Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Petar Kirov

Я кажете какви сортове розови домати отглеждате, но не от тези изгъзените скъпи хибриди по 50-60 лв грама и без вкус...По скоро от рода на розова магия, розов блян...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Баба Ани, Баба Еми, Баневски, Лозански, Бобенски, все такива добри сортове, които не можеш да купиш и не са селектирани за пазар...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

АА от къде се сдобивате с тях?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 3 минути, Petar Kirov написа:

АА от къде се сдобивате с тях?

От човек който ги е гледал поне няколко години, за предпочитане съсед. Късно се записах тук, можеше да си изпрося от горепосочените :)

По принцип българските розови не са пластмасови и не са хибридни, в Пловдив има няколко центъра за селекция. Тази година за проба взех Биволско сърце - БГ гигант.

Миналата година мръсните дъждове съсипаха всичко (нямах покрив) и не можах да събера семе. Бабата ми даде разсад, но я прецакали с почвата и едва спасих няколко коренчета, а тя ся втори път. Ще ме е яд ако се загуби едно много тлъсто: по-миналата година от цяла щайга едва събрахме за семе, само месо и то вкусно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз имам Хоумстед, които са едри розови, но миналата година бяха от малкото, които се маносаха. Имам и някои други селски сортове от тук и там, с условни наименования. Но в последните години не съм сял от тях и може и да не никнат. Мисля да пробвам едни разградски от 2012 г., едри бийфстейк домати. Макар и да не съм фен на толкова едри домати... и плодове въобще. Преди години бях садил поне два-три сорта розови от бай Христо от Шумен. Имаше Брендиуайн, Марисол Пърпъл и не помня още какво. На вкус бяха добре, но понякога не завръзват хубаво. От Брендиуайн така и не отбрах семе и се загуби за тия близо десет години, в които не съм го сял.

Но по селата хората дето садят/сеят обикновено имат по някой стар местен или предпочитан сорт розови. И мойта баба в града гледаше розови даже :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Няма по-вкусен домат от Розов блян при розовите. Е, завързва при по-хладно време, което води до незадоволителна реколта, но зависи от годината.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 4 минути, alys написа:

Няма по-вкусен домат от Розов блян при розовите. Е, завързва при по-хладно време, което води до незадоволителна реколта, но зависи от годината.

Това май е проблема на розовите, че са много капризни към времето и завръзките им окапват. Иначе откъм листна маса го докарват :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз съм любител на розовите и нищо друго, а дядото обратно. Качеството за сметка на количеството. За ранни садя малко Ръгби (хибрид), а за консерви почнах обикновено полско директно засято, но и то иска покрив по нашенско. А тази година от разсада на бабата оцеля някакво "нерозово, но много плътно и почти без семки" - ще го видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 2 часа, Лозето ме наби! написа:

Аз съм любител на розовите и нищо друго, а дядото обратно. Качеството за сметка на количеството. За ранни садя малко Ръгби (хибрид), а за консерви почнах обикновено полско директно засято, но и то иска покрив по нашенско. А тази година от разсада на бабата оцеля някакво "нерозово, но много плътно и почти без семки" - ще го видим.

Ти кои сортове гледаш? Това Ръгби ми е далеч от качествата на розовото. Вярно, че прави доста, но кожата е дебела и вкуса не е нищо особено.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ръгбито не е розово и май е хибрид. Садя по някой корен за ранно. Казват, че и за късно ставало, но за тогава разчитам на полското. Т.е. по-горе споменах изключенията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сега се замислих, че нямам и не съм виждал розово чери. А това май е пропуск?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 5 часа, Лозето ме наби! написа:

Ръгбито не е розово и май е хибрид. Садя по някой корен за ранно. Казват, че и за късно ставало, но за тогава разчитам на полското. Т.е. по-горе споменах изключенията.

Ако говорим за едно и също си е баш розово и е хибрид - https://gardenshop.pro/семена-1/семена-зеленчуци/семена-домати/731-семена-розов-български-домат-ръгби-f1

преди 4 часа, Славянски написа:

Сега се замислих, че нямам и не съм виждал розово чери. А това май е пропуск?!

Аз тази година сях някакво розово чери, но ще видим какво ще излезе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ръгби е ужасен домат за мен. Предназначен е за машинно бране, машинно миене и сортиране, машинно пакетиране, транспортиране на хиляди километри и зазряване с етилен, след което пак да седи твърд. Самият факт, че са го кръстили РЪГБИ ти подсказва колко ще прилича на топката за едноимената игра. Селячеството се прехласва по него, защото връзва на гроздове, но аз предпочитам да имам 1 домат качествен, вместо 1 тон шит.

Розово чери е Аморозо, което гледаме от доста години, @Славянски. Иначе преди години от познати в кюстендилско бяхме купили "розова рома" за консерви и стана уникат пюре, но после се оказа, че всъщност те не знаят какъв сорт са, било купен разсад, а така и не намерихме подобни семена.

Розова магия, Розов блян, Розомакс и тн са хубави домати, но на вкус старите селски не отстъпват. А за разлика от тия розо-мозо, селските са доста по-приспособени към тукашните условия. Та слагаме и от купешките по някой корен, защото за нас разнообразието е силата.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

Гледам в хоби семена предлагат доста розови, но повечето са от Русия или други държави и предполагам в нашите условия ще се държат по друг начин....Има ли някой изпитан сорт от този сайт?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, Petar Kirov написа:

Гледам в хоби семена предлагат доста розови, но повечето са от Русия или други държави и предполагам в нашите условия ще се държат по друг начин....Има ли някой изпитан сорт от този сайт?

Аз съм гледал от там "Чудо земли" и "Дива роза".  И двата станаха сравнително хубави и вкусни домати, но при мен не родиха особено много, а и си бяха доста стандартни розови домати, а аз предпочитам по-екзотичните, така че не ги гледам повече...

На тази снимка розовите домати са от тези два сорта: 

20170811_155121.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 18 минути, Ру® написа:

Аз съм гледал от там "Чудо земли" и "Дива роза".  И двата станаха сравнително хубави и вкусни домати, но при мен не родиха особено много, а и си бяха доста стандартни розови домати, а аз предпочитам по-екзотичните, така че не ги гледам повече...

На тази снимка розовите домати са от тези два сорта: 

20170811_155121.jpg

Екзотични...дай пример.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 8 минути, Petar Kirov написа:

Екзотични...дай пример.

Е малко ли примери има на снимката!? От петнадесетината сорта - на практика няма нито един стандартен червен домат, и най-стандартните розови са тези двата сорта, които споменах - всичко останало може да мине за екзотика... бели, зелени, жълти, оранжеви, черни и т.н.  ;-)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov

То вярно повечето сортове, които са от събирани семена имат измислени имена, а не официални....Имах в предвид примерно ако гледаш някой розов всяка година и си струва, а не само за опита. Сега видях от другата тема си изброил кои сортове си заложил. Между другото и аз сея Опал и Наслада, но не са чак толкова устойчиви на болести, а по скоро на вирусни заболявания. Миналата година розовата магия се оказа най дуракоустойчивия ми сорт измежду Опал, Наслада, Калина, Албенга, Рила и най накрая се предаде. Е вярно, че не пръсках ама...Имах и няколко корена дребно чери и изобщо не съм им обръщал внимание, но поради размера си даже и не ги берях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Без да опиташ, няма как да се осланяш на опита и вкуса на другите. Например, Опал бг съм го гледала две години и по-кисел домат не съм яла и повече няма да го отглеждам. Няма такова понятие като устойчив на вирусни заболявания. Овирусяват се, когато ги ухапе трипс, носител на вирус. Колкото и да е силна имунната система на домата, не мисля, че ще устои. Това си е мое мнение. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Kirov
преди 35 минути, alys написа:

Без да опиташ, няма как да се осланяш на опита и вкуса на другите. Например, Опал бг съм го гледала две години и по-кисел домат не съм яла и повече няма да го отглеждам. Няма такова понятие като устойчив на вирусни заболявания. Овирусяват се, когато ги ухапе трипс, носител на вирус. Колкото и да е силна имунната система на домата, не мисля, че ще устои. Това си е мое мнение. 

Вирусни имам в предвид мозайката...Дават го устойчив и срещу вертицилиум и фузариум (причинителя не е вирус), но аз лично не съм ги наблюдавал по мои домати независимо от сорта...Иначе на Опал ми харесва, че издържа на жега и не става огромно растение като Рила примерно, но както писах и в доматената тема, имам ограничено наблюдение на други освен масовите сортове, които се продават при нас, а те почти всички са хибриди...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване