Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Белутов

Подпорна стена от бетони блокове .

Recommended Posts

Белутов

Здравейте в началото на лятото се захванахме с изграждането на подпорна стена от бетонни блокчета.Харесахме блокчета намерихме фирма производител ,разбрахме се за цена и дадахме аванс.Да ама не започна се едно страшно чакане около месец днес ще дойдем ,в сряда ще дойдем в събота ще дойдем .Близо месец никой не дойде.Човека фирмаджия хвалеше майстор дета бил стращен с него работел показваше ми хубави огради.Накрая дойде но не с прехваления майстор а с трима души от ромски произход .За една седмица направиха нещо като кофраж .Сложиха желязото и от 3 дни ги няма.Предполагам ,за да продалжат ще искат още пари ,но аз вече мисля ,че тези хора няма да направят нищо хубаво.За пръв път виждам толкова не сериозна работа.Тук гледах хора които правят такива подпорни стени и огради.Може ли да ме насочите към някой !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

С майстори не мога да помогна, освен с някой друг съвет - С цигани работа да си нямаш и пари, никога напред.

Колко висока е подпорната стена и колко пръст ще подпира на височина? Ако няма по-широка основа, която да влиза навътре в мястото, от което ще подпира, не знам как ще стане. Също така, ако е циментови блокчета, веротяно ще трябва в тях да слагат железа и да се налива бетон през тях. Нещо като колони да се получи. Отгоре да се завърши с пояс. Като ако е много висока стената - няколко пояса.

Един кубик бетон с транспорта е около 100 лв. Да не излезе накрая, че е било по-евтино да се излее с бетон цялата подпорна стена, вместо да се купуват блокчета. Да се плаща на майстори да ги зидат, та пояси...

При всички случаи, когато се прави подпорна стена, трябва да се сметне. Не само от височината й, а и каква пръст ще има. Колко тежка, плътна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 5 часа, Белутов написа:

Тук гледах хора които правят такива подпорни стени и огради.Може ли да ме насочите към някой !

Е как да те насочи човек, като не си писал къде трябва да се изгражда подпорната стена? Ако си във Видин, няма как някой от Варна да препоръча фирма. 

Опасно е да се изгражда подобно съоръжение урболежката - аз бих се консултирала със специализирана фирма и не бих се доверила ей тъй на ГошУ и ПешУ, защото един ден тази подпорна стена може да се сгромоляса върху децата ми или върху гости. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

В разгара на сезона всички сериозни майстори са заети и да намериш свободен е мисия невъзможна. То и затова са пратили несериозници. Предвид че на подпорна стена едва ли се търси кой знае каква естетика, само трябва някой проектант с акъла си да направи сметките и проект, изграждането може да го прави всеки с две здрави ръце, отвес и нивелир. Малко се усложнява от това, че вече нещо е направено донякъде, но на място проектанта ще го прецени. Във връзка с написаното от Миленка е добре се предвиди ефективно отводняване на терена отгоре и подходяща растителност там - без големи корени, тъй като това са факторите, които лесно могат да компрометират дори добре изградена стена. Предполагам се досещате, че стената е добре да се вдигне и над нивото на терена, за да се намалят до минимум зимно-пролетните размразявания/замръзвания, които ще атакуват връзките между блокчетата. Присъединявам се към съвета за монолитна стена от бетон.

Предполагам, че щом си тръгнал по пътя със страшния майстор, закона си го таковал, разбираш ме нали, но правно това все пак си остава строеж по ЗУТ, за който е добре да спазиш законовата процедура, в по-късен момент ще оцениш ползите от това, ако стената граничи с чужд имот.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Майстори не мога да ти препоръчам, но нашите стенички са малки и си ги наредих сам, без подложка бетон, армировка и тн. На Реликс Вибро блокчетата. Пълни с чакъл без най-горните, където сложих пръст. Помисли дали да не го направиш сам. Като референция ми се ще да кажа, че аз не съм майстор. 40+ съм. До скоро нямах ни отвертка, ни клещи, ни чук. Предната седмица лях бетон. Та така то... не е сложно, даже не е и трудно, само е времеемко.

IMG_20201102_121745.jpg

@Гого по шопско бетонът е 120 лв кубика без транспорта. Помпата е 200, а на улей, поне 70.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Белутов
На 16.08.2021 г. at 14:57, Боби Димитров написа:

Майстори не мога да ти препоръчам, но нашите стенички са малки и си ги наредих сам, без подложка бетон, армировка и тн. На Реликс Вибро блокчетата. Пълни с чакъл без най-горните, където сложих пръст. Помисли дали да не го направиш сам. Като референция ми се ще да кажа, че аз не съм майстор. 40+ съм. До скоро нямах ни отвертка, ни клещи, ни чук. Предната седмица лях бетон. Та така то... не е сложно, даже не е и трудно, само е времеемко.

IMG_20201102_121745.jpg

@Гого по шопско бетонът е 120 лв кубика без транспорта. Помпата е 200, а на улей, поне 70.

Супер е станало ,точно такова нещо искам на височина 1.50м.Иначе майстори за София търся :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Белутов

Фундамента е излят ,все още търся човек да го нареди .При мен е малко по слажно ,че имам един външен ъгъл.

Имам Г образна чупка и ще трябва да се режат.

20210924_143400.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Рязането не е трудно, флекс с диамантина, прорязваш до някъде, подлагаш на греда и го тупнеш с гумен чук и се чупи доста право. За външен ъгъл мисля само долу двете "крачета" се режеха.

При мен фундамент нямаше. Трамбована от багера пръст, после отгоре 10 см филц нивелиран и върху него редих директно, а при реденето и пълних вътре с още филц. Гледам имаш 4 палета, моите бяха 3. При подготвен терен, работата ми отне 1 ден, вярно от тъмно до тъмно и после 10 дни бях размазан, хем имах помощ от бобкат за пренасянето на 100 метра на тия 4 тона, макар че на ръка ги товарих в кофата и свалях.

Тук много плава при крайна суша и влага и ако ще правя фундамент, трябва да бия поне 60 см надолу стена, което щеше да лапне хиляди, особено с новите цени на бетон и помпи и железа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Белутов
На 27.09.2021 г. at 21:51, Боби Димитров написа:

Рязането не е трудно, флекс с диамантина, прорязваш до някъде, подлагаш на греда и го тупнеш с гумен чук и се чупи доста право. За външен ъгъл мисля само долу двете "крачета" се режеха.

При мен фундамент нямаше. Трамбована от багера пръст, после отгоре 10 см филц нивелиран и върху него редих директно, а при реденето и пълних вътре с още филц. Гледам имаш 4 палета, моите бяха 3. При подготвен терен, работата ми отне 1 ден, вярно от тъмно до тъмно и после 10 дни бях размазан, хем имах помощ от бобкат за пренасянето на 100 метра на тия 4 тона, макар че на ръка ги товарих в кофата и свалях.

Тук много плава при крайна суша и влага и ако ще правя фундамент, трябва да бия поне 60 см надолу стена, което щеше да лапне хиляди, особено с новите цени на бетон и помпи и железа.

Направихме фундамент ние отзад зад стената и дренажна тръба ще слагам .18 линейни метра ще е по 6 реда ,имам 8 палета общо .Сега се чудя казаха ми че трябва да залепят първия ред за фундамента и да ги напълнят с цимент и нагоре само редене и пълнене с филц.Вие нали не сте ги зидали ,а само сте ги редили .

20210916_081248.jpg

20210916_081238.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Принципно по-солидното изпълнение винаги ще е по-солидно. Но при нас имаше недостиг на 1) пари 2) време 3) изпълнители, така че реално го направих по най-лесния начин възможен.

Като предварително говорих с Реликс Вибро, където ми обясниха, че за по-високи и стръмни скатове с натоварване препоръчват дебела арматура от горе до долу + пълнене с бетон, за по-малки натоварвания само трамбован чакъл с пачи крак, а в моя случай, само 3 и 4 блокчета и без особено натоварване, може и само насипан чакъл и дори блокче 0 градуса. Ако си взел блокче 12 градуса, само наклона ще ти държи сериозно повече, заради различния ъгъл на зацепване.

За дренажната тръба отзад и дренажен камък е добре при места със сериозна влага и задържане, при нас няма такъв проблем, защото зад стената на 2 метра е дупката на Graf-a, която е над 30 кубика дренажен камък.

62dd10437fb722dde4e127aec18ec4354846a1f0

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Lachezar Kostov

При мен дойдоха "майстори" и стената е почти паднала, та прочетох как се прави. В youtube има доста видеа и препоръчвам да се погледне , за да не се страда после. Та с две думи :

  1. Прави се изкоп за поне 30 см фракция. Фракцията е с размер - 2-3 см. Изкопът трябва да предвижда едно блокче да е напълно покрито от пръст. Зад блокчето се оставя място за поне 40 см фракция.
  2. Фракцията се нивелира и трамбова с трамбовка. 
  3. Реди се първия ред с блокчета, като блокчетата се набиват с гумен чук, за да са идеално равни в двете посоки. Зад тях се полага дренажната тръба. Между блокчетата и фракцията, не се поставя никаква мембрана. Целта е водата свободно да преминава по дренажа надолу и ако е нужно през самата стена.
  4. След като се сложи първия ред, се пълни с фракция, не с пръст. На всеки ред, фракцията зад блокчетата се трамбова.
  5.  Ако стената е по-висока от 4 реда , през два реда се слага геомрежа, която е застъпена от бокчетата. Внимавайте, геомрежата има посока в повечето случай. Тази мрежа е грубо казано с дължината на височината на станата. Получава се така, че геомрежата и триенето и от трамбованата почвата, която я застъпва укрепват стената. (Нали не мислите, че целия бетон и арматура магичеси се махат и се поставят едни кухи блокчета, които държът всичко :) ). В общи линии, дължината на тази геомрежа определя какво натоварване ще издържи стената.
  6. Последния ред се запълва отзад с пръст.
  7. Този вид гравитачна подпорна стена не търпи дървета , защото корените я деформират с времето.

Всички тези измислици с бетона, са побългарени варианти за по-лесно, евтино на пръв поглед решение. Ето каналът да едни хора, които с това се занимават : https://www.youtube.com/watch?v=f9ziFv6Q-6k 

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошъл Лъчо и благодаря за информацията :) На практика повтаря в текстов вид илюстрацията от миналата година, което е добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване