Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Агривело и други подобни тъкани против слана

Recommended Posts

alys

Ползвате ли агривело в оранжериите? За навън също не ми е ясно как се ползва. Пише, че се покриват зеленчуците, но не го ли издухва вятърът? Дали трябва някакво закрепване... Ето тук има подобна тъкан кавъргрийн. Казаха ми, че върши същата работа както агривелото. Моля за мнения, ако сте използвали. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Не съм ползвала, но съм виждала  - слагат полуобръчи - става си тунелче, ако ще седи повече време, затискат с камъни отстрани.
Или го мятат направо върху растенията, ако е инцидентно при опасност от слана и пак затискат с камъни, дъски.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Бушка, благодаря! Ще купувам в някакъв момент. То ще трябва и през есента, макар тогава да е по-рисковано да се ползва, защото може да се изгуби продукцията. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Поръчах онлайн от фирмата от линка горе миналата година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Бургаската агитка са купували от тук, гледам имат и на гара Искър база в София:

http://www.aquagartencenter.com/bg/protection-from-frost-agrivelo-roll-250-m.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Дават ли по-малко от 1 ролка? Цената е за кв.м.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В Бургас са давали, а гледам това е онлайн магазин, демек ще ти пратят колкото искаш вероятно. Аз съм купувал от подобен магазин защото помня че имаше пак избор на ширина на ролката и бях вземал 4 метрова.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

и така ... след като написах за ураганния вятър в чата съм изумена как агривелото е оцеляло затиснато под дъските ... оставих за зимата две четириметрови лехи умишлено покрити с агривело през зимата за да тествам - едната ми леха не е мръднала - явно капаците вършат много добра работа - забелязвам че агривелото е залепнало за дървото отдолу и ми е нужна сила за да го отлепя - може и това да го държи здраво ... при другата ми леха, която ще покажа проблема е че не съм купила 4 метрово агривело а 2 метра ширина и така имам 2 по 2 метра - там където съм ги съединила е бил проблема - там както Боби забеляза се образуват джобовете и котките се намърдват да спят ... просто следващия път взимам направо 4 метра ...

 

от друга страна сега пък ще имам сравнение - целина и червено цвекло покрито с агривело и друго оставено под снега ... 

post-335-0-68045400-1483025531_thumb.jpg

 

пак казвам мисля че това е от най-тънките - но това имаше в Казанлък... предполагам по-добра идея е да се вземе от по-дебелите...

 

прави ми впечатление че въпреки че има навят сняг и преспи на места - точно върху агривелото няма нищо - незнам дали е защото вятъра го отвява от там - аз се притеснявах че ще се натрупва отгоре сняг и ще замръзне всичко отдолу ...

 

ето какво е под агривелото :

 

post-335-0-04944200-1483025727_thumb.jpgpost-335-0-47772500-1483025736_thumb.jpgpost-335-0-53932800-1483025751_thumb.jpg

 

в общи линии свежи листа - при положение че постоянно сме в новините с рекордно ниски температури ... за момента до -12С

 

а защо листата са малки ... защото другите вече ги изядох /аз ям и листата на цвеклото, целината и на морковите - в супите/ и така чакам новите да никнат и да подхвана и тях ... ама ще има да чакам - в студеното растат бавно ....

 

това тук е отвитото цвекло и ще го видя какво ще му се случи в близките дни - предполагам ще му измръзнат листата :

 

post-335-0-81919400-1483025967_thumb.jpg

 

кейла е голямо куче - но ние това си го знаем :

 

post-335-0-76548100-1483026007_thumb.jpgpost-335-0-84832600-1483026012_thumb.jpg

 

това което ми харесва при него е че след като съм му обрала листата - никнат нови ... перпеттум мобиле!!  :D

 

и още една проба правя тази година - тя е малко по към цветарството... всички зукуми /олеандри/ по нашия край се прибират зимата - предполагам и в цяла БГ е така ... защото мръзнат 

 

но това са едни големи саксии, които едва се мъкнат .... :wacko:

та аз тази година реших да засадя нашия в двора и да наблюдавам как ще се държи зимата - имах готовност и да завивам с агривело ... но от мързел ли незнам ... така си остана голичък... и ето какво се случва с зокум оставен на двора при -12С

 

post-335-0-91075900-1483026245_thumb.jpg

 

аз не съм голяма цветарка но според мен се държи достойно за сега ....

 

за разсадите, за които ви писах че са в караваната /там имам 20тина бебета доматки на 2-3 дни / - гръм и мълнии !!!!! :angry: няма ток в селото ... ел. одеало и възглавница не работят 

 

положението е такова:

post-335-0-30075800-1483026383_thumb.jpg

 

2 в караваната и 5 под агривелото - през нощта в караваната са минусови - не искам да си представям колко са били под агривелото - но за сега бебетата са цели и невредими - ще ви държа в течение... 

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Иза бел.. онази вечер преди снега ходих да търся кервиз листен.. оказа се, че последният оцелял е един "мизерник", който мислех да скубя защото беше изникнал между чемширите.. а то там си е завет и доста листенца баберек за салатата ми подари.. та и без агривело понякога става работата.. сега и след преспите ще го проверя как е..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

да - провери и кажи ще ми е интересно ... при мен кервиза се пада точно до червеното цвекло и така автоматично попадна под агривелото ... цвеклото го завих за проба защото миналата година го оставих зимата и листата му заминаха - от там цялото цвекло миришеше на алкохол - бяха ферментирали листата - то лошо няма де - 2 в 1 ... ама не ми е приятно ...

 

а защо държа на листата - защото обичам да хапвам "космически манджи" така ги нарича мъжа ми - той не ги яде .... например отивам в градината вадя пресни моркови, взимам 2-3 картофа ... може и грах, зелен боб - зависи от настроението  :D ... варя ги на пара ... слагам ги в блендера, заливам с топла вода, слагам листа някакви - много обичам с кервиз - мммммм какъв аромат ....там овкусявам както ми харесва и това ми е вечерята - на сутринта като ставам не ми тежи нищо не ми е сънено и т.н. - правя сравнение с дните когато ям друго ... та затова ми се искаше да запазя и листата свежи ... обаче задават се температури -22 С за Казанлък ... незнам какво ще оцелее ... днес беше ад на село - сняг, вятър - нищо не се вижда ... затворени пътища, към Шипка всичко е затворено, села без ток ... абе луда работа ... като гледам по ТВ и на други места е така че и по-зле  :wacko:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Дават ли по-малко от 1 ролка? Цената е за кв.м.

Дават. Малко по-скъпо излиза на кв.м. Аз си поръчах 200 кв.м, (4x50) и излиза по 23 стотинки на кв.м., за ролка (4x250) цената е 21 стотинки на кв.м.

 

Днес ми го доставиха, но то вече снегът така натрупа, че стана безсмислено да го слагам. Живот и здраве напролет може да пробвам да насадя домати към 20ти април - вместо както обикновено правя началото на май и да ги покрия - да видим дали ще оцелеят, ако падне слана ...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Най-добрата техника за ранно садене на домати. Няма аргивело-магривело, няма найлони-майлони. Напълно безплатно и страшно удобно. С капачката се регулира температурата, ако стане много жега. Може да стои на практика до 1-ви юни и да пази от ниските нощни температури. Лична оранжерия.

домат лична оранжерия.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Георги ще ме прощаваш ма за 100 корена ще ти се отвърти въртялото.. по 5 секунди на капачка това са 1000 секунди на ден ~ 16-17 минути.. монотония.. а тая камара пластмаса къде ще я трупаш след сезона няма и да питам...

Тунелчетата са моя вариант.. но не такива с дъгички, а ей таквиз - https://bezmotika.com/topic/248-хитър-петърски-рабти/?do=findComment&comment=3364

Макар, че тази година сигурно пак ще съм с дъгички.. че нямам толкова черничеви пръчки..

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

И от къв зор са ти 100 ранни корена домати, ще ги продаваш ли? :-D След сезона си я прибираш пластмасата и догодина - пак, и подогодина -пак...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Едно време са се ползвали стъклени похлюпаци за целта, преди да има туби, cloche се зоват.  Реално тубите са "микро тунелчета, в една категория са тези малки парници - различна функция имат от агривелото, което обсъждаме в тази тема.

Агривелото не го разгледам като парник, а по-скоро като изолация, тъкан против слана. Тубите или тунелите не могат да заменят агривелото за употребите, за което е измислено - супер леко покривало за голяма площ, стотици квадрати и до декари в случая с профи земеделците, без непрекъснато въртене на капачки. Например, при неочаквана ранна слана на есен, с агривело за 30 лв бих могъл да си покрия 150 квм култури, а после го прибирам в торбичка от била и под 3 кила.

А пък за ранните домати освен да направим друга тема, защото "ранни домати" е разтегливо понятие според контекста. В основната зеленчукова градина в Мърводол,  "ранни" са ако има домат за бране преди август. Оранжерия няма, разсадът е в студена леха, няма кой да му бае и да мота капачки, разсажда се къде средата на май, след последна слана. "Напълно безплатно и страшно удобно." - ами туби нямаме, никой от нас не купува такива от магазина, а и нямаме място, където да държим стотици туби; обикновено корените са между 300 и 450.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Отговорено (Редактирано)

Според мен Георги има предвид десетина корена наистина ранни домати, от подходящ ранен и компактен сорт. 10 корена разсад не изискват особено баене и можеш да си ги отгледаш на прозореца, така че към 20ти април да си ги насадиш под похлупаци в градината, ако нямаш оранжерия. По този начин си осигуряваш собствени доматки от примерно средата на юни, докато чакаш да узреят "истинските" месец и половина по-късно.

 

(но това наистина не е предмет на настоящата тема, която е за тъкани против слана) 

Аз лично доматите ги садя началото на май. сега ще пробвам една част (20тина корена от различни сортове) да насадя към 25ти априли и да ги покрия с агривело, да видим дали ще ги предпази от евентуална слана. 

 

Редактирано от rururu
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване