Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

domatin

Имам 2 въпроса - първият е относно листо направено на мрежа - какво го причинява и втория въпрос е дали това на снимката е некроза и има ли шанс за домата /става въпрос за връх на домат, повреденият участък е изрязан 5 сантиметра под потъмнялото/?

listo mreja 01.jpg

nekroza 02.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 36 минути, domatin написа:

Имам 2 въпроса - първият е относно листо направено на мрежа - какво го причинява и втория въпрос е дали това на снимката е некроза и има ли шанс за домата /става въпрос за връх на домат, повреденият участък е изрязан 5 сантиметра под потъмнялото/?

На първата снимка - най-вероятно листата са изгризани от гъсенички. 

На втората - прилича на мана, но обикновено преди да се появи нещо такова по стеблата има видими поражения по листата.  При теб листата как са?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Изяденото си личи от кого е, твоите са много дребни, явно родителите са офейкали - плашливи са, като минеш покрай нападнатото се чува шумолене като от падащ пясък. Бай Ли Шъсей скоро ги пръска с масло от нийм - да каже резултата. До тогава може да теглиш едно пръскане със сапунена вода. Ако няма да ядеш скоро домати минавай директно с отрова защото тази ситна черна буболечка е всеядна и голяма напаст.

За гниенето не знам, миналата година го имах по доматите. Отрязвах заразеното, култукът тръгваше свеж и после и той се прецакваше. Понеже нямам покрив замърсените дъждове ми изгаряха доматите, тази година до сега са добре, явно короната е екологична :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Някой има ли възлюблени руски/украински сортове домати (или други зеленчуци)? Съпругата ми е още няколко дни в Украйна и смятам да и поръчам да купува.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Оййй, ами имаше един сорт дето хвалеха, ама пусто като не се сещам за името му..

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вчера откъснах първия домат от оранжерията в Белица. Огромни, зелени стъбла и листалаци, а домати почти няма. Навън същата работа.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 17 минути, Димо написа:

Някой има ли възлюблени руски/украински сортове домати (или други зеленчуци)? Съпругата ми е още няколко дни в Украйна и смятам да и поръчам да купува.

Там има интересни и световно известни черни сортове - примерно "Черен Крим", "Черен от Тула" 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И най- добре вървят няколко корена саморасляци на мястото на бившата оранжерия за краставици. От къде се е взел консервен сорт там обаче нямам обяснение. А тоя корен е с на- много завръз.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз бих пробвала Черен от Тула Димо, ако открие жена ти семена от него. И ако има възможност нека да купи таблетки янтарна киселина. Уникално действат..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, Ру® написа:

На първата снимка - най-вероятно листата са изгризани от гъсенички. 

На втората - прилича на мана, но обикновено преди да се появи нещо такова по стеблата има видими поражения по листата.  При теб листата как са?

Листата в най-долната си част ги махнах, защото пожълтяха и изгниха заради обилен дъжд, под засегнатата част от стъблото имаше 2 листа - отдолу средно повреден от наводненията, но оставен, за да има все пак някакви листа и над него лист без никакви видими проблеми. Нагоре /непосредствено под и над засегнатата част, която е на върха/ листата изглеждаха добре, без видими проблеми.

 

преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

Изяденото си личи от кого е, твоите са много дребни, явно родителите са офейкали - плашливи са, като минеш покрай нападнатото се чува шумолене като от падащ пясък. Бай Ли Шъсей скоро ги пръска с масло от нийм - да каже резултата. До тогава може да теглиш едно пръскане със сапунена вода. Ако няма да ядеш скоро домати минавай директно с отрова защото тази ситна черна буболечка е всеядна и голяма напаст.

За гниенето не знам, миналата година го имах по доматите. Отрязвах заразеното, култукът тръгваше свеж и после и той се прецакваше. Понеже нямам покрив замърсените дъждове ми изгаряха доматите, тази година до сега са добре, явно короната е екологична :)

За теб си личи, но за мен - не. Ако искаш да кажеш от кого е. Не се чува никакъв шум като минавам, дори като стоя тихо - пак нищо. Отрови не искам да ползвам, ще пробвам със сапунена вода, звучи ми не много опасно. Как я приготвяш?

За гниенето се чудя дали да изчакам, защото има 3 доматчета на първа китка да станат леко розови и тогава да сменям растението или веднага да го вадя и да засадя разсад от колтук от саксия. Повече клоня да изчакам доматите да узреят и после да сменям.

 

преди 1 час, Димо написа:

Някой има ли възлюблени руски/украински сортове домати (или други зеленчуци)? Съпругата ми е още няколко дни в Украйна и смятам да и поръчам да купува.

Чувал съм хубави неща за сорт домати Гогоша /много вкусен бил/, но май и в България може да се намери, може да погледнеш в интернет дали няма да ти хареса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 53 минути, Venetka написа:

Аз бих пробвала Черен от Тула Димо, ако открие жена ти семена от него. И ако има възможност нека да купи таблетки янтарна киселина. Уникално действат..

 

преди 12 минути, domatin написа:

Листата в най-долната си част ги махнах, защото пожълтяха и изгниха заради обилен дъжд, под засегнатата част от стъблото имаше 2 листа - отдолу средно повреден от наводненията, но оставен, за да има все пак някакви листа и над него лист без никакви видими проблеми. Нагоре /непосредствено под и над засегнатата част, която е на върха/ листата изглеждаха добре, без видими проблеми.

 

За теб си личи, но за мен - не. Ако искаш да кажеш от кого е. Не се чува никакъв шум като минавам, дори като стоя тихо - пак нищо. Отрови не искам да ползвам, ще пробвам със сапунена вода, звучи ми не много опасно. Как я приготвяш?

За гниенето се чудя дали да изчакам, защото има 3 доматчета на първа китка да станат леко розови и тогава да сменям растението или веднага да го вадя и да засадя разсад от колтук от саксия. Повече клоня да изчакам доматите да узреят и после да сменям.

 

Пробвай с тази рецепта " на 10 л вода 5 супени лъжици сода за хляб, 5 с.л. веро и 5 с.л. олио. " Пръскат се растенията но само 3 пъти за сезон.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Като съм почнал с въпросите, още едно проблемно листо - това алтернария ли е?

 

 

Listo.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov
преди 1 час, Димо написа:

Някой има ли възлюблени руски/украински сортове домати (или други зеленчуци)? Съпругата ми е още няколко дни в Украйна и смятам да и поръчам да купува.

Засадил съм два корена Черен от Тула ( семето е от фирма Флориян) , ама нямам още узрял за да кажа, за първа година ще ги пробвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 20 минути, domatin написа:

Като съм почнал с въпросите, още едно проблемно листо - това алтернария ли е?

 

 

Listo.jpg

За мен по скоро липса на микроелемент...примерно магнезий...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Пръскане със сода за хляб: подлъгах се защото много го хвалят като полезно за доматите. Сложих пакетче и нещо (около 100гр) на 10л вода и съвсем малко веро за прилепител, пръсках привечер. Още на втория ден краищата на листата (където се е оцедил повече разтвор) започнаха да жълтеят и съхнат. Жалка картинка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 8 минути, Лозето ме наби! написа:

Пръскане със сода за хляб: подлъгах се защото много го хвалят като полезно за доматите. Сложих пакетче и нещо (около 100гр) на 10л вода и съвсем малко веро за прилепител, пръсках привечер. Още на втория ден краищата на листата (където се е оцедил повече разтвор) започнаха да жълтеят и съхнат. Жалка картинка.

Не съм пръскал, но гледам комшията пръска и слага 3 супени лъжици сода на 10 л вода + малко течен сапун. Ако сложиш много, ги изгаря....

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да, содата изгаря. Аз съм си изгаряла краставици.

Това загнило петно може би е от алтернария. Доматин, загледай листата. Ако има тъмно петънце, поне едно или скоро се появи, значи съм определила правилно заболяването. Въпреки това, че си отрязал стеблото, то ще продължи да покафенява и ако покафеняването е първоначално повърхностно, бъди сигурен, че алтернария. Ако много скоро загине цялото растение, то бих казала, че е мана, но при нея и по плодовете на доматите се появяват петна.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Алтернарията прави петна с концентрични кръгове....но е възможно да е някакъв начален стадий. Други снимки има ли?

 

780x440.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

 

преди 31 минути, alys написа:

Да, содата изгаря. Аз съм си изгаряла краставици.

Това заснела петно може би е алтернария. Доматин, загледай листата. Ако има тъмно петънце, поне едно или скоро се появи, значи съм определила правилно заболяването. Въпреки това, че си отрязал, то ще продължи да покафенява и ако покафеняването е първоначално повърхностно, бъди сигурен че алтернария. 

Тогава остава само веро и олио и вода да пръскам. Или да потретя с чесън? Предния път май добре им се отрази. Или днес веро, а утре чесън?

 

преди 15 минути, Petar Kirov написа:

Алтернарията прави петна с концентрични кръгове....но е възможно да е някакъв начален стадий. Други снимки има ли?

 

780x440.jpg

Други снимки за уточняване на диагнозата ли /гледах да е с максимално качество тази снимка, но ако трябва ще направя още/? На този корен само това листо е засегнато, довечера ще правя обход преди да пръскам и ще проверявам какво става.

 

преди 1 час, Petar Kirov написа:

За мен по скоро липса на микроелемент...примерно магнезий...

Освен да взема от аптеката разтворими таблетки и да сложа една-две таблетки да се разтворят при поливане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

Пръскане със сода за хляб: подлъгах се защото много го хвалят като полезно за доматите. Сложих пакетче и нещо (около 100гр) на 10л вода и съвсем малко веро за прилепител, пръсках привечер. Още на втория ден краищата на листата (където се е оцедил повече разтвор) започнаха да жълтеят и съхнат. Жалка картинка.

Една супена лъжица непълна е около 10 гр пет са 50 а ти си сложил двойна доза.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване