Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Petar Kirov

Изливам 2 тона вода на 8 х 8 оранжерия. Мисля, че не е малко и като отида дори и на по следващия ден вечерта, редовете са доволно мокри, но ми се струва, че има и доволно много изпарения...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 часа, ivanina написа:

Инсектицид, фунгицид и акарицид в едно.

Нямам преки впечатления 

Звучи много хубаво... 

А непреки впечатления, някакви отзиви от хора, които са го ползвали? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 53 минути, Petar Kirov написа:

но ми се струва, че има и доволно много изпарения...

При нас капковите маркучи минават под мулч от слама и треви, изпарения има много малко. А и нямаме оранжерия. Но както направиш дупка в земята с тръба ф20 излиза на 40-50 см мокра почва, няма проблеми.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 42 минути, Ру® написа:

Звучи много хубаво... 

А непреки впечатления, някакви отзиви от хора, които са го ползвали? 

Да, изпитано и препоръчано.

За мен, тази година ще е посветена на опита за  био градинарстване. Много искам да открия, формулата към успеха.

Щом има химична, трябва да има и биологична! Страшно съм обнадеждена!!!:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
На 14.04.2021 г. at 22:10, ivanina написа:

Да, изпитано и препоръчано.

За мен, тази година ще е посветена на опита за  био градинарстване. Много искам да открия, формулата към успеха.

Щом има химична, трябва да има и биологична! Страшно съм обнадеждена!!!:smile:

В каква доза ще го прилагаш за домати? Това до колкото прочетох е с активно вещество 60 гр/л портокалово масло. Та не може ли да се направи в домашни условия на по изгодна цена, че в интернет гледам едни цени....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Всичко цитрусово помага, цяла зима събираш кори и сушиш. Има статии как се приготвят, сега нямам под ръка.

Не са панацея, но ми разкараха едни много упорити щитоносни въшки от мини-маслинката.

Уф, май обърках темата...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Излизат колтучетата на рязаните. Завързалото доматче е Лабрадор, разбира се.

 

IMG_20210416_144521.jpg

IMG_20210416_144313.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Много си смела, бе  @alys , никога не бих го направил! От мързел, де :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

О, много хубави стават после.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 1 час, alys написа:

Излизат колтучетата на рязаните. Завързалото доматче е Лабрадор, разбира се.

 

IMG_20210416_144521.jpg

IMG_20210416_144313.jpg

Този Лабрадор как е на вкус и от къде мога да заприходя някоя семка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Времето се очаква да се затопли скоро. По принцип знам, че минималната температура за изнасяне на доматите навън е около 10 градуса, затова и повечето хора изкарват доматите навън май месец. Но напоследък започвам да си мисля, че има известна вариация при различните сортове домати. Затова питам при каква температура какъв сорт домати изкарвате навън?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Боби Димитров, кога най-късно си сял семена за домати? Моите за градината са без лампи и прераснаха още преди пикиране и се чудя какво да ги правя. Дали да ги пикирам до първи същински лист? Разстоянието до котиледоните и от тях до първи същински лист е еднакво дълго. Питам Боби, защото знам, че сее най-късно, иначе приемам отговори от всички. Миналата година сях последно на 9 май, но е късно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 59 минути, alys написа:

Дали да ги пикирам до първи същински лист? Разстоянието до котиледоните и от тях до първи същински лист е еднакво дълго.

Нашият също прерастна.. на над 10см беше вече като го пикирахме, но до котиледоните беше на къмто  2/3 от стъблото.. та до котиледоните, но с по-малко пръст в кофичката от кис.мляко.. после след 7-10 дни допълнихме с 2-3 см пръст, до кривото на кофичката..

IMG_20210417_114412.thumb.jpg.e42e5bae0c5306ee59e4ef7b455a27be.jpg

Но пак условно де.. щот идеала (най едрият на снимката) си върви добре и без засипващи операции..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, alys написа:

@Боби Димитров, кога най-късно си сял семена за домати? Моите за градината са без лампи и прераснаха още преди пикиране и се чудя какво да ги правя. Дали да ги пикирам до първи същински лист? Разстоянието до котиледоните и от тях до първи същински лист е еднакво дълго. Питам Боби, защото знам, че сее най-късно, иначе приемам отговори от всички. Миналата година сях последно на 9 май, но е късно.

Кога ще ги местите в градината? Питам защото ние по това се ориентираме и смятаме назад колко време е нужно за разсада да израсте. Аз знам, че се пикира, когато се изравнят първи със същински лист. От моя скромен опит 1 седмица прерастване /след изравняване на първи със същински лист/ даже им се отразява добре, 2 седмици се понася. Доколкото знам доматът понася сравнително добре пикирането в сравнение с други растения.

Последен опит от тази година при преместване с почвата, като се опитвах да не засягам корените в по-големи саксийки /около 1 литър/ ми се струва че се подобри леко състоянието на пожълтелите домати. Така че ако имате саксии това ми се струва добър вариант. За съжаление при нас мястото вкъщи е ограничено и не мога да експериментирам в голям мащаб с всички домати.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Копирам от чата.

Това е 25 април:

 

ACtC-3fdOwEJz0zjqaLMLEQpIFcPXZPsxF7yxUJ4

Това не се пикира, като стане 10-12 см висок директно в градината. Това стана (специално с този на снимката) към 15 май, но е имало случай и на 30 май и пак си стават домати. Този растеж, който е семка до градина е 3 седмици в доброто време, ако го почна през март ще отнеме 7-9 седмици и безбройна разправия повече.

Тази година пробвахме метода "много в едно", но догодина сигурно няма да повторя, не ми се видя удачен предвид това, че времето е тегаво. А самият метод измества несигурността напред във времето, което е кофти. Демек след като пикираш могат да се объркат доста неща, особено ако нямаш перфе условия (като Ру примерно, climate controlled artificial lighting).  Ако се обърка, отиваш пак на нашия си метод с рътене... Отделно се хвърля яко. Ако имах поне отопляема оранжерия, или като Ру безплатно топло мазе с яко лампа, щях да подходя може би пак така. Сега за да отопля мазето трябва да върти 2 киловата духалка денонощно, отделно да инвестирам в бая линейни метри ледове, трафове, профили...

А това на снимката горе е почнато с накиснати семки, демек знаеш точно кои са жизнени, не хвърляш почти нищо, посаждаш само най-силните семки с кълн, става бързо, не иска място до момента на посаждане, пести компост. След посаждане излизат за 2-3 дни. После само вън, освен ако не даде под нулата, но в края на април рядко дава (за разлика от началото на март).

Тази година си беше чиста демонстрация на това. Разсадът, който пикирах на 10 април, за 7 дни успя само да намалее като размери и като бройка. Ако утре заложа нови семки да се рътят, след седмица ще имам покарал нов разсад във формите и след още седмица-две новият ще задмине стария пикиран. Демек цялата разправия с него до момента е била безмислена.

Което просто за пореден път потвърждава тезата ми, че в условия като нашите е ненужно да се бърза. Известна и като директивата "РАНО Е!".

пп: Слагам снимка и на един разсад на 14 май друга година, който в такъв размер влезе в почвата след няколко дни. Този разсад е точно на 3 седмици без рътене, без накисване, без пикиране, без местене, без нищо, освен семки в почва на 20-и-някой април и държане само вън на южен прозорец в София. За мен това е най-лесният и логичен начин, предвид условията ни.

ACtC-3cmB6zh-MoIlVxzQhLYn0_6-9IZ7cTLc4oP

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аз добре си мислех първоначално да сея около 5 април, но пак избързах с една седмица. Отгоре на всичко ги оставих на принципа "роди ме мамо с късмет, пък ме хвърли на смет". Реших да не топля облаците в оранжерията и да опитам вкъщи, но се засякога оранжерийните и градинските, съответно хубавите места свършиха. Като започна да пикирам, най-големите дългучи ще ги пропусна и дано другите оцелеят. Те не са съвсем хилави, но междувъзлията станаха километрични, особено на някои. Има сортове като Сърцето на Албенга, които са сравнително нормални. 

В градината ще ги садя около 5 юни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Направих микс семена от 15 сорта домати, няма да надписвам, а които и да поникнат, все ще е добре. Накиснах ги и тези, които са потънали ще ги насея, пък после ще видим. Като пресметнах, има време да се развие до 5 юни. А с прерасналите още не съм решила какво да правя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 41 минути, alys написа:

Направих микс семена от 15 сорта домати, няма да надписвам, а които и да поникнат, все ще е добре. Накиснах ги и тези, които са потънали ще ги насея, пък после ще видим. Като пресметнах, има време да се развие до 5 юни. А с прерасналите още не съм решила какво да правя.

Доматите могат да пуснат корени от стеблото си, ако го покриете с пръст - ние сме местили в градината прерасли домати и поставяме по-дълбоко и засипваме с пръст част от стъблото - развиват се нормално. Ако няма място, вариант е да пресадите в градината и каквото стане - според мен при очакваните температури ще оцелеят.

Само да добавя за прерасли домати преди да изкарате в градината може първите несъщински листа да ги махнете и да изчакате няколко дни да зарастнат, за да няма отворена рана и така ще може още по-дълбоко да се засеят /доколкото разбирам не трябва никога да се покриват с пръст листата/ .

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 3 часа, alys написа:

кога най-късно си сял семена за домати? 

Миналата година (нали ми се съсипа нормалния разсад) съм сял нов на 30ти април.  Насадил съм го в градината на 5ти Юни.

Освен това на 27ми април съм сял и директно в градината семена - под агривело. 

И от разсада и от директното сеене станаха хубави домати (но с 2-3 седмици по-късно, отколкото нормално биха станали, при обичайното ми садене в градината 5-10ти май)

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 1 час, domatin написа:

Доматите могат да пуснат корени от стеблото си, ако го покриете с пръст - ние сме местили в градината прерасли домати и поставяме по-дълбоко и засипваме с пръст част от стъблото - развиват се нормално. Ако няма място, вариант е да пресадите в градината и каквото стане - според мен при очакваните температури ще оцелеят.

Само да добавя за прерасли домати преди да изкарате в градината може първите несъщински листа да ги махнете и да изчакате няколко дни да зарастнат, за да няма отворена рана и така ще може още по-дълбоко да се засеят /доколкото разбирам не трябва никога да се покриват с пръст листата/ .

До засаждане в градината има месец и половина. А те още отсега са прераснали. Та затова се чудя какво да ги правя. Видяха ми се сухи и полях, а те в знак на благодарност прераснаха. Може би ще пикирам някои до котиледоните.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване