Веселата ферма в Родопите

Синя Американска Боровинка

15 мнения в тази тема

Здравейте колеги,

някой да я е отглеждал? Да има някакви особености? Споделяйте всичко :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя опит да гледам боровинки (вкл. американски) е в графата неуспешен. Със закъснение разбрах, че боровинките изискват кисела почва. Бориха се горките да оживеят година-две, но накрая се предадоха. Задължително кисела почва, алкалната им действа зле :).

Съветите, които получих в последствие, бяха да се изкопае по-голям ров и да се внесе почва от борова гора (иглолистните образуват кисела почва). Вариант е и торфа, които също е кисел.

Успех с начинанието

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи до всяка боровинка да засадим бор :D  Явно днес ще се ходи до боровата гора :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това също е вариант :D. Трябва да се гледа в переспектива

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-добре хвойна, хем е по-малка, хем доколкото знам са голяма любов. В съзнанието ми брането на боровинки е неизменно свързано с набодени на хвойната пръсти и пищялки  :)

bushkata и Веселата ферма в Родопите харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето темата от екс-групата, там съм казал, но ще повторя, че не се знае кога ще изчезне и това от там.

(а сега Гого ще ме наругае пак, че на всичко намирам кусури)

Аз съм фен на вкуса им (макар да ми е по-блудкав от дивите), обичам и плодните храсти. Обаче трябва да се знае, че не само киселата почва е проблем, капризни са като цяло към воден режим, слънчев режим. Демек с борче до боровинка по-скоро няма да стане :) Направете си иглолистна горичка на няколко метра на север от боровинките, да се намали нуждата от разнасяне на матрял :)

Друго, което е неприятно в моите очи, е "модния" статус. Както беше полонията преди години, после аронията, после годжи бери, после...

Стане ли нещо "модно" почват едни заигравки с цените, 10 лв на пръчка, извинявай, плодно дръвче е по 4-5 лв, малината е по 50 стотинки! Не може трудното вкореняване да е предпоставка за висока цена, защото по западни форуми чета, че от млади пръчки + хормон за вкореняване има 80-90% успеваемост. От млада пръчка бавно почвала да плододава - бавно, бавно, колко па да е бавно, като за 10 лв ти продават двугодишна пръчка?

Лошото е, че модата е в световен мащаб и на запад цените са подобни. Преди 2 години смятах да си купувам от Англия, не излиза по-евтино :(

Същата тая мода се отразява и на цените на плодовете, +25 лв/кг не е ненормално...

Другото, за което раздумвахме с Георги в групата, беше възможността да осъвместиш кисела почва за боровинките и не-кисела за всичко останало. Самите хора от "Американска боровинка" (фирмата) показваха снимки как са ги "съвместили", но очевидно имаме разминаване в термините. За мен схемата е плодните храсти да растат ПОД или ДО дърветата, а не на 4-5 метра от тях, това не е истинско съжителство.

Ако след години отшуми модата и се появи посадъчен материал на нормални за плодните храсти цени, бих сложил едно редче с 30-40, макар и да ми е ясно, че ще трябва ежегодна разходка с ремарке до борова гора :(

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Засега сложихме борови иглички и боров компост. После май ще трябва да ги съчетаем с иглолистни храстчета :)

Мерси много :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тц, нямам, поради неподходящи условия - почвата е варовита. Същата е и в Родопската яка. Американски боровинки биха вирели много добре в Софийско и други високи полета  - Ихтиман, Дупница. - Иначе нагоре от Пещера или Габрово. За единични корени винаги може да се нагласят нещата :)

Веселата ферма в Родопите хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цъфна :)
post-100-0-76121300-1429627872_thumb.jpg
post-100-0-20600100-1429627881_thumb.jpg

Храбрият Шивач и Гого харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много интересно цъфти. За първи път виждам :)

Веселата ферма в Родопите хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз, но явно съветите ти бяха правилни :) Благодаря :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Растем :)

11143724_837047726372978_347181860023980

Храбрият Шивач хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:)

10626864_854936654584085_545408231004046

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еха, реколта! Почвай сладкото!

Обаче листата като гледам, хлороза?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще забия по един железен пирон до всеки храст :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.