Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Палмо

Киви (Actinidia deliciosa)

Recommended Posts

Палмо

Нещо не намирам тема за стандартното кафяво киви , което се продава по магазините, та ще пусна една питанка тук, пък модератор да премести, ако съм сбъркал..

 

Миналата година засадих 2 кивита, като едното беше Жълто, другото Джени. Понеже става въпрос за Враца, реших зимата да сложа изолация от водоносни тръби, за да не измръзнат. 

Зимата отмина, свалих изолациите и по стъблата имаше вертикални цепнатини, а самите кивита започнаха да избиват от най-ниско. 

Въпросите ми са - дали съм сгрешил с тези изолации за тръби, като се има предвид, че отгоре бях запушил и бях стегнал отвсякъде.

Дали става въпрос за измръзване в случая? spacer.png

Дали е трябвало да оставя без защита или пък да срежа до долу растенията? В разсадника ме посъветваха да навия лианите долу до земята и да ги затрупам с пръст, което ми се стори безумно, защото бяха вдървенени вече и мисля, че щяха да изгният в земята...

Качвам снимки за по-прегледно. 

Моля дайте съвет как да продължа занапред! Благодаря! 

20210411_152548.jpg

20210411_152544.jpg

20210411_152635.jpg

20210411_152603.jpg

20210411_152704.jpg

20210411_152738.jpg

Screenshot_20210513-164006_Gallery.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 33 минути, Палмо написа:

Моля дайте съвет как да продължа занапред! Благодаря!

Аз бих пробвал без защита. Има данни, че издържат на студа. При мен също се напуква кората без да съм ползвал изолация. Отдавам го на силното слънце Януари и Февруари, съчетано с ниски нощни температури. Мисля си за варосване? Остави сега най-дебелия летораст и го качи нагоре за резерва. При мен отделно това си мисля, че има и PSA. Няколко години подред качвам наново нов летораст и вече взех да оставям по два - да им за резерва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо
преди 2 минути, peterstamov написа:

Аз бих пробвал без защита. Има данни, че издържат на студа. При мен също се напуква кората без да съм ползвал изолация. Отдавам го на силното слънце Януари и Февруари, съчетано с ниски нощни температури. Мисля си за варосване? Остави сега най-дебелия летораст и го качи нагоре за резерва. При мен отделно това си мисля, че има и PSA. Няколко години подред качвам наново нов летораст и вече взех да оставям по два - да им за резерва.

Е как ще варосаш киви? То ина власинки и пъпки по цялото стъбло. 

Иначе при мен не са били на слънце, заради изолацията. Остави другото, ми зимата не беше чак толкова сериозна. Може би не вирее в такива условия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Кивитата са по издръжливи отколкото мислите. Свидетел съм как издържаха няколко кивита / на различни приятели и познати / температури от минус 22- 23 градуса без защита. Нищо прекалено не е полезно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanimir

Аз имам в софийското поле 2 мъхести кивита  и две дребни, голи  студоустойчиви. На дребните им  им е втора зима и засега се развиват нормално.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 5 часа, Палмо написа:

Е как ще варосаш киви? То ина власинки и пъпки по цялото стъбло. 

Иначе при мен не са били на слънце, заради изолацията. Остави другото, ми зимата не беше чак толкова сериозна. Може би не вирее в такива условия.

Е, след някоя година кората загрубява и си мисля, че няма да има проблем да се вароса. Изолацията може да помогне но за мен е противопоказна - кондензи, влага, микроорганизми PSA, задържа топлина - по-ранно събуждане и т.н.  Ако искаш да я ползваш вероятно може да се постави само през най-студеното - от 15 Януари до 15 Февруари или нещо такова. Не мн. добре уплътнена  - да диша. Някой го правят с листа от царевица  - увиват привързват около стъблото. Може да я наденеш изолацията и да я оставиш само така , отворена привързана, цепката откъм Юг, да пази завет само.  Но все пак си мисля, че няма да имаш проблем с ниските температури. Ако се решиш да пробваш без изолация поне загърли една педя на височина ствола с пръст. Ще запази долните пъпки и ако измръзне нагоре ще има откъде да прокара.

Най-големия проблем на кивито е PSA и почвените фитопатогени!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо
На 13.05.2021 г. at 23:18, peterstamov написа:

Е, след някоя година кората загрубява и си мисля, че няма да има проблем да се вароса. Изолацията може да помогне но за мен е противопоказна - кондензи, влага, микроорганизми PSA, задържа топлина - по-ранно събуждане и т.н.  Ако искаш да я ползваш вероятно може да се постави само през най-студеното - от 15 Януари до 15 Февруари или нещо такова. Не мн. добре уплътнена  - да диша. Някой го правят с листа от царевица  - увиват привързват около стъблото. Може да я наденеш изолацията и да я оставиш само така , отворена привързана, цепката откъм Юг, да пази завет само.  Но все пак си мисля, че няма да имаш проблем с ниските температури. Ако се решиш да пробваш без изолация поне загърли една педя на височина ствола с пръст. Ще запази долните пъпки и ако измръзне нагоре ще има откъде да прокара.

Най-големия проблем на кивито е PSA и почвените фитопатогени!

Засега съм планувал точно така за зимата да остане без каквито и да е защити. Зависи и колко ще расте сега, че е избило в долните части.

Какво е PSA? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 4 часа, Палмо написа:

Засега съм планувал точно така за зимата да остане без каквито и да е защити. Зависи и колко ще расте сега, че е избило в долните части.

Какво е PSA? 

Pseudomonas syringae pv. actinidiae (bacterial canker of kiwifruit) Бактерия, която причинява загиване на растението. По света подменят насаждения с устойчиви сортове. При нас не знам дали я има. Имам съмнения при мен защото тече предни години едно червено от цепките. Тази година няма теч, но цепките са си харни. :yum:  Не се получават при мен кивитата нещо. Има някоя щайга плод, но не е това което тр. да е.

Само загърли около ствола. Есен загребване пролет отгребване.

IMG_20210516_181143.jpg

IMG_20210516_191130_1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо
преди 58 минути, peterstamov написа:

Pseudomonas syringae pv. actinidiae (bacterial canker of kiwifruit) Бактерия, която причинява загиване на растението. По света подменят насаждения с устойчиви сортове. При нас не знам дали я има. Имам съмнения при мен защото тече предни години едно червено от цепките. Тази година няма теч, но цепките са си харни. :yum:  Не се получават при мен кивитата нещо. Има някоя щайга плод, но не е това което тр. да е.

Само загърли около ствола. Есен загребване пролет отгребване.

IMG_20210516_181143.jpg

IMG_20210516_191130_1.jpg

Малиле...това твоето изглежда съкрушително...

При мен , при сорт аргута, се получи едно удебеляване като кошерче и под него стъблото тънко остана, а нагоре нормално. Кошерчето стана като конус и всъщност започна като малка цепка. Накрая го махнах и долната част беше изсъхнала.

Последната снимка е от Жълто киви или по-общо да го наречем стандартно кафяво, останалите от Аргута.. Сякаш започва същото нещо да се образува, както този "кошер" на Аргутата. 

Самото растение беше с 2 стъбла, откакто е засадено. Това беше по-слабото стъбло. Това се случи миналата година, когато имаше и много странно потъмняване на петна по листата, които ставаха навити като лодки. Накрая почнаха и да съхнат. Тъпото е, че от 4години живот не бях пипал да подрежа, да оформя и точно миналата година след като го направих станаха тези проблеми. Отделно е залепено и доро седи под лоза и като е пръскана може да е станал фал. Имаше и много дъжд 2 месеца май-юни. 

Същото не съм го зазимявал никога и си вирее с изключение на малко измръзване по листата в началото на вегетацията. 

И последно за тази Аргута, че стана дълго ще извинявате, за 5г.нормално ли е грам цвят да не видя?! Някъде в нета по спомен видях, че в има  по-бързо плододаваща Аргута (още на 3г.) , а повечето били чак към 7г.

20210226_155904.jpg

20210226_155907.jpg

20210226_155912.jpg

20210226_155915.jpg

20210411_152738.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен аргута има няколко цветни пъпки към върха. Сега ще й е трета година. Взех я едногодишна. Ще видим ще задържи ли нещо. Метър и нещо е дълга, но с няколко стъбла, тъничка. Аргута исаи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо

Имам проблем с киви аргута...

Миналата година имаше доста кафяви точки по листата, които се свиваха като лодки..В крайна сметка и доста съхнене...

Някакви идеи какво може да е и как да действам, защото тази година сякаш отново се започва същото..

 

20210524_235133.jpg

20210524_234900.jpg

20210524_234553.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Палмо

Добре, явно за аргутата никой не знае...

 

Но пък бих се радвал на съвети относно един въпрос , който ме мъчи , свързан със семеначета... Понеже засадих от купешки Хейуърд и се хванаха да не кажа силна дума, ама 99% ...Обаче се счупих от пресаждане после и сега вече 7-8месечните растения взеха да се издължават нагоре по над метър, но са тънки. Чуденката ми е как се процедира с такива растения? Изглежда ми най-удачно още сега да прищипя връхчетата, даже не връхчетата , ами направо да съкратя с 1/3 дължината на растенията и ако растат много да го направя пак към есента..
Същия въпрос ме тормози и с вече 2 годишни засадени растения, които зимата измръзнаха до 1 педя от земята, но избиха мощно и сега са с по 3 огромни филиза чак до асмата, дори са по-добре от миналата година. Но предвид , че идва нов зимен сезон, дали е удачно да съкратя тези растения пак с около 1/3 или 1/2 от дължината, а и вероятно да оставя по 1 макс 2 стъбла? Целта ще е удебеляване , за да имат шанс зимата...
Пък тази зима мисля никаква защита , че миналата бях сложил изолационни тръби. Мисля, че споделих в тази тема по-назад.
Много ще съм благодарен за съвети!
Поздрави на всички!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Някой препоръчваше да оставяш поне две стъбла на лозите, за да има по-голям шанс да ти оцелее зимата. За съжаление нямам такъв опит с киви. С аргутата я изкарах в земята като беше 50 см и оттогава си е добре (беше миналата пролет).

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз това го правя за всички млади многогодишни, вкл. сега го направих на иргата, както и на кавказката хурма от Славян, защото иначе идва зима и имаш една неузряла дървесина. Въпросът е да не прибързаш с прищипването и подрязването, за да няма време да тръгне нов растеж и да стане метла. Бих казал след 15 август.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Actinidia chinensis.....

Женски цвят, който ще остане не опрашен....цццц

IMG-20230509-170314.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 25 минути, peterstamov написа:

Actinidia chinensis.....

Женски цвят, който ще остане не опрашен....цццц

Защо ще остане неопрашен? Някой да ти прати мъжки цветове да опрашиш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 12 часа, Славянски написа:

Защо ще остане неопрашен? Някой да ти прати мъжки цветове да опрашиш?

Миналата година взех от приятел на когото подарих семеначе, което се оказа мъжко и цъфти с моето женско. Тази година какво е станало, резитба ли, мраз ли, има само два цвята и още не са отворили.

Съмнява ме някой да има цъфнал мъжкар по това време!

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Опитите продължават....

 

IMG-20230514-143153.jpg

IMG-20230514-143244.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване