Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Vency Georgiev

Едно Софиянче на село.

Recommended Posts

Славянски

Аз миналото лято брах череша като циганин, без да се обиждат циганите. Директно отрязахме половината дърво и брахме от земята. Резитба й направихме, защото е повече от десет метра висока и не става за безопасно и изчерпателно бране. Но почти не направи прираст. Имаше две-три пъпки/клончета, по два сантиметра. Ако бях рязал зимата, щеше да е друго. Та няма да се бърза с втория клон поне още две години. Все пак не искам да си изгуби голяма част от корените, като няма надземна листна маса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Като стана дума: специално огледах моята круша и освен стъблото дърти клони няма - явно са се изпочупили. Трудното е да се докарат до хоризонтално положение, пък като видях какви дебели клони съм рязал навремето: сам, без чужд акъл, никога нямаше да се реша!

Вярно, че моята е съвсем друг сорт. Комшията също има дърта, не чак толкова, но е минимум 50 годишна. Никога не е рязана (май), огромна е и лятна, но дава по-малко круши от моята орязана.

Детски спомен: крушата няколко години не даваше плод. Един зимен празник (не помня кой) дядо ми взе брадвата: "Ще те отсека!", баба ми го дърпа за ръката "Нидей, бре!",  дядо ми удари няколко пъти стъблото и подпря брадвата на него, а баба поля раните с постна лопушена чорбица. От тогава крушата се отрупва с плодове, чудим се как да подпираме клоните.

Сетих се как едно време ловяха "изтърван" пчелен рой, ама не ми се приказва :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Да обновя малко темата. 
Вече 1 година съм си в България и до тук развитие по градинката още няма. Май няма и да има тази година.

В момента се занимавам с къщата. До тук :
- укрепване с външен пояс:

IMG_20210413_182839166.thumb.jpg.cea0757ac15ec1ae8f22db8036aec13d.jpg

IMG_20210413_182900875.thumb.jpg.08b80f0480615e904c60598ee2af3b58.jpg

IMG_20210416_174704679_HDR.thumb.jpg.b6135f6da6e7682352057ef696f758c6.jpg

IMG_20210423_192052529_HDR.thumb.jpg.5cc25a828744b26836094e759a6fb233.jpg

След това дойде ред на покрива. Надявах се на подмяна на тук там някоя греда , малко нови керемиди и т.н.
Обаче, действителността беше друга. Наложите се изцяло нов покрив.

IMG_20210627_101703794_HDR.thumb.jpg.ec8655337f5e1f9f3ba506ef8ce4cbb3.jpg

IMG_20210629_184934010_HDR.thumb.jpg.3dce36acddabf18e8278094ca844a3c6.jpg

IMG_20210702_181855445_HDR.thumb.jpg.43e5c2c880a3c87728c1c02ab1e1d188.jpg

IMG_20210714_185400439.thumb.jpg.b1da7a422a86e7d59a079e6fe5eeae66.jpg

Започна и мъката вътре. 

В момента съм на етап изграждане на баня. Да се надявам, че около Великден, все пак ще може да се нанесем , макар и в незавършен етаж.

Междувременно се оказах и с домазлък за гледане.

IMG_20220213_151206892.thumb.jpg.57c691330afadd566266cb84473783f1.jpg

IMG_20220213_151210562.thumb.jpg.ca3222dca98dda3cf12452b6f3a882fe.jpg

IMG_20220213_151248387.thumb.jpg.e9fe936797a52945c84336c642c6df39.jpg

IMG_20220213_151331301.thumb.jpg.5d30c764a76a565834235e009137429d.jpg

IMG_20220213_151406502.thumb.jpg.7e72ce7f0b6e98ef4a9a02f7177fd7a0.jpg

Комшията ми , за съжаление получи инсулт. За сега е добре, но май скоро няма да е кондиция да ги гледа.
До тук, добре. За кучето , ясно. Купих му гранули. Обаче другите какво да ги правя ?
Принципно съм мислил за кокошки и зайци, но по-натам във времето. Обаче, съдба.

  • Харесвам 6
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
На 15.02.2022 г. at 12:48, Vency Georgiev написа:

IMG_20220213_151248387.thumb.jpg.e9fe936797a52945c84336c642c6df39.jpg

 

 

Комшията ми , за съжаление получи инсулт. За сега е добре, но май скоро няма да е кондиция да ги гледа.
До тук, добре. За кучето , ясно. Купих му гранули. Обаче другите какво да ги правя ?
Принципно съм мислил за кокошки и зайци, но по-натам във времето. Обаче, съдба.

В кошерите има ли пчели? Ако има, трябва в тихо и слънчево време да ги отвориш и да видиш дали имат храна, в случай, че нямат, трябва да ги подхраниш. Ако не знаеш как да го направиш, мога да дойда в неделя и да погледна. Наблюдавай ги дали носят прашец в слънчевите дни.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

За съжаление няма. 
Другата седмица ще ходя да си направя един тест за алергия и ако всичко е наред мисля да ги поизчистя кошерите, боядисам и подготвя за нови семейства.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Аха, разбрах. Щом ще ги подготвяш, добре е отвътре да ги обгориш с горелка - всъщност аз моите кошери ги обгорих отвътре и отвън (така падна старата боя отвън, леко зашкурих и боядисах. Като ги обгориш, така ще ги дезинфекцираш. Прегледай металните обшивки на капаците да нямат прогнило, за да ги подновиш. На снимката зад кошерите се виждат нахвърляни магазини, тях също можеш да си подновиш, никога не са излишни. Дано нямаш алергия, за да се убедиш колко е зарибяващо пчеларството и какво удоволствие е да се занимаваш с пчелите. Като стегнеш кошерите, можеш да сложиш в някой от тях пити, за да се опиташ да хванеш рой :) Като му дойде времето, ще коментираме как точно да стане. Успех!

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Оказа се, че има пчели и в 3те кошера. Днес е 10тина градуса без вятър и видях че излизат по 2-3. Но много слабо. 
Теста за алергия се оказва спешен :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 5 часа, Vency Georgiev написа:

Оказа се, че има пчели и в 3те кошера. Днес е 10тина градуса без вятър и видях че излизат по 2-3. Но много слабо. 
Теста за алергия се оказва спешен :) 

Щом са по 2-3, това означава, че няма пчели, тези са чужди, които влизат поради това, че им мирише на мед. Ако си с подходяща екипировка, не е проблем при алергия. Вземи подходящи парчета дърво и запуши прелките, да няма никакви луфтове. За всеки случай е добре да отвориш кошерите, за да видиш дали не греша, че влизащите/излизащите пчели са крадци. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev
преди 4 часа, Миленка® написа:

Щом са по 2-3, това означава, че няма пчели, тези са чужди, които влизат поради това, че им мирише на мед. Ако си с подходяща екипировка, не е проблем при алергия. Вземи подходящи парчета дърво и запуши прелките, да няма никакви луфтове. За всеки случай е добре да отвориш кошерите, за да видиш дали не греша, че влизащите/излизащите пчели са крадци. 

Благодаря отново. А проблем ли е да ги оставя да си хапват ако има нещо изостанало ? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Не, не е проблем. Идеята със затварянето е, когато по някаква причина загине пчелното семейство и в кошера останат пити с мед, то като се спре достъпът срещу крадци, пчеларят да има възможност да използва тези пити за подхранване на семействата от другите си кошери или закупени отводки. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Брей.. кога мина повече от година. Да ъпдейтна малко.

Ремонта излезе извън всякакви граници - финасови и времеви. Не се побрах нито в парите , нито в времето които исках. Но такъв е живота.

Миналото лято нямах много време за градината, но все пак боднахме 10тина корена домати и 10тина патладжан. Като за експеримента половината в кофи, другите в градината.
Оказа се, че патладжана си живееше много по-добре в кофата, но доматите никакви ги нямаше там.

iqyc7sl.png

spacer.png

spacer.png

Все пак хапнахме малко домашно.

spacer.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Края на есента завършиха и изолацията. Вътре също започна да придобива вид.

spacer.png

И малко след Нова година се нанесохме за постоянно.

2 дни преди големият сняг инсталирах и най-важното - камината.

spacer.png

 

И два дни по-късно :

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Бях се подготвил предварително с един фризер мръвки, 100кг кисело зеле и питиета (за съжаление таз година бяха купешки, за другата се надявам собствено прозиводство).
И така избутах 2 седмици без да мърдам никъде.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Когато времето поодпусна март месец сковах набързо едни ягодарници по картинки в интернет.

spacer.png

Баба ми , Лека и пръст, гледаше много ягоди в градината, но последните 10-15 години никой не се е занимавал с тях и бяха доста подивели. 
Исках малко да ги пооправя, а и така в улуци да тествам. За сега вървят слабо, но и не прецених, че там им е сянка. Ще им търся ново място.

spacer.png

За съжаление, мястото е много малко. Има площ за 6 лехи 5м х 0.8м. Имам планове за още разширение, но няма да е повече от около 100-150 кв.м.
Отделно, удобен достъп също няма. Пътя/гаража и самото място и къщата са на голяма денивелация (около 10м) и със около 50 стъпала.
Всяко нещо се носи на гръб. Пръст, компост, тор, цимент, боклук и т.н. 

Реших да по-разширя малко градината с нови 2 лехи (за сега само 1 направих).

spacer.png

Разчистих и надупчих

spacer.png

Положих велпапе останало от ремонта и хубаво го намокрих:

spacer.png

Ентусиазма все още ми държи и тези торби тор и компост купих от местният разсадник. И превлекох 3 етажа по-нагоре :)

spacer.png

Подготвих и капковото което още не е съвсем готово.

spacer.png

Разсада домати чакат да се пооправи малко времето и да ги бода.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Тази година беше пълна скръб!

Домати хапнахме 4-5 и това е. От 10 корена. Чушки никакви.

А за фиаското с ягодите по-нагоре дори не ми се говори. Тръгнаха добре, зелени, здрави и повяхнаха за нула време. Тези в земята и те никакви ги нямаше, а обикновено добре се представят за диваци.

Овошките .. тоталка. Нищо не родиха. За сметка на това пък изгниха и бяха нападнати от някакви годове. 

Трябва да седна и да направя по-сериозен план за целия двор, че така очевидно на парче няма да стане.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами с тая свръхдъждовна пролет повечето овошки не се представиха добре не само при тебе. Тая година на Балкана бяхме без череши, вишни, круши, сливи, черници и орехи (дюлите не ги и броя по навик). Единствено имаше джанки (изобилно) и ябълки и мушмули (средна работа). Просто с тая влага гъбичните болести прогресираха, и опрашването не се получи баш. Бяха си малко екстремни условия.

Тези увехнали ягоди новопосадени ли бяха?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не се обезкуражавай :) Я каква къща дигна от нищото! Градината ще си стане, дай й време.

За ягодите само да споделя от опит - подобни проби в тръби искат капково, което да не се спира - на практика почвата през лятото изсъхва за 2-3 часа и температурата се вдига много и умират. Нещо подобно направи бащата на мои познати в техния двор, но в цели тръби ф125 дупчени с боркорона - така по-голямата част от повърхността е покрита и се изпарява по-бавно. И въпреки това, един човек трябва да седи с маркуча през ден максимум :) Ягодата по природа е почвопокривно растение в гората, което ще рече по-сянка, по-влага, по-хлад. Ако се поставя в екстремни за нея условия, иска и есктремни грижи :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Да, но изкараха около месец , месец и половина ок. След това едни по-добре друго по-зле.. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

На мен в началото ми се струваше, че прекалено много ги поливам. Почвата беше мокра.  Но и след това с по-малко поливка пак не им беше добре.

Подозирам, че може би им е било малко слънцето. Под стряха са и грее рано сутрин и късно вечер.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Намерих една снимка от началото на Юли.

spacer.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване