Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

rufo

Сляпо куче и картофи- кой, как се бори ?

Recommended Posts

rufo

Здравейте, миналата година имах проблем с Сляпото куче- почти всички картофи бяха наядени...

И понеже след няколко дни мисля да ги засея( когато позволи времето, че в момента е мн. кално)И ми се иска тази година да ги защитя по някакъв начин.

Моля за изпитани методи,предложения и съвети по темата !

Благодаря !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ама вие биоразнообразието за нищо го нямате!? Такава дискриминация към сляпото куче, което и то душа носи, и за живота си се бори ;)@алина беше споделила някои идеи, ама май бяха в чата. И тя не пада по гръб :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo
преди 2 минути, Славянски написа:

Ама вие биоразнообразието за нищо го нямате!? Такава дискриминация към сляпото куче, което и то душа носи, и за живота си се бори ;)@алина беше споделила някои идеи, ама май бяха в чата. И тя не пада по гръб :)

Биоразнообразието- Добре ! Но ,аз защо се бъхтя цяло лято- сей, окопавай, загърляй, пръскай...и накрая ядец- някой ми изгризал продукцията !

Ще се боря докрай !!!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Не съм ги борил, защото до миналото лято нямах. Скоро изгледах доста клипчета и този метод най ми хареса като ефикасен и хуманен: YouTube-1

Авторът подчертава, че трябва да се работи с чисти и изварени ръкавици за да не се оставя миризма.

Веселба за рускоразбиращите: YouTube-2 , YouTube-3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

То аз го казвам шеговито. Тия термини като биоразнообразие се използват с пропагандна цел, все едно животинският живот е над човешкия. Всеки се бори за своя интерес и своето оцеляване. Когато нещо ти напада насажденията или стоката, може да очаква защита и ответна реакция. Ако запазването на биоразнообразието и ненамесата бяха най-висша ценност, тогава човекът щеше да е на съвсем друго ниво в йерархията и много проблеми щяха да бъдат непреодолими. Все едно вълк да ти напада овцете и агнетата и ти да не ги браниш, понеже те е повече грижа за вълчата популация. Вече ако тръгнеш да трепеш или пъдиш отвъд това, което ти пречи или вреди, това е друго. Трябва здрав разум. Но и не става човек да не може да опази себе си, потомството си, храната си, защото тогава идеи като биоразнообразие губят смисъл без ролята на човека. Не може да режеш клона, на който седиш.

Та стига толкова отклонения. Все пак ако в борбата вредиш повече на себе си отколкото на вредителя (с отрови и прочие), пак не си струва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В градината в Пловдив бяхме вдигнали ръце от сляпо куче. ММ пробва какви ли не гадости да слага по тунелите. Усмърдя квартала. Дрънчащи кенчета на метални пръчки, соларни нам си какви приспособления и нищо. Накрая купи от кварталната аптека капан за около 10 лева. Улови едно ли беше, две ли ... не помня и до там. Елементарно приспособление, а свърши работа. Може би и близките строежи помогнаха. Взеха да копаят и да вдигат шум, а казват, че слепите кучета не понасяли шума.

Нещо ей такова беше капана

images.jpg.06d97c7400203b261ee81b3e2acf58ac.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А дали е наистина сляпо куче? Опиши или снимай, или и двете как изглежда наяденият картоф. при мене има много наядени, като на повечето не им личи много отвън, но като отрежеш, се вижда, че навътре е дълбано яко. Това са плужеци. Намерих ги настанени в картофите. И не правят мънички дупчици, в много случаи целият картоф не става за нищо, освен за боклука. Не, че няма да ни стигнат картофите, но определено доста от продукцията е наядена. Ако е сляпо куче, то влачи и оставя, евентуално, най-дребните. Прави тунели под земята. При нас арматури с кенчета вършат работа против сляпо куче, но е открито и подухва ветрец. Става като камбанария. Ако е закътано мястото, няма да вършат работа тези приспособления. В къртичините също набождаме такива пръчки, но мисля, че и котките помагат.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo
преди 26 минути, alys написа:

А дали е наистина сляпо куче? Опиши или снимай, или и двете как изглежда наяденият картоф. при мене има много наядени, като на повечето не им личи много отвън, но като отрежеш, се вижда, че навътре е дълбано яко. Това са плужеци. Намерих ги настанени в картофите. И не правят мънички дупчици, в много случаи целият картоф не става за нищо, освен за боклука. Не, че няма да ни стигнат картофите, но определено доста от продукцията е наядена. Ако е сляпо куче, то влачи и оставя, евентуално, най-дребните. Прави тунели под земята. При нас арматури с кенчета вършат работа против сляпо куче, но е открито и подухва ветрец. Става като камбанария. Ако е закътано мястото, няма да вършат работа тези приспособления. В къртичините също набождаме такива пръчки, но мисля, че и котките помагат.

В моя случай са наядени само от вън - едва ли е нещо друго...ето снимки

img_9811.jpg

Untitled-1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Сляпото куче направо ги взима и си ги носи в склда картофите не ги гризе. Това най вероятно гол охлюв или червей.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Навремето продаваха хапчета на базата на карабит мушкаш в дупката засипваш и поливаш с вода хапчетата се разтварят и отделят отровен газ който отива в тунелите на сляпото куче. ама май ги спряха не е хуманно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 19 минути, Ангел Димитров написа:

Навремето продаваха хапчета на базата на карабит мушкаш в дупката засипваш и поливаш с вода хапчетата се разтварят и отделят отровен газ който отива в тунелите на сляпото куче. ама май ги спряха не е хуманно.

Сетих се, че може и с напалм. За хора става, но за животни не било хуманно ;)

При мен остават обелки от земната ябълка (отвън я гледаш уж цяла, но е само обелка). Това дали е червей? Аз мислех, че са мишки. А повечето грудки си липсват изцяло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Слепите кучета си подбират грудки с определен диаметър и ги носят в скривалище. На мене освен картофите ми измъкна нарциси лалета и земната ябълка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако напада нарцисите, най-вероятно при мен няма сляпо куче. Изкарват си всяка година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

аз бях чел че не ядяло и даже бягало от нарцисите. Та в едно кръгче 2м диаметър по периферията имах стотина нарциса а вътре към милион минзухари. И така 10 години. Навсякъде ми отвлече лалетата, зюмбюлите...само в това кръгче не пипаше. До преди 3 години. Пролета чакаха минзухари, чаках.....и нарциси чаках......НИЩО не излезе от това кръгче!

И за пореден път питам @Боби Димитров да не се скатава а да каже за бензина и за труповете на купове....или да признае че само се е хвалил без подплата ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@rufo Ти имаш картофи с дупки. Ако беше сляпо куче щеше да имаш дупки (тунели) без картофи ;) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rufo
преди 1 час, Ангел Димитров написа:

Сляпото куче направо ги взима и си ги носи в склда картофите не ги гризе. Това най вероятно гол охлюв или червей.

 

преди 8 минути, Panik написа:

@rufo Ти имаш картофи с дупки. Ако беше сляпо куче щеше да имаш дупки (тунели) без картофи ;) 

Убеден съм ,че е сляпо куче...дребните картофи ги изнася, но едрите само ги яде и ги нахапва- ясно се виждат следи от зъбки :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

https://bezmotika.com/uploads/monthly_2021_03/img_9811.jpg.427651b759173ff025ef34790df9a081.jpg

На тази снимка са картофи изгризани от полски мишки. Даже се виждат (на най-горния на снимката картоф) следите от зъбчета. Слепото куче има по-големи резци, а и наистина ги носи картофите да си ги яде на спокойствие в някакви негови си складове. При мен в градината има и полски мишки , и слепо куче, и къртици. Никой не е казал, че едните като се появят - другите се изнасят :) .

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

има и други животни със зъбки :) Например мишки. Иначе не е невъзможно да е сляпо куче. Аз опит с картофи и сляпо куче нямам...просто не смея да садя картофи :) Но ако е сляпо куче то при ваденето на картофите трябва да намериш поне няколко тунела. Дълбочина двайсетина см. Като го намериш тунела, разриваш добре дупката и го зарязваш. Ако е сляпо куче, ако още живее при тебе, и ако този тунел все още е свързан със системата му от тунели за 5мин до няколко часа ще дойде и ще го затапи (вижда се много добре...няма нужда да ръчакш вътре да видиш дали е запушен)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 10 минути, Panik написа:

има и други животни със зъбки :) Например мишки. Иначе не е невъзможно да е сляпо куче. Аз опит с картофи и сляпо куче нямам...просто не смея да садя картофи :) Но ако е сляпо куче то при ваденето на картофите трябва да намериш поне няколко тунела. Дълбочина двайсетина см. Като го намериш тунела, разриваш добре дупката и го зарязваш. Ако е сляпо куче, ако още живее при тебе, и ако този тунел все още е свързан със системата му от тунели за 5мин до няколко часа ще дойде и ще го затапи (вижда се много добре...няма нужда да ръчакш вътре да видиш дали е запушен)

Точно така има тунели даже не на 20 см а под пвръхността и настина не обичат отворен тунел и течение и това е метод за хващане чакаш и като видиш от коя страна почва да избутва кал на половин метър от тунела му почваш с бел да го откопаеш,но трябва да седиш до дупката и да не ходиш защото усеща стъпките и бяга ( стол и сядаш и чакаш ) големо търпение трябва и здрави нерви.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Това го знам. Но попринцип на сляпото куче са надълбоко тунелите. Къртицата прави и по-плитки (но не яде картофи), а мишките съм чул че се възползвали от тях. Та въпроса е ПРИ ТЕБЕ дали някой идва да запушва тунела дето е при картофите :) За чакането и нервите...аз пробвах друг метод....нехуманен...на тел навръзвам 3-4-5 от най големите куки тройки и я натиквам в дупката колкото мога. Кучето минава покрай куките, запушва тунела и навръщане ако си късметлия (или ако то е карък) се закача. Но успеваемоста ми е ниска....3 кучета от 50-60 опита за 2 години

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване