Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Черница "Шандудия"

Recommended Posts

Славянски

Да, и аз мисля тогава някъде. Тая пролет се забави и черниците едва ли ще тръгнат преди началото на май. Лошото е, че нямам много подложки, но може да присадя горе в короната на големите черници в краен случай. Имам и един храст дето е за махане - там пък може сто присадки да направя, но е временно решение.

Вие калемите отде ги взехте? От Димитър Велин ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 23 минути, Славянски написа:

Вие калемите отде ги взехте? От Димитър Велин ли?

От групата на Ашламинатора във фейсбук имаше оферта. Забравих кой и откъде ги прати.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Е ми значи ще чакаме @Евелина да прати едно ремарке калеми!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Боби Димитров написа:

Е ми значи ще чакаме @Евелина да прати едно ремарке калеми!

А, ти ако мислиш да ги бодеш в пасището в дълбокия плевел - забрави! ;)

@Любо Д И моите са от същия човек от Сандански.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Вече съм на терена. Посадените ми черници изобщо не са мръднали, спят още. 
Снимката е от немската черна Morus nigra ‘Mathilde Traum’, все още в саксия. Изваждам ги да се климатизират. Листата на пипане са като на смокиня.

217AA039-45E8-4421-8F61-A8E5E6B0B8D1.jpeg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Нагледах си повечето от калемите от шандудия, които присадих на morus alba в началото на май. От шест прегледани три не са тръгнали, два са тръгнали, един е набъбнал. Последната трябва да я прегледам, че я забравих като снимах. Имам и още един калем евентуално да сложа някъде.

IMG_20210618_203344.thumb.jpg.9a56256b404dd2516d25bf5dd9683b73.jpg

Второто е на храст метър висок, ама дърт:

IMG_20210618_203238.thumb.jpg.90e3a1eaba77dc9dfa94a94f40058d97.jpg

Има шанс да се получат нещата, въпреки че двете дръвчета, на които ми се щеше да се хванат, не са с развитите калеми.

IMG_20210618_203835.thumb.jpg.26e4ad2eebd87d700c711fa559c27b50.jpg

@Любо Д при теб какво стана?

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Браво момчета и момичета! Страхотна тема! Аз съм от Дупница, това е най-невероятното дърво, нищо, ама нищо общо с черната черница, някъде наричана Morus Nigra. Т.е. да, Шандудията може и да е наименована наистина Morus Nigra, но това, което показват на много от снимките и клиповете в тубата е просто черната, сладка черница. По отношение присаждането - пълна мистерия е. Трудна, трудна, но наистина много хора тук напипват истината, пишейки, че трябва късно да се сложи. Турците са големи майстори - хубаво е подложката да е голямо дърво, калем под кора, запълване със земя след присаждането. Ще пусна клипове, снимки на дървета, когато имам повече време.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Да, по-горе някой беше пуснал клип на тази черница - ето я, наистина. Но не е просто черната черница :) Това е шандудия, не съм сигурен дали се нарича морус нигра, и дали всеки който пише за морус нигра, включително и разсадниците, предлагащи я, знае за какво иде реч. Апропо в Дупница все още, пъпреки поголовната сеч с цел строителство има 6-7 дървета. Аз си ги броя и стриктно следя. Между другото явно си е студоустойчива, около 700 м.н.в. сме ние все пак. Разбира се, в Турция, където е по-топло я имат повече. Но и там се затрудняват с прихващането, вкореняването, разпространяването й. Веднъж тръгнала обаче, е изключително силно, здраво, неболедуващо, исполинско дърво. Истинска мистерия е с тези чепати, изглеждащи съсухрени в периода преди вегетация клони.

Най-хубавото дърво :) 

 

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Привет, @ivkit! Радвам се за включването. Аз още не съм виждал такова дърво. Ако имаш възможност, снимай плод и дегустирай! От тези дървета в Дупница всички еднакви ли са като плод/сорт? Кога зрее?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Привет! Страхотен форум е това, хора! Когато имам време, трябва да ви се представя, група. Сега започва да зрее шандудията, докато другите черници попреминават вече напълно. Доколкото имам наблюдения, еднакви са като качества шандудиите в Дупница. Проблемът е, че са в дворове на хора или(две от тях) много високи, труднички като достъп. Вчера си откъснах 3-4 плодчета от една, която иначе си е родила прилично. Публикувах снимка в групата на Христо Ашламинатора във фейсбук(чудесна група!), където има много информация и наблюдения, споделяна от мен и участниците в групата. Това е неземно, вълшебно дърво с невероятни вкусови качества на плода. Не от всеки се харесва де, но за мен е така. Ще пусна снимката с откъснатите плодчета, снимани в ръката ми и тук. Като вкус, въпреки че са едно семейства, е много различна от обикновените бяла и черна черница. Не знам дали може да е аналогия, но все едно сравняваме ябълка и райска ябълка :) Трябва обаче да се откъсват, когато са станали напълно черни, не червените. Та така, това е една история без край, едни спомени от моето детство, когато на улицата ни имаше две такива дървета и децата обожавахме да се катерим и да ги ядем. Не сме мислели колко е лековита, просто вкусът й е вълшебен(за мен). В Турция гледам я имат, там доста я почитат, не случайно е наричана Цариградска черница. Може би, наистина е нужен специфичен, по-топличък климат, в петричко също доста я имат. Просто в тубата изпишете Eksi karadut  и гледайте. Има един голям майстор, който показва клипове с начините на присаждането й, ще пусна и това тук. Магия, магия има в това дърво, когато и да го гледа чове - и зиме, и лете, винаги. Толкова е особено, рядко срещано, огромно, трудно прихващащо се и дяволито. На мен ми е идея фикс :)

IMG_20210629_185453056_HDR.jpg

IMG_20210629_185550817_HDR.jpg

IMG_20210629_185632136_HDR.jpg

IMG_20210629_185946911_HDR.jpg

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Доколкото разбрах не пада лесно като другите черници/белици и трябва да се бере, което за голямо дърво си е страхотно предизвикателство.

Добре дошъл във форума! Дано имаме повече време и хубави поводи, за да обсъждаме теми, които са радост за всеки овощар или градинар. За съжаление се опасявам, че няма да ни е много до шандудии... Но това не ми попречи и аз да направя няколко присадки. Пък ще видим какво ще покаже бъдещето.

Даже единият ми тръгнал калем има едно плодче. А ти пробвал ли си да посееш семена от това дърво, до което имаш достъп в Дупница?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Евелина а ти ще направиш ли някоя акция към онези паркови дървета, които спомена? Може би и там зреят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

@ivkit, Продават ли по вашия край такива фиданки? И аз съм се запалил по това дърво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Здравейте пак. Да, пъросът за засяването на семена е съществен. Доколокото разбирам от хора, които познават повече от мен тази черница, тя е генетично различна от разпространената при нас - Morus alba(било бяла, било черна такава), затова и присаждането върху подложка Алба, е в известна степен трудност. Имат несъвместимост. Но не е невъзможно. Има теории и мислене в посока, че когато се присажда върху Алба, българските черничеви подложки, трябва калемът да бъде поставян ниско, след това да се зарови с пръст, за да си пусне собствени корени. Нещо, в което аз не съм сигурен напълно, защото съм виждал високо присадени, без да са били заравяни. Така или иначе обаче присаждането върху алба, с дълготраен ефект изглежда като да речем трудничко. Опитите за вкореняване и отвод също са с успеваемост към нула, особено тези отводи, чрез които се унищожават цели клони от дръвчетата. Та семеначе от нея като подложка би било идеалния вариант. Казват, от семенце, без облогородяване също си се получава, само почвало да плододава след седма, осма година. Не знам, освен да изчакам 8 години да видя. Засял съм семена, още не са се показали, за разлика от семеначетата на Алба, които се показаха буквално след седмица, без стратификация. Между другото, в тези черници, Нигра, семената вътре са много по-малко, но по-едри. Ще се навъртам под тези шандудии, както  писах доста високи и ще събирам, пращам семена, макар въпросът с времето в периода на активно зреене да е сложен за мен. Иначе, не, не продават никъде фиданки. В много разсадници не бяха и чували, не ми обърнаха и внимание за перспективите... Има един разсадник, където са писали Нигра, но гледайки клипът им с черницата, те хората си предлагат обикновена черна...

IMG_20210701_065450922.jpg

IMG_20210701_065515284.jpg

IMG_20210701_065704278.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 29.06.2021 г. at 14:59, ivkit написа:

Браво момчета и момичета! Страхотна тема! Аз съм от Дупница, това е най-невероятното дърво, нищо, ама нищо общо с черната черница, някъде наричана Morus Nigra. Т.е. да, Шандудията може и да е наименована наистина Morus Nigra, но това, което показват на много от снимките и клиповете в тубата е просто черната, сладка черница. ...

Така е. Това, че черницата е черноплодна, никак не значи, че е Morus Nigra, защото наименованието не е свързано с цвета на плода. 
Моята радост - немската Матилда не оцеля. Друга, която взех за нигра, от немски разсадник май е Alba или хибрид (алба с рубра), защото листата не са така плътни и груби и стволът, ми изглежда po-светъл. Отново съм в изходна точка с черните, но заложих резници от тукашната Шам дуду или шандудия. Ще докладвам нататък, а ако се хванат и му се чака на някой, ще раздавам. 
Пак ще разхождам една кола разсади из Европа. :Д

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Моите присадки пък не се получиха. Една беше тръгнала, на връх на клон от голямо дърво. Нея не съм я гледал. Ако удържи - поне да завъдя вида. От седем или осем присадки - нищо. Подобрена копулация върху алба в началото на май.

Но не е болка за умиране. Повече ме е яд, че животни ми съсипаха няколко готови и развити дръвчета, от които чаках плод.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 13 минути, Славянски написа:

...От седем или осем присадки - нищо. Подобрена копулация върху алба в началото на май.

...

В ашладисаната групичка, някой беше писал, че върху алба по-трудно. Който има шанс, да направи присадка върху нигра, за да спести годините до плододаване.
Оставила съм в хладилника калеми, ако оцелеят до май, ще пробвам и аз на алба и на тази, която не съм сигурна дали не е хибрид.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

То аз ако имах нигра, щях ли да се занимавам с присадки? От семе хора сеят ли?

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Резник и после присадка, примерно.
В немска литература обаче срещнах, че еди коя си не била присадена, затова можело да бъде дълговечна. Значи присадените черници са с кратък живот?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, и аз това съм чел. Семенните растения правят по-хубава коренова система и са по-дълголетни от вкоренените резници. То аз и с черница досега имам нула процента захващане на резници края на зимата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване