Храбрият Шивач

Иглолистни за ядки?

9 мнения в тази тема

Здравейте приятели,

Харесхме идеята да направим малко кътче с иглолистни растения, чиито ядки да са достатъчно големи, за да си струва труда да се събират и ядат. Ето списък на някои видове, които са достойни за изпълнението на тази задача. Информацията е взета от tcpermaculture.com. Оставям имената на видовете, не мога да преведа от английски език. :)

"Видове: Съществуват над 115 разновидности бор, но само около 20 от тях се използват за производство на ядки.. Отдолу са изброени 16 разновидност, като най-важните от тях(най-едри ядки, най-висок добив, най-лесно намирани за засаждане и т.н.) са удебелени:

• Chinese White Pine (Pinus armandii) – Азия
  • Lacebark Pine (Pinus bungeana) – Азия
  • Swiss Pine (Pinus cembra)
  • Mexican Pinyon, Mexican Pine Nut, Mexican Stone Pine (Pinus cembroides)
  • Coulter Pine (Pinus coulteri)
  • Colorado Pinion/Pinyon/Piñon, Rocky Mountain Piñon (Pinus edulis)
  • Chilgoza Pine (Pinus gerardiana) – Азия (западни Хималаи)
  • Korean Nut Pine, Chinese Nut Pine (Pinus koraiensis)
  • Sugar Pine (Pinus lambertiana) – Северна Америка
  • Single-leaf Pinyon (Pinus monophylla) – North America
  • Italian Stone Pine, Umbrella Pine, Parasol Pine (Pinus pinea)
  • Siberian Dwarf Pine (Pinus pumila) – Азия
  • Parry Pinyon (Pinus quadrifolia) – Северна Америка
  • Gray Pine (Pinus sabineana) – Северна Америка
  • Siberian Pine (Pinus sibirica) – Азия
  • Torrey Pine (Pinus torreyana) – Северна Америка

Главна ползи:

• Ядливи Ядки – сурови или печени. Смятат се за деликатес в целия свят!
  • Масло
  • Брашно – Sсемената могат да бъдат изсушени и смелени на брашно; най-добре става като се смесят със зърнени брашна.
  • Ядливи шишарки – младите, много малки шишарки могат да бъдат сготвени и смленис на прах, която може да се използва като подправка или добавка към брашното. Ако шишарката е достатъчно голяма, сърцевината става за ядене след сготвянето.
  • Ядлива вътрешна кора – сготвена. Може да се нареж. Може да се изсуши и стрие на прах/брашно и да се използва в брашнени смески за печене.
  • Дървесина – гориво, стълбове, ограда, дърводелство, мебели, и т. н.

Вторични ползи:

• Декоративно растение
  • Ветрозащитен вид - това растение може да е използва да спре или пречупи пътя на вятъра.
  • Скеле за лози – От боровете става страхотно скеле за пълзящи растения, които могат да растат в уникалните почвени условия създадени от боровите иглички. Боровото дърво не дава плод всяка година и шишарките често се събират на ръка, така че растенията под него би трябвало да виреят добре. Също така, понеже на много борови им трябват няколко години да достигнат до плододаване, пълзящо растение с кратук живот може да расте на съзряващия бор за няколко години при желание. 
  • Чаено растение – Младите иглички могат да бъдат запарени в гореща вода. Такъв чай е с високо съдържание на витамини А и С..
  • Подслон за диви животни – предимно птици и малки бозайници.
  • Източник на прехрана за диви животни – много животни биха се прехранвали със семената и плодовете на дъреото, специално птици и малки бозайници.
  • Сухоиздържливо растение – Боровите понасят засушаване след като са се установили, което се дължи от части на техния дълбок корен.
  • Природна зелена боя се прави от игличките."

Някой ако има опит в отглеждането на такива растения, моля да сподели. Също така полезна информация би била развъдник, от който може да се закупи посадъчен материал. Идеята ни за сега е да ги комбинираме с боровинки.

Гого, Sid и Антоанета харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, тази пролет се сдобих със семена от няколко от видовете, но е късно да се сеят сега, защото изискват няколко месеца стратификация. Все пак съм сложил няколко за проба, но масата ще се сее другата пролет, след като е престолята на топло/студено/влажно определено време. Изключително важни растения, ще се радвам да ги гледам как растат...

Надявам се, че след 2 години, ако всичко върви както трябва, ще мога да предложа и разсад :) За момента може би BalkEP да имат някое коренче корейски бор, питай.

:)

Irina Antonova и Храбрият Шивач харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, и на мен ми беше дошла подобна идея преди няколко месеца и си бях набелязал Pinus koraiensis, който у нас е познат като корейски или манджурски бор. Обаче още съм само на етап идея :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този корейски бор, колко години след покълване на семката се очаква да почнеш да береш? 10? 50? 100? И ясно ли е добивът на дърво колко е? Търсих данни, но нещо много мъгляви са цифрите, или за големи площи...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето информация за вида от Plants for future

"Pinus koraiensis е вечно зелено дърво растящо до 20 метра със средна скорост.
Вирее до UK зона 3. Нови листа се развиват януари, цъфти през май, семената зреят през септември. Цветовете са еднополови (индивидуалните цветове са или мъжки, или женски, но двата пола могат да бъдат намерени на едно растение) и се опрашват от вятъра. Растението не се самоопрашва.

USDA hardiness zone : 4-7

Подходящо за: леки (песъчливи) и средни (тинести) почви, предпочита добре отичащи се почви и може да расте в бедни такива. Подходяща киселинност (рН): кисели и неутрални почви. Не може да расте в сянка. Предпочита суха или леко влажна почва и добре понася засушавания."

Простете ако има неточности в превода.

На този линк може да намерите повече информация за отглеждането на кедрови дървета за ядки, както и информация за някои от видовете. Там видях за Pinus koreanesis, че започва да образува шишарки на възраст между 5 и 7 години.

Sid хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Асене, преди 1 месец засадих Italian Stone Pine, Umbrella Pine, Parasol Pine (Pinus pinea), нарочно взех по голямо растение, защото ме беше страх, че младо може и да не оцелее на студа. Все пак в Италия е доста по мека заимата. Дръвчета може да се намерят в palmi.bg, имат на различна възраст/размер и поносими цени. Като цяло иглолистните са доста по-скъпи, в сравнение с овошките. Пак от там взех и един Cedrus libani, който засега май не се чувства много добре, но се надявам да се хване. Други иглолистни не съм садил, но ще следя темата, защото и мен ме интересува.

Асен Рупчев хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитах се да допълня в списъка на Храбрия шивач няколко растения, както и българските им имена (доколкото ги намерих):

Chinese White Pine (Pinus armandii) – Kитайски бял бор

Chilgoza Pine (Pinus gerardiana) – Чилгоза

Korean/Chinese Nut Pine (Pinus koraiensis) - Корейски/Манджурски бор

Sugar Pine (Pinus lambertiana) – Канадският захарен бор

Italian Stone Pine, Umbrella/Parasol Pine (Pinus pinea) - Пиния

Siberian Dwarf Pine/Japanese Stone Pine (Pinus pumila) – Кедров стланик

Siberian (stone) Pine (Pinus sibirica) или (Pinus cembra var. sibirica) – Сибирски кедров бор

Macedonian/Balkan Pine (Pinus peuce) - Бяла мура

Lacebark Pine (Pinus bungeana) – Азия

Coulter Pine (Pinus coulteri)

Southwestern white pine (Pinus Strobiformis) / Mexican White Pine – 

Swiss Pine (Pinus cembra) - Европейски/Швейцарски бор

Columnar Swiss Stone Pine / Arolla Pine (Pinus cembra ‘Stricta’)

Pinus Jeffreyi  - жълт бор, борът на Джефри 

Mexican Pinyon, Mexican Pine Nut, Mexican Stone Pine (Pinus cembroides) - Мексикански кедров бор

Pinus cembroides Var. orizabenzis или Pinus orizabenzis

Pinus cembroides var.edulis или Pinus edulis / Colorado Pinion/Pinyon/Piñon, Rocky Mountain Piñon

Pinus cembroides Var. monophylla /Single-leaf Pinyon (Pinus monophylla) – North America - вар. Мексикански бор /едноиглен бор,

Pinus cembroides var. remota, или Pinus remota; 

Pinus cembroides var. parryana – Pinus parriana

Parry Pinyon (Pinus quadrifolia) –

Gray Pine (Pinus sabiniana) – 

Torrey Pine (Pinus torreyana) –

Araucaria araucana - Чилийската араукария

Araucaria angustifolia / Parana pine / Brazilian pine / Brazilian monkey puzzle tree - Бразилската араукария

Ако някой проявява интерес може да се включи в общата поръчка за доставка на семена – първите 11 растения ги има налични - цените са под 2 евро за 5 до 10 семенца. Доставчика е проверен.

Ето линк: https://docs.google....#gid=1352356434

За всяко от растенията има подробен опис в сайта на http://www.omcseeds.com.

Обърнете внимание на климатичната зона (Hardiness zone). За България варира от 6 до 8 (в най-южните части)

Lyubsun хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Садил съм арукария,не стана нщо.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно е измръзнала. Чета за хора, които успяват да ги гледат надолу към Сандански и Ивайловград вече 6-7 години, по дворовете си. Аз моята я държа в саксия и не смея да я засадя навън. И без това се води бавно-растяща така че като цитрусите, от пролет до късна есен навън, а за зимата си я прибирам в къщи :)

Дават я до -17 С, но аз успешно убих няколко дървета на които даваха до -19 С/ -21 С, а при мен минимума за последните 2 год. е -17,8 С. Така че повече не се връзвам :)

Мога да се похваля, че Пинията успешно изкара доста сериозната зима и сега пуска нови иглички. Доста беше засъхнала и се бях притеснил за нея :)

Лозан хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.