Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Розмарин (Salvia rosmarinus/Rosmarinus officinalis)

Recommended Posts

Славянски

Гледам, че нямаме тема за тази подправка. Стана дума за розмарина в темата за иргите. Ако може Боби да изкопира тук написаното да не се разводнява онази тема.

Аз много пъти съм завъждал розмарин, но обикновено го изтървам. Прибирам го зимата. Венетка твърди, че нейният си растял на двора...

Четох, че при температура под минус 12 има проблеми. Но пък има и по-устойчиви сортове очевидно, за зона 5 дори:

https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/gardening-by-zone/zone-5/zone-5-rosemary-plants.htm

https://gardenerspath.com/plants/herbs/cold-hardy-rosemary/

Та нямам време за подробно представяне. Да почнем от някъде.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ние имахме розмарн като малко дръвче в градината, но ми се падна на една пътека и го махнах. Друг ще слагам, на по- сгодно място. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Че какъв е проблема с розмарина? Вирее навън навсякъде. Щом в Тутраканско си расте  и не мръзне що го мъчите в саксии?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 57 минути, Venetka написа:

Че какъв е проблема с розмарина? Вирее навън навсякъде. Щом в Тутраканско си расте  и не мръзне що го мъчите в саксии?

Ами не очаквам да оцелее навън. Мисля, че е загивал. -18 ще издържи ли?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според майка ми, под -10 не е падало от както имат розмарина, но този храст е бил покриван с 1 см лед изцяло и рязан почти до долу няколко пъти поради мръзнали клонки. Обаче не мисля, че при този размер и -15 ще го уплаши. Иначе ако не се лъжа темп рекорд за Бургас беше -17, но не зная кога, аз лично докато съм живял там не е имало такива температури.

ACtC-3fQkl94yZx7-iAsUrHIEi6O_KZOC2pIV-y0

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Голям храст, видях в една къща в с. Тъжа, а там си става студено. Малко по на завет беше посаден.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Понеже се изгуби едно мнение за въпросните розмарини. Бях ги прибрал зимата в саксии, и гледах да не ги поливам много да не им дойде твърде влажна почвата. Ама почти не ги и поливах - веднъж или два пъти в неотопляемо помещение, но те и поначало имаха влага. И преди една-две седмици гледам почнали да съхнат. Изкарах ги навън, полях ги. Голяма част от клонките са сухи, дано поне оцелеят. Уж да ги пазя от мраз, а то!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Ние имахме голям храст розмарин засаден на двора в Кюстендил. Издържал е до -27С, но затрупан със сняг (е, не плътно затрупан, защото беше метър и нещо висок храста, а то толкова сняг няма) . В кюстендилско става доста студено през зимата, в един отбор сме с Драгоман и Кнежа :) . Въпреки това и розмарина и дафиновото дръвче си караха на двора без увиване последните зими. Розмарина изсъхна по средата на лятото преди 3 години , не разбрах от какво. От негово клонче имам голям вече храст в селската градина, където е още по-студено. Първите две зими изкара с палатка от покривало против слана, следващите две - без екстри, на открито, защото не се побираше в "палатката" . Сега се каня да го кастря, за да се сгъсти , много дълги клони е пуснал и лягат на земята. Намерих преди малко снимка на цъфнала клонка розмарин в градината от 4 март 2020 (май се мисли за камчатка ;) ). Цъфти много.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Моят дъртият беше в саксия на балкона, зимата го изнасях на стълбището но му идваше тъмно - края на зимата пущаше хилави израстъци. Миналото лято го засадих в градината и е растението с най-малко, т.е. никакви поражения от студа. Вярно, че зимата не беше тежка, но до минус 12-15 е стигало.

Да, розмаринът иска стригане за да е красив. Където резнеш - пуска разклонения.

Размножавам го по най-мързеливия начин: преди студовете нарязвам клончета и ги поставям във ваза с вода на балкона. До пролетта си пускат корени и може да се пикират. Идея е да пробвам и през лятото. Моят, както повечето ми екзотика, е минал аклиматизация през гръчко.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Аз бях залагала резник в субстрат, но безуспешно и не съм опитвала повече. В немско имам в саксия, около 5 годишен и зимува в отворен гараж, но града е към 50 км от Франция по права линия. Не са сурови зимите - минус 14 тази зима. Поливам само ако е пресъхнал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН
Отговорено (Редактирано)

Да се похваля и аз, след доста колебания в оцеляването /засаден от семенца, едва покълнал, внасян, изнасян, завиван, местен/, за сега е жив в импровизирана саксийка на прозореца в лятна кухня. Един- два пъти поливах за цялата зима по мъничко, но гледам, че леко се опитва да се появява мухъл отгоре и като се постопли още малко ще го изкарам навън на слънце и проветриво, също мисля и почвата да сменя или поне добавя още свежа. Това, което леко ме питеснява е, че на някои листенца връхчетата са покафеняли. На 2 пъти по студовете се беше пооклюмал, аха да измръзне, но живна и изкарва нови листенца. Ще снимам и добавя при първа възможност към този пост. Като добавя, ще съм благодарна на съвети и насоки!

https://ibb.co/tqhmbBz
https://ibb.co/Mstfq1w
https://ibb.co/Qb5j01g
https://ibb.co/xFM5Ysx

Редактирано от РозмариН
Добавяне на линкове със снимки

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А моите розмарини загинаха предната зима. За съжаление.

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Това кафявото по розмарина не знам какво е, но е много лошо! Засушавай и слънчасвай.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kasis

И аз имам две храстчета розмарин, които си зимуват успешно навън на 960м надморска височина в Средна гора. Даже не са посадени в земята, а в стари дървени качета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nela62
Отговорено (Редактирано)

Моите вечатления за розмарина са, че е много яко растение. Градината ни е в Меричлери, но там сме само съботни. Розмарина засадих в двора през 2018 год. под голямо иглолистно дърво, където (по думите на свекърва ми) нищо не вирее. Не съм се грижила за него, защото не го използвам. Стана огромен храст и свекървата ме накара да го махна, защото бил много грозен (никжго не съм го подряязвала). Миналата година начупих клонки от храста и ги бичнах на 5-6 места в градината (в края на редовете с домати). Хванаха се просто ей така, без обгрижване, без баене. Така че, не им треперете на вашите.

Редактирано от nela62
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И аз нямам никакви проблеми с розмарина. В Пловдив на -17 градуса едната зима издържа и нямаше никакви последствия.

В Тутраканско от клонче от лелиния розмарин захванах в градината на мама. Расте си и хубавее, кълцам го яко, че се разпищолва и пада върху корените мащерка. Не съм видяла нещо да му пречи или да му създава проблеми. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

На розмарина е добре да се подрязват издължените клончета - пуска си разклонения и става красив. При по-сериозно рязане на клончето трябва да останат зелени листа и пъпки, иначе изсъхва. Жената ми умори 10 годишния корен (беше поддържан редовно) като реши да го окастри до дебело. Беше в саксия, но миналата зима я изкара безпроблемно в градината на село.

Аз залагам млади клончета във вазичка с вода на хладно и светло място, до пролетта пускат корени. Листата отдолу ги премахвам, иначе става гнилоч.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Корена розмарин в Пловдив е плачещ вид и много красиво пада. Проблема е, че става все по-голям и ми ограничава пътечката, та го подстригвам тип калипсо прическа редовно. Да видим докога ще успявам да го оформям в що годе приличен вид. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН
преди 13 часа, Лозето ме наби! написа:

Това кафявото по розмарина не знам какво е, но е много лошо! Засушавай и слънчасвай.

Това е планът, ма времето нещо не го позволява.. още.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Нали е само някаква саксийка - все ще му намериш слънчев прозорец. Той розмаринът слънце иска, като го има държи и на сухо и на мокро (не и на блато, де).

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване