Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Черница "Шандудия"

Recommended Posts

bobo

DSC_0015_4.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bobo

Каква трябва да е приблизителната 

цена? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Ами направете я момичета и момчета. Давам семена, към днешна дата като гледам не са и толкова малки поникналите тази година растения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може ли да се очаква да има мъжки и женски?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 23 часа, Славянски написа:

Може ли да се очаква да има мъжки и женски?

Да,  по-малък процент,  но излизат и мъжки.  С различни,  нарязани листенца.  Поне аз съм решил,  че това са мъжките :) Повечето са с широки,  хубави листенца. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Преди 2-3 месеца, в немска верига хипермаркети предлагаха Morus nigra (според етикета) - на снимката, като всички растения бяха с груби, дълбоко нарязани листа. Бяха малки и евтини, и си взех двечки бебета. Изглеждат бляскави на снимката, но на живо не са.
Та питанката ми е: 

са ли действително, дълбоко нарязаните листа полов белег? Може ли да са (и) сортова характеристика? (В немска литература се споменават различни сортове nigra.)
Ако семената са от едно и също растение, а листата са различни, значи би могло да са полов белег, но все пак да има и сорт, чийто характеристики да са също с дълбоко нарязани листа.

Ако не е сортов, а единствено и само полов белег, значи холандците предлагат хиляди само мъжки чернички? Опитвам да си изясня. Както другаде писах - при черниците кашата ми се вижда по-голяма и от смокиновата. :Д 

IMG_1572.png

IMG_1574.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Black persian е сорт Morus nigra! Листата приличат на нигра. Дотук добре. Листата са нарязани, но с възрастта може да се променят. Мисля че не са сигурен признак за пола, макар че май четох някъде че по-често при мъжките са нарязани. Не се виждат добре пъпките. Те са по-характерни при ниграта.

Вижда ли се присаждане или са семенаци?

Немска верига - това в чужбина ли е? Ако пускат в България и аз бих си купил няколко.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@Антоанета много хубав въпрос! В тази каша, както ти сполучливо я определи още преди месеци, виждам няколко положителни възможности. Едното е, че чрез Нигра репутацията на съответните разсадници и търговци може да бъде подложена на тест. Другата е, че, най-вероятно, Шандудия е само един тип (сортове) на Нигра и може в България да завъдим и други, по-интересни сортове или варианти на Нигра. Иначе, конкретно на твоя въпрос, аз, за сега, смятам и двете взаимноизключващи се хипотези за отворени (вероятни) -- възможно е твоята купена фиданка да е както Нигра така и да не е Нигра, т.е. фиданката да е етикирана "неетично" :D (неправилно). Ето основанията ми:

  • Има сортове Нигра (Morus nigra) с нарязани листа, като например Noir de Spain, според growingmulberry.
  • Повечето сортове Нигра (Morus nigra) и по-специално всички шандудии в България са с целокрайни, сърцевидни, едро назъбени листа, според, например, номер 1 в списъка на @greenn в коментарите му под моя албум "Черница". Затова, следва да се гледа листа да е и дебел, груб и без блясък, както той е посочил.
  • Има сорт с думата Persian в името, който e Нигра (Morus nigra).
  • Има сорт с думата Persian в името, който НЕ e Нигра (Morus nigra).
  • Трябва да се вземат предвид и пъпките, както е подсказал @greenn. Едрите пъпки с много тъмни люспи, са  характерни за Нигра.

Но това не е същото като котката на Шрьодингер! Просто още няма достатъчно данни. Когато се появят достатъчно данни, то едната хипотеза ще се потвърди, а другата ще бъде отхвърлена.

@greenn ето за тези случаи, като този с купените от Антоанета фиданки от чужбина, микроскопския анализ може да ни даде допълнителна информация в подкрепа на едната или другата хипотеза. ( :) Извинявам се за повторението! Твоя списък си остава също така добър и адекватен.)

Като стана въпрос, аз вече си намерих и осигурих (разтвор на) химически препарат "метиленово синьо" и в близките дни се надявам да възобновя експериментите с микроскопа. Ако имам успех с измерването на видимия размер на клетъчното ядро, то аз много бих се радвал, който иска да ми прати листа от (предполагаема) Нигра и да се пробвам с тях.

По отношение на големите разсадници и репутацията, искам да спомена, че и в каталога на Пландорекс (Plandorex) има фиданки Нигра (Morus nigra). Съответно тези фиданки са се разпространявали и от българския разсадник и търговец Екзотик Плантс (Exotic Plants). Дори аз малко се учудих, че при последната поръчка от Пландорекс тук в bezmotika, никой не е проявил интерес към фиданките Нигра в техния каталог. А може би никой не е искал да рискува? Или пък не е имало наличност? Както и да е ... използвам случая да кажа, на всички вас, че тези групови поръчки, организацията по тях и особено доброволчеството, което много от вас проявяват за различни дейности по организацията, купуването  и разпределянето на растенията, ми правят силно положително впечатление! Направо ми връщат вярата в българското общество! Благодаря на всички, които влагат доброволния си труд и усилия в такива начинания!

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
На 19.08.2022 г. at 11:56, Антоанета написа:

Преди 2-3 месеца, в немска верига хипермаркети предлагаха Morus nigra (според етикета) - на снимката, като всички растения бяха с груби, дълбоко нарязани листа. Бяха малки и евтини, и си взех двечки бебета. Изглеждат бляскави на снимката, но на живо не са.
Та питанката ми е: 

са ли действително, дълбоко нарязаните листа полов белег? Може ли да са (и) сортова характеристика? (В немска литература се споменават различни сортове nigra.)
Ако семената са от едно и също растение, а листата са различни, значи би могло да са полов белег, но все пак да има и сорт, чийто характеристики да са също с дълбоко нарязани листа.

Ако не е сортов, а единствено и само полов белег, значи холандците предлагат хиляди само мъжки чернички? Опитвам да си изясня. Както другаде писах - при черниците кашата ми се вижда по-голяма и от смокиновата. :Д 

IMG_1572.png

IMG_1574.png

Да, мисля че е полов белег. Всички, абсолютно всички, а аз съм видял доста, са с ненарязани, облички листа. Може някой по млад лист да е частично прорязан, но така дълбоко и масово - не. От семена излизат и прорязани, по-малък процент. По-скоро в ранна възраст са продълговати, но определено различни.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
На 19.08.2022 г. at 11:56, Антоанета написа:

Преди 2-3 месеца, в немска верига хипермаркети предлагаха Morus nigra (според етикета) - на снимката, като всички растения бяха с груби, дълбоко нарязани листа. Бяха малки и евтини, и си взех двечки бебета. Изглеждат бляскави на снимката, но на живо не са.
Та питанката ми е: 

са ли действително, дълбоко нарязаните листа полов белег? Може ли да са (и) сортова характеристика? (В немска литература се споменават различни сортове nigra.)
Ако семената са от едно и също растение, а листата са различни, значи би могло да са полов белег, но все пак да има и сорт, чийто характеристики да са също с дълбоко нарязани листа.

Ако не е сортов, а единствено и само полов белег, значи холандците предлагат хиляди само мъжки чернички? Опитвам да си изясня. Както другаде писах - при черниците кашата ми се вижда по-голяма и от смокиновата. :Д 

IMG_1572.png

IMG_1574.png

Но! :) Все пак, може и да е сортова особеност. Има някаква информация, че Nour de Spain (Morus nigra) е с различно оформени листенца. Но това на снимката определено наистина е Нигра, дали мъжка, дали сорт различен, има си морфологичните белези на Нигра. В авторитетен американски сайт имаше снимка male nigra, и изглеждаше така. Но пък.... Да продават масово мъжки.... Невежество ще е голямо. Знам ли, знам ли. Да се чака.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 1 час, embedeo написа:

@Антоанета много хубав въпрос! В тази каша, както ти сполучливо я определи още преди месеци, виждам няколко положителни възможности. Едното е, че чрез Нигра репутацията на съответните разсадници и търговци може да бъде подложена на тест. Другата е, че, най-вероятно, Шандудия е само един тип (сортове) на Нигра и може в България да завъдим и други, по-интересни сортове или варианти на Нигра. Иначе, конкретно на твоя въпрос, аз, за сега, смятам и двете взаимноизключващи се хипотези за отворени (вероятни) -- възможно е твоята купена фиданка да е както Нигра така и да не е Нигра, т.е. фиданката да е етикирана "неетично" :D (неправилно). Ето основанията ми:

  • Има сортове Нигра (Morus nigra) с нарязани листа, като например Noir de Spain, според growingmulberry.
  • Повечето сортове Нигра (Morus nigra) и по-специално всички шандудии в България са с целокрайни, сърцевидни, едро назъбени листа, според, например, номер 1 в списъка на @greenn в коментарите му под моя албум "Черница". Затова, следва да се гледа листа да е и дебел, груб и без блясък, както той е посочил.
  • Има сорт с думата Persian в името, който e Нигра (Morus nigra).
  • Има сорт с думата Persian в името, който НЕ e Нигра (Morus nigra).
  • Трябва да се вземат предвид и пъпките, както е подсказал @greenn. Едрите пъпки с много тъмни люспи, са  характерни за Нигра.

Но това не е същото като котката на Шрьодингер! Просто още няма достатъчно данни. Когато се появят достатъчно данни, то едната хипотеза ще се потвърди, а другата ще бъде отхвърлена.

@greenn ето за тези случаи, като този с купените от Антоанета фиданки от чужбина, микроскопския анализ може да ни даде допълнителна информация в подкрепа на едната или другата хипотеза. ( :) Извинявам се за повторението! Твоя списък си остава също така добър и адекватен.)

Като стана въпрос, аз вече си намерих и осигурих (разтвор на) химически препарат "метиленово синьо" и в близките дни се надявам да възобновя експериментите с микроскопа. Ако имам успех с измерването на видимия размер на клетъчното ядро, то аз много бих се радвал, който иска да ми прати листа от (предполагаема) Нигра и да се пробвам с тях.

По отношение на големите разсадници и репутацията, искам да спомена, че и в каталога на Пландорекс (Plandorex) има фиданки Нигра (Morus nigra). Съответно тези фиданки са се разпространявали и от българския разсадник и търговец Екзотик Плантс (Exotic Plants). Дори аз малко се учудих, че при последната поръчка от Пландорекс тук в bezmotika, никой не е проявил интерес към фиданките Нигра в техния каталог. А може би никой не е искал да рискува? Или пък не е имало наличност? Както и да е ... използвам случая да кажа, на всички вас, че тези групови поръчки, организацията по тях и особено доброволчеството, което много от вас проявяват за различни дейности по организацията, купуването  и разпределянето на растенията, ми правят силно положително впечатление! Направо ми връщат вярата в българското общество! Благодаря на всички, които влагат доброволния си труд и усилия в такива начинания!

Това, което г-н Гошев беше снимал като видео в тубата и го рекламираше като Нигра, определено не беше Морус Нигра.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

От семеначета съм си оставил само тези с широките листенца, които са 1:1 с майките си, другото го извадих. Повечето са широчки. Принципно Ниграта, това което съм видял в България, клиповете от Турция и не само е общо взето без вариации. Пишат, че трудно тя прави вариации, поради по-големият брой хромозоми. Постигат рядко разновидности по лабораторен път(примерно търсят начин плодовете да се откъсват по-лесно, защото наистина е мъка), но това за мен е антиприродно, могат да отслабят гена на дървото. А те са дълголетници. Семенните растения, които имат обичайните външни белези за мен е безсмислено да се облагородяват, едва ли това би спомогнало за по-бързо встъпване в плододаване. А плодовете, каквото съм опитал в България, са абсолютно еднакви като вкус. Различия съм долавял при присадени, попадал съм на такива, които имат неприятен, дори при пълна зрялост твърде кисел вкус. Това обяснява мнението на хора, които я описват като "киселяк"(възможно е и да са ги откъсвали като недозрели). Това го отдавам на влияние, в някои случаи негативно на подложката. А може и почвени условия, слънце малко, не знам.

Колкото до разсадниците, обърнах България, започвайки от големите и не, не и не. Не знаеха даже какво е това. Между другото често оплакване по форумите и от американски клиенти, че поръчват дърво или семена Нигра и получават обикновени чернички. Тя не е и лесна да я переш на спяща пъпка на конвеир. Просто трудно се получава. Ако и да я има в Турция примерно и там е много уважавана, по-скъпа, търсена... Най-хубавите петмез правели именно от нея, бил превъзходен. Предполагам заради тази киселинност. Казват че е витаминозна бомба, много повече от обикновената черница, която също си е бомба от полезни вещества. Та накрая се напънах по всички възможни начини да я възпроизвежда сам. Имам и шанса до мен да има много материал, да бъркам на воля. Но тоя спомен от детството, когато Дупница беше пълна с Нигри и ги ядяхме като невидели ме караше да не спирам, да я извадя и от резник, и чрез присаждане, и чрез семе. Приказката продължава, Шандидията, заедно със скорушата са едни вълшебни дървета с древен ген, неподдаващи се много на човешки намеси.

IMG_20220818_093604797.jpg

IMG_20220820_081226129_HDR.jpg

IMG_20220820_070442091.jpg

IMG_20220820_070423723.jpg

Редактирано от ivkit
Добавяне на информация
  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 1 час, embedeo написа:

@Антоанета много хубав въпрос! В тази каша, както ти сполучливо я определи още преди месеци, виждам няколко положителни възможности. Едното е, че чрез Нигра репутацията на съответните разсадници и търговци може да бъде подложена на тест. Другата е, че, най-вероятно, Шандудия е само един тип (сортове) на Нигра и може в България да завъдим и други, по-интересни сортове или варианти на Нигра. Иначе, конкретно на твоя въпрос, аз, за сега, смятам и двете взаимноизключващи се хипотези за отворени (вероятни) -- възможно е твоята купена фиданка да е както Нигра така и да не е Нигра, т.е. фиданката да е етикирана "неетично" :D (неправилно). Ето основанията ми:

  • Има сортове Нигра (Morus nigra) с нарязани листа, като например Noir de Spain, според growingmulberry.
  • Повечето сортове Нигра (Morus nigra) и по-специално всички шандудии в България са с целокрайни, сърцевидни, едро назъбени листа, според, например, номер 1 в списъка на @greenn в коментарите му под моя албум "Черница". Затова, следва да се гледа листа да е и дебел, груб и без блясък, както той е посочил.
  • Има сорт с думата Persian в името, който e Нигра (Morus nigra).
  • Има сорт с думата Persian в името, който НЕ e Нигра (Morus nigra).
  • Трябва да се вземат предвид и пъпките, както е подсказал @greenn. Едрите пъпки с много тъмни люспи, са  характерни за Нигра.

Но това не е същото като котката на Шрьодингер! Просто още няма достатъчно данни. Когато се появят достатъчно данни, то едната хипотеза ще се потвърди, а другата ще бъде отхвърлена.

@greenn ето за тези случаи, като този с купените от Антоанета фиданки от чужбина, микроскопския анализ може да ни даде допълнителна информация в подкрепа на едната или другата хипотеза. ( :) Извинявам се за повторението! Твоя списък си остава също така добър и адекватен.)

Като стана въпрос, аз вече си намерих и осигурих (разтвор на) химически препарат "метиленово синьо" и в близките дни се надявам да възобновя експериментите с микроскопа. Ако имам успех с измерването на видимия размер на клетъчното ядро, то аз много бих се радвал, който иска да ми прати листа от (предполагаема) Нигра и да се пробвам с тях.

По отношение на големите разсадници и репутацията, искам да спомена, че и в каталога на Пландорекс (Plandorex) има фиданки Нигра (Morus nigra). Съответно тези фиданки са се разпространявали и от българския разсадник и търговец Екзотик Плантс (Exotic Plants). Дори аз малко се учудих, че при последната поръчка от Пландорекс тук в bezmotika, никой не е проявил интерес към фиданките Нигра в техния каталог. А може би никой не е искал да рискува? Или пък не е имало наличност? Както и да е ... използвам случая да кажа, на всички вас, че тези групови поръчки, организацията по тях и особено доброволчеството, което много от вас проявяват за различни дейности по организацията, купуването  и разпределянето на растенията, ми правят силно положително впечатление! Направо ми връщат вярата в българското общество! Благодаря на всички, които влагат доброволния си труд и усилия в такива начинания!

Листенца мога да изпратя, на непредполагаема. И сега им е моментът, защото те приключват с вегетацията сравнително скоро.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 19.08.2022 г. at 20:51, greenn написа:

...

Немска верига - това в чужбина ли е? Ако пускат в България и аз бих си купил няколко.

Да, но Баухаус има и в София. От тук си взех интересен за мен сорт смокиня от същия холандски разсадник, така, че може би в подходящия сезон да се предлага и черничка. Цените тук ми се виждат значително по-високи, но не съм сравнявала конкретен продукт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Ето една нигра, която е със сърцевидни листа, но тук-там има и подобни на смокиня. Също и на един млад летораст повечето са такива.

List-1.jpg

List-2.jpg

List-3.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Off Topic

 

Да, има при младите клони и листенца и прорязани, но не е масово.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Правят и мъжки цветове, много Нигри са двудомни. Има една в Дупница, пролетта я наблюдавах в цъфтежа й, имаше и мъжки, и женски цветове. Тя прави разкошни, едри плодове всяка година, може би е точно заради това. Има и други пак при нас, наблюдавах, само женски цветове през пролетта. Иначе всички хубаво раждащи са със сърцевидни листенца. Тази с мъжките и женски цветове също. При новопоказали се леторасти има и прорязани листа, особено тези около върха на клоните. Как ражда тази, интересно е да се види в момент на плододаване?

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 6.09.2022 г. at 20:30, ivkit написа:

...Има една в Дупница, пролетта я наблюдавах в цъфтежа й, имаше и мъжки, и женски цветове. Тя прави разкошни, едри плодове всяка година, може би е точно заради това. ...

Ако имаш време и желание за изпращане на някое резниче от ето това бижу, ще е много хубаво.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Относно дълбоко нарязаните листа - попаднах на ето тази снимка - тъканни деца от немската хилядолетница 'Mathildes Traum'. Значи, не е изключително полов белег.

DSCI0049-001.thumb.jpg.093ebadf0e23b5508fe213f5b1056b30.jpg 

 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 8 часа, Антоанета написа:

Ако имаш време и желание за изпращане на някое резниче от ето това бижу, ще е много хубаво.

Тя е в частен двор, но мога да изпратя два-три резника :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване