Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Веселата ферма в Родопите

Синя Американска Боровинка

Recommended Posts

Веселата ферма в Родопите

Здравейте колеги,

някой да я е отглеждал? Да има някакви особености? Споделяйте всичко :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Моя опит да гледам боровинки (вкл. американски) е в графата неуспешен. Със закъснение разбрах, че боровинките изискват кисела почва. Бориха се горките да оживеят година-две, но накрая се предадоха. Задължително кисела почва, алкалната им действа зле :).

Съветите, които получих в последствие, бяха да се изкопае по-голям ров и да се внесе почва от борова гора (иглолистните образуват кисела почва). Вариант е и торфа, които също е кисел.

Успех с начинанието

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Значи до всяка боровинка да засадим бор :D  Явно днес ще се ходи до боровата гора :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

По-добре хвойна, хем е по-малка, хем доколкото знам са голяма любов. В съзнанието ми брането на боровинки е неизменно свързано с набодени на хвойната пръсти и пищялки  :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ето темата от екс-групата, там съм казал, но ще повторя, че не се знае кога ще изчезне и това от там.

(а сега Гого ще ме наругае пак, че на всичко намирам кусури)

Аз съм фен на вкуса им (макар да ми е по-блудкав от дивите), обичам и плодните храсти. Обаче трябва да се знае, че не само киселата почва е проблем, капризни са като цяло към воден режим, слънчев режим. Демек с борче до боровинка по-скоро няма да стане :) Направете си иглолистна горичка на няколко метра на север от боровинките, да се намали нуждата от разнасяне на матрял :)

Друго, което е неприятно в моите очи, е "модния" статус. Както беше полонията преди години, после аронията, после годжи бери, после...

Стане ли нещо "модно" почват едни заигравки с цените, 10 лв на пръчка, извинявай, плодно дръвче е по 4-5 лв, малината е по 50 стотинки! Не може трудното вкореняване да е предпоставка за висока цена, защото по западни форуми чета, че от млади пръчки + хормон за вкореняване има 80-90% успеваемост. От млада пръчка бавно почвала да плододава - бавно, бавно, колко па да е бавно, като за 10 лв ти продават двугодишна пръчка?

Лошото е, че модата е в световен мащаб и на запад цените са подобни. Преди 2 години смятах да си купувам от Англия, не излиза по-евтино :(

Същата тая мода се отразява и на цените на плодовете, +25 лв/кг не е ненормално...

Другото, за което раздумвахме с Георги в групата, беше възможността да осъвместиш кисела почва за боровинките и не-кисела за всичко останало. Самите хора от "Американска боровинка" (фирмата) показваха снимки как са ги "съвместили", но очевидно имаме разминаване в термините. За мен схемата е плодните храсти да растат ПОД или ДО дърветата, а не на 4-5 метра от тях, това не е истинско съжителство.

Ако след години отшуми модата и се появи посадъчен материал на нормални за плодните храсти цени, бих сложил едно редче с 30-40, макар и да ми е ясно, че ще трябва ежегодна разходка с ремарке до борова гора :(

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Цъфна :)
post-100-0-76121300-1429627872_thumb.jpg
post-100-0-20600100-1429627881_thumb.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ей тука информация за боровинките. Интересно е естественото им местообитание в Северна Америка:

https://plants.usda.gov/factsheet/pdf/fs_vaco.pdf

Цитат

Adaptation and Distribution

Widespread in eastern North America, the highbush blueberry has been introduced outside of its natural range for commercial berry production. The most common native habitat is in moist or wet peat of moderate to high acidity – in and around marshes, swamps, lakes and flood-prone areas. V. corymbosum also occurs in drier areas such as dunes and barrier beaches, rocky hillsides, oak woods, and pinewoods.

Адаптация и разпространение

Широко разпространена в Източна Северна Америка, високостъблената боровинка е изведена извън естественото си обитание за търговско производство на горски плодове. Най-често срещаното местообитание е във влажен или подгизнал торф с умерена до висока киселинност - в и около мочурища, блата, езера и податливи на наводнения райони. V. corymbosum се среща и в по-сухи райони като дюни и преградни плажове, скалисти хълмове, дъбови гори и борови гори.

Другото, което пише е, че са самобезплодни в повечето случаи. Аз хич не бързам с тия боровинки. Имам мерак един ден да ги пробвам покрай боровата гора, която е с южно изложение. Но това може да бъде и след години. За това време се надявам да има от другите боровинки - ирга и камчатки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един материал за селекцията на различните американски боровинки:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4588112/

А тук една таблица за съвместимостта на сортовете:
104515B%20Pollination%20Chart%20800px3.p

Един от проблемите е ниската устойчивост на засушаване. И се чудя дали е по-добре да са на слънце, или близо до постоянна влага, но да има риск от заблатяване и преовлажняване на растенията. Някои по-южни сортове са по-устойчиви на жега и суша и имат по-добри корени. Единият сорт, който съм поръчал, е австралийска селекция - трябва да го проуча.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Благодаря Славянски. Прекрасна нагледна таблица.

Вчера пак гледах няколко руски клипа за боровинките. Спокойно можеш да направиш с клони от иглолистни нещо като дренаж под растенията. За целта трябва обаче да изкопаеш малко по-дълбока дупка. Това което показваше рускинята беше с дълбочина 50 см като дупка, отдолу на около 20 см сложи едричко начупени клони от иглолистни и след това продължи с останалото. Трябва да се копае, ама ако те безпокой задържането на влага може би това е решението. При нас терена е под наклон и не мисля, че ще страдат от преовлажняване боровинките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
Цитат

 

Димо 33: Като се смени пръстта за боровинките, с какво изолирате от околната пръст? За найлона знам.

Лозан: Мен, ако питаш @Димо 33, не е нужно чак да изолираш. Нека си свиква растението, като пуска корени извън облагородената почва с по-алкалната среда. Изолирането е крайна мярка, ако си ня някъв страшен варовик. Ежегодно си ги мулчирай с кисела биомаса и вярвам няма да имаш проблем

Venetka: Снощи едната рускиня беше изолирала с нещо като голям бидон, изрязана част от него, без дъното. А при другата беше с някакъв дървен материал, вкопан в земята като правоъгълник.

Боби Димитров: За боровинките, за единични бройки, най-лесно е една бала кисел торф, като се смесва 1:1:1 с почва и перлит, за всяка боровинка 30х30х30 дупка и в бъдеще се добавя отгоре като мулч. За по-големи обеми, зелен камък.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Добро въведение. Всъщност някои експерти твърдят, че боровите иглички не правят почвата киселинна, въпреки че в боровите гори е киселинна. И добавят торф и сяра, което за мен не е трайно решение. Чудех се ако накрая на боровата гора не е достатъчно кисела почвата, дали да пробвам покрай потока наблизо - нагоре от него има борове? Но пък не искат и твърде влажно. Сложна и претенциозна култура. Дето някакъв беше коментирал под едно видео какво било решението на проблемите с боровинките - ами камчатките! Сееш без да се притесняваш.

Между другото, @Варела, тази Pink Lemonade е някакъв хибрид и трябва подходящ опрашител.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ето малко инфо от днес.. Засадих двете от Голдънплантс, които са доста умрели, но ще се пробвам да резъректна (воскреся)..

IMG_20191103_144254.thumb.jpg.667b8d78af67863dbd33f548cdb19d6c.jpg

IMG_20191103_144312.thumb.jpg.6126280f0a366973a0f7e8d6d4129fef.jpg

И една Пинк лемънейд от Полската поръчка.

Напълнихдва чувала "пръст" от боровата гора над Лясково, през голямата лятна суша та да не ми тежи.. силно казано е почва повечето е кори, иглички и шишарки.. съвсем малко сиво-канелен пясъкоподобен прах има измежду тях..

IMG_20191103_145020.thumb.jpg.85c36301c4754cb21a839fd9486374f3.jpg

IMG_20191103_145025.thumb.jpg.e0bf1694e4cd7917ac076ad2375fb220.jpg

Добавих малко зеолит, 1/4 кофа торфен субстрат и по 2 двойни шепи чкч около корена, почти най отгоре преди да ги зария с последните 2-3 см бъркоч..

IMG_20191103_144416.thumb.jpg.9729c7de974bc8aaffe0a4cfdba3c36f.jpg

IMG_20191103_144418.thumb.jpg.abedcecf8e8162a654a993ea8a659b8c.jpg

IMG_20191103_144428.thumb.jpg.32bc1945cb0fb2918e46662ec996e31c.jpg

Полях обилно и чакаме :)

IMG_20191103_153102.thumb.jpg.f6e450115d75a375f422ce2bcd01e853.jpg

IMG_20191103_153146.thumb.jpg.e05315d64ba3e9d3a235c32d20da98e7.jpg

Кофите са 20 литрови от строителен хипермаркет.. пробих им по 8-10 дупки с 10мм бургия..

IMG_20191103_144413.thumb.jpg.0270b2ac755abe16da007436452b49ff.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Зеолитът каква роля играе? Също торфът можеш ли да кажеш откъде си го вземал и на какви пари? У нас може ли да се намери почва с подобни на торфа характеристики? Един познат в селото казва, че почвата тук е по-скоро киселинна, заради боровите гори над селото. Не знам това дали е вярно, а и нямам инструмент да проверя. Аз моите мисля все още да ги сея под боровете. Но не са пратени още...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Зеолитът го слагам като пълнеж и за дренаж, вместо пясък, че ми се намират 4-5 чувала.. доста едра фракция е 1-2мм, та е далеч от идеята за каменно брашно - подобрител на почвата, но от там тръгна идеята..

Торфът е на бала, 250 литра 35 лв май беше.. напролет съм го вземал за разсадите от една аграптека.. не е кисел, но мисля, че и такъв трябва да се продава от големите агроснабдители..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Тези кофи като временно решение ли са, или смяташ там да си останат? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз открих кисел торф предлагане в Пловдив и като се върна смятам и това да купя. Голямо угаждане на тия боровинки.

Вчера ММ е снимал боровинките от поръчката от Франция от 5dbfb881a587a_Picture-2019-11-0316_43_49.thumb.jpg.b8c7d7d0469b818e0f81ac9d50c42c93.jpg5dbfb8853ebb7_Picture-2019-11-0316_44_04.thumb.jpg.af587ffb13945fbd018a0be7602352ad.jpgпролетта. Бяха около педя високи и едни такива тънички клончета.. Не, че сега са много по-дебели клончетата, ама са дръпнали във височина и са около50-60 см в момента. Ще ги местя, че съм ги сложила където не трябва.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 минути, Venetka написа:

Ще ги местя, че съм ги сложила където не трябва.

Че не са пожълтели. Растат. Сякаш издържат на това място засега? Или обикновено издържат първата година "на мускул"?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Славянски само тоя участък беше разчистен пролетта, а ММ ги искаше тия боровинки и да не ги държа в контейнерите ги засадих там. Ама като пораснат / ако въобще пораснат де / ще пречат, защото това място основно за зеленчуци сме го определили.

Гледам, че на едната боровинка листата са леко почервенели. Имам цял списък листата в определен цвят на боровинките какво показват като липса на вещества, ама си мисля, че това е за през лятото показател. Сега не е ли нормално да си променят цвета преди да опадат?? И въобще ... падат ли им листата??

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 2 часа, Димо 33 написа:

Тези кофи като временно решение ли са, или смяташ там да си останат? 

Мисля да си останат в тях.. ще ги заровя обаче в земята и ще им направя капково..

Втория вариант, който обмислям е да изкопая дупките по дължината на тревната площ, там ще трябва да ги поливам с дъждуване..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Според мен, 20 L кофа е доста малка за това растение. Мисля си за бидон, 100 - 120  L, срязан на две, за да се получат два съда. И така да пробвам. 

Всъщност,  бих изкопал цялото пространство за засаждане с изолация и нова почва, но не съм сигурен дали ще виреят боровинки при мен. И да не се окажа в конфузен вариант,  да трябва да възстановявам старата почва. Затова,  мисля да пробвам първо в съдове и ако виреят добре,  ще го мисля. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване