Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

rufo

Сляпо куче и картофи- кой, как се бори ?

Recommended Posts

Ангел Димитров

В градината при цветята е на 5-10 см и там слагам капана но е много хитро и затъпка пред капана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Ето такъв ми е капана

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

аз съм пробвал с този капан дето ги защипва странично....десетина пъти.....нищо! Или не идва, или го заобикаля, или не знам какво, но не се хваща :( А уж много го хвалят....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 1 минута, Panik написа:

аз съм пробвал с този капан дето ги защипва странично....десетина пъти.....нищо! Или не идва, или го заобикаля, или не знам какво, но не се хваща :( А уж много го хвалят....

Три години го гоня с тоя капан само едно хванах но те май вървът мъжко и женско заедно и другото ме съсипа и се отказах да садя картофи. Докато къртиците лошото им е само къртичините иначе се хранят с червей.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Да не излъжа, ама мисля че бях чел че е единак сляпото куче (нашто....иначе има такива видове дето са като мравешка колония с царица и т.н.). И се събира с женската само за размножителния период. По вероятно е да са няколко, или ново да е дошло и да е заело свободното място. Също съм чувал слух че в (достатъчно) повдигнати лехи не влиза. Аз мин. година насадих малко картофи на върха на 40см купчина угнил компост (2м диаметър), на 1м от която имаше тунели от слепак. Оживяха картофите....или не ги е надушило, или слуха е верен :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН

Все още не съм се сблъсквала "челно" с проблема с картофите и сляпото куче, обаче се запознах лично с таз животина по друг повод... Дворната котка - все още подрастваща девока на два пъти утрепва представители на този вид. Първо беше донесла едно бебе като дар, а после я хванах да си играе с по-голямо вече умъртвено сляпо куче. Тя си е ловец. Не ги яде, ловува за спорта... Но в случая и се зарадвахме, защото така поне помага на съседите за техните картофи, а не убива някое нещастно птиче. Но явно си е късмет. Възможно е да е изключение.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@РозмариН Предимство на дворната котка пред домашната :) Лови това-онова. Тукашните хващаха къртици. Регулират популацията, напомняйки за мястото си в хранителната верига.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Panik :) Няма мистерия :) Има булка с ятаган добре наточен, бърз и много точен.

Намираш прясна дупка, нещо, което слепако е изтикал днес. Отваряш дупката и бутваш вътре парцал с бензин надълбоко, с пръчка. Сядаш на столче до дупката, като под ръка вземаш кафенце или биришка И задължително наточена мотика, която да ти е по размер - демек да не ти е дълга или тежка.

Съвсем скоро идва главния слепак да изтика парцала, щото му разваля обонятелната навигация. Парцалът е плувката. Като видиш, че парцала почва да се подава от дупката, засичаш с мотиката на около 5 до 10 см зад парцала в посока тунела... Храниш котките, връщаш парцала. След малко идва подполковника... И така до последния кашик. Ако (не?) си късметлия, за час до два ще сурвакаш двуцифрено число.

Ако не идват при парцала поначало, не ти е добра дупката, трябва да намериш по-прясна и оборотна. Ако дойдат само 1-2 и спрат да идват, сменяш дупката. Понякога не става за 1 ден, но тъй като не се можат като белокрилки, можеш спокойно да повториш операцията 2-3 пъти за година.

Също так държа да отбележа, че наличието на някакъв слепак не е фатално. Проблемът идва, когато семействата им се увеличат, а те се увеличават когато има източник на храна. Ако ги храним ежегодно с грудки и кореноплод, за тях това е сигнал да се множат. Или трябва борба, или трябва смяна на стратегията ;) Между другото, в сегашната ни градина имаме сляпо куче НО пораженията не са драматични, особено след като развъдихме хризантеми и спря да изнася всички най-добри картофи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Напомни ми за една баба тука, дето плъх в капана го трепеше с прът. Голямо мазало. Пък ние им сваляме сатурацията на кислорода във втория елемент. Иначе вършеше работа. В твоя случай: съвсем директен сблъсък с мотиката, неслучаен, с кръв по ръцете, демек знае се кой е изпълнил присъдата. Извод: без мотика не става!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@Боби Димитров
Мерси! Демек ползваш парцал с бензин за да дойде по бързо от обикновено. Комшията ги лови така: разрива дупката. Вкарва 50см пръчка да види посоката. Маха я. Вкарва права лопата 40см зад дупката. С пръчката проверява дали е уцелил тунела. Вади лопатката наполовина.  С пръчката проверява дали е отворена "портата". Слага огледало пред дупката и стол до лопатата. Сяда. Чака. Като се раздвижи нещо в дупката натиска лопатката и затваря "портата" После на спокойствие действа с мотиката

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Не зная по щастлива случайност ли, или вниманието му беше грабнато в друга посока към съседа,  или пък тракането на захлупените кентчета и изрязани пластмасови бирени шишета във вид на въртележка го смутиха, но успях да прибера  засаденият един ред  лук, недокоснат от подземния крадец. Този реултат много ме обнадежди и тази година ще приложа отново същата отбранителна тактика и дано имам същия резултат.....:)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@ivanina, не се надявай! Ти като си гладна едва ли ремонтът на съседния апартамент (до кухнята) ще ти попречи да си наготвиш и да се наядеш :)

Пак да кажа за моя случай (според разкопките): ъгъл между двама комшии, сляпото избягало от единия, щото там няма нищо сято и някакси, на късмет, нацелило реда с царевица - отляво лозе, а отдясно малини. Като довършило царевицата кривнало под прав ъгъл надясно към дугия комшия.

Направило го е на един дъх, без да излиза на повърхността. Открих какво е станало едва когато, след цяла седмица псуване по адрес на калпавото семе, тръгнах да сея пак. Почти цял ден оставих водата от кладенеца да тече по тунелите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 21.03.2021 г. at 9:38, ivanina написа:

... недокоснат от подземния крадец.

Айде, сега! Моля, моля! То не краде, а събира...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Имаше един съсед навремето, така беше пропищял от слепако, че си беше направил лехата като вкопано ламаринено корито. Пак му ги отнесе :D

Аз с моята колония съм се разбрал, че могат да си вземат 20% от реколтата за лични нужди. Спазват ли правилото, ще имат 20% и догодина плюс бонус по-голямо разнообразие от кореноплодни. Почнат ли да нахалстват и да посягат на повече от отреденото, затваряме безплатния склад и се разправяме с брутални мерки.  Тази пролет "подписахме" договора. Ще видим как ще се държат като за първа година :)

 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Попаднаха ми "селски" семена от рицин и ще сея все пак. За по-едрите животни май пречел, но го препоръчват за попово прасе. Засега не са ме нападнали, аз по-скоро за красота и да не загубя семето. Между другото: рицинът е многогодишно вечнозелено дръвче... някъде.

Освен другото: семената на някои сортове рицин са толкова красиви, че са супер за разни изчанчени герданчета и гривнички :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Я да подкараме темата пак. За пореден път слепото куче ми изяжда стотиЦИ минзухари и стотиНА лалета/нарциси/зюмбюли! Садя ги в легна (заровени) направени от поцинкована рабица (пилещарска мрежа) и няма проблем.....докато мрежата на изгние. Първата мрежа която зарових беше по-качествена и изкара десетина години...а следващите изкараха по 2-3 години преди да потдадат на напъните на слепока. Сега обмислям 2 алтернативи. Първата е да купя отново рабица, но да я "топло поцинковам" така че (може би) да изкара 10+ години. Другата е да купя някаква пластмасова мрежа уж специално против къртици/слепи кучета. Та ВЪПРОСА ми е: Някой ползвал ли е от пластмасовата и какви са отзивите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
На 24.03.2021 г. at 0:25, Лозето ме наби! написа:

@ivanina, не се надявай! Ти като си гладна едва ли ремонтът на съседния апартамент (до кухнята) ще ти попречи да си наготвиш и да се наядеш :)

Пак да кажа за моя случай (според разкопките): ъгъл между двама комшии, сляпото избягало от единия, щото там няма нищо сято и някакси, на късмет, нацелило реда с царевица - отляво лозе, а отдясно малини. Като довършило царевицата кривнало под прав ъгъл надясно към дугия комшия.

Направило го е на един дъх, без да излиза на повърхността. Открих какво е станало едва когато, след цяла седмица псуване по адрес на калпавото семе, тръгнах да сея пак. Почти цял ден оставих водата от кладенеца да тече по тунелите.

Лозе, ти се оказа прав. Абсолютно прав! Всичко е било случайност. Следващото лято нищо не  спря тази гад, нито тракащите кутийки кентчета, нито въртящите се пластмасови бутилки. Обра всичко, що е с луковица - лалета, зюмбюли, нарциси,чесън, лук за зелено. Зрял лук и картофи от години не отглеждам заради него. Страшно ми е криво,  да имаш земя и да си клиент на пазара за някои продукти.                        

 

преди 1 час, Panik написа:

Я да подкараме темата пак. За пореден път слепото куче ми изяжда стотиЦИ минзухари и стотиНА лалета/нарциси/зюмбюли! Садя ги в легна (заровени) направени от поцинкована рабица (пилещарска мрежа) и няма проблем.....докато мрежата на изгние. Първата мрежа която зарових беше по-качествена и изкара десетина години...а следващите изкараха по 2-3 години преди да потдадат на напъните на слепока. Сега обмислям 2 алтернативи. Първата е да купя отново рабица, но да я "топло поцинковам" така че (може би) да изкара 10+ години. Другата е да купя някаква пластмасова мрежа уж специално против къртици/слепи кучета. Та ВЪПРОСА ми е: Някой ползвал ли е от пластмасовата и какви са отзивите?

Не съм ползвала пластмасова рабица, но ползвах пластмасови касетки заровени в земята със засадени лалета - след цъфтежа, тотална щета! Извадих касетките  с пробити дупки и 0 луковици в тях.                                                                                                                                                   Скоро тия дни говорих с една позната на тази тема и тя ми каза, че преди много години по нечия препоръка е ползвала някакви хапчета завити в бяла хартийка с червен надпис, няколко бройки в пакетче, но за име няма никакъв спомен .   Не намирам в нета никакви хапчета, но си спомням едно клипче в нета, в което се споменаваше за поставяне в дупките на сляпото куче  таблетки против гъгрица, днес  забранени в аграрните аптеки , имащи право на ползване само от  земеделските производители.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
любопитко

Пробвал съм всичко-репеленти на брос,и алиминиев фосвфат май се казваше,и кенчета и бутилки,и пиратки в дупките,и вода,и нафталин,и рицин, и каквото още се сетите...Нищо не действа трайно като излавянето на досадниците..Ще кажете че съм краен,ама до там са ме докарали къртиците..За слепите кучета е същото..Докато не изловите гадинките,все ще имате отнесени луковици и подкопани чесъни,моркови,луци ...Втора година водя война,успешна..Ма хващам гадинките,а не се опитвам да ги изгоня..И съм стриктен в лова,постоянен и сериозен...Нямате си на представа в една градинка в която може да се овърголи едно магаре,колко къртици съм хванал...Ако някой от вас реши да предприеме моите мерки и да се види у картоф и луковици,нека попита за съвет...Какви капани да ползва и как да ги поставя..В Хоби кафе,в темата "Чушки и домати и други зарзавати" съм соделял какви ли не начини за улавяне...Последният е най-успешен...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 1 час, любопитко написа:

Пробвал съм всичко-репеленти на брос,и алиминиев фосвфат май се казваше,и кенчета и бутилки,и пиратки в дупките,и вода,и нафталин,и рицин, и каквото още се сетите...Нищо не действа трайно като излавянето на досадниците..Ще кажете че съм краен,ама до там са ме докарали къртиците..За слепите кучета е същото..Докато не изловите гадинките,все ще имате отнесени луковици и подкопани чесъни,моркови,луци ...Втора година водя война,успешна..Ма хващам гадинките,а не се опитвам да ги изгоня..И съм стриктен в лова,постоянен и сериозен...Нямате си на представа в една градинка в която може да се овърголи едно магаре,колко къртици съм хванал...Ако някой от вас реши да предприеме моите мерки и да се види у картоф и луковици,нека попита за съвет...Какви капани да ползва и как да ги поставя..В Хоби кафе,в темата "Чушки и домати и други зарзавати" съм соделял какви ли не начини за улавяне...Последният е най-успешен...

Къртиците НЕ ЯДАТ картофи и луковици + че са защитен вид (не че ги обичам). Та не ни пука колко къртици си хванал :) Кажи колко слепи кучета си хванал и как. Освен това колкото и да хванеш няма гаранция че когато си мислиш че не са останали вече, няма да дойде някой пътешественик и да ти прибере ВСИЧКО :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване