Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Лозето ме наби!

Лозето ме наби!

Recommended Posts

Боби Димитров

Японска дюля, планински лимон или хеномелес, по избор! След Орешков, Славян е баш фена в републиката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 7 часа, Лозето ме наби! написа:

А какъв е този храст? Смятам да го местя, защото пред него съм засадил смокиня - малко се виждат две клончета вдясно.

Трудно ще го преместиш, имат доста дълбоки корени. Не е като касис или нещо подобно.

Иначе Боби се изказа. Със сигурност много хора гледат повече японски дюли и ги ползват от мене - ето @Ivaylo Bogomilov дори ги правИ на ракия. Та не съм им аз най-голям фен, просто локално съм вдигал повече шум от други във форума. А някои имат големи насаждения. Други пък ги гледат като декоративни.

За плод японските дюли се нуждаят от кръстосано опрашване от два генетично различни храста. На вкус наподобяват лимон, но с по-различен и силен аромат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Гледай ти, с питане и до Цариград се стигало, бе! :)

Аз го мислех за декоративно храстче. Като прочетох "японска дюля" леко ми се врътна зъбчатката, че един комшия има огромен храсталак: "Нещо японско, дъщерята го сади". На около 150 метра по права линия е, дори отрязах клонче и го сложих във вода до моето.

И КоШиПраймиСя?! Определено няма да пишем, но се чудя кое да местя: смокинята или "дюлята"? Смокинята я садих миналото лято, дори успях да опитам две плодчета. А "дюлята" като става такъв "буренак" - определено не си е на мястото, ама била трудна за вадене...?

Буренакът на комшията:

IMG_20210331_M1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На твое място аз не бих местил нищо. Оформи хеномелеса ниско в първите 2-3 години, а смокинята - по-високо. Хеномелесът няма грижи да е подлес. В София до офиса имам пример за това, ябълка с подлес хеномелес. Само му режи издънките през юни ако не искаш да ти превзема. Иначе става и за жив плет ;)

ff0499.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 46 минути, Боби Димитров написа:

..... Иначе става и за жив плет ;) ....

Ама то е в комбинация с чимшир, бе - вече не става :( Молецът и така трудно се мори.

Иначе схванах идеята, но япончето не е ли слънцелюбиво? Имам нужда от жив плет само на север, т.е. със сянка и североизточен вятър зимъска.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Нда, японското дежа - вю.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
На 31.03.2021 г. at 15:12, Боби Димитров написа:

На твое място аз не бих местил нищо. Оформи хеномелеса ниско в първите 2-3 години, а смокинята - по-високо. Хеномелесът няма грижи да е подлес. В София до офиса имам пример за това, ябълка с подлес хеномелес. Само му режи издънките през юни ако не искаш да ти превзема. Иначе става и за жив плет ;)

ff0499.jpg

Тоя жив плет дали връзва плод?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Една млада круша, десетина годишна, не поиска да се събуди тази пролет. Имаше нагризано по кората, но после съобразих, че кълвачът е хапвал буболечки - няма заек с метрова височина. Почнах да беля клоните: по-дебелите запазени, уж, на един открих преходна зона живо-мъртво. На няколко метра имам друга напълно здрава круша-връстница, ама сортът по не ми харесва.

Днес се ядосах: ще я сека, и без това не е на много подходящо място. Ударих я с брадвата: тя се мандахерца с три херца :) Нaклоних я наляво, после надясно и я извадих с по 20-на см корени. Ако ми го разправяха нямаше да повярвам. Снимките са отпреди няколко дена.

IMG_20210328_M.jpg

IMG_20210328_M2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

А този храст какъв е? Като цъфне, в бяло, не става по-красив, а листата са загатнати. Пречи ми и се чудя да го кореня или да го местя.

WP_20210407-M.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Възможно ли е да е черна калина (Viburnum lantana)?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Тази калина ми прилича много на един саморасляк който съм оставил за сянка на бидон за капково. Расте доста по-бързо, едно време беше популярен из парковете и му викахме "Сърби дупе", познай защо...

Въпросният храст прави по-ситни цветчета, листата му са по-едри и мъхесто-сребристи и досега не е давал плод.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Значи, като гледах за "Черна калина" на снимките  ми излезе сърби-дупето до бидона. Като се загледах за "Viburnum lantana" излезе въпросният храст и то от най-едролистната разновидност (загубих линка).

Определено не го искам това нещо на това място, пък и то не се чувства на мястото си: за толкова години почти не е пораснало и не е дало плодове.

Да кореня сега или на есен да раздавам?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз такова мислех да поръчам от Франция, но не се събраха бройки. Ако можеш, запази до зимата. Направи като цъфне някоя снимка. Викаш плод не задържа?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Гледам, че миналата година е направила само два цвята, бях я орязал, май и по-миналата година, може би затова не е и връзвала. Цъфти на върха, после отстрани тръгват две клончета нагоре. А преди е била малка, да речем, или майка ми също я е кълцала яко.

Тази година е отрупана със съцветия, ще я оставя. Ако даде плод ще си оставя коренче, но за друго място.

Отдолу има издънки задушавани от тревата, ще пробвам да прихвана няколко и при успех ги имаш още тази година. Другото ще е догодина най-вероятно защото късно ѝ окапват листата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ся друго двайсе: под ябълката "Червена превъзходна" имам отгледан саморасляк около метър и нещо след изрязването. Семката може да е и от съседната "Златна пармена". Не му върви много под сянката. И двете възрастни дървета вече са доста хралупести и с дупки на кълвач: скорците и косовете се редуваха да мътят, но вече и покривът им протече. Позамазах го с цимент, де.

Въпроси: Това семково пълноценно ли ще е? Да си играя ли да го вадя (ще го поливам!) или да му направя място между клоните на старата?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Пълноценно ще е ако не го извадиш и местиш. Няма начин да го извадиш без да му прекъснеш основния корен при този размер. Нека расте и се процъфтява. Орежи околните корони да вземе малко слънце. След някоя година ще го ашладисаш, защото то сега ще си е собствен сорт, демек ако не ти харесва, можеш да му сложиш и червена, и прамена, и негов клон да си остане, за опрашването.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ааа, твърдо нье! Предпочитам готова овошка като му дойде времето и ако съм жив, само не знам дали тези стари български сортове не са загубени вече.

А за ашладисване имам къде по-голяма ябълка на подходящо място, просто сортът ѝ е "Купешка изгъзица".

Последно: това младото да го режа ли, или може да стане като майка си?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не мисля, че с теб постигаме разбиране. Ти питаш едно, аз казвам нещо, ти разбираш друго и теглиш в различна посока. Предполагам разлика в поколенията. Доста ми напомняш на покойния ми дядо - първо пита, после прави каквото си е наумил, без значение какво му кажеш...

Първо, няма "последно" в природата. Примири се. Последно има само в човека. Да го режеш ли - твоя си работа. Аз не бих. Може ли да стане като едикойси сорт - може, и с ашладисване и с късмет без ашладисване.

Второ, няма "готова овошка". Да си купиш нещо от разсадник е неизмеримо по-зле от това, да имаш непреместен семенак със запазен еволюционен корен, направен на колкото си сорта искаш. Отделно, че не е "готово" като го купиш.

Помисли го, но не като дядо ми, ами наистина ;)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Хуморист иносказателен.  Подчертаното гледане значи че корена му не е там,  зависи от идващото гледане какъв сорт ще излезе.  Под Пармената що няма семе... Иди  разбери... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз имам няколко семенни ябълки, които вече плододават. Две малко ги поизгризаха животните, но им сложих мрежа на стъблото. От едната брах плод миналата есен и бяха средно едри и хубави, не възкисели. Приличат на някои от сортовете, но не съвсем. Готово дърво. Миналата година му добавих клонче сорт Мелроуз, може да добавя и клонче Флорина. Тази година пак ще цъфти. А ако сложа ново от разсадник, много години ще го чакам за плод и няма да е дълголетно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване