Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Любо Д

Въведение

Ядливият кестен Castanea е род от общо 8-9 вида, който е основополагащ за богати екосистеми. Кестените са от семейство букови, близки родственици с букове и дъбове.

Обилното плододаване е ежегодно, а не през година или повече като при дъбовете. Плодът има много по-малко танини от жълъд, по-сладък е и по-хранителен. Не само плодовете, но и листата са любима паша за сърни и елени. Кестените имат ниско съдържание на мазнини, много витамин С, фосфор, калий и др. Кестенът съдържа два пъти повече нишесте от картофите, което го превръща в една от най-важните хранителни култури в Япония, Китай и Южна Европа.

Дървесината е с красива текстура и е трайна заради висото съдържание на танини. Дърветата са доминантни, бързорастящи, с огромни корони.

Дървесните видове са:
- европейски кестен Castanea sativa, достигащ 30м височина.
- американски кестен Castanea dentata, достигащ 60м.
- китайски кестен Castanea mollissima, достигащ 10м.
- японски кестен Castanea crenata, достигащ 15м.

Храстовидните, наричаин чикапин, се срещат в северна Америка и Азия.

image.png.0b64351b7a1aed9ac5f1b98ef467e80a.png

 

Проблеми

Американският кестен, едно от доминиращите дървета в източните САЩ в миналото, е почти напълно унищожен от гъбичното заболяване Cryphonectria parasitica, познато у нас като ендотиев рак или рак по кестена. Европейският също е податлив, но по-слабо от американския, а източноазиатските видове са устойчиви. Тези устойчиви видове са използвани в размножителни програми с цел създаване на хибриди, които да са устойчиви към болестта. Алтернативен начин за борба с ендотиевия рак е създаване на хиповирулентен вирус за съответния щам, който разболява гъбата и отслабва нейната патогенност.

Друга значим проблем по кестените е мастилената болест, предизвиквана от гъбоподобни организми от род Phytophthora (P. cambivora, P. cactorum и P. cinnamomi). Тази болест умъртвява корена и дърветата изсъхват цялостно. Кореновото гниене се случва в постоянно овлажнени почви или такива с лошо оттичане. Азиатските кестени отново се отличават с добър имунитет.

Основни вредители по кестена са кестеновият хоботник и кестеновата галова оса. Хоботниците са широко разпространени в естествени кестенови гори като в Беласица. За борба с ларвите им, кестените минават през гореща вана за 5 мин. Борба с осите се извършва чрез освобождаване на техен естествен хищник, а има и някои устойчиви на тях сортове.

За създаване на хибриди са важни и други характеристики освен устойчивост на болести и вредители:
- вкус - често предпочитани са европейските и американските кестени. Китайският също е много търсен, защото е по-сладък, но има различна текстура и се готви по-дълго, което го прави неподходящ за традиционното готвене на огън в САЩ и Европа.
- надеждна реколта - японският е най-надежден.
- белене - китайският се бели най-лесно.
- размер на плода - японският е най-голям, следват европейски, китайски и най-дребният от дървесните видове - американски.
- качество на плода - французите разграничават кестен и марон по качеството на плода. Мароните нямат загърната в плода вътрешна обвивка, а процентът на ембрионално делене е под 12%.
- студоустойчивост - американският издържа най-много, следват европейският и китайският, а японският мръзне най-много.
- структура на дървото - американският и европейският имат изявени главни стебла и растат нагоре, а азиатските остават дребни, с много стъбла и разклонени.
- разцепване на черупката - дефект е, защото намалява периода на съхранение на плода, но е ефект, защото улеснява беленето.

Сортове

Кестенът навлиза в зрялост след 20 години и чак тогава може да се оцени пълният капацитет на едно дърво. Затова е важен подборът на сортове, за който са се погрижили основно от френския национален институт за земеделски изследвания INRA.

Най-популярният сорт за основен добив е Bouche de Bétizac (буш дьо бетизак). Сортът е евро-японски хибрид с обилно плододаване, едър и вкусен плод, висока устойчивост на ендотиев рак и средна на мастилена болест, лесно белене. Минусите са, че езисква по-топъл климат и е стерилен на мъжки полен.

За опрашване се използват хибриди с прилично качество на плода и някаква устойчивост на ендотиев рак като Précoce Migoule, Vignols, Belle Epine, Maraval, Marsol, Marigoule.

За подложки или на собствен корен се отглеждат Marsol, Maraval или Marigoule, защото имат добра устойчивост на мастилена болест.

Някои сортове с производство на мъжки полен имат частична самофертилност, но е желателно да има няколко дървета от различни сортове за по-качествено опрашване и обилна реколта.

Наличието на дъжд или напояване също е фактор за размера на реколтата и плодовете. Европейският кестен изиква около 800 литра дъжд на година, а азиатските още повече.

 

Вляво: Ядки от евро-японски хибрид, сплескани, 14 гр. е най-големият. Вдясно: Ядки от европейски кестен, обли, около 20гр.

image.thumb.png.84ebd15fc6e6e462ec21b6d3c4d2777e.pngimage.thumb.png.ea588d8f4ed1da839ff9b6fab6e9ba17.png

Плодове на кестен: американски, китайски, европейски, японски.
image.png.c06e348bf95972cbe4489365cac06dd2.png

  • Харесвам 5
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Контролирано създаване на устойвичи хибридни сортове

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Поликултури с кестен

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Кестените виреят най-добре в почва с 20-75% пясък. Целта е водата да прониква и да се оттича бързо.

image.thumb.png.1e02d0ed9dc1584e80c45de38d20ee08.png

Наличието на склон може да бъде полезно за добро оттичане на водата.

bosco.jpg?itok=MMbprQsp

image.png.0235d00b83c598d14cf8a6ee68004fa7.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Разлика между марони и кестени. Мароните имат много малък или нулев процент ембрионално деление.
image.png.bd231d86b6c27b66515e022ebec96c4f.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Първи опит за покълване на кестени успешен. Есента купих някакви едри кестени, сложих в пробита котленка (мамалий каква хубава дума) пясък, в пясъка 4 кестена, котленката заровена в земята. Днес извадих котленката, изсипах пясъка - и четирите кестена покълнали. Взех още един съд, два по два ги разделих и пак в пясък и съдовете зарових в земята. 

IMG_20220416_170558049.thumb.jpg.a8366331e45dfb45af3410e4723149b2.jpg

IMG_20220416_170639488_HDR.thumb.jpg.4a7dd82fced9c14a7ecf3c42e9ca5da0.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз покълнвах успешно преди няколко години. Никнаха и някои още са живи, обаче ги мъчат суша и бурени и почти нямат растеж. Имах по-големи очаквания. Все още имам разсад, който миналата година омлатиха животните и трябва да ги местя преди да се разлистят, че бяха 5-10 растения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

При мен поникнаха 5 от 10 бр. заложени есента кестени от супермаркета. От тези на снимките:

https://bezmotika.com/gallery/image/4727-img_20211127_123353jpg/

https://bezmotika.com/gallery/image/4728-img_20211127_114246jpg/

Щяха да поникнат 9 от 10 , защото 9 бяха пуснали кълнове, но една част ги съсипах с поведение тип "Карлсон и костилката от праскова"  :) , непрекъснати проверки и преполиване. Все още има шанс да се увеличи бройката поникнали с 1-2 .

 

DSC01422.JPG

DSC01424.JPG

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 17.04.2022 г. at 15:32, Евелина написа:

...но една част ги съсипах с поведение тип "Карлсон и костилката от праскова"  :)

При мен нещата бяха "Умно село".
Гледам миналата година едно много красиво вариегатно растенийце, с присадка. Мисля си - искам я таз хубост неземна, може да е чуден фон на цветна градина. Поглеждам името - Castanea sativa Variegata.  :D 

За жалост, изобщо не е мръднала на големина и не смея да я посадя още.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 53 минути, Антоанета написа:

При мен нещата бяха "Умно село".
Гледам миналата година едно много красиво вариегатно растенийце, с присадка. Мисля си - искам я таз хубост неземна, може да е чуден фон на цветна градина. Поглеждам името - Castanea sativa Variegata.  :D 

За жалост, изобщо не е мръднала на големина и не смея да я посадя още.

Тези с шарените листа не правят хубав плод. А от тези с качествен плод има с много красив цъфтеж. Листата, макар едноцветни, също имат красив и екзотичен вид.

image.thumb.png.33b2463daadf12140d781d437880274a.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

В какъв смисъл - "не правят хубав плод"? Малко е? Дребен е? Не е вкусен? Или...? 
Ако човек има място, поне за асортимент не става ли?

Това, на снимката е разкош!

преди 4 часа, Любо Д написа:

...А от тези с качествен плод има с много красив цъфтеж. Листата, макар едноцветни, също имат красив и екзотичен вид.

Звучи като мой тип. Кой е този сорт?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 11 часа, Антоанета написа:

В какъв смисъл - "не правят хубав плод"? Малко е? Дребен е? Не е вкусен? Или...? 
Ако човек има място, поне за асортимент не става ли?

Това, на снимката е разкош!

Звучи като мой тип. Кой е този сорт?

Има различни критерии за селектиране на сортове за плод: големина, количество, вкус, белене, ембрионално деление и т.н.

За красив цъфтеж май са подходящи Belle Epine, Primato, Precoce Migoule. А сортовете с най-добър плод обикновено са стерилни на мъжки полен и мъжките цветове остават недоразвити.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз  за да не садя кестени, пък и маслини де, съм си харесала едно място с такива дървета в Гърция и врънкам домочадието да го купим. Ама вече никой не ще да ми удиса на акъла. Представям си една контейнерна къща отдолу под кестените и после като паднат плодовете направо си ги събирам и пека. Хммм, мечти, мечти.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Цъфнали не съм ги виждала в Гърция, но отрупани с плодове да. И като ги видя все за Любо се сещам.

photo_2022-04-19_12-14-11.thumb.jpg.83b96aaabc26ce82a70c7af636539619.jpg

Тези от снимката не са много големи дървета, но на някой места е като в  тунел пътя, а отгоре са гигантските кестени. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 4 часа, Venetka написа:

Аз  за да не садя кестени, пък и маслини де, съм си харесала едно място с такива дървета в Гърция и врънкам домочадието да го купим. Ама вече никой не ще да ми удиса на акъла. Представям си една контейнерна къща отдолу под кестените и после като паднат плодовете направо си ги събирам и пека. Хммм, мечти, мечти.

Давай да купуваме! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

https://en.spitogatos.gr/property/139057191 

Ето ти го Любо. Малко е пообрасло, ама ние от работа не се плашим. Стига да не е копаене.:tounge_wink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

От два стола се пада на земята, а от пет...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Еее, не пречи човек да мечтае Славяне. Мечтите не искат пари. 

А и аз си мислех да говоря с брат ми и старши за подялба на мястото и ваканционен преносим дом там. Ама сега не е момента.  Пак се борим с болести и болници и те така вече трета година го караме. Но както казва съседката ми преди всеки изгрев винаги е тъмно. Оставаме си с надеждата да излезем скоро от ситуацията с болниците. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 8 часа, Venetka написа:

https://en.spitogatos.gr/property/139057191 

Ето ти го Любо. Малко е пообрасло, ама ние от работа не се плашим. Стига да не е копаене.:tounge_wink:

Полуостров Пилион е много приятно кестеново място. Ходил съм там веднъж. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да, и аз много харесвам Пелион. И винаги се чудя какво правят с толкова плодове кестени като отида там и видя огромните  дървета, които са навсякъде.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване