Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

Славянски

Розмарин (Salvia rosmarinus/Rosmarinus officinalis)

Recommended Posts

Славянски

Гледам, че нямаме тема за тази подправка. Стана дума за розмарина в темата за иргите. Ако може Боби да изкопира тук написаното да не се разводнява онази тема.

Аз много пъти съм завъждал розмарин, но обикновено го изтървам. Прибирам го зимата. Венетка твърди, че нейният си растял на двора...

Четох, че при температура под минус 12 има проблеми. Но пък има и по-устойчиви сортове очевидно, за зона 5 дори:

https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/gardening-by-zone/zone-5/zone-5-rosemary-plants.htm

https://gardenerspath.com/plants/herbs/cold-hardy-rosemary/

Та нямам време за подробно представяне. Да почнем от някъде.

• Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо 33

Ние имахме розмарн като малко дръвче в градината, но ми се падна на една пътека и го махнах. Друг ще слагам, на по- сгодно място. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Че какъв е проблема с розмарина? Вирее навън навсякъде. Щом в Тутраканско си расте  и не мръзне що го мъчите в саксии?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 57 минути, Venetka написа:

Че какъв е проблема с розмарина? Вирее навън навсякъде. Щом в Тутраканско си расте  и не мръзне що го мъчите в саксии?

Ами не очаквам да оцелее навън. Мисля, че е загивал. -18 ще издържи ли?!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Според майка ми, под -10 не е падало от както имат розмарина, но този храст е бил покриван с 1 см лед изцяло и рязан почти до долу няколко пъти поради мръзнали клонки. Обаче не мисля, че при този размер и -15 ще го уплаши. Иначе ако не се лъжа темп рекорд за Бургас беше -17, но не зная кога, аз лично докато съм живял там не е имало такива температури.

ACtC-3fQkl94yZx7-iAsUrHIEi6O_KZOC2pIV-y0

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Голям храст, видях в една къща в с. Тъжа, а там си става студено. Малко по на завет беше посаден.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Понеже се изгуби едно мнение за въпросните розмарини. Бях ги прибрал зимата в саксии, и гледах да не ги поливам много да не им дойде твърде влажна почвата. Ама почти не ги и поливах - веднъж или два пъти в неотопляемо помещение, но те и поначало имаха влага. И преди една-две седмици гледам почнали да съхнат. Изкарах ги навън, полях ги. Голяма част от клонките са сухи, дано поне оцелеят. Уж да ги пазя от мраз, а то!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Ние имахме голям храст розмарин засаден на двора в Кюстендил. Издържал е до -27С, но затрупан със сняг (е, не плътно затрупан, защото беше метър и нещо висок храста, а то толкова сняг няма) . В кюстендилско става доста студено през зимата, в един отбор сме с Драгоман и Кнежа :) . Въпреки това и розмарина и дафиновото дръвче си караха на двора без увиване последните зими. Розмарина изсъхна по средата на лятото преди 3 години , не разбрах от какво. От негово клонче имам голям вече храст в селската градина, където е още по-студено. Първите две зими изкара с палатка от покривало против слана, следващите две - без екстри, на открито, защото не се побираше в "палатката" . Сега се каня да го кастря, за да се сгъсти , много дълги клони е пуснал и лягат на земята. Намерих преди малко снимка на цъфнала клонка розмарин в градината от 4 март 2020 (май се мисли за камчатка ;) ). Цъфти много.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Моят дъртият беше в саксия на балкона, зимата го изнасях на стълбището но му идваше тъмно - края на зимата пущаше хилави израстъци. Миналото лято го засадих в градината и е растението с най-малко, т.е. никакви поражения от студа. Вярно, че зимата не беше тежка, но до минус 12-15 е стигало.

Да, розмаринът иска стригане за да е красив. Където резнеш - пуска разклонения.

Размножавам го по най-мързеливия начин: преди студовете нарязвам клончета и ги поставям във ваза с вода на балкона. До пролетта си пускат корени и може да се пикират. Идея е да пробвам и през лятото. Моят, както повечето ми екзотика, е минал аклиматизация през гръчко.

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Аз бях залагала резник в субстрат, но безуспешно и не съм опитвала повече. В немско имам в саксия, около 5 годишен и зимува в отворен гараж, но града е към 50 км от Франция по права линия. Не са сурови зимите - минус 14 тази зима. Поливам само ако е пресъхнал.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване