Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

domatin

Понеже досега не ми се е налагало да произвеждам разсад от колтуци да питам някои неща / сложих 6 колтука във вода в очакване на бързо производство на разсад/:

1. Нормално ли е водата да позеленява след няколко дни?

2. Трябва ли да се сменя позеленялата вода?

3. Слагате ли нещо във водата?

4. Колко големи коренчета трябва да пусне, за да го присаждам в саксия с почва - 1 см., 2см.?

5. Нещо друго трябва ли да се прави?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Здравей, не е нормално да позеленее водата. Смени водата. Аз сложих моите в стъклен буркан, на източен прозорец, но това беше преди повече от месец. За около две седмици бяха брадясали добре - в смисъл гъсто разположени коренчета.

IMG_20210612_092557.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 минута, Миленка® написа:

Здравей, не е нормално да позеленее водата. Смени водата. Аз сложих моите в стъклен буркан, на източен прозорец, но това беше преди повече от месец. За около две седмици бяха брадясали добре - в смисъл гъсто разположени коренчета.

Аз съм ги оставил навън. Трябва ли да ги прибирам вкъщи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Не мога да ти кажа направи това или не. Щом навън зеленясва водата, вероятно не им е добре... Вече две години ги слагам вкъщи. Но миналото лято слагах колтуци направо в земята. Слагам колтука легнал и го затрупвам с пръстта, отгоре стърчи само върхът. Така също са ми се вкоренявали. 

Сега слънцето е по-силно от предходния месец, може би да ги сложиш някъде на сянка... 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 2 часа, Миленка® написа:

Не мога да ти кажа направи това или не. Щом навън зеленясва водата, вероятно не им е добре... Вече две години ги слагам вкъщи. Но миналото лято слагах колтуци направо в земята. Слагам колтука легнал и го затрупвам с пръстта, отгоре стърчи само върхът. Така също са ми се вкоренявали. 

Сега слънцето е по-силно от предходния месец, може би да ги сложиш някъде на сянка... 

Благодаря за информацията. Те са на сравнително сенчесто място. При вас всичките на 1 място ли са, защото нашите са в индивидуални кутии от кисело мляко /може оттам някоя бактерия да е останала и затова да са зеленясали/?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

   По принцип зелените водорасли не са опасни. 

Ще пусна една снимка, за да видите какви доматени висоти съм постигнал :D ... градушковата черна вишна... при узряване става червено - черна ...като тигъра от знамето на Кацумото

2028407567_viber__2021-07-03_20-55-46.thumb.jpg.06ae8d48914326a0fdb12c8e161f4faf.jpg

 

845462784_viber__2021-07-10_21-06-33-539.thumb.jpg.691c9ae9049261bcf89963e385b56a7d.jpg

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 2 минути, domatin написа:

Благодаря за информацията. Те са на сравнително сенчесто място. При вас всичките на 1 място ли са, защото нашите са в индивидуални кутии от кисело мляко /може оттам някоя бактерия да е останала и затова да са зеленясали/?

Да, всички бяха в един буркан. За две седмици направиха коренчетата, които се виждат на снимката. Нищо не съм слагала във водата, нямам идея защо твоите зеленясват. 

Не ми се вярва проблем да е бактерия от кисело мляко - та нали го ползваме да пръскаме доматите... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, Миленка® написа:

Да, всички бяха в един буркан. За две седмици направиха коренчетата, които се виждат на снимката. Нищо не съм слагала във водата, нямам идея защо твоите зеленясват. 

Не ми се вярва проблем да е бактерия от кисело мляко - та нали го ползваме да пръскаме доматите... 

Може би защото нашите са били на открито и от почвата някоя бактерия да е донесена от вятъра или ми казаха, че може да е хлорела /зелено едноклетъчно сладководно водорасло/ или някакви други водорасли.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov

Имам въпросче към тези които ползват капково за напояване на доматите. Колко често и по-колко време  го пускате, че се се опасявам да де не взема да придобия мантджата, тоест да поливам от това което е добре?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

То зависи от капковото. В жегите всяка вечер съм го пускал и дори съм допълвал бидона. На око: да изсъхва до края на деня. Най-сигурно е да копваш между два корена за ориентация.

Едва ли ще ги удавиш. Ако си на бидон пущай комбиниран тор, но в пъти намалена доза. Например пакетче за 10л го слагам на над 100л бидон (предварително разтворено), по-редовничко обаче.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
преди 4 часа, Georgi Bojilov написа:

Имам въпросче към тези които ползват капково за напояване на доматите. Колко често и по-колко време  го пускате, че се се опасявам да де не взема да придобия мантджата, тоест да поливам от това което е добре?

 И ние от 10 -ина дни сме на капково и се  чудя,  като теб, по колко ( количество и честота ) да пускаме . Сложих съд под капката и установих че  е 1л на  час.  Лехите са мулчирани с окосена трева. Първоначално  беше на 5 дни по 3часа. В къщи ме насметоха, че е много малко и сега е през ден на 5 часа.  Нямам идея как ще се отрази на доматите и аз моля да споделяне на опит. Краставите и магданоза   са всяка вечер по 5 ч.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Една от причините да не мулчирам е точно трудният контрол на поливането, а водата няма причина да я икономисвам. Препоръчвам бидони: водата престоява и се темперира, освен това поливаш винаги с константно количество, отваряш кранчето и забравяш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov

Ами при мен капката се контролира от 2 до 8 литра на час (на теория), та може и да си играя и по тази линия. Ще погледам няколко дни какво става. А и аз мисля да сложа мулч в лехите, които досега ползвах за поливане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
преди 11 часа, Georgi Bojilov написа:

Ами при мен капката се контролира от 2 до 8 литра на час (на теория), та може и да си играя и по тази линия. Ще погледам няколко дни какво става. А и аз мисля да сложа мулч в лехите, които досега ползвах за поливане.

 Седя и си разсъждавам.... Май, по-бързата капка полива на по-голям диаметър, а по-бавната си потъва надолу и се образуват само кръгчета. Ще  забързам капката да видя резултата

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@luchi92 Цъ! С лейката става най-голям диаметър, но само отгоре :) Най-добре е да си капе цяла нощ. Нали целта е да се полеят корените, не семената на бурените.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

При мен всяка година домат над 3-та китка трудно се вижда и ако се види, то ще е един. Тръгне ли жегата - цъфти и съхне.....За другата година ще търся да купя директни сортове от събирани семена. Дано намеря....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov

Първият узрял за годината, хубавец-мутант :joy:

6FED8CDC-D078-4828-B731-E2A2E64D45C3.jpeg

90608460-7DBF-496A-B781-EBEEA2BE7545.jpeg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 4 часа, Georgi Bojilov написа:

Първият узрял за годината, хубавец-мутант :joy:

Какъв сорт?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov

По документи- розова магия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

По-прилича на черна магия :D Ръсни ги със светена вода :) може и с айрян.

Сетих се, че това кафяво напукване май беше липса на елемент, питай гугъла.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване