Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

viktoriay

Навес пред бунгало

Recommended Posts

viktoriay

Здравейте майстори :smile: ,
Предстои ми да правя сенници от метални профили към бунгалото-6/2 и 6/3 м.Сенниците ще са едноскатни с наклон напред. Замислям първия с 4 колони до дългата стена на бунгалото, през 2 м и съответно с/у тях, в отсрещния край на терасата, която е широка 2 м. още 4 колони /дано ме разбрахте :) /. Отгоре ще има рамка от същия профил и ребра от по-малки профилчета. Ще покриваме с плексиглас или нещо подобно. Въпросът ми е: какъв размер стоманени профили да използвам за да издържат на натоварването? Дали същите стават и за малко по-широкият сенник? Прикачам ориентировъчна снимка .

навес.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 3 часа, Миленка® написа:

Аз лично много харесвам този калкулатор

https://stroy-calc.ru/raschet-odnoskatnoy-krishi

Благодаря за калкулатора-супер е! Но ми трябва калкулатор за метална конструкция, а този е за дървена...:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Да, знам, че този е за дървена, не разполагам с друг, но ... Ако скарата с летви едикъв си размер издържи едикъв си покрив, лесно би могло да се предвиди какъв метален профил ще свърши същата работа ... :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН

Привет, тук също има доста калкулатори, не съм сигурна, че откривам точно търсения, но има за арматура? Вижте, може да си намерите нещо полезно:

http://www.zhitov.ru/bg/

Дано се намеси някой от господата, които разбират с по-добри идеи!

Иначе може би може да се пита в https://forum.napravisam.bg/, не ми се вярва да не е засегнато нещо подобно като тема.

Успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Наблизо има подобен навес около 4х4м с дъгообразен покрив, изложен на върлия зимен вятър и не се опира в нищо. Поне 10 годишен е и е издържал много без видима повреда.

Колоните са през 2м и са от тръби с фи 30мм, с аналогичен профил ще е по-добре. Горната рамка е от 20х40мм, а помощните от 20х30мм и шина. Тъй като страничните натоварвания от вятъра често са много по-големи от статичните вертикални, от средата на колоните към горната рамка под наклон са пуснати подпори 20х30мм, става като обърнато V и от там може да се минава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Има значение и колко голям е наклонът и доколко и самото покритие ще задържа сняг. Щото това е основната тежест. С метални профили нямам опит. Може да потърсите съвет от конструктор.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Наклонът е добре, поне на око, и е близък до посочената от мен изпитана конструкция. Но: забравих да уточня, че горната рамка е хоризонтална и оформящите наклона подпори се подпират на успоредни хоризонтални отдолу чрез ферма, т.е. наклонени свързващи парчета. Ферма се прави с цел разпределяне на силите при минимум харчене на материал (някой инженер ще ме бие по врата за такова обяснение!).

А бе задачката е за студент завършил втори курс. По-трудно е да определиш какво се иска, защото от сняг до сняг има поне десетократна разлика, а като добавиш и неизвестния вятър...

Покритието на въпросния навес е само от 4мм гофриран поликарбонат и точно там щеше да е слабото място, ако не беше огънат дъгообразно. При плосък: повече поддържащи шини и болтчета, ама защо не го огънеш - повече "въздух", пък и вятърът ще атакува по-неравномерно. Естествено, че хоризонтална част не трябва да има за да не държи сняг.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 5 часа, РозмариН написа:

Привет, тук също има доста калкулатори, не съм сигурна, че откривам точно търсения, но има за арматура? Вижте, може да си намерите нещо полезно:

http://www.zhitov.ru/bg/

Дано се намеси някой от господата, които разбират с по-добри идеи!

Иначе може би може да се пита в https://forum.napravisam.bg/, не ми се вярва да не е засегнато нещо подобно като тема.

Успех!

Благодаря! Добре, че са дамите, щото господата нещо спят! :grin:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

Наклонът е добре, поне на око, и е близък до посочената от мен изпитана конструкция. Но: забравих да уточня, че горната рамка е хоризонтална и оформящите наклона подпори се подпират на успоредни хоризонтални отдолу чрез ферма, т.е. наклонени свързващи парчета. Ферма се прави с цел разпределяне на силите при минимум харчене на материал (някой инженер ще ме бие по врата за такова обяснение!).

А бе задачката е за студент завършил втори курс. По-трудно е да определиш какво се иска, защото от сняг до сняг има поне десетократна разлика, а като добавиш и неизвестния вятър...

Покритието на въпросния навес е само от 4мм гофриран поликарбонат и точно там щеше да е слабото място, ако не беше огънат дъгообразно. При плосък: повече поддържащи шини и болтчета, ама защо не го огънеш - повече "въздух", пък и вятърът ще атакува по-неравномерно. Естествено, че хоризонтална част не трябва да има за да не държи сняг.

Благодаря много! Знам какво е ферма, обаче малко трудно си я представям тая -дали не можеш да я драснеш -дори на лист с химикал и да я снимаш после?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 1 час, Славянски написа:

Има значение и колко голям е наклонът и доколко и самото покритие ще задържа сняг. Щото това е основната тежест. С метални профили нямам опит. Може да потърсите съвет от конструктор.

По форумите твърдат, че 8 градусовия наклон е оптимален. А натоварването от сняг е около 180 кг/м/за Пернишко/.Не мога да разбера защо има толкова калкулатори за дърво, ама за метал нещо не откривам подходящ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 1 час, viktoriay написа:

.....Не мога да разбера защо има толкова калкулатори за дърво, ама за метал нещо не откривам подходящ?

Щото с дърво работят предимно любители, писъкът на модата е, а за метал обикновено ти трябва майстор, пък и е много по-лесно да го презапасиш.

Настъпи ме по мързела и криво-ляво надрасках нещо:

 KONSTR-1.jpg.7aa6c6285f2ed620f14848960bcf0b15.jpg

Червеното е основната констукция и сега виждам, че не съм нарисувал подпорките в ъглите! За по-красиво може да ги направиш сводести (прави профили близо до ъгъла + дъгообразна шина/арматура по цялата дължина).

После със синьо добавих профилите образуващи наклона, със светло-синьо допълнителните укрепващи профили, със синьо-зелено фермата и накрая със зелено решетката за поликарбоната от шина. Не е спазено по-долният материал да не се вижда!

Всичко е "на око", колкото да разбереш идеята.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 час, viktoriay написа:

Не мога да разбера защо има толкова калкулатори за дърво, ама за метал нещо не откривам подходящ?

Напира ли, напира в мен въпросът - защо метал предпочиташ ти,

не е ли по-добро дървото за уюта под навеса, който ще измайсториш ти? :D

Сега шегата настрана, но ако нямаш наличен метален материал, а тепърва ще купуваш, защо действително не се насочиш към дървения материал? Когато се намаже добре с масло дървото, след което на няколко години се поддържа (металът също изисква поддръжка), може да изкара и 100 години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Миленка® , дървото отдавна не е каквото беше, едно време каква дървесина имаше! :) Не е майтап, за съжаление. А ако му се прииска - винаги може да го облицова...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 6 минути, Лозето ме наби! написа:

Миленка® , дървото отдавна не е каквото беше, едно време каква дървесина имаше! :) Не е майтап, за съжаление. А ако му се прииска - винаги може да го облицова...

:D И що му е да прави двойна работа 

извинявам се за спама 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 3 часа, Лозето ме наби! написа:

Щото с дърво работят предимно любители, писъкът на модата е, а за метал обикновено ти трябва майстор, пък и е много по-лесно да го презапасиш.

Настъпи ме по мързела и криво-ляво надрасках нещо:

 KONSTR-1.jpg.7aa6c6285f2ed620f14848960bcf0b15.jpg

Червеното е основната констукция и сега виждам, че не съм нарисувал подпорките в ъглите! За по-красиво може да ги направиш сводести (прави профили близо до ъгъла + дъгообразна шина/арматура по цялата дължина).

После със синьо добавих профилите образуващи наклона, със светло-синьо допълнителните укрепващи профили, със синьо-зелено фермата и накрая със зелено решетката за поликарбоната от шина. Не е спазено по-долният материал да не се вижда!

Всичко е "на око", колкото да разбереш идеята.

 

преди 3 часа, Миленка® написа:

:D И що му е да прави двойна работа 

извинявам се за спама 

 

преди 3 часа, Миленка® написа:

Напира ли, напира в мен въпросът - защо метал предпочиташ ти,

не е ли по-добро дървото за уюта под навеса, който ще измайсториш ти? :D

Сега шегата настрана, но ако нямаш наличен метален материал, а тепърва ще купуваш, защо действително не се насочиш към дървения материал? Когато се намаже добре с масло дървото, след което на няколко години се поддържа (металът също изисква поддръжка), може да изкара и 100 години.

До нас направиха магазин с дебели дървени подпори, които са обработени уж срещу влага, но след първата зима изглеждаха направо мизерно.И лакът го нямаше, и дървесината изглеждаше захабена. Та затова ми се струва по-удачно да е от желязо-поддръжката е по-лесна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 3 часа, Лозето ме наби! написа:

Щото с дърво работят предимно любители, писъкът на модата е, а за метал обикновено ти трябва майстор, пък и е много по-лесно да го презапасиш.

Настъпи ме по мързела и криво-ляво надрасках нещо:

 KONSTR-1.jpg.7aa6c6285f2ed620f14848960bcf0b15.jpg

Червеното е основната констукция и сега виждам, че не съм нарисувал подпорките в ъглите! За по-красиво може да ги направиш сводести (прави профили близо до ъгъла + дъгообразна шина/арматура по цялата дължина).

После със синьо добавих профилите образуващи наклона, със светло-синьо допълнителните укрепващи профили, със синьо-зелено фермата и накрая със зелено решетката за поликарбоната от шина. Не е спазено по-долният материал да не се вижда!

Всичко е "на око", колкото да разбереш идеята.

Аха, ясно! :grin: Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay
преди 4 часа, Лозето ме наби! написа:

Щото с дърво работят предимно любители, писъкът на модата е, а за метал обикновено ти трябва майстор, пък и е много по-лесно да го презапасиш.

Настъпи ме по мързела и криво-ляво надрасках нещо:

 KONSTR-1.jpg.7aa6c6285f2ed620f14848960bcf0b15.jpg

Червеното е основната констукция и сега виждам, че не съм нарисувал подпорките в ъглите! За по-красиво може да ги направиш сводести (прави профили близо до ъгъла + дъгообразна шина/арматура по цялата дължина).

После със синьо добавих профилите образуващи наклона, със светло-синьо допълнителните укрепващи профили, със синьо-зелено фермата и накрая със зелено решетката за поликарбоната от шина. Не е спазено по-долният материал да не се вижда!

Всичко е "на око", колкото да разбереш идеята.

Чудя се ще издържи ли покритие от битумни керемиди  ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Според мен на натиск надолу е доста запасено и битумните керемиди не са тежки, ако са това, което си мисля: листов материал напоен с битум и напръскан с пясък. Но тогава ще иска подложка отдолу, поне УСБ (май така му се викаше на плоскостта от едри дървени частици). Пък и можеш да удебелиш някои натоварени профили. Отдолу нали ще е бетон, да не поддаде основата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

   Осб. По памет - преди време се срути една тераса някъде в бг, остъклена с конструкция от винкел тройка...някъде около 6 или 8 вертикала напречно свързани пак със същия размер...горната тераса беше с тегло около два тона, просто майсторите почнали да режат винкела, а той е държал тежестта. Проблем може да е само страничното носене и се предполага да е хванато на високи точки за основната сграда.Щом е проектирано отзад да е с три колони, значи ще е хванато за бунгалото. Начин на хващане? Ако е дървено...ако е тухли и бетон? Една колона вертикална ли е на натиск, може единствено да потъне в земята, същото важи и за свързана конструкция. Височината на козирката има значение, колкото по-високо, толкова повече странични сили и съответно дебелина на носещ стълб. 

Доста неща за мислене.

С приятели сме правили конструкция за едноетажни помещения от П - образно желязо дванайска, от две се прави квадрат до 2.80м, същото е за свързването на ниво таван. После се зида, пълни и т.н. Навеса предполагам е с по-малко натоварване, или трябва свързващи звена на носещите крака на не пречеща височина, или по - голям размер.

Оребряването на ската на цветната картинка е добре. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване