Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Веселата ферма в Родопите

Синя Американска Боровинка

Recommended Posts

Venetka

Еее, аз затуй съм му сложила удивителна. Щото и на мен ми беше странно как аджаба ги смятат тия увеличения, ама иначе Ру щеше да ни е скучно ако не се чудим на нещо. А пък и установих, че четете и то внимателно при това. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ето и от мен три връзки.. ама не праз.. по въпроса с борДовинките, както им викаше като по-малък Митко..

Първите три, които изплюва ECOSIA при търсене на "blueberry deficiency symptoms".. 

Първата е с доста снимки и обяснения, както и за болести и вредители - https://blogs.cornell.edu/berrytool/blueberries/leaves-are-unusually-colored-spotted-or-necrotic-browning/

Втората е "пдф разпечатка" на презентация, която в която освен за липси се говори и за предозиране ;) също има снимки (качих си я на ГДиск да не зачезне) - https://drive.google.com/file/d/1jbIP7w6csKe7PIIfJsd7B0U_8qYfRQmM/view?usp=sharing

И третата е някаква брошурка с по малко снимки и повече четене (пак на моя ГДиск) - https://drive.google.com/file/d/15XIr0RBNNGY15_nIhVzJ7OvGpdjnktoL/view?usp=sharing 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Успях днес да бодна две от трите боровинки до боровата гора. Третата засега ще помисля дали да не я сложа пробно при една папрат в земеделската земя наблизо - тя се води самоплодна.

IMG_20191212_213235.thumb.jpg.3db9d726172aaf84cb25217a91bc1a9f.jpg

Изкопах дупките колкото надолу успях - но едва ли е повече от 35 см. Много спечена почва излиза по-надолу. Хубаво разделих корените и поразбутах торфа и ги сложих така че кореновата шийка да отиде по-дълбоко от в саксията. Идеята е да им държи повече влага. Добавих почва от боровата гора, която беше доста по-сива отколкото на мястото, където сложих растенията, а е примерно на 10 м по-нагоре в гората. Колко е киселинна почвата не знам, в основата са на млад бор (може би на 1,5 м от него), но се вижда, че ниските му клони са надвиснали над боровинките. Та по тая и причина реших за начало да добавя почва от гората. И боровинки - бор... дано се получи.

Освен почвата добавих и доста поизгнила листна маса от боровата гора, има и някакъв процент дъб, плюс още листа от клен и дъб и сухи треви за мулч отгоре (общо сигурно отива към 10 см). Оформих гнездата така, че да задържат дъждовната вода, която се стича по склона (повдигната полуокръжност от почва насипана от долната страна, която да спира водата), защото по принцин не планирам да поливам освен в краен случай. Мястото ми е на 15-20 минути път пеша, но лятото често ходя натам за гъби. Идеята е да се види дали тези американски боровинки ще могат да изкарат в диво състояние и при минимална човешка намеса при нашия климат.

Мястото е слънчево, ще има слънце през по-голямата част от деня лятото, и повече сянка през пролетта (ще трябва да направя някоя снимка в общ план на светло). Но нека оцелеят зимата първо. Почвата няма да е много добре дренирана, но ми беше сложно хем да осигурявам почвена влага, каквато обичат, хем да я дренирам. Дано позагнилите листа и иглички свършат работа и да вкарат някакъв въздух в почвата. А и си мисля, че растенията най-вероятно са от резници, тъй че това че съм сложил корените им 7-10 см под нивото на пръстта не би трябвало да е проблем? Или бъркам? Надявам се да пуснат още корени.

Сортовете са "Denise Blue" (на първата снимка) и "Bonus". Първият е австралийска селекция. Дано пък държи малко повече на жега. Може би трябва да се пробва и с кръстоските между северни и южни американски боровинки в нашите условия. Ето още една снимка:
IMG_20191212_213215.thumb.jpg.2cedf29791d931dc03b483e461aa0633.jpg

Въобще не очаквах, че ще успея тия дни (и нощи) да ги посадя. Кое време е вече? И, между другото, @alys, @Venetka, овцете ядат боровите клонки за моя изненада. За 45 минути ги оправих двете, но мъкненето на такова разстояние на кофа, саксии, вода и лопата си беше яка хамалогия. И то взех само една три-литрова бутилка в раницата, която ми откачи раменете, докато стигна. Почнах да ги разбирам катерачите... Добре, че дупките грубо ги бях оформил и изчистил преди.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ъпдейт по мойте борДовинки в кофи:

Най-накрая, като се разчисти място, на което бяха струпани керемиди и дървен материал за ремонта на покрива на  работилницата в двора  стигнах и до закопаването на 30 литровите кофи. 

1. Започнах с изкопаване на дупките и заравяне на кофите до нивото на земята:

IMG_20200328_135646.thumb.jpg.9b93736f2c30f673b06c991433c537bc.jpg  IMG_20200328_135656.thumb.jpg.72f4417443dadf81866e673e54efb570.jpg  IMG_20200328_135702.thumb.jpg.ddb0eebe45deb884718e72c731a7f314.jpg

Мястото е под асмата, като рано сутрин до към 11 и след 3 следобед са на слънце, когато се разлисти асмата.. а от ноември до края на май месец, когато лозите си "почиват" така или иначе са си целодневно на слънце..

2. Намерих дебел и твърд кашон от една копирна машина и хладилник, като отгоре подложих и втори пласт от по-тънко велпапе.. Набих скоби от дебел тел, а където беше много избомбен кашона затиснах с камъни .

IMG_20200328_141436.thumb.jpg.9e5c3cac95555550ea9adb138c0b8ca2.jpg  IMG_20200328_152009.thumb.jpg.668d52019ba39c16641d14430f2129e1.jpg  IMG_20200328_152012.thumb.jpg.437078d42d18ffe5da00b9d8e24f7558.jpg  IMG_20200328_152015.thumb.jpg.4b632d488ee9869cb7c67840131c028e.jpg

3. Наложи се да ги донапълня с кисел торф, като понеже ми се сториха доста "потънали", разкопах и повдигнах боровинките с по 4-5 см. От към корен почти не бяха мръднали, макар че корените изглеждаха живи и свежи.. точно това ме накара да направя тази "хамалогия" с кофите.. така ако не се получат нещата вадя кофите директно с киселата почва и насаждам в дупките други плодни храсти.. ако пък се получат и тръгнат да растат, след 2-3 години ще разкарам пластмасата и ще ги  пресадя директно в пръстта. Около "саксиите" мулчирах със дробени смърчови клонки, които събирам в чували от кастренето на иглолистните в двора. Върху торфа пак от същото, само че само игличките.

IMG_20200328_152024.thumb.jpg.77439d5feb857e68644da7fc69bb7a0d.jpg  IMG_20200328_161148.thumb.jpg.a60877043b68f39db1bf752212c74932.jpg  IMG_20200328_161152.thumb.jpg.4403ed2c75b0b4bcd596bfa4b85f434c.jpg

4. Пътеката я покрих с обгорени, изкуфели и изгнили дъски от ремонта на покрива - ще ги ползвам като "магистрала" на ръчната количка, за ограничаване на плевелите и за събирачка на офлюви. ;) На следващия ден попълних останалата непокрита част от кашона със всякакъв друг дробен клонак - малини, къпини, кайсии, декоративна растителност, смокини..  и мулчиранкото придоби цветовете на дъгата :)

IMG_20200329_112058.thumb.jpg.d2bf1d877162f0923da62d18bb4953f5.jpg  IMG_20200329_195131.thumb.jpg.cba344b2a551dcf73cde073030406a55.jpg  IMG_20200329_195136.thumb.jpg.785d5f92a2f2d473d2223f60a5e0b01c.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Това е от снощи.. наложи се да ги заградя, че уличните котки много обичат да се**т в мулча.. и че е мулчирано с борови иглички изобщо не ги спира.. а тези от френската поръчка сорт Blue crop така хубавко са нацъфтели в близост до земята..

IMG_20200407_193136.thumb.jpg.a74fc46d1e0b230fcaa0ab3fd1e58bd0.jpg  IMG_20200407_193144.thumb.jpg.f7c28edf318cf8e77d3c8d23fcd31dc7.jpg

"Оградките" са от поцинкована, армираща мрежа, 1 х 2 метра е паното - 5,79 лв. от Практикер , със сигурност я има и по евтина, но не ми се обикаляше снощи за 4 пана.. като го вържа със застъпване 3-4 кутийки (15-20 см) и става с чуден диаметър около 50 см.. После ги прорязвам с клещи в средата и остават по 3-4 см стърчащи телчета, които много удобно потъват в земята.. миналата година имах една такава останала и я бях нахлузил върху маточината, да расте по компактно.. цяла зима беше навън и още не е ръждясала..

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мислиш ли да им оставяш цветовете, предвид колко са нефелни растенията?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

доста им обрулих без да искам при преместването, повдигането на нивото в кофите и мулчирането с кашона отгоре.. може би на 2 от 5те блу кроп има по толкова цвят.. другите нямат хич.. та да мисля да го оставя да видим ще оцелее ли по 1 боровинка на човек да им опитаме вкуса..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Нагледах си боровинките до боровата гора - живи са. Но ме е яд, че не посадих и третата (бях изкопал и дупка), а я оставих в саксията с торфа и в жегата в средата на май ми изсъхна или почти изсъхна. Още не покарва нови листенца. Торфът бързо изсъхва, нямах опит с чист торф. С нормална почва това никога нямаше да стане. Че и беше на хартия може би най-хубавият и надежден сорт...

Но към другите, които не бях виждал от месеци:

IMG_20200606_201341.thumb.jpg.e9f2cf1571d2ef7e93480e338bef2973.jpg

Това е сорт Bonus. За съжаление някакво животно му е опасло едната страна, но пак има една чепка плод:

IMG_20200606_201348.thumb.jpg.1d520176da25de6fc4ea9d9b009ebc48.jpg

Нямам си идея кога зреят, но като ги гледам - най-рано след две-три седмици.

А това е Denise Blue, който изглежда доста по-голям и по-добре:

IMG_20200606_201405.thumb.jpg.68ae9f8960f5c365cffd0acf2b33c4fb.jpg

Доста чепки. Не бяха поливани откак ги садих преди зимата (ако не бъркам) или от малко след това. Мулчирал съм ги добре, но въпреки това им разделих един литър вода (толкова имах).

Мястото ми е на 15-20 минути пеша и не мога да поливам. Та каквото направят. Изложението е южно, но има и дървета, та няма да бъдат на пълно слънце по цял ден.

IMG_20200606_201426.thumb.jpg.cab7e19d6dc471c648778b43cfcd940f.jpg

А сорт Duke не е за снимка.

Нормално ли изглеждат? Още не са почнали сушата и жегите.

А, и щом са задържали плод, значи са се опрашили една друга. Което не е маловажно. Но за мен е по-важно дали ще оцелеят в диво състояние.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Дано да помогне натуралният хабитат за техните нужди... при нас докато не сложих по 2-3 с.л. зелен камък, положението беше зле, а са посадени в дупка, 2 една до друга, в 50 литра кисел торф. Иначе едната имаше общо 4 цветчета, като цяло и двете ми растения са от соя на първата снимка...

Обаче ме кефиш, аз на 20 мин пеша ще стигна центъра на града, голям имот, голямо чудо ей, присвоихте всите махали и околии!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 18 минути, Боби Димитров написа:

Дано да помогне натуралният хабитат за техните нужди... при нас докато не сложих по 2-3 с.л. зелен камък, положението беше зле, а са посадени в дупка, 2 една до друга, в 50 литра кисел торф. Иначе едната имаше общо 4 цветчета, като цяло и двете ми растения са от соя на първата снимка...

Обаче ме кефиш, аз на 20 мин пеша ще стигна центъра на града, голям имот, голямо чудо ей, присвоихте всите махали и околии!

Как изглеждаха преди да им сложиш зеления камък? И защо е кисел торфът? Така ли пише? Щото аз четох на една бала средно положение, не беше 4-5 pH. На сайта пише 6, на балата 5,5-6,5. Киселинна е, но не супер много.

P.S. всъщност чета, че железният сулфат се ползва за намаляване на киселинността... Озадачен съм.

А това място няма нищо общо с имота. Може и да е общинско, може и да е частно. Пущинак. Това ми е най-близката борова гора 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

0 прираст почти, листата с кофти цвят, сега наситено зелени и имам 3-4 клонки по 15-20 см прираст. Торф купих такъв за азалии и рододендрони. pH мисля беше точно 4, но при нас вероятно е по-алкална почвата, съдейки по другите растения, а и варовитата вода.

Ето, от преди някоя седмица:

ACtC-3dKz_r9X0SvSgfYONQ17ngWuXC7kRFaNaUl

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

По тази причина съм нарочил големи саксии за боровинките. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 27 минути, Боби Димитров написа:

Торф купих такъв за азалии и рододендрони. pH мисля беше точно 4, но при нас вероятно е по-алкална почвата, съдейки по другите растения, а и варовитата вода.

Ама излиза, че почвата е била твърде кисела? Щото зеленият камък вдига pH. Ако е ефектът е добър, трябва 4 да е било ниско. Гадая.

@Димо 33, твоите къде растат в момента?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Just now, Славянски написа:

Щото зеленият камък вдига pH

Къде го видя това?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

https://torove.bg/polezno/zelen-kamk-zhelezen-sulfat-prilozhenie-za-ovoshki-rasteniya

"В селското стопанството основната функция на зеления камък е да понижи високите нива на киселинност в почвата, така че растенията да имат по-голям достъп до хранителни вещества. В градинарството железният сулфат се използва главно за фиксиране недостига на желязо, откъдето се получава и заболяването хлороза. Макар да не действа бързо, крайният резултат е дълготраен. Може да се смесва с органична тор и да подхранва почвата години наред."

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Не знам как е в селското стопанство, но в химията - железният сулфат определено е киселинен.

тъй като е сол получена в резултат на неутрализацията на слаба основа със силна киселина.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 10 часа, Славянски написа:

 

@Димо 33, твоите къде растат в момента?

Още не съм ги взел, сега съм на ниво план. Верояно на есен и пролет от Пландорекс. Мисля да вкопая големи саксии с кисел торф и да им сложа капково. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 12 часа, Димо 33 написа:

По тази причина съм нарочил големи саксии за боровинките. 

И на @Варела това му е решението, но не обичам да вкопавам пластмаса в почвата, ако има друг начин. Едно, че саксия в почвата си остава саксия, демек няма ефективен обмен на екосистемно ниво. Две, че ако дъното е махнато, реално няма особен ефект от саксията, само ненужна пластмаса в почвата.

Реално почвам с торф заради структурата, която дава, а киселинността ще се поддържа с други мерки и това предстои на всички, които гледат боровинки в не-родния им биом. Дали ще пускаш в капковото разтвор, дали ще ползваш сяра, зелен камък, другите препоръки от Гошев - няма начин да не внасяш характеристиките, от които се нуждаят боровинките, след като средата не ги осигурява.

Тнар борина, или иглолистна листовка, сама по себе си не е достатъчна да осигури средата, защото като я извадиш от нейния контекст - целия биом от микро до макроогранизми в иглолистната гора, тя не може да продължи автоматично да вкислява. Със сигурност помага и аз също ще ползвам такава на есен или идната пролет, но няма да е достатъчна.

Ако един ден настане дългоочаквания от @Славянски край на света, ще е много трудно за всички да гледаме нетипични за региона растения :) Ни найлони, ни саксии, ни агрил, ни торове, ни подобрители... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

За сега мисля да слагам само кисел торф като почва и нищо друго. И по малко специализиран тор за боровинки. 

В саксиите ще ги сложа плътно една до друга и като пораснат ще ги преместя някъде другаде. Не мисля да махам дъната. 

Вече, ако станат големи растения и им отеснее, може да направя траншей, но ще го изилирам с гео мембрана или нещо такова. Което би било сериозна инвестиция и работа. Няма как да ги оставя в контакт с останалата почва, защото постоянно ще трябва да подкиселявам. И ще подкиселя целият участък до тях. 

Представям си, ако по някое време боровинките рекат - абакалъм и измрат... Със саксийте е лесно, нова пръст и слагаме китки. Но в земята ще е проблем. 

Горе - долу, това са ми съображенията. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ето малко снимки и от мен..

Най-жълтите и плешиви боровинки са 2те от голдънплантс, които почти уморих докато ги засадя от оригиналните саксийки в кофа..

Първата снимка е от преди 3-4 дни..

IMG_20200606_112647.thumb.jpg.df59964291972796273855e3134a5ce1.jpg

 

Пинк лемонейд..

IMG_20200529_083320.thumb.jpg.977b5c6d22039aa2ec42fa77d13d278c.jpg

IMG_20200529_083220.thumb.jpg.5c7ef17ee54e87706f23326b73e682bc.jpg

IMG_20200529_083249.thumb.jpg.aaea587fd0ca4277ba56b2f9bb783630.jpg

IMG_20200529_083317.thumb.jpg.aaa15a4a3bdac61c7ed2ebd0d425ee5f.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване