Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

domatin
преди 2 часа, alys написа:

domatin, на 4 км от Драгоман сме. Дори лятото се случва минималната температура да падне до 8 градуса, което е рядко, но като цяло са около 12-15 градуса. За печката - много е различно, тоест трудно ще хвана зависимост между зададената и реално изпълнената температура на включване. Защо на 5 градуса, ми за да не топлим облаците през цялата нощ, а само в критичните моменти, колкото да не измръзнат. Да, не им е кеф на доматите, но щом все пак успявам да бера там, значи съм някъде в златната среда. Ако се справя с алтернарията, всичко ще е идеално. Обаче подозирам, че точно това мръзнене и то не една нощ, довежда до разболяване на растенията. Ще поливам и пръскам с триходерма, която да контролира донякъде гибите на алтернарията. Ще осигуря добро проветрение. Температурите се записват с термометър на TFA, а печката включвам в дигитален термостат. Последно оставях термостата на 8 градуса с идеята да не става под 3-4 градуса в оранжерията. Но духалката я слагах на първа степен, може и това да има значение, тоест да не успява да затопли целия обем въздух бързо, минава време, оттам и получените разлики. 

Вие сте си почти планинци :) . TFA не знам какво е, пробвах в Гугъл, но нещо не намирам отговор там. Доколкото ми е известно студът стресира много домата и според мен може да забави развитието му /но пък и аз не съм толкова голям екперт в доматите, колкото и да ми се иска, въпреки че ги обичам и се старая много/. Знам го от нашия опит - като се застуди и настъпва стагнация, но малко като се оправи времето и литват.

Като е включена духалката каква е температурата в оранжерията?

Дигитален термостат - такова нещо не бях виждал досега, какво полезно устройство!

преди 4 часа, Petar Kirov написа:

Ние садим в градината след Гергьовден. При нас рядко има слани след това. В оранжерията съм се отказал, защото всяка година има изненади и не ми се занимава с отопление, че тя е 8 х 8.5 м.

А пробвали ли сте да засеете разсад в оранжерията втората половина на Април примерно след 20-ти /тогава вероятността за измръзване е малка, освен ако не сте и вие планинци/ някой и друг корен за първа реколта?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ето това беше термометърът в оранжерията https://ecodom.bg/product/98/termometar-za-vanshna-i-vatreshna-temperatura-art-30-1039.html. Имахме два, от които единият сдаде и сега съм сложила такъв https://tfa.bg/product/863/exacto-digitalen-termo-higrometar-art-30-5047-54.html (плюсът е, че се нулира автоматично), а другия виси на една слива (и всеки ден го нулираме ръчно). :) Печката я слагам върху едно варелче в средата на оранжерията и с удължител щепселът стига до контакта с термостата. Не мога да отговоря на въпроса за температурата, която поддържа духалката. Зависи колко е студено навън. Виж, ако грее слънце и навън е 5 градуса, вътре става 40 градуса при затворени врати и прозорци.

Вероятността от слани е голяма до края на април, поне на една такава съм свидетел. Нямаше големи загуби, но не е зор да рискувам. През април вече и разсадите за градината са в оранжерията (която е с поликарбонат).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, alys написа:

Ето това беше термометърът в оранжерията https://ecodom.bg/product/98/termometar-za-vanshna-i-vatreshna-temperatura-art-30-1039.html. Имахме два, от които единият сдаде и сега съм сложила такъв https://tfa.bg/product/863/exacto-digitalen-termo-higrometar-art-30-5047-54.html (плюсът е, че се нулира автоматично), а другия виси на една слива (и всеки ден го нулираме ръчно). :) Печката я слагам върху едно варелче в средата на оранжерията и с удължител щепселът стига до контакта с термостата. Не мога да отговоря на въпроса за температурата, която поддържа духалката. Зависи колко е студено навън. Виж, ако грее слънце и навън е 5 градуса, вътре става 40 градуса при затворени врати и прозорци.

Вероятността от слани е голяма до края на април, поне на една такава съм свидетел. Нямаше големи загуби, но не е зор да рискувам. През април вече и разсадите за градината са в оранжерията (която е с поликарбонат).

Гледам подобни термостати в интернет и време на реакция - 10 минути, та може оттам да е разликата в температурата - докато успее да реагира термостатът и да пусне печката, температурата пада под зададената. Освен това може да има разлика между отчитанията на температурата от термостата и термометъра.

Поликарбонатът е хубаво нещо, и ние мислим за един малък парник, но не го ли "нападат" мъхове?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не, реагира веднага при понижение на зададената температура, тествах го, но както обясних, според мене, топлият въздух не стига (бързо) до края на оранжерията и термометърът отчита по-ниски температури. Вече не помня дали слагах термометър, за да видя при печката какво е положението, но пък доматите не са само около печката.

Не, мъхове засега няма, пета година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 25 минути, alys написа:

Не, реагира веднага при понижение на зададената температура, тествах го, но както обясних, според мене, топлият въздух не стига (бързо) до края на оранжерията и термометърът отчита по-ниски температури. Вече не помня дали слагах термометър, за да видя при печката какво е положението, но пък доматите не са само около печката.

Не, мъхове засега няма, пета година.

Тогава според мен вариантът е печката в единия край, но на достатъчно отстояние от поликарбоната, да духа към термостата, който се намира в другия край на оранжерията. При това положение ще се гарантира минимална температура според мен  /това при малка оранжерия/. За голяма не знам как ще се движи въздуха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Термостатът е на 3,5 м от печката и логично се включва при понижение на зададената температура. Но мощността на печката не е достатъчна да затопля обема въздух в оранжерията. От друга страна не е добре да духа много топъл въздух, така че това е вариантът засега. А и тази година духалката ще е само за зор-заман. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Само това ли сме? Никой друг ли няма да сее домати?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 1 час, domatin написа:

Само това ли сме? Никой друг ли няма да сее домати?

Сееме в момента това хубаво време не е за изпускане.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И аз реших да поразместя, за да направя място за новите разсади и ще сея пипер, а доматите след него, но може и утре. Наистина си заслужава сега да се сее, за да се хване хубавото време през деня.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Ние тази година сме заложили на домати от познати и съседи.  

1. Сорт червени домати на леля Йотка от село Гайтанево, които гледа от 30+ години, а семките има от свекърва си. На вид са средно големи и сърцевидни. Ще ни даде готов разсад-15 корена.

2. Сорт розови домати от Боби, ел-техник и наш съсед от същото село. Много сладки, седят едри и отново със сърцевидна форма. Събира си семе от години т.е. също не е хибрид. Ще ни даде готов разсад-15 корена.

3. и 4.  Сорт розови и сорт червени, кръстоски от бабите в село Негован. Ние ръснахме семки в началото на март. Предстои пикиране. Ще излязат вероятно към 5 корена от всеки. Седят на южен прозорец, но в стаята е предимно 17-19 градуса, с изключение по обедно време, когато напича и става до 22-23 градуса. 

5. Утре ще заложа 5 семки за единственото чери тази година, които събрах от гости при Алис. Някаква кръстоска е на зелена зебра, сладко плодче е, има лек лимонов вкус и по спомен сякаш оставя ментов аромат. По описание и външен вид прилича на тези двата вида:http://www.tradewindsfruit.com/mint-julep-tomato-seeds и  https://www.anniesannuals.com/plants/view/?id=3430

Не предвиждаме да консервираме тази година и за това корените са толкова. Други години сме стигали до 70 корена и ни се повръщаше от домати та раздавахме на съседи.  Парничето ни събира 14 корена оптимално, останалото ще е насадено под открито небе около 24 май (650 м надм.вис.). За 2 семейства количеството от тези корени  се надяваме да е предостатъчно за салата.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако отгледаш повече корени от 5) аз бих те отървал от няколко, като идвам за инвентара ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

IMG_20210328_140035.thumb.jpg.0baa67d49b8311252de5640eb1366259.jpg

На хлад до прозореца, лееко засушен, с много слънце и растящ 12 часов ден - разсадът придобива все по-приемлив вид. Как ли ще изглежда на 20 април ?

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

При мен дебютните доматки, 1 седмица след залагането вече да почти на 100% избили. В южна стая са, на непряка слънчева светлина и е 22 градуса... Чудя се дали няма да им е топло и да ги преместя в северната стая на около 19 градуса?

IMG_20210328_150103.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Две седмици след засяването, моите 28 сорта домати изглеждат така:

20210328_163121.thumb.jpg.86a6d28670227fd70573817a7945f352.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Една мишка да мине и... Ама ти си добре с тия котки! На мен ми оцеля един корен цвекло. И няколко праза.

Кукумир, не знам температурата между 19 и 22 градуса дали ще даде разлика, важно е достатъчно светлина да получават, за да не станат твърде издължени и хилави. Аз при мен правя размествания по прозорците заради доматите, да бъдат на хубаво място. Прозорецът гледа на юг-югоизток.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 1 час, Кукумир написа:

При мен дебютните доматки, 1 седмица след залагането вече да почти на 100% избили. В южна стая са, на непряка слънчева светлина и е 22 градуса... Чудя се дали няма да им е топло и да ги преместя в северната стая на около 19 градуса?

IMG_20210328_150103.jpg

Добре е една седмица след като поникнат, да намалиш температурата на 16-17  градуса, за да дръпнат корените, но то времето се стопли и едва ли ще успееш. При мен Оптима-та поникна на четвъртия ден и държах топло за да поникнат и другите, но заради температурата се издължи доста. След това намалих температурата, лампите светят по 14 часа и мисля, че се нормализираха нещата....

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Все пак засях първо доматите.

Сърцето на Албенга

Червен Чакал

Бай Хасан

Розов Куклен

Розова магия

Розов  издължен Краси

Розов блян 

Калманс Пинк

Розов едър.

Кечкемет 

Шопски

Момини сълзи Краси

Червен Радуилски

Момини сълзи

Варна едър 

Червено сърце Лесново 

Хармония

Опалка

Каспийски розов

Чери с картофени листа, gora

Розово с картофени листа

Идеал Найден

Роз. сърце, златен медал 1948

Черно малко Чакал

Яша Югославски

Змей

Дружба Ким

Влахова

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
Отговорено (Редактирано)

Разсадът се аклиматизира във Владая. В хладна стая на най-слънчевия прозорец.

IMG_20210331_141206.thumb.jpg.73b998e4a76e7130760fb0df545c4986.jpg

Полят умерено с жълт кристалон, напръскан лееко със Stanley. Май ще трябва за всеки случай да сложа миниколчета за да стои/расте изправен. 

IMG_20210331_152149.thumb.jpg.b32c0db3d93b4de1a40431f7752da3d5.jpg

 

Очаквам след двадесетина дни да порасне поне с 10-15 см. 

Редактирано от Ch Petrov
Допълнение
  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Нашия разсад го изпуснахме и май се разболя - листата пожълтяха, само жилите са зелени :(  .

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз пък сложих семе от домати в още саксийки. И снощи гледам на повърхността излезли буквално десетки бели буболечици, не са червейчета, отпред с две "рогца" и май с три двойки крака. Ама много! Викам, "Ще съсипят разсада!" Изкарах го снощи навън, дано им стане студено. Трябва да издиря на какви точно са, в предната смес ги нямаше и имам съмнения, че са дошли от торфа.

Сега са се прибрали под земята след като вкарах саксийките обратно.

  • Объркан 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване