Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

alys

Много възможно да е Ърли Гърл

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ina

Аз клоня повече е към Celebrity защото имах Early Girl миналата година и доматите бяха доста по едри, до 19 броя на корен,  снимките обаче съм ги изтрила :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92

 Къде живеете. Какво е това чудо!? за 2 месеца огромни растения и с толкова много домати навън.  Моите имат цветове, които не искат да цъфнат. как са отглеждани до сега.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ina

Да , не съм в България. Живеем в Ориндж Каунти Южна Калифорния. Температурата нощем не пада под +10 градуса почти целогодишно. Дъжд не е валял може би от година. Почвата е песъчлива и неплодородна , затова добавяме мълч, оборска тор и много малко изкуствени торове.

Със свекърва ми в България сеем и пръскаме по едно и също време, само че тя в отопляема оранджерия, а ние в градината на открито.
Все още се учим и експериминтитаме , но ни доставя огромно удоволствие.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ina

За тези които садят по няколко сорта едновременно , споделете моля опит как си обозначавате растенията и водите някаква хронология. Аз уж лепях етикетчета, записвах и в един момент сортовете се омешиха и сега се чудя кое какво беше. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ина, надписвам пластмасови ножове с перманентен маркер и забождам до корена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Аз опитвах разни способи, включително и табелки и маркер. Надписите  (поне при мен) избледняват от слънцето, някой без да иска срита табелката...

Тази година на лист направих схема на посаждането и имената на сортовете. Когато има и няколко допълнителни ориентира, примерно междинните тръби на конструкцията много лесно намирам в схемата името на конкретното растение.

Тази година имам двадесет и няколко сорта домати посадени на различни места - 2 лехи в оранжерия, две лехи под засенчената конструкция, около няколко новопосадени дръвчета, в гнездата с тикви (  с идеята да правят малко сянка), на свободните места в конструкцията за къпини.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз съм правил схема предни години на лехите и сортовете. Тази ползвам тънки дървени летвички, които надписвам с перманентен маркер и забивам до гнездото. То за сортовете, които си ги знам и ще ги позная, не е толкова нужно, но щом има и нови сортове, си трябва.

Интересно, че посадих в градината разсади, стартирани на 23.03 и на 19.04, и се бяха поизравнили. Забавих се с първите. Сложих и дата на някои от табелките кога съм ги посадил, да видим кога ще узреят.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз ги садя по азбучен ред...  И после си казвам азбуката и знам кой къде е ;-) Например ето тези сортове в една леха по 2 корена от всеки...

  1. Брендиуайн Йелоу Платфут
  2. Бяло Биволско Сърце
  3. Зелен Алис
  4. Зелен Гигант
  5. Златен Медальон
  6. Литъл Лъки Харт
  7. Наслада F1
  8. Нягос
  9. Опал BG F1
  10. Пол Робсън
  11. Рейсе
  12. Розова магия
  13. Спеклид Рома
  14. Черен Ананас
  15. Черно Биволско Сърце
  16. Яша Югославски

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

@Ру® от сега си набелязвам сортове, от които ще прося от теб семена  :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, Димо написа:

@Ру® от сега си набелязвам сортове, от които ще прося от теб семена  :)

Ами да допълня тогава списъка... В друга леха - пак по азбучен ред - имам следните 12 сорта (чери):

  1. аморозо
  2. бели чери
  3. брендиуайн чери
  4. виолетов яспис (цзи би ю)
  5. жълто чери
  6. зелени чери
  7. зелено грозде
  8. лилаво чери
  9. оранжеви чери
  10. севастопол
  11. черна слива
  12. черни чери
  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 22 часа, Ру® написа:

Ами да допълня тогава списъка... В друга леха - пак по азбучен ред - имам следните 12 сорта (чери):

  1. аморозо
  2. бели чери
  3. брендиуайн чери
  4. виолетов яспис (цзи би ю)
  5. жълто чери
  6. зелени чери
  7. зелено грозде
  8. лилаво чери
  9. оранжеви чери
  10. севастопол
  11. черна слива
  12. черни чери

И сега остава да кажеш, че имаш още 5-6 лехи.... :-)

 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 38 минути, jojkata2000 написа:

И сега остава да кажеш, че имаш още 5-6 лехи.... :-)

 

Е имам, ама там се повтарят същите, ако изключим едни консервни, които също съм подредил по азбучен ред: 

  1. Рио Гранде
  2. Рома
  3. Сан Марцано

:glasses:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Олеле, Ру, изби рибата с това азбучно засаждане на доматите. Аз пък рисувах схема кое къде е, после я принтнах на А3, че си падам кьорава. ММ се майтапи, че оставало да я ламинирам и окача на оранжерията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 3 часа, Venetka написа:

Олеле, Ру, изби рибата с това азбучно засаждане на доматите. Аз пък рисувах схема кое къде е, после я принтнах на А3, че си падам кьорава. ММ се майтапи, че оставало да я ламинирам и окача на оранжерията.

Той се шегува, но на мен идеята ми харесва. Но аз бих пробвал да принтирам на картон, все пак форумът е за природосъобразно земеделие /или да залепиш листа за някое парче картон/.

На моя въпрос никой не знае отговора май?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз нали смятах ламинирани етикетчета да слагам, но се оказа че не ми се играе.

@domatin Ако не е от сорта - от повишената влажност. И аз съм виждал, дори си пускат дребни коренчета. Но не съм забелязал да пречи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 8 часа, Лозето ме наби! написа:

Аз нали смятах ламинирани етикетчета да слагам, но се оказа че не ми се играе.

@domatin Ако не е от сорта - от повишената влажност. И аз съм виждал, дори си пускат дребни коренчета. Но не съм забелязал да пречи.

Съгласен за влажността. Също предполагам причина е и изобилието на "храна". Въпросът ми е защо става така /доматите са храст и би трябвало разширяването на стъблото да е отдолу-нагоре, а не да се разширяват нагоре а стеблото до земята да си остава по-тясно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

В природата никой не ги е вдигал на колчета. Повечето пълзящи са така.

К'во "изобилие на храна", да не ги пръскаш с "Доматин"?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 2.06.2021 г. at 20:19, domatin написа:

Аз имам един въпрос - някой знае ли защо стъблата на доматите се разширяват /удебеляват/ в горната част на растението, а остават по-тънки в основата, която е близо до почвата?

Аз не съм забелязал такова нещо. При нас нагоре не стават по-дебели от долу. Може би защото колтуча върло и няма "натрупване" на стъбла.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Стеблата са тесни долу, когато е имало сечене на разсада. (което се дължи на гъбични заболявания, за които високата влажност благоприятства). В много случаи - растениецето загива, но се случва и да се съвземе, обаче стеблото му остава по-тъничко при основата. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване