Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Именовани сортове чесън

Recommended Posts

Боби Димитров

Мои познати, бая живели по широкия свят западно от Калотина, са озадачени защо в България, една врло чесъноядна нация, няма наличност на богат набор сортове чесън. В дискусия с тях се зачудих защо примерно в Испания или Франция или примерно Пенсилвания по пазара има сергии с 10 сорта чесън, подредени според лютивина, сила на аромата, едрина и прочее, а тук на пазара има... български и китайски...

Сега в подготовка да започнат своя градина, тия хора се допитаха до мен от къде в България могат да си купят примерно 4-6 ясни сорта чесън, микс от пролетен и есенен, стрелкуващ и не, лют и мек и тн.

Пратиха ми тези две връзки за четене:

https://pss.uvm.edu/ppp/articles/garlictype.html

https://www.gardeningchannel.com/types-garlic-garden/

Имате ли идея дали някъде у нас се продават сортове чесън? Интересното е, че по ebay примерно има разнообразие... на цена от типа 3 евро за глава чесън...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

В двора имам едно гнездо чесън, от който не съм вадил глави. Бера на пролет перата и слагам в "зелените" супи. У нас не ядем много чесън, болят ни коремите. Мога да го извадя и да ти го дам, ако искаш. Не знам какъв сорт е. Помня че беше едър с лека розовина по люспите. Купих го от един пазар в Тулон, Франция.
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Emil, аз бих взела скилидка-две, ако може. Благодаря! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Разбира се. Кажи само кога трябва да се извади.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Предполагам като му засъхнат листата, което ще рече, че са узрели главите (няма да са млечни).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Като изсъхнат листата - основно правило за вадене на всички луковици.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Добре е да се вадят преди да са съвсем изсъхнали листата, защото иначе се разпада на скилидки.  Т.е. и тук (както в много други случаи) средният път е истината - т.е. да са изсъхнали някъде половината от листата...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Преди две-три години купих онлайн,  един килограм летен чесън. Не бях отглеждала до сега такъв, но по спомен от времето на баба ми той не беше по-различен от зимния с това че се садеше напролет и биваше по-дребен като размер .

Този който аз купих и засадих ме изненада с образуването на семена.

Миналата година ги събрах, но не ги засях защото не знаех какво да очаквам от тях.

Някой сял ли е такива семена и струва ли си това занимание?

IMG_20210727_134706.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тъъъй от къде да почна :D

Виж тази снимка, вътре има 2 линка като мой коментар, там ще видиш и съответните теми, където има дискусия :)

 

В резюме:

  • Това не е семе, а са бубили, семето е нещо различно.
  • От бубилите можеш да отгледаш чесън, но изисква 2-3 допълнителни години.
  • Дали сортът е стрелкуващ (прави такова цветоносно стъбло) или не няма отношение към това дали е пролетен или есенен.
  • Дали е пролетен или есенен / стрелкуващ или не няма отношение към това колко едър е.
  • Стрелкуващият се съхранява по-добре принципно, а посадения на пролет и изваден предесенно издържа по-дълго време преди да покара принципно, но има изключения.

 

На тази снимка чесънът е стрелкуващ сорт (пурпурен или креолски), посаден е в късна есен, изваден е сега и без проблеми не изкуфява и не покълва до април-май, когато почваме на зелен другия.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Тези "бубили" не съм ги виждал от бабино време, значи чесънът е натурален. Баба ми не ги ползваше, тя си караше на традиционното.

Струва ми се, че ако се набучкат в поливни условия ще станат за зелен до края на сезона, а ако се оставят може да направят глави до година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Догодина правят "единички", които са главичка съставена от една кръгла скилидка. Вече тия единички посадени, те правят глава, като има вероятност първата им година да е по-малка главата.

А това, че не си ги виждал, не е индикатор - в началото картофите са ги отхвърлили, щото били гадни като ги ядат сурови ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Това е чесънът от Тулон, за който писах и обещах на Миленка(ако още го иска). Прекарал е 4 години в земята, без никакви грижи. Когато го посадих беше два пъти по-едър. Виждал съм го да прави "бубили". На снимката се виждат и главички от една скилидка, за които пише Боби.

4esun.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Даам, все още го искам. Ако снимката е прясна, прясна, значи си в село - ние също сме тук. Едната възможност е да дойдеш на кахе, втората да кажеш къде да дойда да го взема. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 20 минути, Миленка® написа:

Даам, все още го искам. Ако снимката е прясна, прясна, значи си в село - ние също сме тук. Едната възможност е да дойдеш на кахе, втората да кажеш къде да дойда да го взема. 

Снимката е от преди 10 дни, сега съм във Варна. Като се върна ще уговорим сделката чесън срещу кафе

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Имаме сделка. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Благодаря Боби за линковете, разгледах и  прочетох написаното в тях и получих просветление. 

Наесен ще нахвърлям моите чеснови зрънца върху  земята, ще мина отгоре им с грапата и ще чакам идната година резултата.

А мислех, че чесънът ми се е изродил  и е приел   дивата си форма.:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване