Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Ангел Димитров

И вътре и вънка дадени на 15 май

16253259356443288624578778187098.jpg

16253259959347913917752611097087.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

Чай ся, кой от двамата пръска с Доматин?! :)

На Александър май му знам проблема: воооода!

Тази година няма такъв проблем никъде. Те доматите в калта растат. Иначе имам вода бол.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 3 часа, Лозето ме наби! написа:

Чай ся, кой от двамата пръска с Доматин?! :)

На Александър май му знам проблема: воооода!

Аз пръскам. Това какво общо има с давещите се домати?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Майтап бе, Уили! Но на давещите се домати доматинът би трябвало да помогне, поне на теория. Ама най-добре с покрив. Пък на Александър как му хрумна, че го обвинявам в неполиване на блатото?! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 29 минути, Лозето ме наби! написа:

Майтап бе, Уили! Но на давещите се домати доматинът би трябвало да помогне, поне на теория. Ама най-добре с покрив. Пък на Александър как му хрумна, че го обвинявам в неполиване на блатото?! :)

Може ли да кажеш по-подробно как ще помогне и как се пръска или да дадеш линк?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ъ?! Нали ти пръскаш, моите са на самотек за сега (както почти всичко тази година :( ). Тънката ми мисъл беше, че малко листен тор би ги подсилил в кофти обстоятелства. Отделен въпрос е, че не е много "природно", но то вече и природата не е каквото беше :)

Пък ако имаш покрив контролираш водата, проветряването е естествено, а пчеличките жужат...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 23 минути, Лозето ме наби! написа:

Ъ?! Нали ти пръскаш, моите са на самотек за сега (както почти всичко тази година :( ). Тънката ми мисъл беше, че малко листен тор би ги подсилил в кофти обстоятелства. Отделен въпрос е, че не е много "природно", но то вече и природата не е каквото беше :)

Пък ако имаш покрив контролираш водата, проветряването е естествено, а пчеличките жужат...

Аз пръскам само за да задържат плод, така че пръскам само цветовете, не го ползвам за тор. Доколкото съм го гледал не съдържа нищо опасно, така че приемам, че е ОК.

За покрива вече съм се навил, въпросът е вече кога ще стане. Навън вече не виждам смисъл да влагам толкова труд без да има смисъл.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Доматинът е листен тор и няма общо с опрашването. Как и защо го използват в парниците нямам идея просто защото нямам парник. Дядото на другото село има, но пръска само първите няколко години, после спря и пак има домати. Но държи вратите отворени.

Смисъл за покрива има и сега, до октомври има доста време за бране :) Направи конструкцията да държи с години, само найлона сваляй през зимата заради вятъра. Може да комбинираш с опъната тел на която да връзваш доматите - за това при мен са три реда. Схемата е точно както децата рисуват къщичка: с триъгълник за покрив и квадратче отдолу, но с още един ред колове в средата да подпират най-високото на покрива. На всеки ред колове е опъната тел - като за лозе. За придържане на найлона отгоре (да не се издува) се продават ленти от дебел найлон, поне в единия край трябва да се опъват от тежест, половин-един килограм стига, аз ползвам пластмасови бутилки с вода.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 9 минути, Лозето ме наби! написа:

Доматинът е листен тор и няма общо с опрашването. Как и защо го използват в парниците нямам идея просто защото нямам парник. Дядото на другото село има, но пръска само първите няколко години, после спря и пак има домати. Но държи вратите отворени.

Съгласен съм, че е тор, но ние не го ползваме като тор. Според производителя помага при опрашване и го ползваме с тази цел. Не казвам, че е необходимо да се ползва, ние го ползваме заради спецификата при нашите условия, приел съм, че работи и го ползвам. За парниците предполагам, че е подобна употребата като навън.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Правя снимково показно на резултата от събираните семена на хибридния сорт Афен. Разграничиха се два вида  домати- червени дребни до 75- 80гр. отрупани китки и розови едри сплескани 250 грамови домати с по-малък брой на китка. Първи започнаха да зреят розовите.

И на двата вида домати вкусът ми допада, с изразена сладост са  и  хлебна консистенция на плода( което за някого може да се окаже, като недостатък.)

И двата вида са твърди и издръжливи за по-дълго време в набрано състояние домати.

Това беше за задоволяване на  любопитството , как са изглеждали родителите на Афен.:smile:

 

TimePhoto_20210704_090642.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 20 минути, ivanina написа:

Правя снимково показно на резултата от събираните семена на хибридния сорт Афен. Разграничиха се два вида  домати- червени дребни до 75- 80гр. отрупани китки и розови едри сплескани 250 грамови домати с по-малък брой на китка. Първи започнаха да зреят розовите.

И на двата вида домати вкусът ми допада, с изразена сладост са  и  хлебна консистенция на плода( което за някого може да се окаже, като недостатък.)

И двата вида са твърди и издръжливи за по-дълго време в набрано състояние домати.

Това беше за задоволяване на  любопитството , как са изглеждали родителите на Афен.:smile:

 

TimePhoto_20210704_090642.jpg

Интересно ми е след колко сезона настъпи разпаднето на хибрида?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Да ни е честит новия сорт "лилаво бобенско чери мутант".. още по гигантски са от миналата година.. и си запазват лилавкото мацнатко с четка.. реших да боцна малко от запазените миналогодишни семена и това е резултата..

20210704_121408.thumb.jpg.f858532fb2dc91d0fae7e85a75bc9c30.jpg

гледам запазва си структурата на китка на чери, но фърля цвят и оставащите няколко наедряват неравномерно..

222222121366.thumb.jpg.abe02376ceeb798477aa332a20592c86.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
преди 17 минути, Варела написа:

Да ни е честит новия сорт "лилаво бобенско чери мутант".. още по гигантски са от миналата година.. и си запазват лилавкото мацнатко с четка.. реших да боцна малко от запазените миналогодишни семена и това е резултата..

 

гледам запазва си структурата на китка на чери на фърля цвят и оставащите няколко наедряват неравномерно..

 

А на вкус как е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 минута, Димо написа:

А на вкус как е?

Честно казано миналата година не съм го хапвал отделно.. а в салатата оди разбери.. :)

воднисто е (с много сок), с тънка ципа и киселко като чери..

таз година ще гледам да направя по подробен разбор :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Това е един от моите любими салатни сортове - Гигант лимонный. Единият домат е 300 грама другият 250. За съжаления камерата на тъпия ми телефон (или тъпата камера на моя телефон) не може да предаде истинския наситен оранжев цвят. Или фотографът е калпав.
Записвайте си, за да си поискате навреме семена за догодина :).

Гигант_лимонный.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 33 минути, Димо написа:

Това е един от моите любими салатни сортове - Гигант лимонный. Единият домат е 300 грама другият 250. За съжаления камерата на тъпия ми телефон (или тъпата камера на моя телефон) не може да предаде истинския наситен оранжев цвят. Или фотографът е калпав.
Записвайте си, за да си поискате навреме семена за догодина :).

Гигант_лимонный.jpg

На бял фон /или сиво, бежово, нещо подобно/ не се ли получава? Без светкавица. При мен така става най-добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, domatin написа:

Интересно ми е след колко сезона настъпи разпаднето на хибрида?

Това е резултат от първо събирани  семена на  оригинала хибрид Афен.

Вероятно, двата вида домати при разпадането на сорта имат различен растеж при производството на разсад , защото миналата година едната част която бях засадила в оранжерията бяха все от дребния вид.

Пролетно време в оранжерията аз засаждам най-силният най-здравия и най- едър  разсад, като останалият по-дребен го оставям да порасне и го засаждам през май на открито.

Оказа се, че  останалата по-дребна част от разсада на Афен , който засадих тогава на открито беше масово розовия домат, сега който се вижда на снимката и той плододава до есента и много ме радваше със здравите си плодове.

Казвам здрави  плодове, защото в сравнение с директните сортове които отглеждам   в градината , директните сортове, набрани  към  третия ден почват  да загниват и е хубаво когато нещо успее да остане здравичко.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 3 минути, ivanina написа:

Това е резултат от първо събирани  семена на  оригинала хибрид Афен.

Вероятно, двата вида домати при разпадането на сорта имат различен растеж при производството на разсад , защото миналата година едната част която бях засадила в оранжерията бяха все от дребния вид.

Пролетно време в оранжерията аз засаждам най-силният най-здравия и най- едър  разсад, като останалият по-дребен го оставям да порасне и го засаждам през май на открито.

Оказа се, че  останалата по-дребна част от разсада на Афен , който засадих тогава на открито беше масово розовия домат, сега който се вижда на снимката и той плододава до есента и много ме радваше със здравите си плодове.

Казвам здрави  плодове, защото в сравнение с директните сортове които отглеждам   в градината , директните сортове, набрани  към  третия ден почват  да загниват и е хубаво когато нещо успее да остане здравичко.

 

Винаги съм се чудел дали е по-добре да се вземе от най-здравия и най- едър  разсад или от този с най-много плодове /който също трябва да е здрав/. Казвам го, защото имам наблюдения за домати, които са най-големи растения и са здрави, но не плододават така, както някои други. Мисля, че вече втора година го наблюдавам това явление и не мога да си го обясня - здрави , големи растения с по-малко цвят и респективно плодове от другите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

В стремежа си да не оставим гладни растенията още  като разсад, торим усилено и резултата  сам показва къде сме сбъркали.

Прекаляването с азотните торове води до богата листна маса и  дебели стебла . Това го разбрах и от практиката но с оборския тор трудно може да се контролират дозите фосфор, азот  и другите необходими за растенията вещества.

Баш майсторите, земеделските производители за това се доверяват на химическите изкуствени торове, където всичко е премерено в проценти без излишества и правят тонажи продукция.

В нашето хоби градинарство не следваме тези цели, по-скоро търсим здравословното .

По принцип едроплодните сортове гиганти  са с по- мощни стебла и при тях количеството плод е оскъдно.

С времето опознаваме  сортовете откъм вкус и родовитост и се насочваме към тия които максимално задоволяват нашите потребности.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
На 4.07.2021 г. at 11:47, ivanina написа:

Правя снимково показно на резултата от събираните семена на хибридния сорт Афен. Разграничиха се два вида  домати- червени дребни до 75- 80гр. отрупани китки и розови едри сплескани 250 грамови домати с по-малък брой на китка. Първи започнаха да зреят розовите.

И на двата вида домати вкусът ми допада, с изразена сладост са  и  хлебна консистенция на плода( което за някого може да се окаже, като недостатък.)

И двата вида са твърди и издръжливи за по-дълго време в набрано състояние домати.

Това беше за задоволяване на  любопитството , как са изглеждали родителите на Афен.:smile:

 

TimePhoto_20210704_090642.jpg

Афена го гледах миналата година и ми допадна и като вкус и като рожба, само цената на семената не ми допадна 10бр 4.80

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване