Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Ру®
На 27.07.2021 г. at 16:18, Ру® написа:

На някои домати явно им хареса дъждовния Юни и жаркия Юли - Черен ананас е вързал до 4 та китка по 3-4 доматчета

И от другите сортове има завързали до четвърта китка...

 

20210729_083826.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov

Имам едно питане, понеже ми е за първи път. Оцеляха ми два корена, които би трябвало да са Черен от Тула според това което съм садил. Ама червенеят поне от седмица, ама не виждам да стават каквито гледам че трябва да е този сорт. Ето няколко снимки, някой който е по-запознат да каже това нормално ил са друг сорт. Че тази година засях семена от пъпеш (от магазина), оказаха се корнишони. Имаше и други обърквания. Ето няколко снимки. Самите домати са с белези от градушките.

 

22E76B0F-0C6C-415F-A497-4EDACCE76834.jpeg

E1D3DCC2-A833-4ACC-B00E-8A25EAA65C9C.jpeg

5F8B0E25-0830-4380-8FBA-ADFAF0DA6547.jpeg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 36 минути, Georgi Bojilov написа:

Имам едно питане, понеже ми е за първи път. Оцеляха ми два корена, които би трябвало да са Черен от Тула според това което съм садил. Ама червенеят поне от седмица, ама не виждам да стават каквито гледам че трябва да е този сорт. 

Аз не съм гледал "Черен от Тула", но съм гледал доста сортове "черни" домати и мога да кажа, че тези от снимката най-вероятно са "черни" и според мен е напълно възможно да си отговарят на сорта, просто трябва да се изчака още малко да доузреят... 

(Както вече казах, с конкретния сорт нямам опит и само се ориентирам по снимки и описания в нета...

http://tatianastomatobase.com/wiki/Black_From_Tula )

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov

Благодаря за отговора, и аз се надявам да е така. Още повече чу доста хора ми се смеят какви са пък тия черни руски/украински домати дето съм посял, вместо да си гледам само родни. Та резултата ми е любопитен, искам да видя на вкус какво ще излезе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изчакай хубаво да узреят. Харесвам черните домати, и не само :))).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Идеи какво му се случва на този корен в татковата градинка? Всички други са в цветущо здраве. 

IMG_20210729_170323.thumb.jpg.a88a87221afbe2bfcc956da5bb87ea07.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Георги, който се смее последен се смее най-дълго и самодоволно, зарежи ги "хората" :D Супер изглеждат доматите! Аз ги бера когато имат лека мекота при пипане и като цяло падат почти сами, с леко подигане. Най-горния на последната снимка ми се вижда готов ;)

Миленка, миризливки имаш ли?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Това е на татко градината, няма миризливки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Може да е овирусен или друго. Май изкарва свежи колтуци, не знам какво е.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Ще се опитам да го убедя да го отрежем. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Не много популярен  Хасковски розов. Много дащен при мен тази година в оранжерията. Мощни растения, силно облистени, искат по-голямо  разстояние помежду си, с което тази година аз не се съобразих.

Миналата година имах един корен  насаден в лехата с домати отвън и както някъде беше казал *Лозето ме наби* за   доматите, че имат много добър вкус през есента, се оказа  прав.

Този сорт ме впечатли с последните си есенни домати, които ми се сториха много близки на вкус  до Розов блян.

В оранжерията усещам  разлика във вкуса. Малко по блудкави и воднисти, но пък са с тънка ципа която лесно се отделя  при  подготовката на консерви.

TimePhoto_20210729_134125.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Как си поддържате доматите? На Розовата Магия китките тръгват почти вертикално от стъблото и ако има по-тежък домат или домати и пропусна да вържа се пречупват. Някои препоръчват връзване към стъблото, но така според мен се натоварва стъблото и може да се увреди от втъзката и затова връзвам към кол или поддържаща структура. Вие как се грижите за поддръжката на доматите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не връзвам с нищо. Ако падне, здраве!

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Моите са на редове с тел - като лозе. Телта е през 25-30см (може по-нагъсто) и на нея се връзва.

Трите реда са на почти метър разстояние, това осигурява комфорт при обгрижването, но корените са доста на гъсто с цел повишаване на добива. Освен това при тази постановка лесно се импровизира с подръчни материали покрив или засенчване. С малко мисъл може да се направи и лесно сглобяем пълен парник когато е необходимо.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

 

преди 8 часа, alys написа:

Не връзвам с нищо. Ако падне, здраве!

Как ще пада! Здраве нека да има, но да пада домат не съм съгласен!

преди 52 минути, Лозето ме наби! написа:

Моите са на редове с тел - като лозе. Телта е през 25-30см (може по-нагъсто) и на нея се връзва.

Трите реда са на почти метър разстояние, това осигурява комфорт при обгрижването, но корените са доста на гъсто с цел повишаване на добива. Освен това при тази постановка лесно се импровизира с подръчни материали покрив или засенчване. С малко мисъл може да се направи и лесно сглобяем пълен парник когато е необходимо.

И на друго место има такава постановка - явно идеята е добра. Това корените да са доста на гъсто с цел повишаване на добива от единица площ ли се има предвид? Защото аз знам, че доматите имат нужда от отстояние един от друг. Колкото по-големи стават растенията, толкова по-големи отстояния. За Розовата магия - между 70 и 110 сантиметра от корен до корен.  При нас сме ги сгъстили на 70 сантиметра, защотто мястото е по-малко. Тази година заради валежите не се развиха много добре навън изглежда сякаш има много място между тях, но като се посъвземат предполагам ще понатрупат листна маса и най-вече домати.

На 27.07.2021 г. at 10:47, Славянски написа:

Доматите се забавиха тая година, както и всичко. Лабрадор ми зрее поне от седмица навън. Оранжерийните садени април и те почват да зреят. От сортовете, които сложих, първи след Лабрадор да зреят почват Женечка и оранжевото чери от Ру. Другите черита и жълти круши са по-назад, а миналата година бяха първи, но тогава ни нямах въпросните сортове.

Лошото е, че на сушата не й се види краят и водата за поливане е ограничена. Като цяло завързват добре повечето сортове. Като се има предвид особено неплевенето и малкото поливане.

Това с плевенето около доматите след като пораснат и не могат да бъдат задушени, ми е интересно от известно време. Текущото ми мнение е, докато са млади доматите да плевя около тях, за да не бъда задушени, а като поотраснат да оставя тревата да засенчва, за да не прегрява почвата. Изхождам от идеята, че почвата е екосистема, в която има живот и ако въздействаме чрез плевене и това доведе до оголване на почвата, това би могло да доведе до прегряване на корените на доматите, а не знам това дали е добре или не, но ми се струва, че по-скоро не е благоприятно и в момента съм оставил растителността около доматите да расте.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

С цел повишаване добива от единица площ. Но 70-110см е абсурд като междукореново, по-скоро е междуредово разстояние. То схеми за сеене много, аз съм избрал най-удобната за мен.

Тази година не е критерий. Оставих колтуците само на около 25см и засега не си пречат. Други години е било около 40см от корен до корен, но без колтуци. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Имах предвид, че не привързвам китките на доматите. А самите растения са на сезали, вързани за хоризонтални телове на 2 м от земята. През около 30-35 см са самите домати в реда, а между редовете е 65 см.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Сортовете, които правят добро впечатление при нас до момента, са Хармония, Влахова, Черно малко от Чакал (особено много), Сърцето на Албенга, Бай Хасан, Розов издължен от Краси, Опалка, Червен Радуилски от Лозан. Розов блян и Момини сълзи също имат завръз. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov

Кажете как си правите разсад за доматите? В интернет има доста информация, ама понеже не съм правил досега, нека някой който сам си го прави , да каже как е най-удачно? :smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 39 минути, Georgi Bojilov написа:

Кажете как си правите разсад за доматите? В интернет има доста информация, ама понеже не съм правил досега, нека някой който сам си го прави , да каже как е най-удачно? :smile:

Най-важен е торфа. Трябва да е свободен от фитопатогени. Малкото нежно кълнче лесно се поврежда. Ползват се тофове на Щендер и Класман. Аз ползвам на местно ниво Пеатфиелд. Накисвам семената за 24 часа и тогава сея. Като времево и форми зависи от климата, годината, за кой период и т.н. Също ползвам една подложка за терариум когато сея по-трудни семена - да кажем като триплоидите на Citrullus lanatus.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване