Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

domatin
преди 9 часа, Лозето ме наби! написа:

В природата никой не ги е вдигал на колчета. Повечето пълзящи са така.

К'во "изобилие на храна", да не ги пръскаш с "Доматин"?!

Храна за доматите - елементите, които ползват за градивен материал - калий, фосфор, азот и така нататък, съдържащи се в компост, тор, хумус и други.

С "Доматин" пръскам цветовете за да задържи цвета, но не като тор, използвам и други методи като привличане на полинатори и поливане с много слаб йоден разтвор.

преди 8 часа, Боби Димитров написа:

Аз не съм забелязал такова нещо. При нас нагоре не стават по-дебели от долу. Може би защото колтуча върло и няма "натрупване" на стъбла.

И аз колтуча, не оставям друго стъбло освен основното.

преди 35 минути, Ру® написа:

Стеблата са тесни долу, когато е имало сечене на разсада. (което се дължи на гъбични заболявания, за които високата влажност благоприятства). В много случаи - растениецето загива, но се случва и да се съвземе, обаче стеблото му остава по-тъничко при основата. 

Бяха пожълтели листа на разсада по едно време, но стъблата не са се огъвали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Аз съм наблюдавал такова удебеляване на основното стебло при мен. Отдавам го на по често подхранване. Оформят се едни стабилни храсти, които се отдават на растеж и забавят плододаване. Обикновено спирам подхранването и нещата си взлизат в релси.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

При такова "затлъстяване" на доматите препоръчват  калийно наторяване. Друг вариант е "засушаване" на растението.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Ето един пресен пример, ако става въпрос за това. Умишлено некултучен ще бъде този корен.  Засаден във сериозна доста богата смес и голям контейнер.

IMG_20210609_093502.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Лозето, как са при теб доматите? Леля ми вчера ми снесе селска клюка... Никой нямал завръз на доматите тая година в село пък цъфтели доста. Нашите сега почват да цъфтят и а дано не е вярно това, дето леля го говори.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov

Здравейте , така се случва че това е първият ми пост във форума и съм за първа година “доматопроизводител “ . Но и аз забелязах че вече доста цъфтят доматите, а не виждам завръз. И понеже съм новобранец , не ми е ясно доколко е нормално това. :grimace:

п.с. Имам обаче една вързала тиквичка :joy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Може би е много влажно и затова не връзват. Друга причина може да е прекалено горещо и сухо време. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Усърдно разгледах всичките корени домати- 20 в оранжерията и 15 навън. От външните преживели бурята и по-големи от тия в оранжерията има домат с големината на джанка и няколко по-дребни. От оранжериините няколко корена са също с дребосъчести доматчета. Толкова засега, ама той времето едно странно. Вечер става доста студено.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 8 часа, Йоско написа:

Аз съм наблюдавал такова удебеляване на основното стебло при мен. Отдавам го на по често подхранване. Оформят се едни стабилни храсти, които се отдават на растеж и забавят плододаване. Обикновено спирам подхранването и нещата си взлизат в релси.

Подхранваме веднъж на около 2 седмици при поливане с течен тор. Освен да започнем експериментално половината веднъж на 3 седмици, за да видим ще има ли забавяне при изхранването на доматите. Трябва да реша как да разделя расенията за експеримента, но има време,  "Розовата магия" има неколко цъфнали, но "Рила Ф1" от 12 домата нито един, а са сяти по едно и също време.

 

преди 7 часа, Димо написа:

При такова "затлъстяване" на доматите препоръчват  калийно наторяване. Друг вариант е "засушаване" на растението.

Имаш ли линк към това калийно наторяване, че не се сещам отделно калий като тор да съм срещал. Най-лесно ще ми е намаля поливането, покрай тези дъждове не съм поливал скоро, мога да продължа да мързелувам :) .

 

преди 7 часа, Йоско написа:

Ето един пресен пример, ако става въпрос за това. Умишлено некултучен ще бъде този корен.  Засаден във сериозна доста богата смес и голям контейнер.

IMG_20210609_093502.jpg

И при нас е така, само че аз колтуча. На два-три дни вече минавам, но въпреки това продължават да са широки нагоре и по тесни до корена.

 

преди 5 часа, Georgi Bojilov написа:

Здравейте , така се случва че това е първият ми пост във форума и съм за първа година “доматопроизводител “ . Но и аз забелязах че вече доста цъфтят доматите, а не виждам завръз. И понеже съм новобранец , не ми е ясно доколко е нормално това. :grimace:

п.с. Имам обаче една вързала тиквичка :joy:

За да не се повтарям виж моето мнение в началото на тази страница. Също някои хора опрашват с вибриращи четки за зъби /предполагам имитират дейността на пчелите/, ако не се бъркам някои хора дори лекичко побутват стеблото на китката, за да се опраши /не съм пробвал, давам го само като информация/.

 

преди 4 часа, alys написа:

Може би е много влажно и затова не връзват. Друга причина може да е прекалено горещо и сухо време. 

И аз така съм чел - при прекалено топло време през деня не могат да завържат.

 

преди 3 часа, Venetka написа:

Усърдно разгледах всичките корени домати- 20 в оранжерията и 15 навън. От външните преживели бурята и по-големи от тия в оранжерията има домат с големината на джанка и няколко по-дребни. От оранжериините няколко корена са също с дребосъчести доматчета. Толкова засега, ама той времето едно странно. Вечер става доста студено.

За това да няма плодове - срещал съм някъде информация, че ако вечерта след опрашването температурите паднат под 10 градуса има вероятност да не се задържи плода /може би заради стрес - доматите не обичат студа/. Също го давам само като информация.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 2 минути, domatin написа:

Подхранваме веднъж на около 2 седмици при поливане с течен тор.

:flushed:

Майко мила... В какво се забърках... Май ще трябва да си търся нов форум...

Ние не подхранваме изобщо.

  • Ха-ха 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Не се бой Боби. Не си сам. И аз не подхранвам домати.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 56 минути, Боби Димитров написа:

:flushed:

Майко мила... В какво се забърках... Май ще трябва да си търся нов форум...

Ние не подхранваме изобщо.

На снимката, която предложи за вашите домати, се вижда че имате хубава почва /има хумус/. Ние имаме глина /почти няма хумус/. Ако не се подхранва, не мисля че резултатът ще е добър. Предполагам ще се съгласиш, че дори и при пермакултурата при интензивното отглеждане на доматите / а то няма как да е друго, защото целим плододаване/ се изтощава почвата /доматите се "хранят" обилно, за да образуват плодовете, които толкова обичаме/. Селектирането на едри сортове домати води до още по-усилено усвояване на нутриенти от почвата. Ако слагате тор, това е подхранване. Ако мулчирате с трева, това също е подхранване. Ако правите разтвор от коприва или от други растения - това е подхранване. Ако добавяте слама - също, макар и по-бавно да се разгражда. Ако се добавят червеи, те преработват и отделят хранителни вещества за растенията, което е подхранване. Ако доматът няма достъп до нужните му вещества , най-вероятно няма да порастне и плодовете ще са малки. За съжаление при нас случаят е точно този. Не мога да махна с магическа пръчка и да направя цялата почва до 60 см надолу Добруджански чернозем, макар че бих искал. Дори и на малкото място, което имаме, премахването и възстановяванео на оградата след това, изкопаването на почвата и замяната й с качествена, е доста скъпо. Затова купуваме компост за разсада и съм се разбрал да ми носят окосена трева /да образува хумус евентуално/ , обаче не знам дали не е пръскана с отрови и е доста рисково ми се струва, но го правя за да подобря почвата. Така с моите тревоги.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
преди 34 минути, Боби Димитров написа:

:flushed:

Майко мила... В какво се забърках... Май ще трябва да си търся нов форум...

Ние не подхранваме изобщо.

Подхранвам в моя случай означава поливам с разреден фермент от треви. Не подхранвам- чиста водица. Иначе то реално "шепа чкч тор или опционално" при засаждането си е също подхранване за мен. Листна тор тоже..та. 

Аз се старая да им дам летящ старт при засаждането. След това ги оставям на бистра водица за да се сетят, че скоро ще се умира и да зараждат младенци :joy:

 

 

 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Venetka, къде отглеждате домати, бях останала с впечатлението, че сте в Пловдив. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Алис, това е на село, Тутраканско. От няколко години аз и брат ми поетапно поехме от майка и татко. Откакто и двамата ги гледаме 30% от времето съм тук и аз засаждам. Брат ми и помощница наглеждат и те така. А ние отделно на вилата в Карловско си гледаме каквото можем за нас. Това тук за мама, татко и брат ми, че той няма друга градина.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Венетка с под 4-5 градини не я брой! Едно село, второ село, трето село луксозно, четвърто село в Азия и тн и тн! Завидях за енергията, аз на тия години и с 1 село не мога да се оправя...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, alys написа:

Venetka, къде отглеждате домати, бях останала с впечатлението, че сте в Пловдив. 

@alys Венетка има цяла тема, където описва градинарските си занимания с много страници, описания и снимки. Не ми го побира умът как може да останеш с впечатлението, че тия дейности са извършвани в Пловдив? Очевидно не й следиш темата...

https://bezmotika.com/topic/554-венеткини-въжделения/?do=findComment&comment=9065

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Мхм, не успявам да следя всичко. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бе, то и аз не успявам, но и в чата все става дума отделно. Като и да е. На село си е друго, не че и в града няма земя и там не биха станали домати! Но Венетка на толкова станове тъче и бута нещата напред - наистина е удивително - особено покрай грижата за майка и татко. И пътуването не е евтино...

Аз пък трябва да ходя на една(та) баба да й набивам колците за домати. А моите още са без колове...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 10 часа, Venetka написа:

Лозето, как са при теб доматите? ....

Не ме питай, че много мъй срам! Станаха огромни, но още са в кофички от кисело мляко. Днес гледам, че си изяли манджата и утре ще ги торя с пакетче тор за домати, нямам идея кога ще ги садя. Имат цъфнало, вързало не видях.

Но в оранжера на дядото още преди 15-на дни имаше завръз, а той отдавна не ги пръска с "Доматин".

@domatin Като ти е калпава почвата - оправи я! Не изчетох всичко, признавам си, но си има начини като вкарване на кравешки/овчи/кокоши тор, много дървесна пепел и компост от всичко зелено ненужно в градината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване