Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Черница "Шандудия"

Recommended Posts

ivkit

От резник нещата се получават. Имам една така подхваната от месец март, директно в градината. Много, много е малък процентът успеваемост, но си струва да се опитва, където има много резници. Аз имам присадена успешно върху Алба, върху голяма, дебела подложка. Ще кача после снимки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Ето ги, резник и присадена върху Алба. 

IMG_20210906_174404541_HDR.jpg

IMG_20210905_181536983.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

На мене ми дадоха семенак от кремава черница. Излезе чисто черна. Или са ме подвели, или... природата си прави шегички.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

От семена би било чудо да се получи същата. От друга страна в/у този семенак може да се присади калем от желаната.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Мисля, че четвърта година / па дали не е и пета / мъча купена от Франция едроплодна бяла черница. Не помня сорта. Няма и няма, седи като затапена. Пуска разклонения отдолу, а нагоре не ще да расте. Едва това лято се случи чудото. Дръпна с метър и половина нагоре рязко. Засадена е на улицата, между други черници, които откакто аз се помня са там. Значи минимум 55 годишни са. С нетърпение чакам да видя какво ще излезе от засаденото дърво. Много се надявам да е това, за което я купих.  Знае ли някой на коя година обикновено почват да плододават черниците?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Виждал съм малки дръвчета с плод. Примерно три метра високо. Предполагам след 7-8 години от посяването на семето. Имам череша толкова голяма на девет по мои сметки.

Сега погледнах. За облагородена - втора или трета година, за семенак - пета или шеста. Но това зависи от развитието. Знам наблизо един черничев храст, със сигурност на повече от осем години. Никога не е цъфтял и няма метър и половина височина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Blagovest Blagoev

Ето аз как присадих два калема от Шандудия. Единият се хвана, но другия не.Сега, като първа година мисля да го увия с вата, за да презимува. 

IMG_20210521_182418.jpg

IMG_20210521_182357.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравейте! А защо с вата? Да не задържи влага и да се напука? Вата в градината ми изглежда еретично.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Blagovest Blagoev

Вата и отвън голям черен найлонов плик. Черен, за да привлича топлина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не съм експерт, но тази топлина в зимните месеци може да е противопоказна - да му свали гарда. Огромни амплитуди. Отделно в найлона ще задържа и влага, а това е неестествено и вика проблеми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

И аз щях да пиша: не черно! През деня ще се загрява, а през нощта ще лъчи повече - не случайно овошките се варосват.

Бих намотал малко агривело - колкото да го предпази при някои екстремни ситуации. За под ламината има някакви евтини изолации (като найлон с мехурчета, дори със станиол от едната страна), но не знам със запарването как стои въпроса.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Вижте също ей този материал за увиването (конкретно е за райска ябълка, но пак е дръвче шандудията):

http://gradinarite.com/райска-ябълка/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Blagovest Blagoev

Ще видим пролетта. За мен стана добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 15 часа, Blagovest Blagoev написа:

Ще видим пролетта. За мен стана добре.

Ще видим добре-то доколко ще се окаже релативно.

Аз имам само една успешна присадка. Но почти не направи прираст, в короната на голяма бяла черница. Дано оцелее. Другите присадки не хванаха, а бяха на нелоши подложки. Няма да я увивам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Blagovest Blagoev

Прираст имаше задоволителен. Ето и как се е прихванала

IMG_20210720_181323.jpg

IMG_20210720_181349.jpg

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS
На 5.09.2021 г. at 22:34, Антоанета написа:

Резник и после присадка, примерно.
В немска литература обаче срещнах, че еди коя си не била присадена, затова можело да бъде дълговечна. Значи присадените черници са с кратък живот?

При несъвмместимост са с кратък живот, да. Колкото по-изявена несъвместимостта - по-кратък.
М.nigra и M.alba сa доста различни генечино, и морфологично, така, че присадена М.nigra на M.alba може да е краткоживееща, дори ако се получи присадката.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

По принцип не само черниците - мисля, че всички присадени дървета имат по-кратък живот от неприсадените. Конкретно бях чел за скоруши и кавказка райска ябълка, а май и за японска. Но често този съкратен живот е пак по-дълъг от човешкия. А и може да се присади на ново растение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

Хромозомен набор (2n)
(Поли-)Плoиднoст (x)
M. notabilis: 2n=1x=14
M. alba, australis, rubra: 2n=2x=28
M. macroura: 2n=4x=56
M. nigra: 2n=22x=308

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS
преди 42 минути, Славянски написа:

По принцип не само черниците - мисля, че всички присадени дървета имат по-кратък живот от неприсадените. Конкретно бях чел за скоруши и кавказка райска ябълка, а май и за японска. Но често този съкратен живот е пак по-дълъг от човешкия. А и може да се присади на ново растение.

Има столетни присадени круши и т.н., така, че не е стриктно черно-бяло, зависи от много фактори, и като цяло е невярно твърдение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

https://deepgreenpermaculture.com/2017/02/16/the-difference-between-seedling-grafted-and-cutting-grown-fruit-trees/?amp=1

Seedlings grown trees will live longer than grafted trees or cutting grown trees, they are more vigorous and grow slightly larger. They’re also a lot stronger and more hardy, and more likely survive frosts. If a grafted tree is hit hard by frost, the graft will usually die off, but the rootstock will survive. With a seedling grown tree, if the rootstock survives a hard frost it will usually reshoot from the ground.

Разбира се, това е лично мнение, но това, което съм чел в сериозни източници е, че примерно облагородена скоруша живее 100-120 години (някъде там беше), докато необлагородена - 200-500. При райската ябълка е подобна възрастовата граница. Иначе и аз знам дървета на стотици години, които са облагородявани. Всъщност ще взема пак да огледам, но ме съмнява да са две еднакви от семки близо едно до друго. Круши в случая.

Шандудията при мен не се получи на бяла черница, въпреки че калемите бяха супер. Един от седем тръгна. Не съм го гледал тая година дали е жив, но той не направи почти никакъв прираст. Може би трябва да пробвам със семена, но нямам време да се занимавам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване