Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Черница "Шандудия"

Recommended Posts

ivkit

Недотам приятна констатация при семенаците Морус Нигра. Гниене точно на нивото на кореновата шийка и на практика умиране на растението, което след изваждане се вижда, че иначе е направило прекрасна коренова система. Вариантите могат да бъдат различни - патогени, преполиване, дълбоко поставяне на семената при засяване и в следствие шийката остава под земята. Мисля за последния вариант след като поизгледах видеа на Валерий Железов - специалист по отглеждане на кайсии и круши. Там обяснява за важността на тази част на растението и за това, че при дълбоко поставяне на семената до година-две, неминуемо загивали от загниване на шийката. Трябва да бъдат поставяни почти на кота нула, милиметър, два пръст отгоре, колкото да не ги духне вятъра. 

Някои, разбира се засега ми оцеляват и са добре, но тази тенденция се видя ясно. Доста загинаха, пречупвайки се точно там. 

Не знам доколко се вижда от снимката, но тъй са нещата

IMG-5943594c2323da1b735a1f0df5da75b4-V.jpg

IMG-cadd305f4b8e151859bdfe2083fcf629-V.jpg

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Колкото е по-голямо семето, толкова по на дълбоко. Съответно малките семена на плитко. Ползвай торф свободен от фитопатогени.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Много жалко. Предполагам, че може да е от преполиване. Може да се пробва с различни субстрати - по-леки с повече перлит. Дали и PH-то на почвата може да има значение?

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Между другото, покрай полската поръчка, получих доста бройки (може би 100+) семена от шандудия от @ivkit - тези семена са в офиса ми и ако има мераклии, могат да си вземат за покълване, но искат стратификация. Мисля в началото на идната година да ги бутна в хладилника и на срещата да раздавам, ако има мераклии.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 21 минути, Боби Димитров написа:

Между другото, покрай полската поръчка, получих доста бройки (може би 100+) семена от шандудия от @ivkit - тези семена са в офиса ми и ако има мераклии, могат да си вземат за покълване, но искат стратификация. Мисля в началото на идната година да ги бутна в хладилника и на срещата да раздавам, ако има мераклии.

Да, Боби, можеш и сега да ги сложиш. 100 дни студено искат(според англичаните). В малко влажен пясък...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

 Ето как се прави плачеща черница

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
На 30.11.2022 г. at 18:38, Боби Димитров написа:

Между другото, покрай полската поръчка, получих доста бройки (може би 100+) семена от шандудия от @ivkit - тези семена са в офиса ми и ако има мераклии, могат да си вземат за покълване, но искат стратификация. Мисля в началото на идната година да ги бутна в хладилника и на срещата да раздавам, ако има мераклии.

На пролет ще почерпиш истински черна черница

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Благодаря, че си намерил това видео и го сподели с нас, @kokorko ! Тайната е разгадана ;).

Като взема предвид това видео и още едно видео за присаждане на плачеща черница от същия автор -- Земляк, който между другото е доста популярен, както и коментарите под двете видео клипчета, за себе си правя следните изводи:

(1.) Така наречената "плачеща" черница, от която бива взет калем във видео клипчетата, е сорт черница (най-вероятно Алба) с дълги и гъвкави (меки) клони, които лесно увисват от собствената си тежест, точно както предположихме.

(2.) Според препоръката на автора за (тези) черници, лятното присаждане на пъпка е най-подходящо. Както се видя и в клипчетата, още през същия вегетационен сезон присадените пъки дават по много (!) или по един летораст, които до края на есента са толкова добре развити, че можем да предположим, че ще презимуват успешно.

(3.) Забележително беше, че авторът премахна напълно миниатюрната дървесна част на отрязаното щитче (калем) с пъпка и при тази процедура изглежда, че няма някакъв особен риск да се повреди пъпката.

(4.) Една пъпка, присадена в средата на месец юли, на върха на почти двуметрова черничева подложка с диаметър (по моя субективна преценка, в средата на височината) над 10 милиметра с премахнати собствени разклонения, още през същия вегетационен сезон, предизвика растеж и само след 100 дни от нея се получиха над 5 здрави и хубави леторасти.

(5.) Всички тези особености си струва да се вземат предвид и евентуално да се прилагат пробно и при опити за присаждане на Шандудия (Нигра), още повече, че калеми от една пъпка са възможно най-икономични.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
На 3.03.2023 г. at 2:18, embedeo написа:

Благодаря, че си намерил това видео и го сподели с нас, @kokorko ! Тайната е разгадана ;).

Като взема предвид това видео и още едно видео за присаждане на плачеща черница от същия автор -- Земляк, който между другото е доста популярен, както и коментарите под двете видео клипчета, за себе си правя следните изводи:

(1.) Така наречената "плачеща" черница, от която бива взет калем във видео клипчетата, е сорт черница (най-вероятно Алба) с дълги и гъвкави (меки) клони, които лесно увисват от собствената си тежест, точно както предположихме.

(2.) Според препоръката на автора за (тези) черници, лятното присаждане на пъпка е най-подходящо. Както се видя и в клипчетата, още през същия вегетационен сезон присадените пъки дават по много (!) или по един летораст, които до края на есента са толкова добре развити, че можем да предположим, че ще презимуват успешно.

(3.) Забележително беше, че авторът премахна напълно миниатюрната дървесна част на отрязаното щитче (калем) с пъпка и при тази процедура изглежда, че няма някакъв особен риск да се повреди пъпката.

(4.) Една пъпка, присадена в средата на месец юли, на върха на почти двуметрова черничева подложка с диаметър (по моя субективна преценка, в средата на височината) над 10 милиметра с премахнати собствени разклонения, още през същия вегетационен сезон, предизвика растеж и само след 100 дни от нея се получиха над 5 здрави и хубави леторасти.

(5.) Всички тези особености си струва да се вземат предвид и евентуално да се прилагат пробно и при опити за присаждане на Шандудия (Нигра), още повече, че калеми от една пъпка са възможно най-икономични.

Вмъквам се, за да кажа, че на Шандудията  пъпката се отделя изключително трудно. Първо е огромна, под нея има удебелена част с дупка(не знам как точно да се опише), която е едно с пъпката, второ - дървесината е страшно твърда. Ако става, подложката трябва да е дебеличка, защото изрязаното щитче е огромно. Просто е много различна от другите черници, където наистина с лекота се отделят пъпки. За мен при нея по-удачен вариант си остава калемът, поставян под кора. Вчера опитвах за пореден път да отделя пъпка и да я поставя на подложка с дебелина на молив, ами не стана. И лятото е така, когато сокоотделянето е много голямо. Все пак успяват и на пъпка да я правят, но се изисква голямо майсторство. Ще издиря, имаше един клип в Турция на пъпка, лятно поставяне, но е трудно.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

https://www.creatorspalette.com/Ag-Horticulture/Fruit-Trees/Mulberries-Fruiting/Black-Beauty-Fruiting-Mulberry/

Прекрасни снимки на плод, дървесина, лист Шандудия. Дават представа какво прекрасно чудо е това дърво. Апропо, новите семеначета при мен, засяти в саксийки след цяла зима стратификация, са тръгнали бодро и дружно да надигат главички. Дано сте подготвили и засяли от тези, които оставих при Боби.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

IMG_20230401_184105583.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Не съм изследвал подробно сухоустойчивостта на това дърво, но тези две видеа ме навяват на мисълта, че е много издръжливо на суша дървото. Принципно големите дървета и при нас не се поливат, но тези райони, в които са снимани видеата, са непосилни за много видове. В същото време я виждам разпространена и в Казахстан, където издържа и на суров климат. Ще видим, ще видим.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 7.04.2023 г. at 10:23, ivkit написа:

Дано сте подготвили и засяли от тези, които оставих при Боби.

@Боби Димитров нищо не каза. Какво стана със семената?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 45 минути, Славянски написа:

@Боби Димитров нищо не каза. Какво стана със семената?

Помня, че писа някъде във форума, при получаване на доставката от Полша. Аз бях от първите, които си прибраха растенията и оставих семената да ги раздава. После и Боби някъде обяви, но къде...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Още имам семена, но не съм ги стратифицирал, стояха зимата на вилата в хартиен плик, неотопляема стая, но не ми се вярва да тръгнат. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ами семената са си при мен :) На срещата никой не поиска, писах в темата! Аз съм сложил в едно сандъче след стратификация пред офиса вън и ще видим какво ще се случи :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 3 минути, Боби Димитров написа:

Ами семената са си при мен :) На срещата никой не поиска, писах в темата! Аз съм сложил в едно сандъче след стратификация пред офиса вън и ще видим какво ще се случи :)

Ще тръгнат. Вероятно щом сандъчето е навън чакаш поне до края на май. И дано няма семена плевели, че те са бързи и скриват и пречат на Ниграта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Оля

На черниците съм фен, така че с кеф бих пробвала и аз, ако някой е взел от семената към София и може да сподели. Щото и този момент съм го упущила на срещата. А ореховки обичам почти колкото черници.. :bawling:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Покатерих се по оградата после по дървото с ножица в джоба акар и да бяха нависо взех еднокодишни резници от шандудията в Кн кой иска освен @greenn ? още 5-6 човека ога да обслужа пишете и адрес на еконт на лично съобщение Дано ви се вкоренят !

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 55 минути, kokorko написа:

кой иска освен @greenn ? още 5-6 човека ога да обслужа пишете и адрес на еконт на лично съобщение Дано ви се вкоренят !

Благодаря за ентусиазма! Аз с удоволствие бих приел резници от Шандудия. На първо място, най-вероятно, ще опитам да ги присадя върху обикновена черница (Morus Alba). Още от миналата година имам 7 -8  подготвени издънки от обикновена черница, оформени като храст и само чакам случай да се появят калеми от Шандудия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване