Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Веселата ферма в Родопите

Синя Американска Боровинка

Recommended Posts

Варела

ВарелаДнес 10:21 AM 

Добър ден.. ей такваз сяра мога ли да турям на боровинките? 

IMG_20200717_101904.thumb.jpg.b352689c1b6a380e3eb7d77b8b3d6922.jpg

ВарелаДнес 10:22 AM 

.. и по колко? .. и така на "хапчета" ли?

ВарелаДнес 10:23 AM 

А първо или после да поливам със разтвор зелен камък.. 2с.л. на 10 литра вода го правя..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз в неделя натроших шишарките около боровинките. Като ги настъпих и станаха на ситни парчета. Сипах по около половин кофа кисел торф на корен боровинка и полях. Храстчетата изглеждат добре. Три от тях имат плодове. Тая седмица мислех да полея с оцетена вода. Ще ми е интересно да узная за сярата какво може или не може. Уча се в движение. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз трябва тези дни да отскоча до гората да видя моите боровинки дали не зреят вече. И евентуално да ги полея, че голяма суша. Ходих последно средата на юни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хм, Варелче, аз директно такава сяра не съм ползвал. Бих я ползвал ранна пролет, преди да са тръгнали .

Зелен камък ползвам като го вкопавам в торфа, в който са посадени растенията, на около 5 см дълбочина, засипвам с торф и НЕ поливам. Като си дойде влага от дъжд или капка, тогава. То си е влажно така или иначе повечето време, и мулч има. Според мен за бърз ефект е по-скоро хелатно желязо. Иначе "изпитания" метод е този: http://exoticplantsbg.com/product/971/agromaster-19-5-20-4mgo-19-5so3-3-months-1-kg.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Посетих днес боровинките при боровата гора. Едната зрее, другата е малко по-назад. Това е Denise Blue:

Photo0103.thumb.jpg.60cb79cd11d3fd671b34ab2cee02675c.jpg

Не съм ги поливал от пролетта, което беше по литър вода или нещо подобно. Не изглеждаха зле въпреки трите седмици без дъжд. Но миналия уикенд валя хубаво. Иначе земята наоколо беше суха. Все пак разделих 3 литра вода между двете растения, първа година им е и не исках да рискувам.

Повечето листа са зелени. Имате ли забележки? Ето го и вторият сорт Bonus, който е малко по-късен и по-едроплоден:Photo0105.thumb.jpg.4caf3825c042515ff6985a0cc55a4770.jpg

Ако първите са 12 мм в диаметър, тези да са 15. Пуснала е нов растеж, там където животното е опасло клонките.

Вкусът беше сладко-кисел и много приятен. За пръв път опитвам такъв плод пресен. Ако успеят да задържат положението в тия диви условия, ще им се радвам много. И евентуално ще бодна и третата наблизо.

Плодчетата на Denise Blue изглеждаха леко спаружени някои. Не знам това дали е нормално? Очаквам и догодина зреене след 15-ти или 20-ти юли.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ето снимки на моите в кофите от 17.07

Тези от френската поръчка {първите 4 на преден план}, които бяха 20-30 см растенийца, направиха прираст по 40-50 см. особенно добре избухнаха сорт Berkeley, но те си бяха и по-шен от Blue crop..

IMG_20200717_163553.thumb.jpg.213e5d20896c7bc708e66bd655e94674.jpg  IMG_20191104_213824.thumb.jpg.f4b045041932000448711bd08d5d6522.jpg

тук горе първите "клечици" в кашона са по-"едрите" Berkeley..

Листата на едната Berkeley са ми почти колкото дланта..

IMG_20200717_163559.thumb.jpg.9e60377c2dbe804c841d1fb41d65697d.jpg

едната успя да изхрани и 5-6 да ги опитаме.. не и аз де.. живот и здраве догодина..

IMG_20200717_163612.thumb.jpg.c1f1a30f38abc5f481c1cb8d0f899a70.jpg  IMG_20200717_163627.thumb.jpg.bad8e3174590f1143b09b0360015547c.jpg

горе пак от френските.. нещо малко ги яде, но то с толкоз листа може ли да им насмогне ;) 

 

На следващата снимка е единия храст Pink lemonade.. но явно са по-късен сорт защото плодчетата изобщо още не са чули да наливат.. може и да не успее да ги изхрани де..

IMG_20200717_163621.thumb.jpg.cbc3882a28d8d9a787a474c6020e3a67.jpg

 

.. и най-плешивите и жълтеещите са ми двете "без сорт" от голдънплантс, които се бях заел да уморя, но пусто май прескочиха трапа..

IMG_20200717_163630.thumb.jpg.a1218b55e0cb179d3afc6b3f6187cd9f.jpg

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Полина

Здравейте, @Славянски@Боби Димитров@Варела и всички други горди собственици на боровинки!

Бихте ли споделили какво е положението с боровинките след една година обгрижване?

П.П. Сега виждам публикациите от тази година. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

С Иво от последната поеъчка сипахме 50 кг сяра в лехата за боровинките, която е 30 м...+ 1 бала кисел торф в нея и по 10 литра торф и кофичка железен сулфат в дупката на всяко растение...мисля че ще станат уникални растения...предстои да поглезя и моите по този начин.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Яко наука :) То направо като манджа по рецепта!

Аз моите не съм ги виждал от края на юли някъде. Един приятел тези дни беше ходил натам и вика, че са почти без листа. Като намеря време ще ида да ги видя лично и ще докладвам. Голяма суша беше повече от месец та не знам... Дано не са дали фира. Иначе планирам да добавя още две на мястото. Но май малко поливане и това ми беше грижата за сезона. Почти никаква.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, min-4o написа:

С Иво от последната поеъчка сипахме 50 кг сяра в лехата за боровинките, която е 30 м...+ 1 бала кисел торф в нея и по 10 литра торф и кофичка железен сулфат в дупката на всяко растение...мисля че ще станат уникални растения...предстои да поглезя и моите по този начин.

Можеш ли да кажеш как сметнахте количеството сяра, което да сложите? Мерихте ли киселинност на почвата? А тя каква е (почвата, преди торфа и другите добавки)? За колко време трябва да им стигне това захранване?

Варела беше споменал 2 с.л. зелен камък на десет литра вода. На моя пише да се полее с 2% разтвор, което на десет литра е двеста грама/милилитра? Тези дни сложих на цитрусите за хлороза.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Не сме смятали, чувалите са по 25 кг, един изглеждаше малко. Почвата там е 6,5 преди засаждане, т.нар. Неговански хумус, с който озеленителите насипват дворове, общо взето най-добрата в цялото поле. Ефект след минимум 6 месеца. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
На 17.07.2020 г. at 18:34, Боби Димитров написа:

Хм, Варелче, аз директно такава сяра не съм ползвал. Бих я ползвал ранна пролет, преди да са тръгнали .

Зелен камък ползвам като го вкопавам в торфа, в който са посадени растенията, на около 5 см дълбочина, засипвам с торф и НЕ поливам. Като си дойде влага от дъжд или капка, тогава. То си е влажно така или иначе повечето време, и мулч има. Според мен за бърз ефект е по-скоро хелатно желязо. Иначе "изпитания" метод е този: http://exoticplantsbg.com/product/971/agromaster-19-5-20-4mgo-19-5so3-3-months-1-kg.html

Сяра ако се слага се слага възможно най-рано, защото и трябват 6 месеца за да подейства. Железен сулфат действа малко по-бързо, за около 3.

Хелатното желязо НЕ вкиселява почвата, а е начин да нахраните с желязо растение без да вкиселявате почвата. Скъпо е и се ползва само за спасяване при видим железен дефицит.

Драмата с боровинките и подобните им роЗодендрони ( от едно семейство са) е тъкмо с това, че имат висока нужда от желязо, което от pH 6,5 и нагоре образува неразтворими соли и става недостъпно за тях. Същото важи и за другите микроелементи от групата на металите - магнезий, цинк и т.н.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 24.10.2020 г. at 19:57, Полина написа:

Бихте ли споделили какво е положението с боровинките след една година обгрижване?

Последната ми снимка по темата е от началото на юни. От тогава двете боровинки направиха голям прираст, всяка най-много на основното стъбло, до толкова, че им съкратих върховете на височина 50 см. Малко късно, но по-добре от никога. Така до края на лятото основното стъбло, което се изстреля, успя да узрее и пъпките се наляха добре. 

Освен през май, добавих им по 2-3 лъжици зелен камък и през юли, когато подхвана наново растежа. Друго обгрижване не е имало. Опитахме и по 3 боровинки от сорт. Не бих казал, че ги предпочитам пред камчатките... 

Предвид това колко мънички растения дойдоха от Пландорекс (но пък евтини), а и това, че имаше измръзване зимата на върховете и се наложи да режа, доволен съм от растежа. Сега двете нови от Рудника като ги посадих до двете стари, новите изглеждат 2 пъти по-големи - реално не са де, просто имат няколко по-добре развити стъбла. 

На пролет ще видя каква част ще измръзне и ще оформя. Мисля да махна най-малките и нефелни клонки около основата и да чакам нови издънки - видях заложени пъпки под почвата, като рових предната седмица. 

На мястото, на което съм ги сложил, имам възможност да поместя още 4-6 растения, след като извадя размножаващите се там резници касис. Тъй че в идните години постепено ще добавям и ще си стане една мини кисела лехичка.

@min-4o кой модел сяра ползвахте на чували?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

техническа от torove.bg , не мисла да има други.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Направих експедицията до боровата гора, с кофа, лопата, бутилка с вода, новата боровинка Блукроп от поляците и, разбира се, колелото. Натам 25 минути по баира, насам около десет, щото карах бавно заради кофата, лопатата и изровения път.

Боровинките са почти без листа, но стеблата са свежи. Ето снимки:

IMG_20201027_080753.thumb.jpg.b2a63da1091a42435b02586234b8063d.jpg

Това е Denise Blue, а ето я и Bonus:

IMG_20201027_080825.thumb.jpg.aee915e646c7e05470de3a9597b8a100.jpg

Не се вижда много добре заради фона. Но е мулчирано добре, те са от южната страна на младия бор. Единият етикет беше настрани, и някой беше секъл храсталаци долу покрай пътя (има риск да си разчистват мястото, но ще видим - такива са рисковете, щото теренът, макар и обрасъл, все е на някого). Един дядо знам, че там събира листа за козите си, може и това да е. Както и да е: за мен е по-важно да видя дали ще виреят, а не да бера дългосрочно. Въпреки че - кой ходи там, нали?!

Не съм разравял корените, но снимах отблизо листата:

IMG_20201027_081154.thumb.jpg.fe456e27f6260b5455f1656866207aa1.jpg

Не знам това сигнализира ли друг дефицит освен на влага? Ето още един кадър:

IMG_20201027_081204.thumb.jpg.36e6475289ea78a158e7db45f3b09ffe.jpg

След което посадих новото растение, задълбочавайки стара дупка на запад от бора. Раздробих хубаво буцата торф и разделих корените, след което я посадих надълбоко, поне десет санта под нивото на пръстта. Смесих оронения торф с пръст от гората под боровете (има и млади дъбчета, клен и прочие):

IMG_20201027_082618.thumb.jpg.e949aff35deda825b51f44a2c6a5b34f.jpg

Не съм добавям торове, сяра или друго подобно. Пръстта от дупката оформих в насип като полуокръжност от долната страна, за да се задържа водата, насипах другата пръст и игличките, и отгоре сложих малко от първата плюс мулч листа и треви. Ето го резултатът:

IMG_20201027_083914.thumb.jpg.35820e221ef45b981e736b0b7a71be96.jpg

Доста по-свежа. Почвата е доста глинеста и камениста и трудно се копаеше. Ще видим ще имат ли сила въобще. Втората година ми е интересна, защото се надявам да са понаправили и корени. Дано изкарат успешно зимата. Дивите свине намаляха, което означава по-малко ровене наоколо.

P.S. Нещо, което пропуснах да отбележа: като копах дупката за третата боровинка ми излезе корен от бора, около 20 мм дебел, който прекъснах. Силна миризма на смола. По-близо до кореновата система на бора трудно би могла да бъде без да е хептен на сянка.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Малко по темата за киселите почви и дали може някои растения сами да направят почвата киселинна:

https://gardening.stackexchange.com/questions/22005/are-there-plants-that-add-acid-to-soil-naturally

Аз се чудя за вариант да сложа хвойна и боровинки едни до други, дали би имало положителен ефект в дългосрочен план?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Нагледах си боровинките при боровата хора днес. Вървят, листата им са зелени. Обаче животните си ги похапват. Всичките са поокастрени не могат да пораснат. Очевидно така ще е в диво състояние. Едната има чепка плодчета, другите може и да са имали преди. Не съм мислил да ги защитавам. Но листата им очевидно са вкусни за сърните предполагам. Поне си набрах борови клонки за чай пандемичен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
На 3.11.2020 г. at 0:46, Славянски написа:

за вариант да сложа хвойна и боровинки едни до други, дали би имало положителен ефект в дългосрочен план?

Това го видях на живо в природата в средна стара планина близо до изоставената х.Планински езера.. там е високо и повечето боровинка е синя и червена.. навсякъде където беше само тя, на голо, явно заради късни мразове нямаше плод.. под хвойната, макар и на почти пълна сянка имаха вързали плодчета..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз насадих една хвойна и две боровинки зимата в едно гнездо. Сипах и зелен камък малко, то е в една папрат. Надявам се да е по-кисела почвата там. Засега вървят добре, но на хвойната нещо й опаса върха :) По-близо ми е и ще ги наглеждам. Тези при гората са дългосрочна инвестиция. Но пашата им идва в повече. Обаче ако вървят под бора без добавки, може да го пробвам и контролирано.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На втори август навестих боровинките, които съм сложил при боровата гора. Очаквах плодовете да са преминали (те бяха няколко), но имах опасения да не изсъхнат, защото не са поливани, а от първи юли не е валяло и поне две седмици дневните температури достигат 35 и повече градуса. Взех бутилка с вода десет или единайсет литра, за оказване на първа помощ. По принцип ми се ще в един момент да не ги поливам, но все пак двете са там втора година, а едната първа.

Ами тези повече от трийсет дни без дъжд бяха дали отражение, имаше позасъхнали листа:

Photo0395.thumb.jpg.69e3b3ea5f432e126f059ba8b415f825.jpg

Тази е последната сложена и изглеждаше най-зле, а и изложението й е западно и малко под нея почва рязък склон, та я пече повече от другите.

Photo0396.thumb.jpg.76facd64c0f2bb9799686d899107bb1b.jpg

Другите два сорта бяха по-зелени, но зеленината привлича и дивите животни.

Photo0397.thumb.jpg.54f39b6ecd4cf0201d8ffb892a9cf560.jpg

Разделих им водата. После минах пак и сипах още една бутилка. Така с тези по около 7 литра на растение се надявам да изкарат успешно до есента. Ще ги учим на издръжливост.

Сортовете бяха Bonus, Denise Blue и Bluecrop.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване