Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Venetka

Прилича ми на сорт круша, които имахме на село на дворното място. Мама не помни от къде го е взела и какъв сорт е купила. Тя е любителя на круши у нас.

Кожата твърда ли е? 

На мен любими ми бяха крушите от леля -летни, не особено големи, жълти на цвят като узреят, типична форма на круша, не много големи, но супер сочни и вкусни. Сега не съм виждала такива летни круши.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Да, сочна хрупкава след съхранение става по - добра. Може би да е Ахче, те са малки и много сочни. 

Axчe
Cpoĸ нa зpeeнe: 1 - 10 юли


Xapaĸтepиcтиĸa:Cтaндapтeн лeтeн copт ĸpyшa зa cтpaнaтa.

Цъфтeжът e пoлyĸъceн. Πoнacя дoбpe зимнитe и пoвpaтни cтyдoвe, ĸaĸтo и aтмocфepнитe гopeщини. Дъpвeтaтa ca пpoдyĸтивни. плoдoнocят peдoвнo.

Πлoдoвeтe ca нe ocoбeнo eдpи (70гp.), ĸpyшoвидни, c нepaвни пoлoвини и peбpиcтa пoвъpxнocт, нaй-шиpoĸи в cpeдaтa, cлaбo пpиcвити ĸъм чaшĸaтa и cилнo изтeглeни и зaocтpeни ĸъм дpъжĸaтa, изpaвнeни пo гoлeминa. Koжицaтa e тънĸa, нeжнa, cвeтлo зeлeнa пpeди бepитбaтa, жълтeниĸaвo бялa дo лимoнeнo жълтa пpи пoтpeбитeлcĸa зpeлocт. Дpъжĸaтa e cpeднo дългa дo дългa, cpeднo дeбeлa. Πлoдoвoтo мeco e бялo, нeжнo, coчнo, cлaдĸo, cлaбo ĸиceлo, бeз ocoбeн apoмaт, c дoбpo или зaдoвoлитeлнo ĸaчecтвo.

Πлoдoвeтe мoгaт дa ce cъxpaнявaт caмo зa 3-4 дни и дa ce пpeвoзвaт внимaтeлнo, oбpaни пpeди дa пpидoбият бepитбeнa зpeлocт.

Цeнни ca ĸaтo eдин oт paннитe copтoвe ĸpyшa. Дoбpи ca нaй-вeчe зa ĸoнcyмaция в пpяcнo cъcтoяниe.

https://m.facebook.com/615765341796262/posts/3144975645541873/

https://razsadnik-uzunov.com/krushi.html

изтеглен файл.jpeg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Благодаря. Да, много прилича на това.

Сега ще се поразровя да прочета повече за сорта и от къде може да се намери такова дръвче.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
Славянски

А защо ти е да вкореняваш резници вместо да сееш семки или дюли за подложки? По принцип вкоренените резници не са най-дълголетните дървета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Не знам дали дюлите са добра подложка. Правят много издънки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Дюлята не със всички сортове е съвместима, например при сорта Уилямс. https://sinor.bg/mb/8148-news-review.html 

Методи много, но семето не дава майчин резултат. Ако погледнете линковете по-горе, ще видите, че този експеримент за вкореняване, също се случва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Въпросът е, че семенак круша, неместен с нескъсан централен корен, може да резултира в 300+ годишно дърво, което да ашладисаш със 101 сорта круши. Докато вкоренен резник ще пази своя сорт, но ще живее доста по-кратко и ще е по-податлив на негативни природни въздействия. Прочее купена фиданка от разсадник също не е перфектна идея по същата причина. Тя е на семенна подложка, но при ваденето и продажбата еволюционния корен е скъсан.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Виждал съм такива круши. В селото на дядо ми имаше стари такива круши, бяха стари крушови градини. След 2000 г. всичко беше изсечено за дърва, сега мястото тук-там е обрасло с къпини и диви круши. Българска работа. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще си позволя една заемка на тема идентифициране на крушови сортове (за съжаление от телефона не мога да го копирам като текст):

IMG_20211229_120647.thumb.jpg.251fbf49cecad63779ba40912d86c95a.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Бях в тази група известно време, но лично за мен (мое мнение) тази група е създадена с цел продажба на резници от различни сортове круши, ок не е лошо но 4 лв за резници, не благодаря. Това са търговци. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 10.02.2022 г. at 23:37, Астрала написа:

Бях в тази група известно време, но лично за мен (мое мнение) тази група е създадена с цел продажба на резници от различни сортове круши, ок не е лошо но 4 лв за резници, не благодаря. Това са търговци. 

Ами ако ги намериш без пари такива сортове, свиркай!

Аз си взех от човека няколко сорта круши и два ябълки. Калемите са направо живописни. Крушовите. Няма два да са един цвят - от зеленикаво, до кафяво, червено, винено, жълтеникаво. Дал съм 22 лв. за седем сорта. Никой не ми е длъжен с безплатни калеми, тъй че нямам против. В крайна сметка, услуга е. И трудът по създаване на насаждения от много сортове и поддържането им никак не е малък. Инвестицията също.

Надявам се присадките да успеят. Имам подложки дива круша немалки дървета. Хване ли, ще тръгне много мощно. И зимни сортове, и летни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Успех, нищо против нямам към човека. :smile:

Мога да поръчам от чужбина не ми е проблем, но как да съм сигурен, че това са сортовете, които ги описват например. Имам рози Дейвид Остин, някои от тях са от България от лицензирани вносители на рози Дейвид Остин за България, а други съм внасял от Северна Ирландия и Шотландия. Но не ми е хрумвало да продавам резници, защото се пак нямам лиценз. Но моето е хоби. 

IMG_20220218_171607.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

От чужбина цените са височки. Аз не съм толкова запален, че да искам точно определен сорт на всяка цена. Човекът е писал описания на сортовете, свои лични впечатления, постарал се е. Има и добри отзиви. Аз исках някакво разнообразие от зимни сортове освен Попска. Ще видим доколко ще се получи в моите условия. Конкретно единият сорт е украински, друг чешки. Ще трябва пак да ги прегледам. Не съм против дивите круши, но са твърде много наоколо :) А питомните малко.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Такова качествено подрязване е рядкост, видеото е много добро. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Добро е видеото наистина. Да гледаме, докато не са почнали да цензурират градинарски и овощарски видеа на руски заедно с композиторите...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Подрязване на млади дървета на 1-2 години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Просто искам да ви дам нагледен пример за круши, които излизат от младенческия си период и почват да цъфтят. Наблюдавам няколко семенака, които тази година сякаш цъфтят сефте и мисля, че никога не са плододавали, а съм почти сигурен, че не съм ги виждал и цъфнали. Ето тази е около осем метра дива круша, около 14-15 см в диаметър на стъблото малко над земята:

IMG_20220416_112048.thumb.jpg.1a50e0ac96223074ff4484ea90e487dd.jpg

Честно казано не знам на колко е години. Но може да са двайсет. Има и по-млади съзрели, разбира се. Ето тази е около пет метра висока и и тя не е виждала резитби. Дебелината на ствола е 8-9 см. Расте под ъгъл 45 градуса и има съвсем тясна корона. И тя цъфти сефте:

IMG_20220416_112655.thumb.jpg.02d38c7bf2f9ac8c1a7e32d7427dde0e.jpg

Тъй че ако чакате круша от семка да ви роди, запасете се с търпение. Резитбите мисля ще ускорят процеса. Една друга вече в двора има около 5 съцветия сефте. Преди седем години беше малко дръвче към два метра и оттогава я кастря. Сега да е към пет метра, но по-голяма и оформена от последната. И тя върви право нагоре с клони под ъгъл над 45 градуса.

А две, които присадих преди мисля четири години, още не цъфтят. Те и преди това бяха на поне няколко години. Та и там има чакане. Ако искате скорошен плод, вземете си дръвче на дюлева подложка. И на втора година може да имате цвят и някоя круша. Ама са мини.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Интересното е, че вкусът на плода с течение на времето може да бъде много добър.:smile:

Нямам такова място в двора да оставя толкова свободно развитието на едно дърво без резитба, наскоро засадих една ябълка в изоставен двор, мисля да я облагородя. Но ако някой реши да купи мястото, не знам дали ще остане ябълката, самото място вече започна да вилнее от всякакви храсти от къпини до тънки.

Вдъхновяващо видео.

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Щях да питам за сорт Пас Красан някой отглежда ли го? Четох, че бил много податлив на огнен пригор? Имате ли наблюдения? Иначе вкусен и с голяма трайност при съхранение на плодовете. Поне това съм чувал/чел. Не съм опитвал.

Присадил съм на дръвче, ама почти не направи прираст миналата година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване