Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ch Petrov

Октомврийски гъбинг

Recommended Posts

Venetka

На вилата щерката снима 2 вида

Тия за първа година ги виждаме там. Много такива има.

photo_2021-10-26_14-31-50.thumb.jpg.181ec4e0296df884539a3281d8163812.jpgphoto_2021-10-26_14-31-56.thumb.jpg.6520e2ef5a368f88cdb53b1829280d80.jpgphoto_2021-10-26_14-32-03.thumb.jpg.90dded0929ab13709d8d3a77ecab06c4.jpgphoto_2021-10-26_14-32-09.thumb.jpg.a7ac319ac0106339e06b97e9a869d9f0.jpg

Това ако не се лъжа е пърхутка или праханка и викат на село.

photo_2021-10-26_14-32-14.thumb.jpg.b7d3496bdc62f687d23c100e3e3d22f6.jpgphoto_2021-10-26_14-32-20.thumb.jpg.cbe6be16ee6e1173ca5f000a4d71bfac.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В последните дни на месеца... градски гъбинг.

photo_2021-10-29_14-06-13.thumb.jpg.f3f45d33f752e518346a13a29fdd9472.jpg

Довечера ще ги готвя. Проверете утре дали съм на линия..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 29.10.2021 г. at 14:07, Venetka написа:

В последните дни на месеца... градски гъбинг.

photo_2021-10-29_14-06-13.thumb.jpg.f3f45d33f752e518346a13a29fdd9472.jpg

Довечера ще ги готвя. Проверете утре дали съм на линия..

Не прилича на печура, пластинките не са тъмни. Наистина трябва да се внимава с тия  полски печурки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Продължавам да търся, кой да ми изпрати  стара манатарка и грибница( мицел)от рижика.( изкопана  заедно с почва) Рижика може да не праща, да го изяде собственик)) а само основанието на рижика. Нашата гора изцяло разкопана от трактори и камиони на дървосекачи.От гората вече не остана почти нищо. Сърцето ми се сви, като видях, какво безобразие стана . Голям кошмар!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@алина Това е сърнела, а не печурка. И отдавна са изядени.

Вчерашния гъбинг на ММ е отново сърнели, огромна торба. Скоро ще са значително по-малко като количество. Сушат се. Е, още не са съвсем изсушени, ама поне са по-сухи от вчера. Цялата къща ухае прекрасно на гъби. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
На 2.11.2021 г. at 10:38, алина написа:

Продължавам да търся, кой да ми изпрати  стара манатарка и грибница( мицел)от рижика.( изкопана  заедно с почва) Рижика може да не праща, да го изяде собственик)) а само основанието на рижика. 

Уважаема Алина, гъбите ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се развиват в симбиоза с някакво растение, няма как да съществуват самостоятелно. 

Рижиките обикновено са в симбиоза с иглолистни растения. Манатарките са в симбиоза с широколистни и с иглолистни растения.

Гъбата която виждаш над земята е една десетохилядна и дори стохилядна от гъбния организъм (това което ти наричаш грибница), който обхваща корените на растението около което съществува. Опитай да си представиш докъде биха могли да стигнат корените на дървото - надолу и встрани - дотам стига и гъбният организъм. 

Ако искаш да отглеждаш рижики - трябва да имаш в двора си бор и то МЕСТЕН, адаптиран към твоите условия, а не донесен току що от Рила. Ако около такова местно адаптирано иглолистно дърво попаднат спори от МЕСТНИ рижики (адаптирани към местните условия - почва, растителност, влажност, температурна динамика), то има някаква вероятност там под земята около корените да започне съществуване на гъбен организъм. След време - при подходящи условия - над земята около твоя бор може би ще се покажат рижики. Но това няма да стане по твое желание. Неслучайно някои миколози (микология - наука за гъбите) имат основания да говорят за прояви на разум от някои гъби при определени обстоятелства.

По-добре опитай с изкуствено отгледан мицел за печурки или кладници.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Имам колкото искаш иглолистни и бреза има. Искам да засея мицелите на манатарка и рижика.Ще опитам.Само някой да ми изпрати.Аз мога да платя и пари.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Още веднаж, Алина : гъбите са вироглави и растат когато и където Те решат, независимо, че в гъбарските книги пише друго.

Виж снимката :

IMG_20211104_164534.thumb.jpg.4f194cc39604a0e2f26d1883a373f6c0.jpg

Условията в гората уж са отлични за рижика и масловка, които могат да съществуват в симбиоза само с иглолистни растения. Обаче рижиките и масловките са избрали да растат само по ливадата почти на 10 м от края на гората. Значи дотам стигат корените на боровете.

Условията в ливадата уж са отлични за сърнели, печурки и чаладинки. Но сърнелите са избрали да растат само сред боровете. 

Тук е 1000 метра над морското равнище. Там където предполагам че са твоите борове и твоята бреза - там едва ли има повече от 100 метра над морето.

Ако имаш брези и борове и толкова искаш да опиташ да отглеждаш рижики и манатарки в твоя двор - разходи се в борови и брезови гори около вашия двор, с близки климатични и почвени особености - оттам трябва да търсиш и да намериш стари рижики и стари брезови манатарки, да ги разхвърляш около твоите дървета и да чакаш от спорите успешно да се създаде гъбен организъм, който да влезе в симбиоза с корените на твоите дървета . Кога и къде ще се покажат гъби над земята - това решава гъбният организъм, а не ти.

Дивите гъби не са като арпаджика. 

Ако ме поканиш - ако имам възможност -  мога да дойда там и да ти намеря рижики и масловки из боровите гори и брезови манатарки из брезовите гори  аклиматизирани към ТВОИТЕ условия. 

По принцип - от гледна точка на миколозите - шансовете ти да отгледаш принудително диви гъби в домашни условия са близки до 0.

Не 0,1 а 0,0000000001, дори по-малко 

Всякакви писаници в Интернет за домашно отгледани диви гъби са празно бръщолевене на нереализирани по друг начин мошеници или психично болни .

И ако все пак успееш - искай Нобелова награда.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Перфектен отговор и 100% одобрявам. Микориза ако не ясно какво е, добре е да стане ясно :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 8 часа, Ch Petrov написа:

Още веднаж, Алина : гъбите са вироглави и растат когато и където Те решат, независимо, че в гъбарските книги пише друго.

Виж снимката :

IMG_20211104_164534.thumb.jpg.4f194cc39604a0e2f26d1883a373f6c0.jpg

Условията в гората уж са отлични за рижика и масловка, които могат да съществуват в симбиоза само с иглолистни растения. Обаче рижиките и масловките са избрали да растат само по ливадата почти на 10 м от края на гората. Значи дотам стигат корените на боровете.

Условията в ливадата уж са отлични за сърнели, печурки и чаладинки. Но сърнелите са избрали да растат само сред боровете. 

Тук е 1000 метра над морското равнище. Там където предполагам че са твоите борове и твоята бреза - там едва ли има повече от 100 метра над морето.

Ако имаш брези и борове и толкова искаш да опиташ да отглеждаш рижики и манатарки в твоя двор - разходи се в борови и брезови гори около вашия двор, с близки климатични и почвени особености - оттам трябва да търсиш и да намериш стари рижики и стари брезови манатарки, да ги разхвърляш около твоите дървета и да чакаш от спорите успешно да се създаде гъбен организъм, който да влезе в симбиоза с корените на твоите дървета . Кога и къде ще се покажат гъби над земята - това решава гъбният организъм, а не ти.

Дивите гъби не са като арпаджика. 

Ако ме поканиш - ако имам възможност -  мога да дойда там и да ти намеря рижики и масловки из боровите гори и брезови манатарки из брезовите гори  аклиматизирани към ТВОИТЕ условия. 

По принцип - от гледна точка на миколозите - шансовете ти да отгледаш принудително диви гъби в домашни условия са близки до 0.

Не 0,1 а 0,0000000001, дори по-малко 

Всякакви писаници в Интернет за домашно отгледани диви гъби са празно бръщолевене на нереализирани по друг начин мошеници или психично болни .

И ако все пак успееш - искай Нобелова награда.

До нашето село горите са изсечени, и мицелите са разрушени от трактори и камиони на дървосекачите, оцеляли само сърнелите, не знам какви са им мицелите. Баба ми правеше редовно "булион" от  спорите на гъбите, поливаше  с него  под дърветата, наистина  бавно  растат мицелите, но но милионите спори успяват да намерят пътя. Сигурно ще изчакам, като се махнат дървосекачите от гората да потърся нещичко оцеляло..Гората изкупена е от бившата депутатка на ДПС Емел Етем Тошкова, тя вече живее в  Турция, а гората пусна под нож, по точно под бензинови резачки. Какви гъби, ? Даже животните напуснаха  гората, птици няма. Рев на трактори, резачки и викове на дървосекачи кой ще издържи? Всичко изсечено , изровено то колелата на трактори, дума да не става за гъбите. Интересно, че чадърчета продължават да растат между тук там между  счупените дървета. Събрах изгнилите чадърчета(сърнели) и хвърлих  на нашият участък. Няколко бройки сложих под кедърчета ми.Нищо принудително няма в това, че хвърлиш спорите на гъбите  под дървета. но предварително се прави разтвор от спорите , слага се и мая, престоява и после се полива  там, където има подходящи дървета. Искам да опитам все пак. Да се надяваш на гората вече знам, че ни си струва, ей такива депутатки,хазяйки на гората, подобни на Емел Етем,  ще я уничтожат,  и нито гъби, а и животните няма да има.  Селото ни над 353 м надморска височина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Здравей, Алина

Доколкото разбирам от твоя пост - в горите до вашето село са върлували бензинови резачки, после са изнесли изсечените дървета с трактори и големи камиони и са оставили "лунен" пейзаж.  Предполагам, че целта им е била само дървения материал - големите дървета. По-малките са останали. Корените също са в земята, мицелът си е там. 

Ако са изкоренявали дърветата - тогава промяната ще стане необратима, защото в този случай целта може би е била гората да бъде превърната в обработваема земеделска нива. Започне ли изравняване на земята, оране и засаждане - неминуемо ще последва торене с химикали и почвена обработка с антимикотични препарати. Тогава гарантирано настъпва края на гъбните организми.

Ако пейзажът си остане лунен - само след 2-3 години там ще избуят нови стебла по изсечените дървета, малките фиданки ще избуят нагоре и тогава ще искам непременно да видя това място, защото е възможно при подходящи климатични условия гъбите там да пощуреят, тъй като пространствата между малките дървета ще се огряват по-добре от слънцето. 

Предполагам, че сега там има много стърчащи от земята пънове, купища от по-малки изсечени клони и неприбрани отделни отрязани дървета. Разходи се в ранната пролет там - когато има влага след дъжд и след това грее няколко дни слънце. Гледай внимателно пъновете и падналите и неприбрани дървета - идеални местообитания на дива кладница. Струпаните на едно място малки и по-големи клони се наричат "клади". Според някои филолози може би оттам произлиза наименованието кладница.

На мен ми се случва всяка година да бера едни от най-хубавите гъби - булки - сред борова гора от високи 10-15 метрови борове. А булките задължително растат в симбиоза с дъб. Шах !! И когато започнах внимателно да се заглеждам в пространствата между боровете - виждам отделни малки храстчета дъб, високи от 20 до 50 см. Някога някой е решил да изсече дъбовата гора и да я залеси с борова.  Израсналите нависоко борове хвърлят сянка и пречат на дъбовите издънки да пораснат, допълнително развиват и мощна борова коренова система, но дъбовите корени са си там и са живи. Жив е и организма на гъбата булка.

Аз съм привърженик на схващането, че природата е непобедима.

Редактирано от Ch Petrov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

По нашенско изрязоха горите и оставиха дънерите. След някоя година почти всеки дънер пусна по 10-на вейки нагоре и стана непроходим храсталак. Според мои наблюдения в гъсталак гъби нЕма, дори да можеш да влезеш. Тук-там, по края на гората, има запазени искуствени насаждения от акация (салкъм) и там растат сърнелите, докато горските печурки искат дъб (меше), а такава гора вече няма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Есенно гъбаркане

966351116_1mna.thumb.JPG.0482e2233d476e9524be932485e4d6d3.JPG

276755380_2blb.thumb.JPG.c09f0f1319a1a33642ae960d00d24fc1.JPG

3_old_home_a.thumb.JPG.1180d1c0a92a05a92b81be1af8cac20c.JPG

4_mn_b.thumb.JPG.d903fbf2afd2ed4daaf98d80746299ed.JPG

5_bl_d.thumb.jpg.0a532ea4aea9d8a34b0086bb52bd23ef.jpg

1772178839_6panch.thumb.JPG.70c7f67b023de290f5d0f7176edb27bb.JPG

1033808424_7mne.thumb.jpg.1a7b6a3c3dad65f2adec5a3115d7b169.jpg

1523561325_8blc.thumb.JPG.45a1e9f64b8ce22562ea196f64f12403.JPG

9_mn_f.thumb.jpg.0b1b8ced027c757b0860ec0ccc0ff80b.jpg

734516421_10bla.thumb.JPG.76ee4c0c98e020ad52417886f052bc26.JPG

11_mn_c.thumb.jpg.c691d3bbe7fdc866c67cba61d61db339.jpg

12_mn_h.thumb.jpg.b9fef330cb53f4cfbea277c61e179a5b.jpg

 

“ .. La place Rouge était blanche .. “ пее Жилбер Беко

Днес побелял е връх Ботев – 2376 мнв

1095094787_15botev.thumb.JPG.761dab43179a37a1108c49b6b81a4efc.JPG

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Щом дори ние сложихме да се мариноват няколко буркана рижинки по твоята рецепта, вярвам си напълнил ремаркето с гъби :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Насьо

Сърнела или пантерка?

PXL_20220924_075958799.jpg

PXL_20220924_075958799.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
любопитко

Пантерка..

Ако чак така не можеш да ги различаваш по-добре не яж Сърнели...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Насьо
преди 2 минути, любопитко написа:

Пантерка..

Ако чак така не можеш да ги различаваш по-добре не яж Сърнели...

Никога не съм ял.Манатарки, пачи крак,булки,челядинки,майска гъба...пораснал съм с тях. Но не са научили за сърнели.

Между другото, ето снимка на манатарка,която странно се оцветява, когато се среже или притисне ламелата. Казвам странно, защото снимката е от Англия. Бера и ям от тях. В Родопите боровата есенна  манатарка леко оцветява в лилаво....но тук няма борови. 

PXL_20221021_110225897.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
любопитко

За гъби съвети не се дават,ма ако имаш съмнения просто не ги бери.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Насьо
преди 3 минути, любопитко написа:

Точно това е, благодаря! Значи е манатарка,но не 100% ва:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване