Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

domatin

При нас мушиците почти ги няма - само тук-там са останали. Не знам обаче дали чесънът ги е "излекувал" или дъждът ги е измил?

 

На 12.06.2021 г. at 23:27, Боби Димитров написа:

Розовата магия колко завързали доматки има на китката, в кадъра един е явен, но другите разклонения? Питам, защото при нас самите китки нямаха много на брой цветове и направиха малко завръз (лани).

Относно Розовата магия - след внимателно наблюдение и справка със спомените си мога да добавя следното - Има сравнително големи растения, които обаче нямат и не са имали цвят /макар и рядкост го има, по-късно правят цветове/, а също така има и по-малки растения, които имат цвят. Мисля че съм наблюдавал подобно и предходните години. Явно ще трябва да търсите голям домат със цветове и от него да съберете семена за селекция. За друго не се сещам.

Доматите са сяти и третирани по едно и също време/ в 2 серии, но по ръста си личи/, но някои са по-развити от другите.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Имам натопен във вода колтук от домат. Пуснал е корени и цъфти. Има ли смисъл да оставя тези цветове? Най-рано в сряда ще бъде насаден. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 47 минути, alys написа:

Имам натопен във вода колтук от домат. Пуснал е корени и цъфти. Има ли смисъл да оставя тези цветове? Най-рано в сряда ще бъде насаден. 

Според мен да. Ако завърже и задържи - ще имаш по-рано плод. Ако не - нищо не губиш.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Моите 4 черита напредват, вече са около 1.20м високи и доста надебелели стъбла :) Очаквам съвсем скоро първите цветове. Какво ще ми препоръчате за тези петна по листата? Да ги махам ли? Същите има и на листата на лютите чушки. На Южна тераса са и доста дъжд понесоха последно време...

IMG_20210619_161900.jpg

IMG_20210619_161935.jpg

IMG_20210619_161910.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нека кажат и другите, но за мене тези петна са слънчев пригор, тоест нищо им няма на доматките и пипера. Ако те дразнят, махни ги, но не са опасни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир
преди 4 минути, alys написа:

Нека кажат и другите, но за мене тези петна са слънчев пригор, тоест нищо им няма на доматките и пипера. Ако те дразнят, махни ги, но не са опасни.

Благодаря за бързия отговор alys. Не ме дразнят изобщо, щом са безопасни за растенията :) В такъв случай както казва Кобрата "Продължаваме напред" :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За всеки случай погледни с лупа долната страна на листата за инсекти. Винаги го правя при такива малки петънца, но просто изключих в момента.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 21 минути, Кукумир написа:

Моите 4 черита напредват, вече са около 1.20м високи и доста надебелели стъбла :) Очаквам съвсем скоро първите цветове. Какво ще ми препоръчате за тези петна по листата? Да ги махам ли? Същите има и на листата на лютите чушки. На Южна тераса са и доста дъжд понесоха последно време...

IMG_20210619_161900.jpg

IMG_20210619_161935.jpg

IMG_20210619_161910.jpg

 

Изтеглих снимката в по-  едър план и ми се видяха  под листите на чушлето  листни въшки или акар. Третирай против инсекти, няма да навреди.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

И моето днешно откритие сред доматите ми под навеса.

Напълно увяхнал корен домати. Премахнах най-долните листи  и видях в основата бял налеп като пяна. Извадих с права лопата растението от земята с намерение да го унищожа далеч от градината. Преди да предприема изхвърлянето му,  направих разрез в основата на стеблото  в мястото на поражението и открих оформен канал от някаква гадина, като предполагам че е памукова нощенка.

 

IMG_20210619_161318.jpg

IMG_20210619_161951.jpg

IMG_20210619_162437.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

На какво се дължи пяната? Имаше подобно разискване, но не съм запомнила. Също така нощенката влиза след разболяване на домата или преди?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

И на мен ми е интересно, защото при мен нощенките (в 3 растения за 5 години) дават много "чистичка" картина. Продупчено стъбло и домат, който напр. в 8 сутринта е съвсем добре, а в 11ч. преди обед е увехнал съвсем, като попарен. Според мен някаква бактериална зараза е проникнала в продупченото стъбло. Високата влажност е помогнала. На първата от моите снимки се вижда входът и "акото" на въпросната нощенка. И самата нощенка на другата (постната за втори път, за да не се затрие информацията от вчера в чата).

 

DSCN5923.JPG

DSCN5939.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Бактериалната болест е с характерни симптоми при разрязване на стъблото се наблюдава жълтоохрено до светлокафяво оцветяване на проводящата система, което е добре видимо по стъблата, листните и плодните дръжки. Отделните проводящи снопчета не са еднакво засегнати. При стискане от тях се отделят обилни светли капчици бактериен ексудат....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Аз имам наблюдения над нощенката при мен през последните 3 години. 

1. Има поне три вълни на нощенката за един сезон.

2. Напада си напълно здрави растения. Въпроса е къде ще снесе в общи линии. 

3. Яйцата и гъсениците в начален стадий са почти незабележими с просто око. В масата от случаите снася на листата, по рядко на връхчета или стеблото. Влиза в листото и започва да се храни и расте. По късно излиза оттам и търси плод, в който се нанася и резултата е тотал щета. 

Аз обикновено ги забелязвам когато вече са поразили листото или връхчето. Механично отстранявам засегнатото и хвърлям надалеч на сухо или във вода. В повечето случаи успявам да ги премахна така. Има и изпуснати разбира се. Но не са много. Окото свиква и разпознава поразеното. Не съм гледал и много корени, трябва да вметна, докъм 70 съм стигал. Че наблюдение на 500 като при БайЛиТо ще е веселба. 

4. Чакаш следващата вълна..

П.С. По спомен нощенката е 2 вида. Едната е зелена (ларвата), а другата кафява. А тази година закъсняват, вероятно заради студеното време.

 

 

IMG_20190530_123503.jpg

IMG_20200722_114238.jpg

DSC_0097.JPG

DSC_0003.JPG

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Има ли шанс картофите да са вързали домати или сорта си е такъв и след като прецъфти връзва някакъв плод?

20210620_175630.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И при нас се е случвало. Махни ги. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Ъпдейт

IMG_20210620_093010.jpg

IMG_20210620_094255.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Миналата седмица бях напудрила с дървесна пепел черните петънца по стъблата на двата корена домати - изглежда, че това е спряло разпространението по останалите части на стъблата, както и по останалите растения. Но все пак се презастраховах и вчера ги наръсих с Trichoderma asperellum и Trihoderma harzianum. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 20.06.2021 г. at 19:52, jojkata2000 написа:

Има ли шанс картофите да са вързали домати или сорта си е такъв и след като прецъфти връзва някакъв плод?

20210620_175630.jpg

 Семе? Това рядко се вижда.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

На много от доматите листата са оклюмали вертикално надолу - според мен е от прекомерно много влага в почвата и корените се давят в прекалено мокра почва и растенията страдат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване