Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Йоско

Още един за разпознаване. Разрязан е през средата, както трябва. Среден към голям. Доста плътен с много месо. Това трябва да е цвета на зрелият. Определям го както сладък, към блудкав и дори леко безвкусен. Нормални листа..демек не е карофен. Идеи?

20210829_230107-COLLAGE.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
На 20.08.2021 г. at 18:31, Ina написа:

Пътеката край доматите е от троскот (айрък) които прогресивно навлиза между растенията , не успяхме по никакъв начин да го изчистим и вече си мисля да го напръскам с препарат . Дайте съвет какво да използвам което няма да навреди на доматите и хората

Аз само си мечтая за троскот, при мен масови са далеч по-инвазивните поветица и тученица. Троскотът си е пътека, просто трябва да се ограничава по краищата.

Но сега след дъждовете е подходящо да се напръскат нежеланите бурени. Рецептата е на литър оцет - супена лъжица сол. Колкото е по-силен оцета - толкова по-сигурно и бързо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Фаворитите ми тази година - Влахова, Радуилски, Бай Хасан, Варна Едър, Сърцето на Албенга, моят Вкусен (малко остана да го разпозная, но изби рибата по завръз), Издълженият розов на Краси, Червеното сърце на Чакал. Сравнително добре завърза и Кечкемет, дори Розов Куклен успя да направи няколко домата. Добре вързаха Розов блян и Розова магия. С прекрасен завръз, но по-посредствен вкус е Хармония.
С нелош завръз е Сърце Лесново и другото сърце, получило златен медал през 1948 г. Ааа, забравих Опалка - много добре се представи също.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Уточняваш въпрос? Имаш ли домати тази година, които не са под навес или под оранжерия и са се представили добре?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А, не съм си правила такива проби. ;) Насадила съм 5 късни колтука под открито небе и има няколко завързали доматчета с размер между лешник и орех. 

Под единия навес половината домати останаха по около 1,20 м високи. Някои изобщо нямат плод, други имат между 1 и 3 домата. 

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да допълня, че ги обгрижвах как ли не. Насадих в градината на 20 май и поне месец (и повече) се чудеха на кой свят са. Бяха жълто-лилави от студ. Ако не беше горещото време, едва ли щях да имам домати тази година. Не съм сигурна дали навесите помогнаха. Като цяло беше суша. Градушката ги напердаши около средата на юли, но се съвзеха повечето. Когато е с вятър градушката, покривът вероятно пази само част от растенията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
преди 27 минути, Боби Димитров написа:

Уточняваш въпрос? Имаш ли домати тази година, които не са под навес или под оранжерия и са се представили добре?

Мда. Нещата си отиват на към покрив минимум за едногодишните. Аз едната леха само я засенчих по жегата с около 20 процента и разликата е очевидна. Ако може и бързо да се маха след жегата още по

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

  Нещата си отиват към отглеждане в контролирана среда, максимално близка до"отвън" без гадостите. Природата вилнее все повече, отровите не са спрели да се сипят. Битката отива към неравна. Може и да бъркам. Може и друг подход, разбира се, но когато дойде момента в който ще трябва да отгледаш за да ядеш.. знанията и уменията. като варианти са ти доста гърди напред. За съжале за мен природата се заигра вече и тепърва не можем да разчитаме на безоблачно бъдеще откъм отглеждане на храна. И тук трябва да използваме знанието си дотук и да измислим и изрепетираме схемите за в бъдеще.  И това, разбира се, ако не сме мобилни ..и ако не измре едно сериозно количество народ.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Йоско друже, описваш черно бъдеще, където храната се гледа само покрай, във и под и над найлони и пластмаси. Малко хора могат да си позволят парник или навес от ламинирано закалено стъкло и неръждавейка и дори така, положението е леко тегаво.

Наскоро бях в "градина", която освен земния найлнон в добавка имаше отгоре пластмасови мрежи висящи в цветове разнообразни и също отстрани тук-там като прегради разпрани биг бегове от гранулирана тор, стърчат колци с кенчета и кю-паци по тях, положението беше като гмо микс от Mad Max, на Wall-E работното място и от Alita сметището. Ок, имаше царевица в щайги, но гледката е депресираща яко. Не ме интересува какво ражда една градина ако не храни окото и душата. За жалост съм малцинство, към момента.

За мобилност съм се отказал. За измиране на народ, не мога да кажа. Но ако ще измирам, предпочитам да не е в найлоновото царство.

Обаче на Алис 5те колтука под открито небе ми дават надежда в тоя живот. Нашите се справиха по-добре, дори брахме :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ние имаме в три градини домати плюс оранжерия. Има ранно сложени, късно сложени и саморасли. Изложението е различно - някои са засенчени от изток, други от запад, в оранжерията жегата беше непоносима и краставиците са супер, но ранните домати не завързват нагоре. Пред къщата тая година са зле, някои сортове се съсипаха, като най-добре са Чероки Грийн и черните черита, оранжевите не можаха да пораснат и в момента са с повече плод отколкото листа...

Във втората градина, която е засенчена от изток, всичко е много по-добре. Доматите са по-здрави и високи, но някои нямат завръзи. Опалка са зле откъм завръз тая година. Чероки Грийн и Черен Алтай, дори и Оранжев Алтайски, са много родовити. Не мога да разбера защо едни станаха, други се съсипаха. Нищо не съм пръскал. Но се съсипаха от жегата, не от дъждовете. Градушки не е имало.

А самораслите късни почват да зреят и са съвсем зелени и здрави. Те са основно черита и жълти круши.

Под найлона на оранжерията, макар че е засенчена от запад-югозапад, доматите не вървят добре... Краставиците пък втора година поред са мощни и родовити. Две големи двукрили врати не са достатъчно проветрение. Но ако найлонът се откопае, първият по-силен вятър ще го скъса. От една страна ореховата сянка е добре да разхлажда в най-голямата жега, но и поливането е винаги недостатъчно и мисля неефективно заради жегата. Може би доматите страдат повече от другите култури. Но не знам колко е устойчиво под найлон, който е консуматив?

От новите сортове, които пробвах, не изкарах почти нищо. Розов блян май няма да даде плод. Мариана'с пийс от пет корена само един има плод, оранжевите от Алтай са по-добре. Женечка ми се видяха безвкусни, макар и по-ранни. Черните черита са ми най-вкусни. Оранжевите също, но те имат по две-три чепки само. Имам и черен от Крим, който е отрупан с плод, но още не зрее. Жълтите круши тая година са щета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Славянски писал докато мъдрувам.

Тази година, поне до сега, дъждовете са изненадващо чисти при мен. Може дори да е заради корона-кризата. Покрив така и не сложих никъде, капково също, но рано/късно садено/сято и саморасляци се развиват без особени поражения, имам предвид попарване след дъжд като в предходни години. Всъщност, тази година имаше или порои, или бездъждие.

Вярно, че на най-ранно засадените се наложи да им отрежа основното стъбло (не върза в дъждовете) и да оставя колтуци, но те се развиват добре, нищо че са по два на корен. Когато не поливах за седмица около средата на август имам китка-две загубени. Но като цяло: тепърва почвам да бера, а хората почнаха да скубят.

Независимо от изненадващите резултати в тази толкова скапана година и при толкова калпави грижи, горещо препоръчвам покрив и капково! Ако не друго: като мине една градушка к'во прайми?!

А хидропониката и отглеждането под земята ги оставям на фантастите, засега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 17 часа, Боби Димитров написа:

Уточняваш въпрос? Имаш ли домати тази година, които не са под навес или под оранжерия и са се представили добре?

При мен навън единствено един червен който прилича на Рила е що годе добре.Тази година вънка нищо не стана, докато в оранжерията всичко е 6+

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Жожка, кои сортове отгледа в оранжерията?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Пълен провал при мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 1 час, alys написа:

Жожка, кои сортове отгледа в оранжерията?

Абсолютно всички, които садих се чувстват добре тази година за разлика от миналата, когато по това време всичко беше леш.

А иначе конкретно 1.Мой розов незнаен, 2.Леля Буба (този който ти дадох да пробваш - как е стана ли?)3.Германска Ягода, Розов Блян, 4.Мой червен, който прилича на Рила,5.Чери с Черна шапка (който повече прилича вече също на Рила - стана доста едър тази година и е без шапка), 6.Яша

Всички раждат много добре с изключение на Германската Ягода, но той по принцип си ражда слабо.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Жожка, леко е започнал да пожълтява един домат, чакам максимално да узрее на корена, за да го откъсна, но не става бързо с този нощен студ. Имам общо около 10-15 доматчета от двата колтука, нагоре нещо са изресявали, ще следя как ще се развиват, ако има поносими температури.

Тази година, както и миналата, имам алтернария в оранжерията. Орязах жълтите листа (чак днес!), Утре ще поразчистя още. Тук-там има и за изскубвате и това са някакви хибриди, които няма да повторя - Хъни Муун, Пинк Рок, ама не съм надписвала, защото няма да събирам семена и им дадох последен шанс, ми не стават. Имам доматки - някои са от колтуци и са по-свежи. Лабрадорите сдадоха, ама пак виси по някое "чери" :grin: на тях, не съм ги изкоренила. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
На 30.08.2021 г. at 6:58, Лозето ме наби! написа:

Аз само си мечтая за троскот, при мен масови са далеч по-инвазивните поветица и тученица. Троскотът си е пътека, просто трябва да се ограничава по краищата.

Но сега след дъждовете е подходящо да се напръскат нежеланите бурени. Рецептата е на литър оцет - супена лъжица сол. Колкото е по-силен оцета - толкова по-сигурно и бързо.

Имаш доста познания, но не мога да разбера как може на плодородна земя да хвърлиш сол и оцет - оцетът прави почвата кисела, като ограничава растенията, които могат да растат, прекомерна киселинност прави почвата неизползваема, прекалената засоленост - също.  Не съм съгласен при никакви условия да се изсипва сол или киселина в плодородна почва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

При мен доматите (само на открито имам) са сравнително добре, нямаше ме една седмица и вчера понабрахме доста. Главният им проблем е, че от предишната суша и дъждовете, които очевидно са валяли тая седмица са се напукали... (концентрични цепнатини - не радиални), но не е болка за умиране. Започнали са и да се маносват по мъничко - махнах 2 растения, които нямаха завързи и които е ясно, че няма да успеят да завържат и узреят тоя сезон, а на останалите поизкъсах листата с петна. 

Освен доматите и чушките са ми горе-долу добре, макар и малко изостанали и не съм сигурен, че ще успеят да станат хубаво червени...   

Всичко останало е доста зле:

Изобщо не поникнаха или поникнаха и загинаха всякакви кореноплодни (моркови, пащърнак, цвекло) - сега пак насях, макар че едва ли има смисъл. 

Картофите ги бях забравил и надземната част я няма никаква - станали са все пак по няколко картофчета с големина на пинг-понг до малко кокоше яйце... 

От зелевите - единствено няколко алабашчета станаха.

От малините - почти нищо ... ремонтантните първата реколта изсъхнаха, втората сега зреят, но миризливките са ги нападнали и едвам отбираме по някоя да си откъснем на място.

А! Облепихата и аронията също са станали и дори направихме сок от тях плюс доста зелени ябълки и стана много добре! 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И аз се заплетох тотално. Сях моркови, не поникнаха, а там ще садя лук и чесън. Ако решат да поникнат догодина морковите, ще стане страшно :mrgreen:, но едва ли. 

Жожка, а от моите колтуци излезе ли нещо? При мене не родиха кой-знае колко и догодина няма да ги садя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 2 часа, alys написа:

И аз се заплетох тотално. Сях моркови, не поникнаха, а там ще садя лук и чесън. Ако решат да поникнат догодина морковите, ще стане страшно :mrgreen:, но едва ли. 

Жожка, а от моите колтуци излезе ли нещо? При мене не родиха кой-знае колко и догодина няма да ги садя. 

Имам един леко зарозовял и го чакам да го пробвам тая седмица.Ще ти кажа като стане

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване