Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Ангел Димитров
На 26.04.2022 г. at 14:36, Славянски написа:

Една малка крушка ми е цъфнала, дали ще може да изхрани плодове?

Photo0546.thumb.jpg.2f4edb4bca7446d5d8a559ca4e07d0fd.jpg

Това семеначе ли е или от резник? Аз направо си откопавам семеначета под една круша.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Ангел Димитров написа:

Това семеначе ли е или от резник? Аз направо си откопавам семеначета под една круша.

Добре попита. Той и колегата каза, че няма да може да ги изхрани... И е прав. Щото целта беше друг да ги изхранва... Обяснявам: резник е и няма бъдеще, въпросът беше малко на игра. Казусът е, че имаме голяма круша доста отдалечена от другите крушови дървета, която всяка година ражда по десетина круши и отделно на това цъфти много късно. Буквално след някои ябълки даже и до това време най-близките други круши са почти прецъфтели, освен че са на едно 35 метра поне. А е много хубава. По-далеко имаше цъфтящи дървета, но те са на 60 метра и повече. Не мисля, че ще задържи и тая година, затова реших да откъсна съцветия с клонки и да ги сложа на един зид наблизо. Обаче ми беше трудно да намеря цвят с пресен прашец, повечето бяха попреминали. Като са скоро отворени лилавеят, после стават кафеви и засъхват тичинките. 

Та въпросната клонка е взета от дърво доста далеч, на което успях да намеря по-нови цветове. С голяма стълба и доста зор да го стигна. После добавих и второ. Дано има ефект. Идеята взаимствах от @Евелина с нейните хеномелеси. Боднах ги във влажна пръст, не във вода.

Обикновено крушите се садят по две, но дори да имаше друга наблизо от наличните близки, повечето вече са прецъфтели или са с нежизнени тичинки и не мисля, че нещо ще излезе. Трябваше ми клонче от северна страна и така. Дано свърши работа. Жертвах ги цветовете, но другите дървета имат много цвят тъй или иначе. Сложих го на три метра от дървото някъде, на високо върху каменен зид.

P.S. Дървото може да даде щайги с круши. Ако са повече от обичайните десетина круши, които не ги и виждаш докато не окапят в началото на септември, значи съм имал някакъв успех. Разчитам на пчеличките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Зелена резитба.

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Украинците в мирно време с какви хубави дейности се занимават. Дано не изгубим и едните, и другите (имах предвид и руските видеа, и украинските).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Понеже съм голям фен на "Царицата" на късната есенна круша, та продължавам с Пас Красана-20220507_161053.thumb.jpg.2b958338fec933f1408c73ed87bf152c.jpg

Виждаме едно "притеснително" изобилие, което аз наричам благодарността на дръвчето. Ако си го обичаме, трябва да си го обгрижваме. По този начин-20220507_161828.thumb.jpg.2c6b837b9438de69a9cae9dce21e176e.jpg

Половината "букетчета" редуцираме до две бройки, останалите до една. Така ще си опазим дръвчето, а получените круши ще са едри, вкусни, абе разбирай узрели!

 

П.с. Показаното изобилие е по всичките ни круши, дано и при вас да е така.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

А сега нещо крайно нелицеприятно-20220508_111001.thumb.jpg.dc3894f877d293706085e719183714e9.jpg

Видим ли оклюмали по този начин връхчета при крушите ни, то огнения пригор вече ни е "поздравил" с добре заварил. Предполагам че 5 до 7 дни това ще почернее, затова не го бава, а късам веднага.

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Подобно нещо понякога наблюдавам при аронията и се чудя дали е същото?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Здравейте на всички. Реших да се включа във форума, и да науча нещо и да споделя това което съм научил досега.


За крушката на Пламен М, не е огнен пригор, крушова клонкова оса е. Прави малки дупчици, като че ли с топлийка, понякога спираловидно, така снася яйцето, което като стане ларва тръгва към върха на леторсла и резултата е нещо много подобно на огнения пригор и често се бърка с него.

image.thumb.png.3852121f8fd87a44f948146578b72801.png

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Подобно насекомо играе и по ягоди, малини и тн.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Доколкото знам тази оса, Janus compressus, напада основно круши и по-рядко ябълки. Възможно е и по други култури да се среща. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

При колежката вредите са от оса. Прати ми снимка. Има ги характерните, показани на снимката дупчици. Сега какво се прави? Има ли начин на третиране? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Да къса. Това няма как да се възстанови, поне така аз правя.

 

На колегата @Georgi, добре дошъл, бих предложил като види оклюмването, да му даде едни 7дни и да го снима. Аз на моите не бих дал, достатъчно се нагледах на огнен пригор. А и това е идеята тук, да снимаме, да коментираме и да видим резултата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 7 часа, Venetka написа:

При колежката вредите са от оса. Прати ми снимка. Има ги характерните, показани на снимката дупчици. Сега какво се прави? Има ли начин на третиране? 

В момента не може да се направи много. Добре е да се пензира под дупчиците, това няма много да помогне на дръвчето, но поне ще ограничи разпространението на осата. Иначе догодина превантивно с делтаметрин или циперметрин съдържащи препарати веднага след цъфтежа, например Децис нов или Вазтак нов. След 7-10 дена отново.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
Отговорено (Редактирано)
преди 5 часа, Пламен М написа:

Да къса. Това няма как да се възстанови, поне така аз правя.

 

На колегата @Georgi, добре дошъл, бих предложил като види оклюмването, да му даде едни 7дни и да го снима. Аз на моите не бих дал, достатъчно се нагледах на огнен пригор. А и това е идеята тук, да снимаме, да коментираме и да видим резултата.

Благодаря за пожеланието, но предложението ще го подмина. 

Редактирано от Georgi

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Благодаря за съвета  @Георги.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Препоръчаха ми да провеся клоните на малките крушови дръвчета, че много вретеновидно вървяха с водача. Добре ли е така?

круша.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Издъних се тая година с крушите. Много голяма реколта, обаче не направих резитба на големите дървета и се изпочупиха клоните. Опадаха още неузрели, че и дърветата съсипаха. По-ниските клони, които прореждах, засега са добре. Може би трябваше с прът да ги млатя да окапят част от завръзите. Хем има голяма реколта, хем няма. За Попски круши говоря. Просто не може дървото да понесе такъв товар. Крехки са крушите.

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Да кача тука една снимчица-57A95C2B-2F35-4E40-805C-ECB044E1EEBF.thumb.jpeg.319d3230bdba80f116220d0e4fef01a4.jpeg

Дръвче с много плод. За друго иде реч-A200D582-0F37-4DD6-AB70-466BEEB174A9.thumb.jpeg.d265510cb238cb2edc46da7c54fa09b6.jpeg

Най- дясната е Пас Красан, първата паднала, малко ми е рано ама така доде, както знаем годна за консумация поне след седмица. За какво иде реч- какъв сорт са средната и лявата круши, според вас. Вкусовите качества на септемврийската круша  са ясни.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

За крушите, не знам, ама бирата е гръцка и никак не е лоша. От къде може да се "набере" у нас? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да взема и аз да се похваля с моите "45-градусови" круши - първа година раждат:

IMG_20220919_201129.thumb.jpg.498f2e5dbe48623f925a2cc2a56eac85.jpg

Има и едни други, които зреят в момента, май са Хардиева масловка. Много са добри и резитбата даде ефект - дървото задържа повече от обичайното. Но тях не съм ги снимал.

А тези първите са си диви. Дървото расте под ъгъл от 45 градуса, затова и така ги нарекох. Чакам да омекнат. Класика. В момента са по-твърди от дюли. По трийсет грама парчето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване