Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Marangoza

Вредители по овошките

Recommended Posts

Marangoza

Има тема за болестите по овошките, но няма такава за вредителите, а те са доста.Нека да споделяме личен опит в борбата с тези гадинки.

Имам ябълка ”Стар кримсон”,която е на доста години.Върху нея правих първите си опити за присаждане на ”спяща пъпка”,повечето успешни и сега тя ражда 4 или 5 други сорта.Но...дали от експериментите, започна да боледува.Първо я нападна Калифорнийската щитоносна въшка.Успях да я преборя със зимно пръскане с Акарзин и стъргане на клоните с месингова телена четка.После кората в основата почна да съхне.

IMG_20210917_165100.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Разчоплих кората по-надълбоко и открих червеи корояди - 9 бройки извадих. Срязах един изсъхнал клон и открих вътре в дупката тази умряла гадина.

IMG_20210917_095729.jpg

 

IMG_20210917_101917.jpg

IMG_20210917_170803.jpg

Редактирано от Marangoza
Допълнение на информацията

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Тъкмо бях почнал да ти отговарям. Щитоносната въшка няма общо с присаждането, но твърде вероятно с някой близък мравуняк - щом ми се появи по орехите...

За по-малко от година загубих две ценни дръвчета заради корояди, тук-там гледам изсъхнали клони по стари дървета. Някаква нова напаст ни е дошла.

Редакция Ей тук друг описва същото като с моята круша, но при мен чичко Кълвач вече ми беше помогнал 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Разглеждал съм темата. Аз продължавам с човъркането под кората,после ще замажа рамите и се надявам да спася ябълката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Какво може да ми е нападнало ябълката ?

ITb4q4I.png

3niozB6.png

Отрязах този клон до стеблото. С какво мога да го напръскам или изобщо мога ли да го спася ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nela62

Според мен най-добре е да го отрежеш от нулата. Не разбирам от овошки, но мисля, че това няма спасение.

И друго искам да споделя. Преди дни четох за пояси по дръвчетата против вредители. Вие срещали ли сте нещо по този въпрос или да сте прилагали някакви такива нестандартни идеи? Аз възнамерявам да пробвам, защото не искам да пръскам с нищо, а миналата година черешите (2 дръвчета) и една праскова бяха отрупани с листни въшки и по никое време им рязах по 30-40 см от връхните клони.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Vency Georgiev Според мен не е излишно да пробваш с хирургия, яко пръскане и замазване - все пак отрастването на такава овошка иска доста години. Липсата на кора се дължи на кълвач, вижда се една личинка но не съм спец да кажа дали тя е причина или следствие.

За борба потърси из агро-форумите, тук няма да получиш адекватен отговор. По-добре две години да не ядеш ябълките, но да спасиш дръвчето.

Подразбира се, че на мъртвата тъкан трябва да организираш клада. Кайсията, която изсъхна в края на лятото, не съм я рязал защото кълвачите я посещават редовно и се надявам да я почистят и да стане за огрев.. Между другото е на подложка от слива която изведнъж тръгна да избива по-миналото лято, явно гадта унищожава постепенно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Това си е дървояд,кълвача е следствие-търси си червея. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Vency Georgiev В дървото има ларви, може да е дървояд, може да е друго. Кълвачът е само в помощ, показва ти симптома на проблема. Вероятно яденето почва долу от основното стъбло. Щом си отрязал наяденото, виж дали надолу продължава тунел/канал към ствола. Виждам, че има и здрав клон, демек не е мега драма.

За пръскане и прочее, ако мислиш, че с нещо ще оправиш нещата, лъжеш се. Ще тровиш някоя година и после ще снесе пак яйце бубата и какво? Давай солидна подновяваща резитба и формирай короната и така. Чел съм бая, говорил съм с овощари... спринцовки с отрови, дълбока оран с пръскане, гранулирани отрови в почвата, течни отрови в сезона... Мога да ти говоря, но защо, не сме на правилното място. Самото мислене, че при проблем веднага трябва да се пръска с нещо, това рядко е правилното отношение. Не че аз не пръскам с нийм понякога, или суроватка и йод, но нали, това можеш да го ядеш дет се вика.

@nela62 Пояси? Моля уточни? Има примамки лепящи за различните летящи насекоми, но това няма да ти помогне с листните въшки.

@Лозето ме наби! Подбери си издънки и си сложи 4-5 калема от различни сортове и си в играта. Ще излезе, че "вредителят" ти е направил услуга - храна за екосистемата, дърва за огрев, мощни подложки... ;)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

@Боби Димитров Да, като разръчках кората и излезнаха ларвите. Но за съжаление наяденото продължава надолу  по ствола. Има още 2 резклонения уж здрави. 
Що орежа малко сериозно, и без това е станала голяма короната и не ми харесва. Ако оцелее тази година оцелее. То и мястото и не е много там където е сега, та ..

Благодаря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 2 часа, nela62 написа:

За това виж на @Nevil опита.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Чудя се к'во ши стане ако на заграждението отдолу се пръсне малко спрей-смазка, може и силиконов. Преди полагането му, разбира се.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А какви са въпросните ларви по твоя преценка, @Vency Georgiev?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Vency Georgiev

Рибарски.. хаха. Никаква идея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Днес огледах оголеното от кълвачи на изсъхналата кайсия: цялата е на дупки от дървояди като във старо сухо дърво, т.е. ситнички. Възможно е това да е вторична "инфекция", ама кога свариха?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza
преди 20 часа, Vency Georgiev написа:

Рибарски.. хаха. Никаква идея.

Де да бяха рибарски...! Лакоми ларви на корояд,а короядите се оказаха много видове.И усещат по някакъв начин болните овошки и ги нападат.Миналото лято тази праскова започна да свива листа и днес видях какво е останало от нея.

IMG_20220226_113527.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имам брекина, посадена преди 3-4 години. Растеше добре, но тази пролет след разлистването (което ми се стори късно) и след леката слана края на миналия месец (тя тогава още не беше отворила листата), листата й стоят клюмнали. Мислех, че може да е от многото дъжд, или от много слънце... Оправи се за кратко, но пак в последните два-три дни са клюмнали новите клонки.

Разкопах да видя нещо да не яде корена. Имаше къртичи тунели, но твърде плитко, за да оказват влияние според мен. Дръвчето е 4-5 см дебело долу. Ларви не намерих в по-горните корени.

И се чудя какво става. По всичко личи, че дръвчето си отива. Което е странно предвид, че е горско дърво. Трябваше да е кораво... Не е било наводнено. Дъждът наистина беше много, но чак пък толкова?

Какво бих могъл да направя?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

@Славянски В двора имахме офика с диаметър на дънера около15 см, която се затри така. Увехна някак пролетта. На височина метър от земята имаше едва видимо петно, при натиск се оказа меко и като махнахме кората се отвори изгризано доста голямо пространство, почти пещера.Не знам какво яде така, може би ларва на медна/черна златка? Офиката беше от разсадник.

А преди 3 години една от ябълките в селската градина изостана с разлистването и при вглеждане отблизо се виждаха множество малки дупчици (като от дебела игла) от които се сипеше дървесина на прах. Тогава звънях в Овощарския институт да питам и те казаха че е нещо от сорта : https://en.wikipedia.org/wiki/Xylosandrus_germanus . Били много видове тези бръмбарчета. Казаха да отрежа и изгоря дръвчето.

Разгледай по-внимателно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мерси, ще огледам по-внимателно на светло. Не се бях замислял за проблем в стъблото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване