Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Боби Димитров

Брееееееееееееей благодаря ви мили хора за тия откровения! Обичам като хората си казват какво не става, писнало ми е до тук (посочва) от хвалебствия и мерене на размери.

Значи при мен е диаметрално противоположно спрямо Румбата. Всичко кореноплодно е супер. Зелето сефте има листа по-големи от петолевка. Малините сефте читава реколта, макар и една. Но доматите са щета.

Въпреки това, вече сме направили 10 литра доматено пюре и ядем доматени салатки с печени зелени чушки всеки ден :) Просто не е като предни години. И при нас всичко е в природата, както е при Ру. Няма найлони и парници и навеси и тн.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 18 минути, jojkata2000 написа:

Имам един леко зарозовял и го чакам да го пробвам тая седмица.Ще ти кажа като стане

А като растение как е? Мисля си, че трябва в оранжерията да садя на етапи. Всички, които са от началото, не изглеждат свежарки. Имам едно растение от колтук (някой от хибридите) - ми отрупано е с домати и е свежо. Питам се защо. 

Боби, вие дори пюре сте направили, така че си напред с материала (засега :D ).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 59 минути, alys написа:

А като растение как е? Мисля си, че трябва в оранжерията да садя на етапи. Всички, които са от началото, не изглеждат свежарки. Имам едно растение от колтук (някой от хибридите) - ми отрупано е с домати и е свежо. Питам се защо. 

Боби, вие дори пюре сте направили, така че си напред с материала (засега :D ).

Като растение едвам е живо, но е навън.В оранжерията и при мен не са много свежи но продължават да цъфтят и да връзват.Не мога да се оплача от реколтата тази година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Брееееееееееееей благодаря ви мили хора за тия откровения! Обичам като хората си казват какво не става, писнало ми е до тук (посочва) от хвалебствия и мерене на размери.

Значи при мен е диаметрално противоположно спрямо Румбата. Всичко кореноплодно е супер. Зелето сефте има листа по-големи от петолевка. Малините сефте читава реколта, макар и една. Но доматите са щета.

Въпреки това, вече сме направили 10 литра доматено пюре и ядем доматени салатки с печени зелени чушки всеки ден :) Просто не е като предни години. И при нас всичко е в природата, както е при Ру. Няма найлони и парници и навеси и тн.

 

При нас в градината пострадаха доста доматите от наводненията, завързаха по-малко, много цветове увяхнаха незавързали /и Розова магия и Рила Ф1/ и изхвърлихме домати /плодове/ изгнили, има доста пострадали и изкоренени заради картофена мана. Също закъсняха доматите и бавно узряват, които са станали /трябва да ги чакаш, за да си хапнеш, а има желание, но неузрели не са толкова вкусни/. Догодина само в парник или под покрив, ако направя. Мисля да се отказвам от Рила и да сеем само Розова магия догодина, но подлежи на одобрение :) .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 17 часа, domatin написа:

..... не мога да разбера как може на плодородна земя да хвърлиш сол и оцет....

Количествените изменения водят до качествени! :)

С този литър оцет и лъжица сол се пръскат от 10 квадрата нагоре, според зависито. Пръскат се листата (както и с Раундъпа), не почвата. Оцетната киселина е летлива, а лъжицата сол спокойно може да се пренебрегне. И ся к'во: да не торя с дървесна пепел защото съдържа калиева основа?! За всичко си има чалъм.

В рецептата забравих да спомена малко Веро (не сапун!) за прилепител, мисля че се подразбира.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 2 часа, alys написа:

А като растение как е? Мисля си, че трябва в оранжерията да садя на етапи. Всички, които са от началото, не изглеждат свежарки. Имам едно растение от колтук (някой от хибридите) - ми отрупано е с домати и е свежо. Питам се защо. 

Боби, вие дори пюре сте направили, така че си напред с материала (засега :D ).

Аз го забелязвам това и при мен. Моите домати съм ги оставил вече на произвола, защото прегоряха, но имам 3-4 растения, които бяхме ги счупили при засаждане и ги оставих да си пуснат колтуци. Засадих ги края на май и само те са зелени и не са прегорели...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 30 минути, Лозето ме наби! написа:

Количествените изменения водят до качествени! :)

С този литър оцет и лъжица сол се пръскат от 10 квадрата нагоре, според зависито. Пръскат се листата (както и с Раундъпа), не почвата. Оцетната киселина е летлива, а лъжицата сол спокойно може да се пренебрегне. И ся к'во: да не торя с дървесна пепел защото съдържа калиева основа?! За всичко си има чалъм.

В рецептата забравих да спомена малко Веро (не сапун!) за прилепител, мисля че се подразбира.

Пръскаш листата и почвата, даже да успееш някакси да напръскаш само листата, всичко това накрая пак ще отиде в почвата. Киселината като влезе в почвата, ако срещне метални съединения в камъчетата или достъпни в почвата образува соли /не готварска, но пак не са благоприятни в големи количества/. Ако не срещне метали, почвата става кисела. Киселата среда не само затруднява развитието на растенията, но и на микроорганизмите, които разграждат минерали от почвата и ги "разменят" с растенията за въглерод/ни съединения грубо казано. Подобно е и при засоляване на почвата - затруднено развитие на растенията и микроорганизмите. Почвата е екосистема и въздействието с киселина променя значително рН и е доста неблагоприятно според мен / не мога да се сетя за по-вредно въздействие в момента/. Подобно вредно е и увеличаването на солта. В прекомерно засолена почва най-вероятно няма да расте нищо - нито полезни растения, нито бурени. И всички това за да се махнат едни нарочени за неполезни за нас растения. Не мога да се съглася с това.

Дървесната пепел се неутрализира с тор /или компост/, който подкиселява леко. Колко пепел трябва да хвърлиш за да неутрализираш оцета, като се има предвид, че оцетът е течен и ще попие надолу, а пепелта ще остане отгоре върху почвата? А за солта не се сещам за лесен начин въобще. Ако се разтвори с вода една част ще отиде на друго място да вреди и там.

Съжалявам, но точно за въздействие със сол и оцет не мога да се съглася. За мен това е унищожаване на живота в почвата, което не е оправдано.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Всеки луд - с номера си :) А аз едно време поназнайвах химията...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Ако е толкова проблемен троскота, в крайна сметка един геотекстил или друга покривка отгоре би бил по-добрият вариант за мен. Хем и ще се ходи по-лесно отгоре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Моите домати са на открито. 

На две тераси. 

Жегите бяха брутални тук. 

На тераса 1 осигурих мрежа за засенчване по жегата. Отрази им се много добре. Малки до средни домати си вързаха успешно и нормално. По големите губеха по някой цвят. 

Тераса 2 - без сянка..в общи линии растенията се бореха за оцеляване в топлото. Масово хвърляха цвят. Чак към края на август започнах да късам по някой домат оттам. 

Генерално за всички:

Върхово гниене имах по доста сортове, като чушковидните направо ги разсипа. Чак сега откъснах един спеклид роман и една опалка без поражения. Може би водата им дойде късо. 

Черитата се представиха добре, някои бих казал отлично. Потвъждавам си извода, че за моите условия черито е супер вариант и догодина смятам да наблегна основно на тях. (аз така смятам всяка година и накрая пак наметкам всякакви шарении..имам напредък де - тази година са над 50% ). За допълване мисля да пробвам една леха розов консервен и така. 

 

Друго: тиквички садих три корена и тикви 4. Досега се мъчеха да оцелеят. Досега съм откъснал 3 тиквички, от които 2 вчера. От тиквите един корен върза. Другите и да вържат сефте едва ли ще узреят. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 5 часа, Йоско написа:

Моите домати са на открито. 

На две тераси. 

Жегите бяха брутални тук. 

На тераса 1 осигурих мрежа за засенчване по жегата. Отрази им се много добре. Малки до средни домати си вързаха успешно и нормално. По големите губеха по някой цвят. 

Тераса 2 - без сянка..в общи линии растенията се бореха за оцеляване в топлото. Масово хвърляха цвят. Чак към края на август започнах да късам по някой домат оттам. 

Генерално за всички:

Върхово гниене имах по доста сортове, като чушковидните направо ги разсипа. Чак сега откъснах един спеклид роман и една опалка без поражения. Може би водата им дойде късо. 

Черитата се представиха добре, някои бих казал отлично. Потвъждавам си извода, че за моите условия черито е супер вариант и догодина смятам да наблегна основно на тях. (аз така смятам всяка година и накрая пак наметкам всякакви шарении..имам напредък де - тази година са над 50% ). За допълване мисля да пробвам една леха розов консервен и така. 

 

Друго: тиквички садих три корена и тикви 4. Досега се мъчеха да оцелеят. Досега съм откъснал 3 тиквички, от които 2 вчера. От тиквите един корен върза. Другите и да вържат сефте едва ли ще узреят. 

Догодина и на другите домати да сложиш сянка, за да може съревнованието да е равностойно :smile: .

Малко спекулативни разсъждения без гаранция - доматите се охлаждат като изпаряват вода, може би при особено горещо време трябва да се полива повече, за да се улесни изпаряването /приемам, че като имат повече вода в почвата, ще изпаряват повече през листата, защото корените ще поемат от почвата и растението ще качва нагоре по стеблото/. Примерно при желание може да се пробва на 2 -3 корена експериментално поливане по малко всяка сутрин или през ден или на друг принцип в зависимост от влажността на почвата в големите жеги и да се види резултата.

Не разбирам много от тиквички, но съм чувал, че искат много вода и то редовно. Даже май ми обясняваха, че едва ли не растяли даже и на глинеста почва, ако имало вода и тор. Не мога да гарантирам за това, но за водата вярвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 49 минути, domatin написа:

......  може би при особено горещо време трябва да се полива повече......

Здрасти, Айнщайн! :D За съжаление и това не помага много, всичко с времето си. Днес едни "граждани" се чудеха на свежите ми домати, пък хората ги скубели. Да, ама когато хората се фукаха с 5 домата аз купувах от магазина. Тази година е отврат за реколтата и може да не се брои, но и други години е било подобно, с разликата че съм имал и рано.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Затова казвам "може би" им е била малко водата. Реално признаци на липса не съм видял - нищо повехнало, влажни вади под мулча и т.н. Със сигурност не им е било и много или пък нередовно. Може и температура на водата да ми играе този номер, понеже идва директно от подземния резервоар и е хладна на фона на всичко над повърхността. От друга страна обаче не поливам директно в корените, а във вадите отстрани. 

Няма значение. По скоро давам отчет на моята ситуация дотук. Сезона не е свършил и ако няма слани спокойно ще откарат още месец. Засичам количество плод от любопитство и накрая ще правя равносметка.

В общи линии съм доволен. Имам достатъчно шарено, различно вкусно и чисто

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 6 минути, Йоско написа:

Затова казвам "може би" им е била малко водата. Реално признаци на липса не съм видял - нищо повехнало, влажни вади под мулча и т.н. Със сигурност не им е било и много или пък нередовно. Може и температура на водата да ми играе този номер, понеже идва директно от подземния резервоар и е хладна на фона на всичко над повърхността. От друга страна обаче не поливам директно в корените, а във вадите отстрани. 

Няма значение. По скоро давам отчет на моята ситуация дотук. Сезона не е свършил и ако няма слани спокойно ще откарат още месец. Засичам количество плод от любопитство и накрая ще правя равносметка.

Казали са ми, че доматите се "стресирали" от по-студена вода и моите наблюдения са подобни. Не знам колко е вредно, но предполагам големите растения трябва да могат да го понесат понеже понасят есенните студове. По едно време пълнехме 2 бидона  в градината и поливахме от тях, не знам такъв вариант дали е приемлив при вас.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
преди 1 час, domatin написа:

Казали са ми, че доматите се "стресирали" от по-студена вода и моите наблюдения са подобни. Не знам колко е вредно, но предполагам големите растения трябва да могат да го понесат понеже понасят есенните студове. По едно време пълнехме 2 бидона  в градината и поливахме от тях, не знам такъв вариант дали е приемлив при вас.

Не им понася разликата в температурата на водата и почвата. В резултат загиват микро коренчетата които усвояват най ефективно калция, оттам и върхово гниене а.к.а. липса на калций. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 5 часа, Лозето ме наби! написа:

Здрасти, Айнщайн! :D За съжаление и това не помага много, всичко с времето си. Днес едни "граждани" се чудеха на свежите ми домати, пък хората ги скубели. Да, ама когато хората се фукаха с 5 домата аз купувах от магазина. Тази година е отврат за реколтата и може да не се брои, но и други години е било подобно, с разликата че съм имал и рано.

Все е нещо. За повече мисля че сам беше казал, макар и по друг повод /защита от прекомерни валежи/ - покрив. Като хвърлиш мрежата отгоре, ще улесниш доматите :) .Мисля че това е почти максимума на достъпното подобрение, което може да се постигне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Един извод: В оранжерията насадих два колтука от домат Леля Буба на Жожката. Отчупени са на 11 юни, сложени във вода за около 10 дни, не бяха повече от 10 см високи, съответно насадени (след като са пуснали корени) и след три месеца има 2 узрели домата. Днес ги откъснах, но реално до 11 септември щяха да са ок. Сега ще отлежат - едното повече, другото по-малко, за да го опитам. 

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 20 часа, alys написа:

Един извод: В оранжерията насадих два колтука от домат Леля Буба на Жожката. Отчупени са на 11 юни, сложени във вода за около 10 дни, не бяха повече от 10 см високи, съответно насадени (след като са пуснали корени) и след три месеца има 2 узрели домата. Днес ги откъснах, но реално до 11 септември щяха да са ок. Сега ще отлежат - едното повече, другото по-малко, за да го опитам. 

Два узрели, а зелени има ли още и цъфти ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

На всяко растение имаше по 6-8 домата. Най-горната китка е изресяла, по-долната май има завръз. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 11 часа, alys написа:

На всяко растение имаше по 6-8 домата. Най-горната китка е изресяла, по-долната май има завръз. 

Какво означава "китката е изресяла"?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване