Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Ру®

Тази година (за сега) ми е най-добрата за доматите.  Нищо друго не стана - нито боб, нито тиквички, за зелевите да не говорим. Малините, с които съм се гордял всяка година изсъхнаха по клончетата - набрали сме сигурно 10 пъти по-малко отколкото миналата година. Но доматите цъфтят, раждат и зреят като побъркани.  (Всъщност чесънът и лукът, садени предзимно, също ми станаха доста добре). 

Супер обилните дъждове в продължение на месец, както и слънцето след това явно им се отразяват много добре. Предполагам, че всичко се дължи на моя мързел - и упоритостта ми да не пръскам и да не поливам до последно, както и да не правя никакви опити да засенчвам или да слагам покриви и оранжерии... Т.е. оставил съм максимално природата да се грижи .. ами очевидно природата и климатът тази година на моето място с моята почва са били много благоприятни за доматите и доста неблагоприятни за почти всичко останало...   Все пак съм положил и грижи и мисля, че до някаква степен и на тях се държи доброто състояние (за сега) на доматите. Грижите бяха главно при засаждането:

- засадих ги много дълбоко - почти до връхните листа, така че да образуват корени и да имат достъп до влагата...

- сложих Тераует при засаждането - за да се задържа влагата, когато я има и бавно да я отпуска, когато я няма

- сложих и ЧКЧ почти по една шепа, за да имат достатъчно  хранителни вещества

- добавих и малко домашен компост

- мулчирах (макар и не много сериозно) с млени сухи листа (главно орехови)

- връзвах, колтучих и късах пожълтелите и болни листа...

- пръсках 2 пъти с биофунгизид (Поливерзум) като единя път сложих и Английска сол

- почти до края на юли не съм ги поливал пряко, но са получавали косвено влага, защото поливах пипера.

- последните 10 дена се старая да ги поливам и тях, макар че се случи така, че тая година не мога да отделям достатъчно време и сили за градината - средно 2 пъти в седмицата за по 2 часа... 

 

 

 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 4 часа, Димо написа:

Интересно как биха се отразили на растенията процедури като водна мъгла или обикновено изкъпване. Естествено не по време на слънцепека, а нощем или привечер

Такова предложение дадох в една фейсбук група - потребителят/ката се оплакваше от акари и аз предложих да си къпе под душа доматите от време на време за да имитира дъжд, но нямаше след това споделен резултат, а и дали изобщо е направен този опит. Моята тераса понеже е южна и непроветрива, веднъж на 10 дни вкарвам всичко под душа и не ми се появяват акари и други подобни. Миналото лято имах домати и успешно си растяха до големите студове - явно къпането им се отразява добре. Е, отнема време, ама пълно щастие няма ... 

п.п. Разбира се къпането вечер, за да могат да се отекат до сутринта капките, че иначе като лупа ще прогорят листата.

Редактирано от Миленка®
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 часа, Кукумир написа:

Някой може ли да ми даде насока защо последните 2 седмици доста от листата на растенията увяхнаха. На южна тераса са, поливаме ги всяка вечер.

Огледай със силна лупа за акари. И ако има - пробвай с описания от @Миленка®метод - къпане с вода. Отглежданите на тераса домати рядко боледуват от мана - няма откъде да дойде - но при сухо време - акарите се въдят много!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Благодаря Ру! Ще огледам довечера.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 1 час, Ру® написа:

Супер обилните дъждове в продължение на месец, както и слънцето след това явно им се отразяват много добре. Предполагам, че всичко се дължи на моя мързел - и упоритостта ми да не пръскам и да не поливам до последно, както и да не правя никакви опити да засенчвам или да слагам покриви и оранжерии...

Мхм, само дето супер обилни дъждове паднаха на петна тук и там, късмет си изкарал, за разлика от нас, демек още от времето на "пороите" тука е суша и почвата не е запасена. 2-3 спорадични валежа за 4 месеца... и кат гледам ще отидат 5 месеците.

Отделно важно за твоя конкретен случай е, че при всички валежи езерото ти прелива върху зеленчуковата градина и наводнява наред, а отделно, че си в подножие на стръмен горски склон и освен общата влага и сянка, има допълнителни постъпления по повърхностна вода. Самият факт, че ти расте мъх по почвата е показателен. Поливка два пъти седмично по 2 часа е бая, предвид тия дадености, а че казваш и че нямаш време - смятай като имаш време какво е ;) Бих пробвал преди да почнеш поливката да копнеш 20-30 см с лопатата и да видиш влажна ли е почвата?

Това за влагата. Сега за втората част.

преди 1 час, Ру® написа:

Т.е. оставил съм максимално природата да се грижи

Ако това беше вярно, нямаше да има тераует, машинно дробена листовка, чкч, компост, двойна доза поливерзум и немалко ръчна грижа. Както те чета, направил си премного, бих казал вложил си максимално грижи и добавки, то не виждам какво повече би могъл да направиш... Подобен сценарий беше преди с чесъна, когато обясняваше как нищо не си направил, а накрая излиза, че се грижиш прекрасно ;) Затова и си възнаграден с богата реколта!

За малините ми е интересно, защото те обичат обилна влага и би трябвало да са избухнали?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 15 минути, Боби Димитров написа:

За малините ми е интересно, защото те обичат обилна влага и би трябвало да са избухнали?

Ами суша е... Малините поне са живи - само плодчетата изсъхнаха, и се надявам да берем по-късно от новите леторасли на ремонтантните. За разлика от тях - от боровинките освен, че изсъхнаха малкото плодчета и няколко храста са напълно изсъхнали. От камчатките също ми загинаха няколко...  Все пак има и оцелели - естествен подбор... :-) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Има ли някакво спасение от миризливките.Гледам от една седмица как в оранжерията изскачат отвсякъде и още са съвсем малки, но след 2 седмици ще стане ужас.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 27 минути, jojkata2000 написа:

Има ли някакво спасение от миризливките.Гледам от една седмица как в оранжерията изскачат отвсякъде и още са съвсем малки, но след 2 седмици ще стане ужас.

Може би ПиретроНатура на Амитица. Виж тук какво пишат 
https://agronovinite.com/mirizlivkite-vredyat-na-domatite-plodovete-i-zarnoto-kak-da-se-otarvem-ot-tyah/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Нуша Калчева

Във връзка със статията и диатомична пръст,  се сетих за едно клипче на "моите хора". Безвредна е за човека и не е безкрайно скъпа, може да опиташ. https://www.youtube.com/watch?v=_XdUr6I4e6w&ab_channel=Becominggardener-VrtObilja

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 15 часа, jojkata2000 написа:

Има ли някакво спасение от миризливките.Гледам от една седмица как в оранжерията изскачат отвсякъде и още са съвсем малки, но след 2 седмици ще стане ужас.

Някои препоръчват пръскане с отвара от много лют пипер.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Прочетох, че лютото не помага. Ето нещо изпитано от другия форум - "купуваш от аптеката терпентиново масло.Към 10 л. вода добавяш 100те мл.масло + 2с.л. веро, т.е.концентрация 1%.Водата да е топличка и предварително разтваряш маслото и верото в шишичка (?) от 1/2 л.Обикновено с едно пръскане ги приключвам, обаче тази година са много.Първо напръсках само зеленчука, после и цветята и малините."

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
На 12.08.2021 г. at 9:41, jojkata2000 написа:

Има ли някакво спасение от миризливките.

Децата им огранизират джакузи - като им помагат да скочат в купа със сапунена вода... 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Тая година реколтата от домати ще ни стига само за салати. Набраното миналата събота тъкмо днес ще го доизядем и утре беж на вилата. 

Ще купувам домати за консерви... Как го мразя това. Все не ги харесвам на пазара и обикалям ли, обикалям..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Първият узрял домат в градината - август месец . Няма търговски вид, съжалявам, това е положението. И защо е оранжев, като е Розова магия, също не знам. А вече съм махнал няколко с некроза. Днес ще има пръскане с разтвор на йод, но нещо не съм обнадежден.

Parvi domat.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

За миризливките: "... ефикасен срещу миризливките инсектицид се добива от цветето пиретрум ... ". Мии аз инстинктивно, или заради пробите и грешките, като купувам спрей срещу насекоми да пише "пиретроиди". Миризливките ги пръскам директно (стига да не са върху растение) или ги събарям и тъпча. Но в градината не става, просто се надяваш ненужните сенникоцветни да ги привлекат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov

Здравейте , имам следния въпрос, който може и да е много елементарен, за който се занимава от по дълго с доматите. От какво е болен домата, който е на снимката и може ли нещо да се направи нещо? Интересно е че всички такива болници са от един сорт- трябва да е Розов блян, не съм гледал досега такъв, но е купен такъв като разсад. Другите сортове са ОК . Друго любопитно ми е че са доста дребни според мен. 

 

37BBB451-41D9-4510-87A3-6366EE7D1ABE.jpeg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Това е върхово гниене. Не може да се има 100% доверие, че сортът е този, за който го продават, при покупка на разсад

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov

Благодаря. Ами уж беше някакъв сериозен пловдивски разсадник и в един момент се бях уплашил че моя разсад няма да стане. Той пък после живна и при него при засаждането беше 80-90% , докато купешкия на 50% ( имах и 5 корена пипер мои и 5 купешки- моите 5те се хванаха, от купешките-2).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 3 часа, Georgi Bojilov написа:

Здравейте , имам следния въпрос, който може и да е много елементарен, за който се занимава от по дълго с доматите. От какво е болен домата, който е на снимката и може ли нещо да се направи нещо? Интересно е че всички такива болници са от един сорт- трябва да е Розов блян, не съм гледал досега такъв, но е купен такъв като разсад. Другите сортове са ОК . Друго любопитно ми е че са доста дребни според мен. 

 

37BBB451-41D9-4510-87A3-6366EE7D1ABE.jpeg

Нердостигането на соровия размер може да е обусловено от много фактори, например наводненията, липса на микроелементи, предполагам има и други.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov

Да но другите сортове за които съм сигурен- розова малкия и момина сълза нямат проблеми с размерите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване