Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров

Лидълски объркан кестен, подарък от Любо, от скоро с 2 калема от различни негови сортове + малко декоративна растителност :) и оман за мулч.

20220423_183854.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Този от снимката горе през 2022 почти не се разви (калемите и те не се хванаха), а през 2023 залиня и изсъхна. Днес го изкопах да видя отдолу какво е.

20231103_124630.jpg

От палеца ми надолу е било под земята и би трябвало да има корен. Както виждате, не само няма корен, а всичко надолу е изцяло изгнило. Да се има предвид, че е посаден в специален микс олекотена почва и е бил поливан наравно с плодните храсти...

А това е останката от кестен сорт Пандора, за който писах в чата, копирам по-долу текста, но се вижда как всички основни корени са "офъкани" на еднаква дължина и реално няма почти никакви други.

387490114_1060891281939743_2611004031042232409_n.jpg

Цитат

Но и матряла е спорен за тия пари... наскоро говорихме по тая тема... Беше ми подарил Любо един кестен Пандора, клечка 10 см над земята, от саксия, закопахме го както е, да не му бутаме корена. Поливах го. Изсъхна. Изкопах да видя долу какво е, е ми то зверство. Не очаквам подобно нещо да се хване.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

се вижда как всички основни корени са "офъкани" на еднаква дължина и реално няма почти никакви други.

Така режат да се фане с гаранция. Повече корени - повече проблеми! Ужас. Този ли е за 25 ойро?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
Отговорено (Редактирано)

Кестенова градина. Забележете, че клоните на кестена растат на V. Чудя се, доколко това ще бъде устойчиво при ледолом и тежък сняг.

garden.jpg

Редактирано от Любо Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами за кестените може и да не е проблем, знам ли. Откъде е снимката? Дали пада голям сняг там? Една неголяма ябълка с подобно разклонение не много здраво се счупи тая зима от големия сняг и единият ѝ, по-малък клон замина. Изкара известно време, докато не ѝ дойде пряко сили снегът. Кестените у нас са основно на югозапад, където да кажем би трябвало да пада по-малко сняг. Има значение по принцип и как точно излиза клонът, не само ъгълът, ами дали има като шев отгоре, където да може да се отцепи. В някои случаи виждам, че и стари дървета са окей след много години с такива разклонения, но нали... Но тук говоря основно за ябълки, круши. С кестени нямам никакъв опит. Примерно имам орехи наоколо много ниско разклонени и вървят добре. Идеални и за катерене. Мога да ти снимам едно дърво, ако орехът е някакъв критерий.

Ти каква формировка си почнал? Можеш ли да направиш многоетажна корона с централен водач? Дай някоя снимка. А и твоите сортове ако са хибриди, не стават ли по-малки дървета?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 50 минути, Славянски написа:

Ами за кестените може и да не е проблем, знам ли. Откъде е снимката? Дали пада голям сняг там? Една неголяма ябълка с подобно разклонение не много здраво се счупи тая зима от големия сняг и единият ѝ, по-малък клон замина. Изкара известно време, докато не ѝ дойде пряко сили снегът. Кестените у нас са основно на югозапад, където да кажем би трябвало да пада по-малко сняг. Има значение по принцип и как точно излиза клонът, не само ъгълът, ами дали има като шев отгоре, където да може да се отцепи. В някои случаи виждам, че и стари дървета са окей след много години с такива разклонения, но нали... Но тук говоря основно за ябълки, круши. С кестени нямам никакъв опит. Примерно имам орехи наоколо много ниско разклонени и вървят добре. Идеални и за катерене. Мога да ти снимам едно дърво, ако орехът е някакъв критерий.

Ти каква формировка си почнал? Можеш ли да направиш многоетажна корона с централен водач? Дай някоя снимка. А и твоите сортове ако са хибриди, не стават ли по-малки дървета?

Опитвам се да направя такава формировка, но те все си пускат V-образни клони и трябва да ги кривя с телове ли, де да знам...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето три снимки на възрастни ябълки. Ми държат се. Орехът ще го снимам и добавя по-късно. Това е главното/първото разклонение на дърветата.

Photo1133.thumb.jpg.f6e3e60c9c99c205f44ee2e54ff3ce13.jpgPhoto1134.thumb.jpg.968ff4eb27afe94b5a13216a9161b481.jpgPhoto1132.thumb.jpg.3af82874d4e028f4f156d4cd16c297b1.jpg

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тая втората снимка ми напомня по моите родни места как са нещата по "дивото". Така са ашладисвали овчарите от времето на дядовците на моя дядо, дядо Еньо и дядо Господин, стари животновъди, на разцеп с 2 калема, директно с овчарския нож, върже го с нещо пресукано, овче лайно с кал и толкоз. И после се сливат двата калема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Гледам в лидл има кестени(както и круши конференс,ябълки айдаред, щамбови рози , разни храсти) , та някой купувал ли им е продукцията на тия холандци?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За ядлив кестен ли говорим? Да не е конски?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Има ядлив, да. Бях дал на Боби от тези, но не оцеля.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Тези дни съм малко на кестенова вълна и се запознавам с някои основни болести по кестените. Споделям някои материали за четене:

https://www.canr.msu.edu/chestnuts/pest_management/diseases

2001july.pdf The Western Chestnut Growers Association, бюлетин от 2001 г., статия за мастилена болест по сладкия кестен.

Vannini-2001-Ink_disease_in_chestnuts-(published_version).pdfInk disease in chestnuts: impact on the European chestnut, Andrea Vannini and Anna Maria Vettraino, Italy.

FactSheet_PRR_v2_Jan2021.pdf 

"Phytophthora Root Rot: Tips to guard chestnut against this lethal disease", The American Chestnut Foundation factsheet.

silu20202801p15.pdf

"Propagation of New Chestnut Rootstocks with Improved Resistance to Phytophthora cinnamomi – New Cast Rootstocks", статия от 2020 г.

Гъбичната болест, за съжаление, се разпространява и по други горски видове. Примерно бук. Характерна е уязвимостта на дърветата при зле дренирани, преовлажнени почви. Някои фермери по тази причина садят умишлено кестените 12-25 см над нивото на грунда. Говорих с един мъж у нас, който има кестеново насаждение в Южна България - той е слагал баластра на дъното на дупката при садене. Дърветата му са на осем години и засега няма заболели или изгубени.

Хайде за финал и два материала на български:

Мастилена болест по кестена, Изпълнителна агенция по горите

Професионално отглеждане на кестени има вече и у нас, "Български фермер"

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ето този феномен ме наведе на проучването. Вчера като подрязвах корените на дръвчетата (имаше счупено и сухо) и в един момент гледам ножицата все едно омазана с мастило. Днес повторих експеримента с другата ножица - тя е по-черна поначало - и съм снимал, макар и корените да бяха по-сухи и сякаш пусна по-малко:

IMG_20240312_121007.thumb.jpg.310764aa5e415f177446e6e3538ccbcf.jpg

IMG_20240312_121031.thumb.jpg.d6017cca7a58e08d1af27d60e681f5ef.jpg

Секретът е синьо-черен, мастилен цвят. Въпросът е доколко това е нормално за кестена или е мастилена болест, защото корените не ми изглеждат загнили и меки като гъба.

Говорих с агроном Иван Атанасов от Фантазия дали това се наблюдава при кестените. Той каза, че е до сорт и го имало даже и при някои орехи и да садя смело.

Само дето се изля проливен дъжд около изгрев и напълни дупките... Те и вчера бяха доста влажни.

Мисля да садя 10-15 см над нивото на грунда, защото болестта се проявява при преовлажняване на кореновата шийка и това е метод за избягване на заболяването. Другите ми кестени не са садени повдигнати на могилка.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване