Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Варела

Приемам предложения за вариации за многокултурно отглеждане на лешник, поливно на капка.. бучнах ги 6/6 м., на постоянно огрявано от слънцето място

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ъъъ, въпрос от блондинка.... Какво означава многокултурно отглеждане на лешник? На село брат ми се мъчи с доста лешници, заразени с трюфелова гъба. Това чудо върви адски бавно. Не знам дали е особеност на мястото или лешниците така растат. Двата корена на вилата сякаш имат по-добър прираст от неговите на село. Неговите също са на пълно слънце и с капково напояване, ама миналото лято в сушата листата им подгоряха по крайщата в най-горещото време лятото.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Отговор от брюнет :D

SS9.bmp

Повече, например тук: https://balkanecologyproject.blogspot.com/2015/11/permaculturepolyculture.html

Или тук: https://balkanecologyproject.blogspot.com/2013/10/the-chai-guild.html

Реално всяка цветарка прави такива композиции, но докато там посоката е чисто визуално, кое с кое си "гила", то в пермакултурата се търси по-важното: функционални връзки. Както всъщност работи природата - не като шоурум, а като кооперация. Ако темата е интересна и двата линка не стигат, мога да доразвия.

На въпроса на Варела, при 6х6 ако си ОК с пътеки, бих запълнил всичко в редовете (посока север -юг) с плодни храсти и многогодишни билки, които да се поддържат ниски. Повечето плодни храсти ще са ОК с частичната сянка. Ако ще има кокошки, пропусни билките ;) За брането на лешника, просто чергилото ще захваща 340 вместо 360 градуса и това, че при храстите ще падне някой лешник може да е само полза. Конкретни растения да обсъждаме ли?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 11 часа, Варела написа:

Приемам предложения за вариации за многокултурно отглеждане на лешник

Hazel_polyculture_permaculture.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Блондинка благодари на брюнет @Боби Димитров Ще следя темата. За ужас на брат ми мога да засадя до неговите лешници и още нещо, или както той казва... някой гюрлюк.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 4 часа, Venetka написа:

За ужас на брат ми мога да засадя до неговите лешници и още нещо, или както той казва... някой гюрлюк.

Права си, наистина ще е ужас за него, защото особено първите години има силна вероятност да прецакаш трюфелите. После пък те ще прецакат гюрлюците.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Офф, не. Нищо няма там да садя. Стига ми останалата част от градината. За брат ми горната част от градината, за мен долната. Нещо такова се получи след като сме на баир.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
На 2.04.2021 г. at 10:03, Ру® написа:

Hazel_polyculture_permaculture.jpg

Ру, това беше първото, което прочетох.. второто беше нещо хАмериканско..

На 2.04.2021 г. at 10:01, Боби Димитров написа:

Конкретни растения да обсъждаме ли?:D

Боби, всъщност точно това исках, но понеже съм много долен и първоначално малко тъпо си зададох ?са.. та нека освежа темата и разкажа малко повече за контекста..

На Лясково 2 са.. 3 броя засега, дар от къра, романа, нокионе и джовани или нещо такова са сортовете, в триъгълник 6, 6, 5,5м..

1я е на бряг, където се отича от нашето място водата, разлика в денивелацията 0,75-1м.. 2та са в едни дълбоки вади от последното напояване преди 20-30 години ;)

.. около 4 метра е капчука (dripline) на самораслия орех, който отрязах и беше точно в центъра на триъгълника, лешниците ги мулчирах в радиус ~1 м, с дробените върхари на същия орех, дебело 15-20см в най-високата част и 2-3 см към ствола, който е "чакълиран" околовръст 20-25 см. с едра фракция..

"Местната" растителност, която заварих е преобладаващо малини, доста къпини и коприва и тук там ягоди и бъзак..

Мисля да мушна 2 хианомелеса, които там само да множа, а после плавно да превземам с тях оградата от юг.. чудех се за сибирското грахово дърво или див лимон трифолиата.. ще пробвам да запазя ягодите и малините.. касис задължително ще има поне 3 храста..

Нещо такова :wacko: :D

П.с. Давайте списък с билките 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При положение, че лешниците ще се берат, мисля, че трябва да избягваш бодливи храсти като хеномелес (има и небодливи) и цариградско грозде, защото това ще затрудни брането. По принцип добър другар на лешниците били катеричките - и също ще ти улеснят прибирането на реколтата. :)

Колко са високи дърветата? С колко стебла? Някоя снимка би била от полза.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 11 часа, Славянски написа:

Колко са високи дърветата? С колко стебла? Някоя снимка би била от полза.

Бебета са, 3-4 годишни.. дървовидна форма.. присадени на турска леска Corylus colurna (кората е силно набраздена и светло сиво-бежова, като тази ), като присадката е на около 50-70 см от земята.. но пак ще трябва да се чистят от издънки долу в корена, а и нагоре след присадката..

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване