Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Лозето ме наби!

Щитоносни въшки

Recommended Posts

Лозето ме наби!

Май е European fruit lecanium или Brown fruit scale (как е на български?), но такова чудо не бях виждал! Долните клонки на ореха и малкото орехче под него са отрупани. Няма да се учудя ако мравките в хралупата имат пръст в тази работа. Да ме извинява Майката Природа, ама отивам до агроаптеката, щото това чудо ако плъзне наистина ще ми трябва напалм. Снимката съм я завъртял.

IMG_20210510_093658_M.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, Лозето ме наби! написа:

Май е European fruit lecanium или Brown fruit scale (как е на български?), но такова чудо не бях виждал! Долните клонки на ореха и малкото орехче под него са отрупани. Няма да се учудя ако мравките в хралупата имат пръст в тази работа. Да ме извинява Майката Природа, ама отивам до агроаптеката, щото това чудо ако плъзне наистина ще ми трябва напалм. Снимката съм я завъртял.

IMG_20210510_093658_M.jpg

Каквато и да е, явно е щитоносна листна въшка и явно е вредител. Размножават се с огромна скорост, но за щастие, умират лесно от всякакъв инсектицид. Аз ползвам циперкил.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

....... но за щастие, умират лесно от всякакъв инсектицид.....

Ъ?! Да ти имам късмета! С каквито подобни съм се сблъсквал е било голям зор да ги разкарам, а при домашните растения се е налагало със спиртосан тампон за уши да ги махам една по една през седмица.

На мен ми дадоха "Метеор" и сложих доза и половина с много "веро". Гледам, че половината са окапали, но яйцата в паяжина си стоят - тепърва ще се боря.

Прочетох, че тази европейска щитоносна имала доста естествени врагове които я държат в рамките на допустимото, стига да не се пръска на поразия. Да, ама с това уедрено земеделие особено в нашия край познай какво става. Добре, че започна от орехите!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 28 минути, Лозето ме наби! написа:

Ъ?! Да ти имам късмета! С каквито подобни съм се сблъсквал е било голям зор да ги разкарам, а при домашните растения се е налагало със спиртосан тампон за уши да ги махам една по една през седмица.

Не написа с какво си се опитвал да ги разкараш. Имам съм и по цитрусите вкъщи. Отварям прозорците на терасата и пръскам с пулверизатор. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 4 минути, Kalam Mekhar написа:

Не написа с какво си се опитвал да ги разкараш.....

С какви ли не химии: едно време живях доста по на юг, там тези буболечки са си на мястото, но не се срещаха така масово. И в БГ съм пробвал с пръскане на домашните растения, но без ръчно премахване не съм се преборвал.

Но това в случая е нещо европейско, просто е прекалено размножено и то върху орех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 минута, Лозето ме наби! написа:

С какви ли не химии: едно време живях доста по на юг, там тези буболечки са си на мястото, но не се срещаха така масово. И в БГ съм пробвал с пръскане на домашните растения, но без ръчно премахване не съм се преборвал.

Но това в случая е нещо европейско, просто е прекалено размножено и то върху орех!

Като не съм има друго в апартамента съм пръскал и с обикновена отрова за бълхи и пак са умирали. Тези, може и да са друга порода. Подобни имах по една праскова миналата година и тях също затрих с циперкил. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз съм виновен: обърках щитоносните (вкл. белите) които съм виждал преди и тези, европейските, които забелязах днес и ги напръсках. Най-малкото стандартната щитоносна колкото да е упорита не издържа на студ, а тези на ореха са съвсем друго нещо.

Ще следя и пак ще пиша.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

От снимката не се вижда достатъчно за коя щитоносна иде реч,дано не е калифорнийската,че много трудно се унищожава.Аз съм стъргал с телена четка кората по клоните на една ябълка за да я премахна.Щитчето на въшката я пази.Най - добър резултат постигнах с пръскане през зимата с Акарзин.Този препарат след пръскането образува плътен филм и въшките не могат да дишат и умират.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Най-горе писах на какво най-приличат, около 5мм са големи и определено не са калифорнийски, само дето за сефте виждам такава чудесия и то върху орех.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Имах същите на черешата и на елхите . Като ги пукнеш вътре има като сив прах и мислех че е гъбична инфекция, занесох клонче с тях в агроаптеката и казаха въшки и да пръскам с би58. Пръсках и изчезнаха това преди две години и от тогава ги няма но за разлика от тия къде се увиват в листата сиво черни няма спасение. Още едвам се е разлистила ябълката и те там вече .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Черните ги имам по връхчетата на черешите, разредих остатъка от препарата и ги напръсках внимателно да не отиде по плодовете. Лесно се трепят, но и лесно се появяват наново. По принцип въшките най-лесно се откриват като следиш за мравки по стъблото - заради лепкавия сок.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване