Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Черница "Шандудия"

Recommended Posts

bobo

Darvo_s_badeshte_Chernitsa_Vratsa.thumb.jpg.ea0182f61fcfac66ad4118ccbcfb8ced.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Безалкохолно от дуди от един магазин за турски стоки в Ямбол:

Karadut.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това като ги знам какви безалкохолни правят ме съмнява да има повече от два процента нещо от дуди. Балабан боза :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bobo

DSC_0028.JPG

DSC_0022.JPG

DSC_0019.JPG

DSC_0017.JPG

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bobo

Няколко снимки от днес. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bobo

Понеже дървото е под лоза общ план няма как да заснема. Както се вижда nigrata е два пъти по дебела от подложката. 

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Момчета и момичета, явно ще трябва да седна да понапиша за черницата. Темата много жива. Има я черницата. Размножава се 1:1 от семена. Получава се и с вкореняването, може да бъде присадена. Има специфики при всеки един от вариантите. Ще пиша когато имам време.

  • Харесвам 4
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Семена мога да раздам. Искат студ обаче. Няма да поникнат ей така просто, както другата черница. Единият вариант е да бъдат сложени в което и да е отделение на хладилника без камерата в малко количество пясък. Седят там поне 100 дни, след това се засяват в хубава, богата, но и лека почва. Задължително в съд, капризни са в началото, не понасят засушаване, преовлажняване, силно слънце, плевели. Просто в природата сами не поникват, поне в масовия случай. Толкова много от тези черници съм видял, семенаци в природата от тази черница няма. Другият вариант - естествена стратификация. Засявате ги на 0.5 - 1 см. директно в саксия, късна есен, остават навън като саксията може, даже е добре  да бъде заровена в земята, да се изравнят нивата пръст в съда и земята. Изискванията за почва в съда са същите. Поникват около април, може и малко по-късно. Вадите съда, гледате на полусянка и се грижите като за дечица - поливане, подхранване, плевене... Ако е необходимо третирате щадящо, при мен ги нападна цикада меткалфа, не съм ги третирал и страдат, надявам се да се справят. Пак повтарям, хубава лека почва, но и богата, може да има 1/3 съдържание и пясък за повече пропускливост. Растат бавно! Чакаме. Вероятно плод, нашите внуци :) знае ли човек. И така да е, заслужава си, дървото е невероятно. Има и други начини. Но засега предлагам това. Нека я има. Пишете, звъните ми, няма проблем. Иван Китов - 0885 999 532. Семената ги подарявам. Успех! Има я в България, аз съм вманиачен в нея, открил съм я все пак на повече места, отколкото предполагах. Израсъл съм с нея, обожавам я.

Редактирано от ivkit
Правописна грешка
  • Харесвам 4
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

IMG_20220804_205000522.jpg

IMG_20220804_204927137.jpg

IMG_20220804_204921371.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз бих кандидатствал за някоя семка на зима, въпреки че си е бая чакане и разправия, и толкова растения (от различни видове) съм похабил, че ми е жал, но това е пътят, ако искате да го вървите. Ако имаш десет и ти останат две е нещо, ако поначало си с нула...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@ivkit чел съм твоите предишни коментари, от преди година, в тази тема и твоя огромен ентусиазъм да отгледаш шандудия ми остави трайно и положително впечатление :-) ! Също много ми хареса наблюдението ти, че в природата шандудиите най-често не поникват сами (особено в сравнение с Алба).

Аз също бих искал да кандидатствам за семки от от шандудия. Бързам да си призная, че ако някога се сдобия със семеначета, то аз бих се опитал да присадя калеми от вече плододаваща шандудия върху тях при първа възможност, ако и когато такава се появи.

Използвам случая, да задам и два въпроса:

  1.  Кога според теб е най-добре да се засеят семената на шандудия или кога да бъдат заложени за стратификация в хладилника?
  2. Ти пробвал ли си други методи за размножаване (отводки, резници, присаждане и т.н.) и какъв съвет би споделил с нас?
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Привет, благодаря! Семената могат да се сложат в съдче с малко пясък в хладилника и сега. Стоят поне 100 дни(и повече не е грешка) и рано напролет се засяват в саксията. Тези, които ще са навън се засяват пак в саксия, а тя след това в земята да се изравни нейното почвено ниво с това на земята. Те се засяват късна есен, когато ги видим поникнали на следващата година изваждаме саксията от земята и си се грижим нормално за тях. И двата варианта са успешни, пробвах го миналата година. Просто искат студ, иначе не се получава, опитвах. Десетина сантиметра са ми най-големите, вдървесинени, не е и толкова зле за едно лято. Може би в един момент ще дръпнат в развитието си. Ще поникнат вероятно и малък процент мъжкарчета, техните листа се различават - тесни, насечени, като на канабис. Тях може да ги премахвате. Когато прореждах, видях че имат много дълбок централен корен. Такова растение когато порасне няма да се нуждае от ашладисване, Нигра няма вариации както е при Морус Алба. Въпросът е да пораснат бързо. Пишат хората, че бил бавен процес. Ами... Има разбира се варианти - не е толкова невъзможно както пишат и да се вкореняват резници, и да се присажда успешно. Аз лично съм горд собственик на пет вече хубавки растения, най-голямото е присадено върху бяла подложка Морус Алба. То даде и плод една година след присаждането, на практика вече си е прекрасно дърво. Но това е дълга тема, чак толкова не мога да пиша, можете да погледнете мои коментари, снимки във Фейсбук групата ашладисване на Христо. И така :) в един момент мога да тръгна да ги разпространявам, евентуално да попродавам някое растение, но засега наблюдавам и изучавам. Който я търси, може да я намери, аз в югозапада съм открил не малко растения за радост. Не са и много, но има.  Вероятно я има и другаде, просто аз съм от този край.  "Надушвам" я отдалеч, който много я е виждал и отдалеч, и зиме, и във всеки сезон ще я разпознае.

  • Харесвам 2
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Нямам налична снимка на голямата. Пускал съм я във фейсбук групата. Там съм пуснал снимки и на чудовищни Нигри в с. Дебрен.

IMG_20220806_193339188.jpg

IMG_20220806_193350938.jpg

IMG_20220804_205312248.jpg

IMG_20220804_204947300.jpg

IMG_20220804_204028636.jpg

IMG_20220803_144505016_HDR.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

 

https://youtu.be/T0WtcxEwNTg

Редактирано от ivkit
Промяна

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bobo

DSC_0025_2.JPG

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bobo

Това е присадена нигра върху алба- на обикновена копулация през месец февруари. Есента зарових присаждането в земя и така няколко години - тази пролет установих че подложката е изсъхнала неизвестно кога , но вече имаше листа. На есен мисля да я прехвърля в голяма саксия да направи по добра коренова система в контролирана среда. Листата са малко бледи понеже не беше поливана известно време. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Аз не бих я разбутвала. Може би бих помислила за защита.
Повече растения умират от престараване, отколкото от неглижиране. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 4.08.2022 г. at 14:21, ivkit написа:

Момчета и момичета, явно ще трябва да седна да понапиша за черницата. Темата много жива. Има я черницата. Размножава се 1:1 от семена. Получава се и с вкореняването, може да бъде присадена. Има специфики при всеки един от вариантите. Ще пиша когато имам време.

Благодаря за всички снимки и информацията по темата! Съдейки по успеха ти, догодина на есен очаквам семенаци шандуда на гол корен в Търся/Предлагам :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване