домат в саксия от 15 литра.

За малко чери може би е достатъчно, но някои черита стават доста големи като растения. Колко високо става?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Когато слана в средата на май убие посадения в градината разсад, ти сложиш нов, обаче той пък бъде изгризан от щурец или плужек и накрая осланения се събуди като зомби и подкара.

ACtC-3fnnCjCb0KC0kr6w6slJ_w_YgUNxoae1YRG

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Извод: пази си разсада за края на май! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Това ме кара да се замисля кое кара стъблата на доматите да се усилят/удебелят. Знам че недостигът на топлина и светлина, комбинирани с излишък от вода водят до удължаване и изтъняване на стъблата. Логично е да предположа, че обратното - повече топлина и светлина и по-малка влажност на почвата би трябвало да доведат до усилване/удебеляване на стъблото. Някой има ли наблюдения или опит в такова подсилването на стъблото?

Може би подхранване с течен тор с малко количество вода също би могло да работи в тази насока, защото ще се стимулира растежа, макар че не съм сигурен, предполагам.

Също засяване в почва/компост/торопочвена смес или поне преместване в по-голям обем саксия предполагам би могло да е от полза, защото би дало възможност на корените да се развиват и да черпят нутриенти от по-голям обем.

Практически това би било полезно при спасяването на "изпуснат" разсад, когато се е издължил и изтънил. Досега сме ги оставяли да се "спасяват" сами, но ако може да се подпомогнат доматите, защо да не го направим?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моите се удебеляват, когато са на слънце. Явно това ги стимулира да се хранят правилно. Водата не съм им ограничавала. Обаче като изядоха всичко, започнаха да жълтеят и от вчера вече са в градината. Сега ще чакам да мине месец, за да  станат нормални зелени и пораснали домати.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
На 22.05.2021 г. at 15:27, domatin написа:

Знам че недостигът на топлина и светлина, комбинирани с излишък от вода водят до удължаване и изтъняване на стъблата.

Откъде го знаеш това? 

За недостига на светлина и излишъка от вода съм съгласен, но за топлината... съмнява ме... 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 13 минути, Ру® написа:

Откъде го знаеш това? 

За недостига на светлина и излишъка от вода съм съгласена, но за топлината... съмнява ме... 

Понеже мястото е ограничено и ги отглеждаме по стаите съм забелязал, че в по-студените стаи като че ли се издължават повече. Може и да е самовнушение, знам ли.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Доматите се издължават заради липса на достатъчно светлина. Топлината допълнително влошава нещата.

 

"Warm temperatures also aggravate the already-spindly growth." https://www.purdue.edu/hla/sites/yardandgarden/leggy-tomatoes/

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас най-дебелите домати са вън на студеното, под найлона. Много слънце, много студ и умерено вода (аз съм анти принцип ако е сухо отгоре поливай, чакам сериозно да засуши).

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

При нас най-дебелите домати са вън на студеното, под найлона. Много слънце, много студ и умерено вода (аз съм анти принцип ако е сухо отгоре поливай, чакам сериозно да засуши).

Последно стигнах до извод един път на 6-7 дни поливане на доматения разсад, ако обаче е много слънчево всеки ден може да внеса корекция.

 

За влиянието на течния тор какво мислите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Обикновено няма нужда от торене: сее се в хубава почва за саксийни цветя и разсадът не сварва да я изтощи.

Едрият ми разсад е на шарена сянка и не го прибирам, дребният предимно на слънце с часове на засенчване и го прибирам само ако ще вали. Дребният ако го полея по-рядко от през ден - повяхва. Едрият е в кофички от кисело мляко и трае с ден повече.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 11 часа, Лозето ме наби! написа:

Обикновено няма нужда от торене: сее се в хубава почва за саксийни цветя и разсадът не сварва да я изтощи.

Едрият ми разсад е на шарена сянка и не го прибирам, дребният предимно на слънце с часове на засенчване и го прибирам само ако ще вали. Дребният ако го полея по-рядко от през ден - повяхва. Едрият е в кофички от кисело мляко и трае с ден повече.

Съгласен. нашият разсад го садиме в компост, понеже почвата е много глинеста и издържа повече без поливане/може би защото след пикиране отива в кофички от кисело мляко и водата се задържа на дъното, може и от сорта да е - моите наблюдения са че Розова Магия са по-издържливи домати, в сравнение с Рила Ф1 например, даже ми се иска да преминем изцяло на Розова магия, но все още се колебая/. Аз си мислех в случая за влиянието на течния тор като средство за усилване/удебеляване на стъблото на удължили се домати. Логиката ми е, че като се подхранва растението, то се стумулира да расте, би трябвало да расте и настрани :) . Но нямам достатъчно наблюдения и нямам контролна група за сравнение поради ограничението в мястото. Когато експериментирам подхранвам всички и не мога да преценя дали ефектът е от торта или от нещо друго.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ама това е само разсад - що да го сбръчкваш от бебе?! Хубавата почва му стига. PS: Купих специален тор за разсад, но не виждам причина да го приложа. Между другото правилото за изкуствените торове е: в пъти по-ниска доза от предписаното, но по-редовно.

Навремето пробвах няк'ва американска химия за корени: зеленикави кристали, слага се чаена лъжичка на 10л вода и се полива максимум един път на седмица. Като взех да садя разсада ми се догади: корените станали като мицел на гъба и понеже са разглезени не се ориентираха добре след засаждането, но повече химия не сложих.

За компоста: не е ли малко кофти за разсад? Аз не случайно  посочих купешка смес за саксийни цъфтящи растения. Едно време, уж бях порастнал, ме пратиха с магарешката каруца в гората за почва за разсад. Поръките бяха: или под дрян, или под липа! Обиколих половината гора докато намеря дрян под липа и според мен донесох идеалната пръст (на зърна беше!), но ми казаха "'Лапешка работа!" и на другия ден дядо "запали" магарето да донесе пръст.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 15 часа, Лозето ме наби! написа:

Ама това е само разсад - що да го сбръчкваш от бебе?! Хубавата почва му стига. PS: Купих специален тор за разсад, но не виждам причина да го приложа. Между другото правилото за изкуствените торове е: в пъти по-ниска доза от предписаното, но по-редовно.

Навремето пробвах няк'ва американска химия за корени: зеленикави кристали, слага се чаена лъжичка на 10л вода и се полива максимум един път на седмица. Като взех да садя разсада ми се догади: корените станали като мицел на гъба и понеже са разглезени не се ориентираха добре след засаждането, но повече химия не сложих.

За компоста: не е ли малко кофти за разсад? Аз не случайно  посочих купешка смес за саксийни цъфтящи растения. Едно време, уж бях порастнал, ме пратиха с магарешката каруца в гората за почва за разсад. Поръките бяха: или под дрян, или под липа! Обиколих половината гора докато намеря дрян под липа и според мен донесох идеалната пръст (на зърна беше!), но ми казаха "'Лапешка работа!" и на другия ден дядо "запали" магарето да донесе пръст.

То е вече на края на разсада, когато е почти готов за засаждане , но се е удължил и ние се опитваме да намалим периода на удебеляване на стъблото.

За тор аз знам че веднъж на 2 седмици се полива, за да се даде на доматеното растение възможност да усвои нутриентите. Само течен, за да се намали опасността от прекаляване.

Компостът е купен, според мен е това, което ти наричаш купешка смес за саксийни цъфтящи растения.

От гората каквато и пръст да си донесъл ми се струва, че трябва да е била добра, макар че не мога да разбера каква е тази пръст на зърна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Стъблото се удебелява на слънце да речем. Под "компост" разбирам угнили растителни отпадъци.

Горската пръст на зърна: такава е, копаеш я, а тя е черна и зърниста, не на буци. Много прилича на добре угнил компост, може би е прекалено силна и затова не са я харесали.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ina

Кой сорт безколови домати бихте препоръчали? Да са с тънка кожа защото  ще ги използваме за директна консумацията , не за консервиране.

Бях  се спряла на Трапезица , но чета че има недоволни от тях .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Всичките домати вчера засадени. Шест реда по 12 корена. Добре, че имаше доброволци, та и това успяхме. Е, със закъснение, ама съседа дето я сял преди месец се жалва, че не са мръднали въобще доматите му.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Venetka Да дойдете цялата бригада на "гости" ли...? :) Аз коренче не съм засадил, тези дни бях в града, а идват дъжове. Миналата година садих домати/краставици със завръз за Първи май, пиперът малко по-късно и наистина не мръднаха до края на май.

Всъщност тези "гръмотевични бури" много подозрително изглеждат, слагайте мрежи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Мрежата остана за неделя слагане. Само съм в чуденка каква да е. Не успяхме напълно с оранжерията. Сглобиха конструкцията, но поликарбоната остана за есента. Мислех отгоре да сложим в неделя мрежа. Мястото е на пълно слънце и макар и 650 метра надморска през деня яко пече. Вариантите ми са два- мрежа против градушки или такава с 30% слънцезащита. Тази със 30% слънцезащита би трябвало да предпазят и от градушка, нали? Хич ме няма с тая материя,  веднъж купих за село слънцезащитна мрежа, ама така и не я сложиха и не знам къде я дянаха даже. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не ти трябва слънцезащитна, а мрежа против градушка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване