Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

rstanchev

Един българин в Словакия

Recommended Posts

rstanchev

Здравейте. Казвам се Румен и наскоро си купихме къща с малък двор близо до столицата на Словакия Братислава.

Израснал съм на село в България, но никога не съм се занимавал много много с градинарство, но сега ще ми се наложи и се надявам да науча полезни неща и хитринки тук. 
 

Градинката ни е много малка и декоративна, нямаме зеленчуци или овошки. Планираме догодина да разсъдим малко подправки (босилек и подобни). Все пак се надявам че ще намеря полезни съвети тук. 

F9833A01-9521-44F6-8C19-AFF2CA5242BA.jpeg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Браво! Я отсега скалъпи една лехичка, да речем край туите или на най-огряваното, и ръсни това-онова + лук. После ще допълня.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошъл Румене :) Есента е чудесен сезон за изкореняване на райграс и заменянето му с многогодишна храна. Аз съм леко радикален в тая посока, но тук ще срещнеш много разнородни мнения, което е супер, защото ще имаш богат избор :)

rbp1cuez3gw21.jpg

Но айде да кажем, малко по-подредено, да не се мръщят комшиите:

futurebeyond130_05.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rstanchev
На 19.10.2021 г. at 17:04, Лозето ме наби! написа:

Браво! Я отсега скалъпи една лехичка, да речем край туите или на най-огряваното, и ръсни това-онова + лук. После ще допълня.

Май засега само планираме да направим една лехичка с подправки - босилек, магданоз и подобни. Не ми се разваля тревичката засега ама ще видим. То има и по нея какво да се прави, че предишните собственици имаха куче и има петна без трева. :1_grinning:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rstanchev
На 19.10.2021 г. at 17:25, Боби Димитров написа:

Добре дошъл Румене :) Есента е чудесен сезон за изкореняване на райграс и заменянето му с многогодишна храна. Аз съм леко радикален в тая посока, но тук ще срещнеш много разнородни мнения, което е супер, защото ще имаш богат избор :)

rbp1cuez3gw21.jpg

Но айде да кажем, малко по-подредено, да не се мръщят комшиите:

futurebeyond130_05.jpg

Това всъщност изглежда доста добре. Трябва да обмисля ама и да се консултирам с жената, че да не се окаже, че ще трябва да си направя една лехичка в която да спя после :1_grinning:

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

А бе аз само обещах да пиша и после така не ми остана време, уж, пък междувременно се загуби ценно време. Не съм казал да махаш тревата, нито да ставаш зеленчукопроизводител, само за хобито и по края. Сега е моментът да намушкаш луковични цветя за напролет.

Босилекът ще си го сееш в саксийка на Първи март, да речем, и после може да го мушкаш като цвете из тревата - по 2-3 коренчета заедно. Междувременно може да си купиш и някоя мини-розичка, стига да намериш истинска такава (има едни готини пъстри), до напролет или ще изсъхнат или ще се оправят от "лекарствата".

Може да заголиш някое място за магданоз и целина, сеят се и сега: прекопаваш фино с някое инструментче и сееш много плитко. Добре е да ги завиваш с найлон, особено в замръзите. Препоръчвам къдрав магданоз!

Може да си избереш място за зеленчукова леха - да се огрява от слънцето и да е примерно метър ширина и колкото може дължина, с дъски по края ще е добре. Предполага се, че като махнеш тревата ще трябва да добавиш купешка пръст и естествен ("калифорнийски") тор, ама ги смеси и с нормална. От някой магазин си вземи парниче: пластмасови пръчки за дъги и найлон за покриване. Вътре може да ръснеш репички, марули, рукола и дори синап, да набучкаш дребен лук и чесън. Гледай марулите да са в средата, т.е. на най-високото, щото ще береш долните големи листа, а сърцевината да си расте. Лук/чесън се изрязват отгоре и се оставят да порастнат пак. На другото (без репичките) му се режат големите листа, вкл. калпавите, за да си расте.

Почвата трябва да е влажна, но не подгизнала. Заради тази подробност нямам зимен парник: няма ме и няма кой да полива, нито да открехва в топлите дни.

При малки размери е много забавно и разтоварващо, няма да съжаляваш!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване