Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Посейдон

Молба за съвет - вкопан резервоар или сондаж?

Recommended Posts

Посейдон
Публикувано (Редактирано)

Здравейте колеги - търсачи на вода. Падна ми се едно малко наследствено имотче от близо 400 кв.м., но няма вода. Водих шаман, каза 30-40 м. и ще излезе, гаранция. Каква гаранция не е много ясно като няма той да плати ако не излезе. Та се замислих ако случаят е следният: 

Малка къща, тип двуетажна вила, един етаж около 40-50 кв.м,. Намира се в Боровец Юг. Ще бъде обитавана не повече от 30-40 дена в годината. Лятото. Вода ще трябва за тоаллетната, душ, готвене и да измиеш чиниите. В тези 40 дена годишно къщичката ще се обитава от 1 до 4 души. 

В този конкретен случай няма ли най-евтиният, сигурен, лесен за поддръжка и намаляващ неприятните изненади вариант е да се вкопае един подземен резервоар от да кажем 5 кубика. Викаш си водоноската, пълни с вода. За пиене зареждам 5 бутилки от по 10 лв. минерална вода и като намалеят нося нови. Не се занимавам с филтри, помпи, пясъци, наноси, суша и подобни щуротии. Не рискувам хиляди левове за празни дупки. 

Щом толко народ се хвърля на кладенци и сондажи, може би аз пропускам нещо. Може би този моя вариант с вкопан резервоар не е добър. Моля който е специалист в областта, или е като мен, но вече минал по този път, нека да сподели своя опит и мнение по темата. Също така какви разходи могат да се очакват за изпълнението на този вариант. Наясно съм, че всеки проект си е специфичен, но говоря за много много груба сметка, колкто да се добие база данни за сравнение с другите алтернативи. 

П.П. 
Било то кладенец, сонда или вкопан резервоар, остава въпросът за мръсните води. Как се решава това? Може ли все още да се правят ями или са ги забранили? Доколото виждам тези вкопани резервоари ги рекламират и като възможно решение за септична яма. Идеи и съвети по темата също биха били много полезни. 
EDIT: Сега намерих инфо по "Фекалната тема", оставам линк за такива като мене, които не са я видели. Мерси на Боби Димитров за подробностите --> https://bobydimitrov.com/mind/145779/fekalna-tema-1-lpsov 

Благодаря на всички отзовали се с мнение, препоръка или критика! 

Редактирано от Посейдон

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Трудно е да се даде такъв съвет, още повече в момента нуждите са за 40 дни в летния сезон, само след 6 месеца може да се окаже за всяка събота и неделя всесезонно. И съответно евтиното да се окаже скъпо. От опит от детските ми години мога да кажа, че когато отивахме на вилата и водата за миене се вадеше от кладенец с ръчна помпа, беше неудобно и трудоемко (щом на мен като дете ми е направило впечатление...). А да сте зависими от водоноски, които в този момент са достъпни пък утре по някакви причини не, мен лично не би ме устройвал такъв вариант и не бих влагала пари, а бих търсила начин за собствен водоисточник или прекарване на вода от водопреносна мрежа. Ама той светът затова е шарен, защото хората мислят по различен начин.

Тук има интересни предложения за пречиствателни станции, дори с малки размери https://prestan.bg/пречиствателни-станции/?fbclid=IwAR26jdJKX-meMB25J011PVGE7obCZlgfJZt6XTvIcfgdKZWq3UakcHrb7_U

п. п. Не е за пренебрегване фактът, че вкопаният резервоар ще иска чистене от време на време. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Посейдон

За съжаление не е възможен вариант за прекарване на вода от водопреносната мрежа, няма такава наблизо просто. Собствен водоизточник звучи страхотно, но изграждането му се оказа по-скъпо от имота, и то без никаква гаранция дали ще се намери вода. Тук става въпрос за 400 кв. м. евтин имот. Не за 2 декара с морска панорама за изграждане на скъпи вили. Мисля, смятам и в моя конкретен случай сондаж все повече ми изглежда като тотално неизгоден вариант. Просто никак не ми харесва идеята да рискувам едни 4-5 хил. лева да видим дали ще изкочи вода или не. Чета хората от форума стигат и до над 10 хил лева и единственото, което имат, са сухи дупки в имота. 

Освен това:

Не, не може да се окаже, че след 6 месеца ще стане всесезонно. Наясно съм с имота и идеите си за него. Това, което съм го написал е реално и няма как да се промени. Имам си апартамент, имам си вила, пътувам много, това ми е последното място, където бих отишъл и съответно най-малко ще го използваме. 

Също така не съм никак съгласен, че това да си зависим от водоноска е по-рисковано от да си зависим от шаман с пръчки, от капризите на времето дали ще суха година или не, от това дали ще пресъхне жилата, дали ще се отклони и т.н. Водоноската си е водоноска - плащаш, носят ти. В крайна сметка ако един те замота, ще намериш друг. Не е болка за умиране. Не е постоянно жилище, че да нямаш 3 дена вода в него да е проблем. 

Казвате, че не е за пренебрегване фактът, че вкопаният резервоар ще иска чистене от време на време... Честно казано и сондажнатга инсталация си иска поддръжка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

:) Не е нужно да убеждаваш нас кое е и кое не е изгодно, с темата потърси мнения, получаваш ги. Нашите мнения нямат за цел да те накарат да направиш това, което ние изразяваме като решение, а да чуеш различни гледни точки. Всеки сам взема решения за собствената си къщичка, защото сам си вади хляба и сам се бори с препятствията по пътя си. Каквото и да направиш, ти и близките ти ще го ползвате, така че стискаме палци да го постигнеш по най-успешния за теб начин.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Живял съм във село, в което е имало проблем с водопровода и всички къщи имаха резервоар на покрива на банята, пълнеше се като тоалетно казанче. Климатът беше мек и не замръзваше зимата, а лятото топлата вода беше на аванта. Резервоарът се почистваше веднъж годишно от утайки и евентуални водорасли, особено ако прониква светлина вътре. Като цяло си беше удобство, нищо че вече водата не спираше.

При теб зареждането ще е еднократно и е добре да се комбинира с почистване и обеззаразяване. Може да хвърляш по някоя таблетка от време на време - питай специалист. Като каза "подземен" - а с електричеството как си? Не е ли по-добре надземен? Зимата ще го изпразваш.

Ако има извор или чешма наблизо може да импровизираш водоноска с няколко бидона в багажника и евентуално помпа на 12 волта - ставаш независим. Безпроблемно пренесох резервоар 300л с неголемия ми хечбек.

PS У наше село продължават да копаят септични ями и тоалетни, може би защото никой не е питал дали е разрешено :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На твое място бих ползвал надземен резервоар за дъждовна вода. 10 или 20 кубика. В оня регион е нормално да има 600+ мм годишни валежи, бая сняг също. 60 квм къща = 75 квм покрив = 45 кубика вода годишно. В крайна сметка цяла неградска Австралия функционира по този начин, милиони домакинства.

Вкопаването изисква специални резервоари, които 1) не са евтини и 2) нямам доверие на турски и родни продукти за подобен тип инфраструктура. Читавите, примерно на Граф, са цифра. Отделно, ще са нужни и 30 кубика речен филц, багер, бобкат. Според мен за подобен тип обитаване не е оправдано.

Дали да въртиш сонда... трябва да решиш сам. Принципно съм фен на кладенци, копани и зидани на ръка, където пускаш кофа с диня :D НО, има едно доста голямо НО ;)

В последните 30-50 години, с достъпността на сондажното оборудване и услуга, сонди се бият във всеки двор. На много места в страната, дори в наше село, това се усеща като общо падане на нивото на водата. Сондажи, които са точили по 6 часа вода на 1 цол без спирка сега съхнат на 40та минута. Кладенци, копани от деди на 4 метра дълбочина с 3 метра воден стълб, сега са кални локви на дъното на шахта. Това лято наблизо викаха машина да продълбочи още 20 метра надолу сондаж, който е бил 16 метра но водата чезне. Двора направен, пътеки, треви, цветя, дървета, перголи, никой не е мислил, че ще вкарват ЗИЛ наново... всичко замина.

Отделно, малко народ изследва водата. Земеделието замърсява доста. А тия, дето ги споменува Лозето, и те също. Писал съм по други теми тук случаите на познати, които си продават новокупен имот след като се оказва, че подпочвените води са отровени с е.коли.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване