Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

rstanchev

Грижа за лавандулата през зимата

Recommended Posts

rstanchev

Здравейте,

Имате ли някакви съвети как да се погрижа за лавандулово храстче в градината през зимата? Подрязъл съм всички цветове и изсъхнали издънки. Дали е необходимо по някакъв начин да "затворя храста" - да го стегна с и завия с нещо, за да не го вали снега или ако го оставя така е напълно достатъчно? 

Lavender1.jpg

Lavender2.jpg

Lavender3.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Здравейте.

Видимо храстчето е доста старо. Може да го овържете да не се "разчепати" от евентуален тежък сняг. Ако бях на ваше място пролетта щях да помисля за подновяване  щом ви харесва като вид растение. Има на пазара различни интересни видове лавандула. След повече от 5-6 години  каквото и да правите особено добър вид и форма лавандула няма да имате и ще се налага сменяне. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rstanchev

Здравейте, Venetka. Благодар много за отговора. Ако трябва да съм честен не знам колко стар е храста. Купих къщата това лято и градината е "заварена" :D Но със сигурност ми харесва да имам лавандула в двора, така че ще се опитам да положа малко грижи и със сигурност ще помисля за подмяна. 

За връзването - със сигурност ще го направя. А мислите ли, че е нужно да "завия" храста или поне по някакъв начин да зазимя около корена, за да го предпазя от измръзване, или не е нобходимо това? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Щом толкова години е оцелявала ще оцелее още една зима. Доколкото четох прогнози тази зима в Европа се очаква да е по-топла от нормалното. Завиват се кекави растения или не добре установили се на мястото си. От снимките в другата тема ми се стори, че двора е защитен от ветровете със зидове. Ако е така, нямате никакъв повод за безпокойство.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rstanchev

Супер, благодаря много за помощта :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Лавандулата понася всякакъв студ. Засадих лавандула от разсад или резници (не помня) една късна есен и се прихванаха чудесно без никакво завиване. Може би малко ще я поорежа през пролетта, че много полегна и се разшири. Иначе си цъфти чудесно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Здравейте, през годините съм наблюдавала големите лавандулови полета в Рижкия проход (вече са история за съжаление) Никой не ги завива, нито привързва - снегът не причинява никакви щети на лавандулата. В моя двор също нито превързвам, нито покривам лавандулата. Дори да полегне, новите клонки през пролетта ще поправят този недостатък. Сега е моментът да си отрежете няколко клонки, които да сложите или във влажен пясък или директно в земята - до пролетта ще са се вкоренили. Аз по този начин увеличавам броя на лавандулата в моя двор. С наличието й целя две неща - да намаля площта в двора, която има нужда от косене и да създам паша за пчелите. Разбира се става чудесен чай от цвета, а и го ползвам в таблите на кошерите за предпазване от молец.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Резниците близо до корена ли се режат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 15 минути, alys написа:

Резниците близо до корена ли се режат?

Не, @alys, не повече от два-три сантиметра от вдървената част.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Не ми повтаряйте грешката!!! Всяка есен, с изключение на предната, режех лавандулата много ниско (над 10 големи туфи... бяха). По това време редовно се реже максимално ниско, колкото да останат по няколко групи зелени листенца. Клонче без зелени листенца обикновено изсъхва. Ако не се подрязва добре лавандулата избуява през лятото, засенчва долните листенца и те умират. В последствие трябва да я оставиш по-голяма, а това не е добре от гледна точка на студоустойчивост и заемане на място.

Както казах, не я подрязах миналата есен. Лятото се получи огромен буренак. При брането реших да компенсирам с рязането, понеже имах доста корени и на доста години - все нещо ще оцелее. Да, ама не! Нищо не помогна, всичко изсъхна.

Горното се отнася и за розмарина.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 2 часа, Лозето ме наби! написа:

Не ми повтаряйте грешката!!!

Споко, бе, режем я. Режа я два пъти в сезон все още, че ми е едва на две години. Реже се системно, докато стане големи туфи, после само се бере цветът няколко години и към 10-тата година се подменя с нова. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване