Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

domatin
преди 15 минути, Боби Димитров написа:

Много ясно, че няма значение, щом ДЕСЕТОКРАТНО НАДВИШАВАНЕ на препоръчителната доза (10-20 ml на 1 l вода) при листно приложение не води до негативни последствия за растенията! Доматине, от толкоз дървета немож видя гората чуяк!

Иначе ПОЧВЕНО не е добра идея да се предозира, защото магнезият в почвата взаимодейства с калциевия прием и ако наполееш могъщо с английска сол домата, рискуваш примерно върхово гниене...

С химикалите гледам да внимавам, защото не съм достатъчно запознат да експериментирам и не искам да предозирам, защото последиците, доколкото ми е известно, може да са доста неприятни. Предозираното, което не се усвои от листата, има само един път - надолу към почвата. Затова питам за точната дозировка, защото някой с повече познания от мен е вложил мисъл преди това и се намалява вероятността за изненади.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Оф, за всяко петънце ли ще пръскаш, domatin?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, domatin написа:

Затова питам за точната дозировка,

1 супена лъжица в 2 литра вода. пръскаш 1-2 пъти месечно листата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 12 минути, alys написа:

Оф, за всяко петънце ли ще пръскаш, domatin?

Текущото ми разбиране е, че доматите се разболяват отчасти заради климатичната обстановка и очасти защото почвената екосистема не е оптимална. Досега съм правил някакви корекции /внасяне на тор и компост/ и искам да подобря нещата. Така че го виждам като лечение на доматите и на почвата 2 в 1/. Така и така съм вложил толкова време, усилия и нерви, та си мисля още малко да додам за по-добър резултат /ако може още тази година  :)  /.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Мии според мен най-важно е отстраняването на калпавите листа - като не помагат особено поне да не хабят и заразяват. Не става дума само за доматите, при краставиците (и др.) да видиш!

Пак да кажа: тази година, с капеща кръв от сърДцето, ми се наложи да отрежа основният корен и да оставя колтуците. Всичко е според зависито, Идеал Петров май умря.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 45 минути, Лозето ме наби! написа:

Мии според мен най-важно е отстраняването на калпавите листа - като не помагат особено поне да не хабят и заразяват. Не става дума само за доматите, при краставиците (и др.) да видиш!

Пак да кажа: тази година, с капеща кръв от сърДцето, ми се наложи да отрежа основният корен и да оставя колтуците. Всичко е според зависито, Идеал Петров май умря.

Листа махах масово след кото пожълтяха след дъждовете. Странна гледка - 60-70 сантиметра с 2 листа най-отгоре, но тези които оцеляха и не бяха изкоренени, започват да се оправят повечето.  Сега се опитвам да компенсирам почвените условия с внасяе на елементи и да стопирам неблагоприятно развитие на болести и вредители.

Доколкото четох в интернет липсата или недостигът на магнезий се отразява неблагоприятно и на листата на краставиците:

https://www.bgfermer.bg/article/6964665

При теб има ли достатъчно?

Като махнеш основното стъбло, колтуците не го ли заместват? Губиш време за съжаление, но има шансове за домати докато има колуци. Ако не се бъркам дори и да няма колтуци, растенията ще си произведат, ако условията са благоприятни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

То добре да махаш заразените листа ако наистина са заразени, но останат ли с 2 листа, развитието им се забавя много, после идват големите горещини, домата цъфти, но в много случаи не връзва...Оставяш култуци, но цялата енергия се губи за листна маса, а не за това, за което го гледаш. Накрая оставяш с труда си и с неудовлетворението....Общо взето за да си доволен всичко трябва да е наред. Най важното според мен е богата почва, правилното поливане, но и задължително мулчиране, както и засенчване до 40%, но това са мои изводи. Ако почвата ти е като моята - жълта пръст, колкото и с каквото да подхранваш...файда ЙОК...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 2 часа, Petar Kirov написа:

То добре да махаш заразените листа ако наистина са заразени, но останат ли с 2 листа, развитието им се забавя много, после идват големите горещини, домата цъфти, но в много случаи не връзва...Оставяш култуци, но цялата енергия се губи за листна маса, а не за това, за което го гледаш. Накрая оставяш с труда си и с неудовлетворението....Общо взето за да си доволен всичко трябва да е наред. Най важното според мен е богата почва, правилното поливане, но и задължително мулчиране, както и засенчване до 40%, но това са мои изводи. Ако почвата ти е като моята - жълта пръст, колкото и с каквото да подхранваш...файда ЙОК...

Вече има няколко с по 3 листа и няколко с по 4. На едно и също място някои домати се развиват по-добре, а други изостават.

Напълно съм съгласен с това, че всичко трябва да е наред. Обаче при нас изначално ситуацията е компромисна и действаме според нея. Почвата е силно глинеста. Засега съм добавил компост и друга почва и съм смесил с цел подобряване, но ефектът е ограничен, защото количеството привнесен материал е малко. Също така торя малко повече заради особеностите на почвата. Имам някаква водопропусклива мембрана вместо мулч, но не съм я слагал, заради валежите. Няма много трева и вместо мулч съм окопал около доматите и съм оставил тревата да съхне, тоест да стане като мулч, но не е много тревата. Не ми дават да слагам кашони, защото не били еко, лепилотто нещо не било както трябва.

Засенчване искам да направя, но засега е без.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Грешка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

 Аз другата година няма да сея домати, освен ако не намеряхибр НЕхибридни сортове от едно време. От това, което съм сял (7-8 сорта) особено тази година, нищо не ме грабна като вкус....даже бих казал, че са ми безвкусни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, Petar Kirov написа:

От това, което съм сял (7-8 сорта) особено тази година, нищо не ме грабна като вкус.

Кои са тези 7-8 сорта?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Около 40 дни от откъсване на колтук до цъфтеж, а може и нещо да е завързало. 

Жожка, и двата колтука цъфтят.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 13 минути, Ру® написа:

Кои са тези 7-8 сорта?

Оптима, Опал, Червена круша на Франчи(която прилича на Албенга), Сияна, Дорина, Български Трапезен, Розова магия, някакви червени и розови продълговати чери(по имат вкус на домат), Индиго роуз, и черно чери. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, Petar Kirov написа:

 Аз другата година няма да сея домати, освен ако не намеряхибр НЕхибридни сортове от едно време. От това, което съм сял (7-8 сорта) особено тази година, нищо не ме грабна като вкус....даже бих казал, че са ми безвкусни.

Розовата магия според описанието в интернет съвпада с изискванията - запазен /и предполагам селектирам/ стар сорт от производител в Пловдивско. Би трябвало да е нехибриден, но не мога да гарантирам, защото мястото ни е ограничено и не съм се решил на експерименти засега. Но мисля във форума има хора, които събират собствени семена и сеят, ако може да потвърдят. За вкуса - на мен ми харесва, може да има и по-вкусни домати, но на мен ми допада като цяло, защото относително добре се развива спрямо други домати, които съм пробвал.

Тази година с тези дъждове много вода отиде в почвата и на доматите отвън може да е по-размит вкуса /от предни години знам, още не съм брал от градината/. Ако имате парник може там да е по-наситен вкуса?

Отделно покрай магнезия чета, че като се добави магнезий в почвата се засилва вкуса на доматите, та ако разсъждавам от гледна точка на необходимостта от магнезий - доматът има нужда от определено количество магнезий и ако го няма в почвата вкусът може да е по-слаб /лични предположения/.

P.S. Писали сме по едно и също време. Щом имате магия и не ви е харесала, не знам какво да предложа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ходих да прегледам: колтуците се развиват чудесно, цъфтят и връзват както си му е реда. Стъблата са свежи и здрави и най-важното: ниски. Загубих 10-на евентуални домата, но се надявам към края на август на изобилие. Тогава другите ги скубят...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 2 часа, domatin написа:

Розовата магия според описанието в интернет съвпада с изискванията - запазен /и предполагам селектирам/ стар сорт от производител в Пловдивско. Би трябвало да е нехибриден, но не мога да гарантирам, защото мястото ни е ограничено и не съм се решил на експерименти засега. Но мисля във форума има хора, които събират собствени семена и сеят, ако може да потвърдят. За вкуса - на мен ми харесва, може да има и по-вкусни домати, но на мен ми допада като цяло, защото относително добре се развива спрямо други домати, които съм пробвал.

Тази година с тези дъждове много вода отиде в почвата и на доматите отвън може да е по-размит вкуса /от предни години знам, още не съм брал от градината/. Ако имате парник може там да е по-наситен вкуса?

Отделно покрай магнезия чета, че като се добави магнезий в почвата се засилва вкуса на доматите, та ако разсъждавам от гледна точка на необходимостта от магнезий - доматът има нужда от определено количество магнезий и ако го няма в почвата вкусът може да е по-слаб /лични предположения/.

P.S. Писали сме по едно и също време. Щом имате магия и не ви е харесала, не знам какво да предложа.

Магията единствено ми харесва, тя не е хибрид, но понеже РУ ме пита кои са сортовете и ги изброих всичките. Но от хибридите, които сях миналата и тази година няма да повторя.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Да продължа с размислите относно вкуса - чувал съм да казват, че сладостта се формира по-добре при слънчево време, така че предполагам и това има значение, примерно предполагам едни температури от 25-30 градуса и слънце по време на зреенето биха могли да доведат до оптимални резултати според мен. Самите домати обаче текущото ми мнение е, че е по-добре да са засенчени от листа. Засега такива мисли ми дойдоха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Най-сладки и ароматни са есенните домати, ако не валят дъждове естествено. Явно си искат по-ниски температури, по-точно голяма разлика  в тях. Родината им не беше ли планинска?

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 37 минути, Лозето ме наби! написа:

Най-сладки и ароматни са есенните домати, ако не валят дъждове естествено. Явно си искат по-ниски температури, по-точно голяма разлика  в тях. Родината им не беше ли планинска?

Това за температурите не го разбрах. Аз знам за температурен диапазон общо за доматите между 10 и 32 градуса, като моиже да има различия в отделните сортове. За узряването според мен трябва да е над 15 градуса температурата.

Доколкото си спомням родината на доматите е Централна Америка или Южна Америка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване