Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Лозето ме наби!

Лозето ме наби!

Recommended Posts

Лозето ме наби!

Или си купуваш пушка, може/желателно е да е малокалибрена. Голяма забава ще е, но аз засега само с фунийки съм го практикувал и не по лисици - нямам кокошки :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имало е случаи да е буквално на няколко метра лисицата - идеална мишена. Но не съм искал да я трепя. Просто свободата винаги носи рискове и има цена. Клетъчното отглеждане дава сигурност и ефективност в много направления, но непълноценен живот и много пропуснати ползи. Свободата дава щастлив живот и внезапна смърт, затварянето дава - освен защита - и болести, и скука, и мъка, но пък дълготрайни...

Дано успея в най-скоро време да доближа нещата до максимално свободно отглеждане. Ясно, че в диво състояние кокошки не оцеляват, за кеф на някои "защитници на животни"...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис
преди 2 часа, Лозето ме наби! написа:

Не ти знам конкретния проблем, но фалшивите яйца помагат за два: да покажат на кокошката къде се снася и че не стават за ядене. 

А помиярът на синджир е лесен за гледане и като лае злобно не вярвам дори хитрата лисица да се доближи.

Защо ползваш пейоративно нарицание за куче и то онова което ще ти пази кокошките? Можеш ли да обясниш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 7 часа, Абарис написа:

Защо ползваш пейоративно нарицание за куче и то онова което ще ти пази кокошките? Можеш ли да обясниш?

Ъ? Не съм филолог!

Иначе: "помияр" е широко разпространено название за безпородно, обикновено бездомно куче, което се увърта около човека за малко храна. Ако няма храна може с поколенията да подивее, т.е. да стане опасно за човека. Но ако го приютиш става нормално куче - първото опитомено животно, най-добрият приятел и пазач на човека. Разбира се, че доверие не се печели за два дена.

@Славянски Нямам кокошки, но комшийката си ги пуща да се разхождат. Има две дребни кучета на синджир, ама дворът ѝ е големичък. Не е рИвала, а съвсем наблизо в края на селото стана пущинак и развъдник на какво ли не. 

Тази вечер в кръчмето се срещнах с ловджии: те с чакалите не могат да се справят, камо ли с другото. А едно време чакали нямаше: като им чух воя преди десетилетие попитах "Какви са тези проклети деца?"

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тука комшията редовно гръмва по някоя лисица в двора им (имат много пернати всякакви). Лани беше думнал чакал посред бял ден на улицата пред нас и тях, която все пак е сравнително натоварена като за село... А преди някоя година лисица беше изловила всички пиленца пред очите на жена му, която мие чинии, буквално за секунди, докато пусне чиниите и вземе пръчка...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Африканска лилия - Agapanthus africanus - само това пише на етикета.

Жената купила едно коренче, пусна листенца, вчера го сложих в една чашка и сега се чудя какво да го правя. В интернет има какво ли не по въпроса, често противоречиво, писна ми да чета. Ей това ми се видя по-човешко, но твърде общо. Освен това съм слаб с английския, а гуглето напоследък превежда ужасно на български.

Някой има ли опит? Наистина ли иска върло слънце? Измръзва ли зимата? Поне първата година да го сложа ли в саксия?

 

Друго: ама това било шибой, бе! Аз знам, че там има бял и лилав, явно по-късно цъфти, но мирише доста по-силно от сегашния.

WP_20210417-M.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Нали бях обещал снимка на моето "сескло", ама оригиналът са го превзели бурените (покрай Велик ден няма да го чистя) и намерих един младеШ на мястото където смятам да местя всичкото. Малко е хилаво, но си личи, че е повече лапад отколкото цвекло. Като наименование открих и "Chard", нямам идея моето на къде клони. Сетих, че съм виждал "дивакът" по плажовете и той е по-скоро твърдолистно "зеле", нищо общо с моето.

IMG_20210501-M.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Търся: "френски" тарос / естрагон , самардала и компаньон за хеномелеса от 1-ва страница, че да се опрашва.

Смокинката ще я местя, близката несполучлива ябълка ще я разкарам и търся още една смокиня, по възможност жълта. Комшията отсреща наследи разкошна жълта, едра и сладка (цял ред храсталак), една издънка не ми даде, миналата есен ги мина с багер дори без да ги обере, мааму ц-ганска!

 

Докато се наканя да снимам калината - тя прецъфтя. Тук-там има нещо по-голямо (вж стрелката), това ли е завръза?

IMG_20210513_115933_M.jpg.609a35e5c95b8c46e026acace52ca98f.jpg

А това е едно храстче, точно на средата на пътеката, каня се да го местя като прецъфти. Да не е и то някаква крива екзотика?IMG_20210513_120000_M.thumb.jpg.d1250621fb20795a0c24249f42c19566.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Имам местенце малко над 5x3 метра чиста площ с изглед към улицата на север. Огрява се от слънцето по обед, едно време имаше три реда лозе, но го премахнах за да не махам чемширите :) т.е. почнаха да го задушават.

Снимката е кофти: зад мен до оградата има повече от 2 метра, но там има черешка с клони до земята - да спира погледите. Това е причината да не изрязвам чемширите отгоре и да оставя Булчинският венец да избуява. Но: в най-близък план се виждат 3 лешника които от догодина ще решат проблема, май.

В средата може да се забележат три корена Царидрадско грозде: на първите два най-вероятно се е загубила присадката и не стават за нищо, третият е добър, но бодлив, освен това не му е там мястото и ще го местя.

За ниско ще сея зелено за през лятото: в дъното вдясно се вижда горепосоченото Сескло да прави семе, има лапад (ограничавам го), ще измисля и друго. Детелина да ръсна ли?

Най-лесно е да шляпна едно плодно дръвче по средата, но не ме кефи. Нещо по-храстовидно. Мястото е закътано и с ограничено до по обед слънце - идеи? 

IMG_20210526_122940_M.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 8 минути, Лозето ме наби! написа:

Мястото е закътано и с ограничено обедно слънце - идеи? 

Жакузи... ;-)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 2 минути, Ру® написа:

Жакузи... ;-)

Ама гледа на север към улицата, бре! А лешниците са още малки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Eми тъкмо - като минават комшийките да цъкат... ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

То ако имаше свястни комшийки - да не съм луд да се крия! :)

Не бе, сериозно, яд ме е за това неизползвано пространство, пък е толкова специфично...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако не искаш дърво, всеки плоден храст ще ти свърши работа, а си го подкарал в тая посока с цариградското? Примерно из махалата една баба има касис, който заема обем 2х2х2 метра, но и храстовидна ирга че дори и камчатка ще свърши работа. Ако е нещо като централна зона за наблюдение, демек все натам гледаш, може би нещо привличащо внимание декоративно, но за това друг ще трябва да помогне :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ако ще е декоративно аз бих сложила червена декоративна ябълка. Вид червенолистен берберис също би свършил работа, но е проблемно, че е тясно, а той е доста бодлив.

Мечта ми е да боцна и ей това- robinia casque rouge. Може пък и на теб да ти хареса

robinia-margaretta-casque-rouge-acacia-casque-rouge.thumb.jpg.a108d16c45e568097916671cdf03c1fc.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Филаделфуса ти има ли издънки? Кандидат съм за есента за коренчета, че имам участък на село за покриване с нещо дето да скрива съседските натурии.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При @Ру® има сигурно 20 квм покрити плътно с гора от над 2 метра високи филаделфуси, които са за изкореняване. Основен проблем би било пращането, но примерно изкопаване и отрязване на 30 см и пращане в кашон може да те уреди с мощно растение веднага на есен :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Благодаря @Боби ДимитровСпасение дебне отвсякъде. Ей го, че и с филаделфуси може да се уредя, а то и @Ру® да се отърве от излишъците. Оцапах темата, извинете. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Да, ама Venetka ми е комшийка, просто трябва да предупреди преди да мине. Моето Булчинско поне се е доказало като миризлив непукист. Издънки и сега ще се намерят - тъкмо ще цъфнат догодина, май.

А въпросът се осра отдавна, аз продължавам да се чудя... И не ща декоративни, а нещо за еденье, по възможност повече. А, арония дали би виряла?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Арония ще вирее колкото и касис, демек чудесно, но плододаването няма да е 100%. Ако това не е проблем за теб, действай, даже имаш място за 2-3 храста.

 

преди 21 минути, Лозето ме наби! написа:

Venetka ми е комшийка

Таман усред си между Пловдив и Узбекистан ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване