Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Черница "Шандудия"

Recommended Posts

Антоанета

 

преди 5 часа, Славянски написа:

...

Шандудията при мен не се получи на бяла черница, въпреки че калемите бяха супер. Един от седем тръгна. Не съм го гледал тая година дали е жив, но той не направи почти никакъв прираст. Може би трябва да пробвам със семена, но нямам време да се занимавам.

От къде калеми и семена? Доста калеми не ми се хванаха от M nigra. Май месец ще пробвам още 2 калемчета от добър човек -  дано оживеят. Един експериментален резник се беше раззеленил, но и той се спомина. Нямам успех с M nigra за сега, а ми се иска.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един мъж от района на Сандански ми беше пратил. Дървото мисля, че беше в Кресна. Семена и плодове не съм виждал. Черница с тъмни на цвят пъпки, така изглеждаха калемите.

@Евелина има достъп до такива дървета, също и @ivkit. Във Враца знам, че също има дървета. @greenn, @Nikolay Kolev, @Палмо, знаете ли нещо?

Въобще семките никват ли като на другата черница?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Здравейте, и тук! :)

Преди няколко месеца четох за последно тази тема с голям интерес и използвам случая да  благодаря на всички участници и ентусиасти!

Аз самият се интересувам от правилната идентификация и разграничаване на Morus Alba и Morus Nigra. Затова направих и един албум в който да добавям снимки и кометари.    

    Албумът е все още незавършена работа, или кзано по друг начин -- в състояние на развитие (work in progress, WIP). Аз лично, все още не съм попадал на Morus Nigra, но бих обобщил за себе си, че съм и много голям почитател на черните плодове на достъпните ми екземпляри черници, които най-вероятно са от вида Morus Alba. По нашия край Morus Nigra изобщо не са разпространени и никой от обкръжението ми не е чувал за "шандудия", "шахдуда" и други подобни.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Зрее ли вече някъде шандудията?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Тазгодишните майски присадки (една ниска и една висока) на nigra върху alba ме зарадваха, но за кратко. Втора година неуспех с присадките. Но пък тази година всички присадки (череша, круша, слива и черница) тръгнаха много добре и в последствие загинаха. Ще се връщам в "училище" май.
При резниците 2 от 3 nigra се хванаха и бавно но сигурно се развиваха, докато не тръгнах на път. Моите градски родители (да са ми живи и здрави), ме чакат да завия зад ъгъла, за да напоят "горките, страдащи" растения. В резултат, загниха и се сбогувах с две обещани смокинчета и две nigra чернички. :)
 

На 2.07.2022 г. at 22:06, greenn написа:

...И аз накрая ще стигна до варианта да си взема от чужбина, но все се надявах да мога да си купя нигра от България. Само че не намирам да продават.

Купих си една от Баухаус, етикетирана като nigra, но ще видим. Листата са очаквано груби, тъмнозелени и без блясък, но не съм виждала толкова дълбоко нарязани при черна черница.
В Германия (другаде не съм търсила), съм срещала обърквания конкретно при черници и смокини, така, че и в чужбина няма гаранция.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами тегава работа си е с присадките. Аз миналата пролет се постарах с няколко присадки, но нищо. Почти съм я отписал. Със семе бих пробвал. За сравнение другите присадки повечето са успешни. Имам неуспешни праскова на джанка и една череша. И някоя късно сложена ябълка.

Никой не казва зреят ли вече шандудиите?

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Кратко сведение от първо лице преди около час и половина :)

 

Отидох на адреса, гледам некролог ама не на дядото, дано е здрав човека. Повъртях се, поогледах се, звъннах на звънеца - никой не отговаря , не се показва. Обаче пък двора не изглежда съвсем запустял. Не бързам да си ходя, виждам черницата и доближавам отстрани на оградата лекооо, без резки движения... току виж някой се обадил че съм крадец:) Както и да е оглеждам листата, струват ми се по-различни определено и ми минава мисъл през главата ,че има мнооого много малко плодове, повечето неузрели , но все пак порозовели. Намерих няколко узрели пробвах ги и ми направи впечатление ,че са доста по сладки от досега пробваните от мен. На външен вид плодчетата са с едри топченца по-скоро приличащи на сортовете едра къпина без бодли и това ми направи определно впечатление. Оттеглих се като отчупих няколко тазгодишни клончета с целта да се опитам да ги вкореня, въпреки че вкоренителя ми е в София, но май може да ги намажа с мед(мисля че съм чел някъде за меда). 

Вървейки пеша след около 10мин се спрях под огромна черница и се надумках доста. Събрах няколко шепи едри узрели плодове, НО въобще не толкова сладки и тогава направих още по-съществената разлика. След десетина минути се преместих под една вишна и от там малко, после се преместих под една бяла едра череша и от там малко, после се преместих под една лятна круша и от там 1-2, после под една почти презряла червена едра череша ... и то накрая душата пълна :joy:

viber_изображение_2022-07-08_21-11-58-140.jpg

viber_изображение_2022-07-08_21-11-58-283.jpg

viber_изображение_2022-07-08_21-11-58-424.jpg

viber_изображение_2022-07-08_21-11-58-580.jpg

viber_изображение_2022-07-08_21-11-59-513.jpg

  • Харесвам 4
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Дори само от чисто статистическа гледна точка, вероятността да се сдобият желаещите с Morus Nigra (и в частност с шандудия) силно нараства с течение на времето. Още повече, че тук в bezmotika концентрацията на ентусиасти е изключително висока! А като обменяме все повече и повече информация помежду си, всеки от нас става все по-информиран и в някаква степен неизбежно подобрява методите си на работа, било то при присаждане, вкореняване на резници, водене на спорове :) или друга дейност.

Аз например през 2021 година, за пръв път се опитах да присаждам дръвчета, като след четене на теория, мнения, разговори с приятели и роднини, и гледане на видеоклипчета (с практическо изпълнение) направих 12 опита за присаждане върху една джанка и върху една черешка.  Всичките ми 12 опита през 2021 година завършиха с неуспех. В последствие, прегледах и още доста други видео клипчета, най-вече от Христо Ашламинатора, научих много нови за мен подробности, разбрах някои свои грешки и през пролетта на тази година, 2022, направих нови опити за присаждане върху същите дръвчета, както и с други, съвсем нови за мен, подложки и калеми (например орех). Съответно над 50% от присадките ми тази година са успешни. Ако има интерес, техническите подробности за моя опит с присаждането, ще пусна в съответната тема за присаждането, но тук само исках да дам пример, как това неминуемо усъвършенстване (подобрение), за което споменах в началото, се случва на практика.

Искам също да направя и едно предложение. Аз съм ентусиаст, но (засега) нямам достъп до шандудии или други черници Морус Нигра (Morus Nigra), а същевременно не държа чак толкова да я имам  непременно в моята градина. Предлагам, който ми осигури резници от шандудия, да му дам първото успешно "завъдено" самостоятелно[*]  дръвче, дори ако се окаже единственото успешно. В зависимост от размера на предоставения ми "материал", състоянието му, годишния сезон и прогнозата за времето мисля да прилагам разнообразни методи за вкореняване и/или присаждане, като всички съществени подробности смятам да публикувам при първи удобен случай, за благото на всички заинтересувани читатели. Разбира се, за да избегнем случайното изтичане на лична информация в публичното пространство, част от комуникацята ще стане чрез лични съобщения. А ако времето и условията позволяват, ще се се опитам да проуча и мнението ви тук, в тази тема, и преди да извърша някое действие. Идеята е да увеличим статистически разнообразието на нашите опити за размножване на шандудията и така да увеличим сумарния шанс за успех.

[*] Тази пролет, нарочно оставих да растат необезпокоявани и няколко издънки (5+) от стари черничеви пънове (Алба), в моята градина, точно за да мога да се правя опити за присаждане върху тях. Ако калем от Нигра се прихване успешно върху някоя от тези подложки, то това няма да е самостоятелно дръвче, защото няма как да се откопае целия пън и да се запазят живи издънките му, ами вместо това експеримента може би ще продължи, през следващия сезон, например с опит да се вкорени някаква комбинация от издънката-подложка и/или калема, както си растат на пъна.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

@embedeo част от резниците сложих в саксия в мокър пясък покрита с прозрачен найлонов плик(предварително ги топнах във вкоренител на прах на Лактофол) , а другата част пак във вкоренител и после в напълнена кофичка от кисело мляко. Да видим какво ще стане от експеримента. Ааа забравих да добавя,че листата ги резнах на две трети. Стискаме палци. Дано нещо се получи. Вече не съм в Кюстендил ,но по принцип тъщата е там , така че се ходи често. Бих нарязал резници от дървото за всички желаещи , въпроса е кога - зимата ли или лятно време. След 2-3 седмици пак ще ходя.

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А семки? При бялата черница никват веднага. В момента е пълно с миниатюрни растенийца. Дали при черната е така?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Освен аз да пробвам дали ще стане със семена (от същото дърво в Кюстендил). Опитах с резници с вкоренител, но не се получи. @kokorko близо до Пионерския дом (ОДК) има още една шандудия, но вече не е в добро състояние, ровиха с багер в корените заради някакви кабели. @Славянски какво значи "никват веднага" ? Пресни семена, мокри ?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, пресни никват от окапалите плодове. В момента имам току-що поникнали, а черниците не са преминали още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моята черница е от семена. Според жената, от която я купих, плодовете са бежови. Ама станаха черни. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 11.07.2022 г. at 8:29, kokorko написа:

... Бих нарязал резници от дървото за всички желаещи , въпроса е кога - зимата ли или лятно време. След 2-3 седмици пак ще ходя.

Ако съдя по смокините, с които са от едно семейство, сега е нормално за вкореняване. Моите, които бяха се хванали, са отрязани в началото на март, но престояха доста в хладилник, че нямах време. 
За калем, не знам кога е подходящо да се вземе.

Ще се радвам да получа резник, ако е удобно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

С калемите се присажда напролет (за черниците до средата на май). За вкореняването знам че е Ниграта много трудно се вкоренява. При Албата е различно - някои се вкореняват лесно, други трудно.

Между другото преди десетина дни минавах през едно село Галиче близо до Бяла Слатина. По уличките е пълно с черници. Главно стари дървета и не са от специалните сортовете за буби с огромни листа. Имаше някои с много едри и вкусни плодове. Съжалявам, че не направих снимки. Е, не са нигра, но си отрязах едно клонче. Сложил съм го за вкореняване в градината.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Ще цитирам и тук този сайт, дето го споменах по повод на идентификацията, в моя албум "Черница":

https://www.growingmulberry.org/

Този сайт изглежда се списва и поддържа от истински ентусиаст (като всички нас :) ) и аз силно го препоръчвам на онези от вас, които разбират достатъчно английски и имат време да го четат. Врочем, още в началото, на първа страница, на тази тема @greenn  също е цитирал линк към страницата за идентификацията на Нигра от същия този сайт, което е показателно за голямата популярност на сайта.

Сега обаче аз ще наблегна на страницата за размножаване на черницата от въпросния сайт -- eто тази: https://www.growingmulberry.org/propagation и същевременно ще отговоря на @kokorko. Според тази страница Morus Nigra се размножават много по-трудно от другите видове чрез резници, но все пак изглежда, че е възможно:

  1. Много дълъг спящ резник 60 - 90 см се заравя в канавка на дълбочина 15 - 20 см, но така че 10 см от върха на резника, чрез внимателно извиване, да стърчат над почвата. Аз лично бих пробвал (на второ място) и този метод ако имам на разположение толкова дълъг резник към края на зимата.
  2. Според някакъв университет в Ирак, спящ резник с диаметър около 15 мм и дълъг 18 - 20 см се заравял на 2/3 от дължината си в песъчлива почва при използването на IBA вкоренител и постигали 80% вкореняване.
  3. Какъвто резник има на разположение (може и полузелен през лятото) след забождане/заравяне, да се държи на сянка със защитен купол от прозрачна бутилка с отрязано дъно, като се следи (наблюдава) ежедневно, по няколко пъти на ден, и съответно се слага или маха капачката на бутилката. Плюс вкоренител какъвто има,  плюс разни вариации на метода (аз бих пробвал и вкоренител от върбови клонки) и т.н.

@kokorko, мисля че твоя експеримент по вкореняването е едно много добро начало, както си го започнал. Аз с удоволствие и с благодарност бих искал резници. А по отношение на това дали да е сега или през зимата да се отрежат резници, бих казал че и през двата сезона трябва да се опита, стига да не ти е в тежест или неудобство на теб самия. Мисля че с резници взети през зимата ще има повече избор на методи, заради възможността за присаждане напролет, но ако аз например сега (през лятото) се окажа с един тазгодишен летораст, който (по някаква причина) не изглежда подходящ за вкореняване, бих пробвал и присаждане на пъпка с малко дървесина (chip budding), въпреки че досега точно с chip budding присаждане не съм имал успех.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bobo

DSC_0002.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bobo

Здравейте!  Мога да споделя личен опит от размножаването на шандудия. Преди 10-тина години много исках да имам, от 30 присадки една стана -сега е дърво 4 - 5 м. Присаждането е на калем "под кора" върху alba 4- 5 см дебела. Семената покарват на втората година - неизвестно защо. Също става и на "обикновена копулация" 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Добре дошъл, @bobo ! Историята на твоята реализирана мечта е много хубава! :) ако е удобно бих искал да ти задам няколко въпроса, които накратко звучат така:

  • Снимки?
  • Калеми?
  • Време?
  • Място?
  • Проблеми?

И съответно подробната версия  на тези въпроси

  • Снимки -- ако може да добавиш снимки, като например общ вид на твоето дръвче шандудия, вид на клонките отблизо, мястото на присаждане или каквото ти прецениш, би било чудесно.
  • Калеми -- ако може (и разбира се ако е уместно) да разкажеш откъде и как се сдоби с 30 калема.
  • Време и място -- по кое време на годината направи успешното и неуспешните присаждания, ако си спомняш, и в кой район на България, то би било много полезно.
  • Проблеми -- ако се сетиш за забелязани от теб проблеми или дори хипотези, като например какво направи разлика между успешната и неуспешните присадки, това също може да се окаже доста полезно за всички нас :) .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bobo

Аз съм от Враца, първите калеми взех от Стамболския дуд в града- след това взимам от присадката.Първата присадка е върху бяла черница на около 120 см височина през април при активно сокодвижение, интересно е, че калема започна да се развива през юни и от една пъпка излязоха три клонки. Предполагам, че за да е успешно присаждането трябва да е върху  по старо дърво и да е започнало активното сокодвижение. Бялата и черната черница имат несъвместимост и на мястото на присаждането се образува удебеление. По удачно според мен е присаждането "на копулация"  там дебелината на подложката не е от такова значение, а ако може след успешно присаждане мястото на свързването да се зарови е най -добре.Снимки ще кача по нататък, че нямам в тел. 

 

  • Мерси 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване