Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

zdravko

Градинка в Тексас

Recommended Posts

zdravko

Здравейте!

Казвам се Здравко. От доста време следя Без Мотика и най-после реших да пусна ние с какво се занимаваме тука в Южен Тексас. Нашата градина е малка и напълно експериментална. Едната идея е да видим какво расте добре без никакви химикали и минимум грижи без да се смята поливането и приготвянето на разсад. Торенето е само с компост. Другата идея е да се научат децата как се отглеждат растенията (че не е лесно, тоест). Следват снимки, коментар под снимката ако не е очевидно какво е на нея. :)

IMG_5156.thumb.JPG.7c15aee59246fc19dd9b2eb27c764d8e.JPG

Това е лапад и киселец.

IMG_5143.thumb.JPG.371cc1a635112033e904183568185a53.JPG

Чубрица и боб.

IMG_5144.thumb.JPG.61b3affe3a96ae83640d2c92a3527825.JPG

Доматената гора.

IMG_5145.thumb.JPG.228744c9a9a61e20b933c094944a3f75.JPG

Пипер и моркови-пазачи.

IMG_5147.thumb.JPG.b3a90bcfef276977e9731b3852052842.JPG

Почти готов за ядене.

IMG_5149.thumb.JPG.5e0b1450ab169d33b3cbdbf41e533ae6.JPG

Детската градина. Кой каквото поиска от децата това пося :).

IMG_5151.thumb.JPG.1cd1398e31b3c5a4bf20957dc7de4665.JPG

IMG_5152.thumb.JPG.5e7946cec4c89f71547c88defb8da9a7.JPG

IMG_5153.thumb.JPG.6c55621975e774bb4a132e155551736b.JPG

Системата за поливане.

IMG_5157.thumb.JPG.3e82574519704afdd7b48ad80a3be6a3.JPG

Предполагам че това е мустанг лоза - Vitis Mustangensis. Самораслек. Ще я резна догодина дано пусне грозде.

IMG_5158.thumb.JPG.7fcd713c43b621495257df522ddaa65d.JPG

Барбадоска череша - Malpighia emarginata

IMG_5161.thumb.JPG.641e4ce2a8287ade7763f45d373366dd.JPG

Nicotiana rustica ;)

IMG_5162.thumb.JPG.a4ee813344bd23c9135cb1a3cba705c7.JPG

Патладжан индийски.

IMG_5163.thumb.JPG.cf1bad14126e231640bc9314ddcf4e7a.JPG

Това е Отел от семка. Т.е. един Господ знае Отел ли е вече, но има грозде, та ще видим...

IMG_5165.thumb.JPG.f7cb2a54918db0e5e41b11bae8d04418.JPG

Боб в парника да замести чубрицата като я оберем.

IMG_5166.thumb.JPG.dc7cd2907a3f4834c17f7c9b20625edd.JPG

Маточина.

IMG_5167.thumb.JPG.03de44b35cc8bd1329639886c8e95edd.JPG

Риган.

IMG_5168.thumb.JPG.51ee84903d1196a3754e76eae25f22af.JPG

Босилек, магданоз, копър, мента. А това дето се катери по връвта е Melothria pendula.

IMG_5171.thumb.JPG.2daa80cad23fb4e045e58b31ef6e5eae.JPG

Това е мускадинова лоза, Vitis rotundifolia - след 5 години рязане най-после пусна! Дивото си е диво...

IMG_5173.thumb.JPG.9ceccd6ee5a4ecc0fa8ab89f15a309be.JPG

IMG_5174.thumb.JPG.764d9fbc849f6f6919e9d0fc979f1385.JPG

Люти чушленца, предполагам кайен.

IMG_5175.thumb.JPG.6138afdbce5ca54bcf64232021c277b9.JPG

Компостерите.

А стига толкова засега, да видим ще има ли интерес. Ако има, ще споделям още.

Поздрави,

Здравко

  • Харесвам 12

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравей, Здравко! Добре дошъл. От толкова далеч, но през мрежата разстоянията намаляват.

Много интересни работи. Първо бих попитал, пресни ли са снимките? Има ли вече зреещи домати в Южен Тексас? Всичко изглежда доста свежо, може би такъв е сезонът? Бих очаквал нещо полупустинно...

Нали има един израз "Другата България". Та вие сте в Америка, на съвсем друго място, но в някаква степен, където живеят българи, има и България? Като примерно нашенците в Бесарабия.

Би било интересно да споделиш повече за климата там. Коя е реката? Проблеми с диви животни имате ли? Сърните са много в Тексас?

Отелът от семка е голяма работа. Аз имам един такъв на Балкана, ама не съм го поддържал за съжаление. Расте вече осем години. Тази muscadine също е много интересна и мисля нетипична за Тексас? Имах мерак за такава в България, но как да донеса от Щатско...

Няма да изчерпвам въпросите, но... В България градинарствали ли сте? Как станаха нещата? Моята първа градина като възрастен беше в САЩ преди време...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zdravko

Снимките са от преди 5-6 дни. Тоя домат е от първите 2 корена дето пораснаха много рано, другите са още зелени, но до 2-3 седмици ще почнат да стават, предполагам. При нас няма зима като хората и 4 сезона, има лято и малко есен, после пак лято :). Затова разсада го почвам Ноември и в земята 2-3 седмици след Нова Година. Тук е доста влажно, ние сме на 10 мили от брега на Мексиканския залив и е много зелено всичко. Като мине май месец вече става много жега. Реката се казва Oyster Creek.

За другата България, да, правим си малка България колкото можем. Но при нас почти няма други българи, само 1-2 човека.

Диви животни има. Елени няма в града, та за нас не са проблем, но наоколо е пълно. Има катерици сума ти и за смокинята трябват специални мерки иначе изяждат всичко още на зелено... Оградата пази от алигатори, макар че за 15 години сме видяли само 1 път в града. Но, наоколо е пълно, разбира се :). Също има ракуни, опосуми, броненосци, змии... В дърветата наоколо имаме 2-3 семейства бухали, има прилепи много нощем. И разбира се, комари, но тази година излезе студена и поехме малко дъх.

За Отела, мерак ми беше защото от дете много го обичам като вкус и не се пръска, зарива, няма филоксера и т.н. Посадихме с малката дъщеря 30 семки, пораснаха 25, 6 останаха за посяване и 2 сега изглеждат добре хванати и 1 даде грозде! Ако е Отел де, че от семка никой не знае какво е докато излезе. За мускадина, дай да помислим.

В България не сме се занимавали (не бях се задомил още), но имам село и при баба и дядо всяко лято, предполагам че 4 години може да се броят за 1  :)

А ти къде си живял в САЩ?

З.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 47 минути, zdravko написа:

Снимките са от преди 5-6 дни. Тоя домат е от първите 2 корена дето пораснаха много рано, другите са още зелени, но до 2-3 седмици ще почнат да стават, предполагам. При нас няма зима като хората и 4 сезона, има лято и малко есен, после пак лято :). Затова разсада го почвам Ноември и в земята 2-3 седмици след Нова Година.

А-ха, значи съвсем скорошни. Друг климат е, какво да кажа? Тя и @alys почва доматите преди Нова година, ама чака до сега да ги сади... А моите преди средата на май едва ли ще са в земята.

Може би сте с климат подобен на Кипър. Колко студено става "зимата"? Лятото колко топло? Коя зона по USDA?

Цитат

За другата България, да, правим си малка България колкото можем. Но при нас почти няма други българи, само 1-2 човека.

То и при мен нямаше, или просто аз бях сам дори да е имало. Но кръвта вода не става.

Цитат

Диви животни има. Елени няма в града, та за нас не са проблем, но наоколо е пълно. Има катерици сума ти и за смокинята трябват специални мерки иначе изяждат всичко още на зелено... Оградата пази от алигатори, макар че за 15 години сме видяли само 1 път в града. Но, наоколо е пълно, разбира се :). Също има ракуни, опосуми, броненосци, змии... В дърветата наоколо имаме 2-3 семейства бухали, има прилепи много нощем. И разбира се, комари, но тази година излезе студена и поехме малко дъх.

Бая твари имало. Тия алигатори не са безобидни, а и змиите ако са тропически отровни... Ракуните при мен правеха бая поразии, а имаше и бесни понякога.

Цитат

За Отела, мерак ми беше защото от дете много го обичам като вкус и не се пръска, зарива, няма филоксера и т.н. Посадихме с малката дъщеря 30 семки, пораснаха 25, 6 останаха за посяване и 2 сега изглеждат добре хванати и 1 даде грозде! Ако е Отел де, че от семка никой не знае какво е докато излезе. За мускадина, дай да помислим.

Нищо чудно да излезе. Шумата прилича ли? Но със семена през океана е най-сигурно. На един американец от Айдахо му бях подарил нашенски зеленчукови семена, но тия му конфискуваха всичко на влизане. После по пощата направихме втори опит и стана. А за мускадина не бързам, а и се чудя дали няма да мръзне в България.

Цитат

В България не сме се занимавали (не бях се задомил още), но имам село и при баба и дядо всяко лято, предполагам че 4 години може да се броят за 1  :)

Е, това си е някакъв личен пример. Моите баби и дядовци като се пенсионираха се захванаха с много градини. И аз съм търчал наоколо. Но като опитах конвенционални американски зеленчуци и си дадох сметка какво сме имали.

Цитат

А ти къде си живял в САЩ?

Главно в Сев. Каролина, с някои кратки прекъсвания тук-там за по седмица-две. Но минаха доста години откак се върнах.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zdravko

Зона 9а. "Зимата" рядко пада под нулата по Целзий, с изключение на тая сега, дето падна до -15 по Целзий и ми уби цитрусите! Само каламондин портокала избива пак от корена, че е див и деяни... Лятото стига до към 40 по Целзий на сянка а на слънце не знам и не ща да знам :).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, zdravko написа:

Зона 9а. "Зимата" рядко пада под нулата по Целзий, с изключение на тая сега, дето падна до -15 по Целзий и ми уби цитрусите! Само каламондин портокала избива пак от корена, че е див и деяни...

А, значи и там е паднало доста. Пусто "глобално затопляне"!

Цитрусите са били в земята предполагам, зона 9а. Доста необичайно падане на температурите. При нас ако падне до -30, бая неща ще загинат. А тези -15 предполагам са рекордни за много години?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Богата градина. Имам приятели в Хюстън. Играха си 2 години да правят градина, но всичко изгоря. При тях май е по-топло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Добре дошъл и от мен. 

Близостта на реката и възможността за поливане са си богатство.

Направи ми впечатление снимката с копривата, предполагам вие сте си занесли семена и сте я засели. Останала съм с убеждението, че по тези ширини не е естествено насаждение. 

Хареса ми и конструкцията на оградата. Би ли споделил какво е разстоянието между два кола и какво е ф-то на хоризонталните тръби, за които е привързана мрежата, за да не провисва?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zdravko
преди 6 часа, Миленка® написа:

Добре дошъл и от мен. 

Близостта на реката и възможността за поливане са си богатство.

Направи ми впечатление снимката с копривата, предполагам вие сте си занесли семена и сте я засели. Останала съм с убеждението, че по тези ширини не е естествено насаждение. 

Хареса ми и конструкцията на оградата. Би ли споделил какво е разстоянието между два кола и какво е ф-то на хоризонталните тръби, за които е привързана мрежата, за да не провисва?

 

Благодаря. :)

Копривата е от семена, купени по интернет. Тук нормално не расте, сигурно и е много топло, но като се пази от бурени и полива, става. Нищо не я яде иначе.

За оградата - разстоянието е 84 инча между коловете а тръбата е инч и половина.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zdravko
преди 8 часа, Славянски написа:

А, значи и там е паднало доста. Пусто "глобално затопляне"!

Цитрусите са били в земята предполагам, зона 9а. Доста необичайно падане на температурите. При нас ако падне до -30, бая неща ще загинат. А тези -15 предполагам са рекордни за много години?

В земята, да. А такива студове не се помнят, изключително необичайно явление. Големи поразии станаха, растенията са най-малкия проблем...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Хм, на снимките разстояниета между коловете изглежда повече от два метра, затова и попитах. 

А копривата, ако я сложиш на някое усойно място от северната страна на къщата, дали няма да се чувства по-добре? То с този топъл климат едва ли има място, което да отговаря на значението на усойно... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може някоя пещера или мазе с прозорче... Просто сезонът на копривата ще е друг. Ще тръгва по-рано, пък лятото.

Аз пък си посях за резил киселец от семена и пониква.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zdravko
преди 1 час, Миленка® написа:

Хм, на снимките разстояниета между коловете изглежда повече от два метра, затова и попитах. 

А копривата, ако я сложиш на някое усойно място от северната страна на къщата, дали няма да се чувства по-добре? То с този топъл климат едва ли има място, което да отговаря на значението на усойно... 

Да, премерих точно дето си гледала на снимката и там е 118 инча. Не е еднакво навсякъде :).

Усойнина щеше да е добре да има, ама уви, много е топло.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zdravko
преди 42 минути, Славянски написа:

Може някоя пещера или мазе с прозорче... Просто сезонът на копривата ще е друг. Ще тръгва по-рано, пък лятото.

Аз пък си посях за резил киселец от семена и пониква.

И мазе не става, водата е много нависоко. Като копнеш 2 метра и вече е вода. Много сме близо до реката. 

Нашия киселец е от семена от БГ. Мина през разсад обаче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 час, zdravko написа:

 и там е 118 инча

Абе човек, ти от колко време си хъмериканец, че мериш само в инчове... затрудняваш ме да смятам само :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zdravko
преди 46 минути, Миленка® написа:

Абе човек, ти от колко време си хъмериканец, че мериш само в инчове... затрудняваш ме да смятам само :D


Над 20 години. Иначе само умножаваш по 2.5 да обърнеш в см. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Мда, достатъчно са 20, за да се промениш. Иначе покрай едно от хобитата си умножавам по 2,54, че там се изисква педантична точност. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zdravko

За ограда и по 2.5 става :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zdravko

Прибрахме чубрицата! И доматите станаха големи, ще слагам мрежа срещу птици следобед... Всичко върви добре засега.
IMG_5215.thumb.JPG.c00ba57068675823f5971873f44afdf3.JPG

IMG_5216.thumb.JPG.138ec1ff9df5adf8ded9368ceefc92f3.JPG

IMG_5217.thumb.JPG.7a76d18b30ba2e5ebad9e781697848c6.JPG

Втора реколта коприва :)

IMG_5218.thumb.JPG.3037b3e86162967883d77ddde44da6ca.JPG

IMG_5219.thumb.JPG.2994464055be395ec2ffabebd73c4aba.JPG

IMG_5220.thumb.JPG.eced92563c5a5118eaddb9e57a8bd179.JPG

IMG_5222.thumb.JPG.f7b3ebdbce904a048bb1d08beb6b30c2.JPG

IMG_5225.thumb.JPG.d9b8931e08b87231daad5d7b3046b69b.JPG

IMG_5226.thumb.JPG.f9cd3ecfa44bbdb7aa5ca26aa6dc9659.JPG

Това порасна от компоста и го спасих - прилича на пъпеш.

IMG_5221.JPG

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zdravko

Айде да ви сложа и аз едно цветенце, дето расте по дивото наоколо. 

IMG_5134.thumb.JPG.bd9fd341cec02c7fc08fab314665887d.JPG

Herbertia lahue (Прерийна нимфа).

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване